Jquery Nedir? En İyi Jquery Öğrenme Yolları | Jquery Kursları

Dünyada en çok kullanılan JavaScript kütüphanesi olarak kullanılan sistemle Javascript dilini internet üzerinden kolayca kullanmayı sağlayan web sistemlerini açık kaynaklı teknoloji sistemi halinde sunan jquery sistemi ile sağlanır. Jquery’nin sağladığı en büyük avantajlardan biri de bütün tarayıcı sistemlerinde rahatlıkla kullanabilme imkânına sahip olmasıdır. Hızlı, zengin özelliğe ve platforma sahip olan verilerin değerlendirmesi kısmında ki animasyon efektleri için kullanılan sistemdir.

Jquery-nedir

Web site üzerindeki animasyon efektlerinin doğru bir şekilde kullanılması ya da görselleştirilmesi alanları için kullanılan sistemler oldukça önemlidir. JavaScript kütüphanesi olarak kullanılan bu sistem oldukça yararlıdır. Zengin özelliği ve sisteme sahip olmasının yanında birçok web sitesinde kullanılır. Birçok değişkenli programları ve sistemleri bir araya getiren hazır kodlar topluluğu sayesinde kütüphanelerin kitaplık ve modül adını alan bölümler mevcuttur.

 Programlama dilleri arasında en çok JavaScript yer alan jquerynin sistemsel manada taleplerinizi kolaylaştırır ve pratik olmayı sağlar. Sistemlerin kitaplık ve modüler diller arasında bu sistem bulunarak kütüphanelerin adlandırılması ve sınıflandırılması yapılır. En iyi öğrenme yollarını bazı programlar ve sistemler aracılığıyla oluşturur.

Jquery Nedir?

Jquery, JavaScript ile birlikte çalışarak programlama yapabilmeyi sağlayan bir kütüphane modülüdür. Geliştiriciler tarafından en çok tercih edilen kütüphaneler arasında yer alan ücretsiz açık kaynaklı iletişim kaynaklarıdır. Ücretsiz ve açık kaynaklı olan bu sistemler kütüphanede yer alan maddelerin en önemli özelliği olarak tarayıcılarda çalışmayı sağlar.

Web yazılımlarında genel olarak bu tarz birimler kullanılır. Küçük boyutlu bir kütüphane olarak bilinen jquery az yer kaplaması ile birlikte uygulamaların yavaşlamasını engellediği için programcılar tarafından tercih edilen bir web yazılım sistemidir. Açık kaynaklı kodlara sahip olduğu için geliştiriciler tarafından yazılan çeşitli eklentilere sahip açık kaynak kodlu birimlerdir.

Kolay öğrenebilir bir yapıya sahip olduğu için kütüphane içinde birkaç adımı bu sistemlere ulaşabilirsiniz. Web siteleri için animasyon kurmayı daha kolay hale getiren jquerynin sahip olduğu slider gibi efektler yapabilmenizi hedefleyerek sistemsel olarak gelişmeyi sağlar. Jquery sisteminin kullanılabilmesi için temel seviyede JavaScript ve bilgisine sahip olmanız yeterli olacaktır. Web sayfalarınızı kullanıcıya tekrar yükletmeden sadece gerekli bilgileri ana ekrana kolayca taşıyabilmenizi sağlayan bu sistemler bilgileri ekrana kolaylıkla verir.

hosting

Bu sistemler bünyesinde iki tip kütüphane barındırarak kullanıcılara en iyi hizmeti verir. İçerisinde bulunan iki tip kütüphane sayesinde yapılan değişiklikler ve işlemler herhangi bir sıkıştırma ve küçültmeye sahip olmayan işlemlerdir. Genellikle test ve geliştirme aşamalarında kullanılan bu sistemler tarafından kullanıcılara en iyi hizmet sunulur.

Jquery-slider
Jquery Slider

Jquerynin Tarihçesi

2006 yılında John Resig tarafından kurulan jquery Timmy Wilson un onun başında olduğu geniş bir ekip tarafından geliştirilerek kullanıcıya sunulmuştur. Geniş bir ekip tarafından geliştirilmeye devam eden JavaScript kütüphanesi açık kaynaklı kod ve lisans olarak kullanıcılara sunulur. Açık kaynaklı kod ve çift lisanslı işletim gücüne sahip olan kütüphane ile geliştirilen uygulamaların lisanslarından biri ile lisanslandırılması sistem ve web kullanıcıları tarafından önemlidir.

Lisans türleri kullanılmazsa kütüphane ile birlikte gelen telif hakkı başlığının değiştirilmesi ve olduğu şekilde sunulması gerekir. Uluslararası konferanslar ağları ile birlikte duyurulan kütüphane tek bir JavaScript dosyasından meydana gelir. Bu konuda JavaScript ve etkileşimli web uygulamaları hazırlayabilmenin yanında programlama dili oluşturulan bir sistem olarak karşınıza çıkar. Sistemsel bilgiye ve etkinliğe sahip olan web sitelerinin kullanıcıları her türlü bilgiye ve işletim gücüne sahip olmaları gerekir.

Jquery Ne İşe Yarar?

Küçük boyutlu bir yapıya sahip olduğu için daha az kod satırı kullanılarak güçlü uygulamaların yazılabilmesi imkânını jquery web imkânı ile kullanıcılara sunulur. Çeşitli fonksiyonlarla hem siteleri hem de uygulamalar için içten dışa veya dıştan içe kaydırmalı animasyon ve sistemler oluşturabilerek istenilen meydana getirilir.

Sitenizi açılabilir menüler tarafından oluşturabilmenizi sağlayarak sistem ve içeriklerinizi kendi firma ve istediğiniz doğrultusunda tasarlayabilirsiniz. Böylelikle kendi içeriklerinizi uygun sitelerinizi oluşturursunuz. Uygulamalarınızın senkronize olmadan çalışabilmesini sağlayan arka plan sistemini karşılayarak sunuculara istekleri arka planın oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Birkaç satır kod ile sitelerinize içerik ekleyerek veya kaldırarak yeniden sıralamayabilme olanağı ile uygulamalarınızı düzenleyebilirsiniz. Sistem içerisinde yer alan birçok modül ile birlikte web site ve uygulamalarınızın performansını arttırarak performans sisteminize yardımcı olur. Çapraz platform altyapısına sahip olmakla birlikte çok yönlü genişletebilir içeriği ile yüzlerce kod satırı yazmadan kullanıcı ara yüzleri oluşturma imkânı ile birlikte arka yüzlere taşır.

Sistem üzerindeki uygulamaların kolaylığı açısından sunulan hizmette sürükle ve bırak ara yüzleri oluşturulmasını sağlayan HTML kodunuzu karmaşık hale getirmeden kullanıcı etkileşimlerini basit bir şekilde geliştirerek yardımcı olur. Jquery sistemini ve düzenli kullanmak kullanıcılara hız ve zaman kazandırır.

Jquery-form
Jquery Form

Nasıl Jquery Öğrenilir?

Jquery kolay bir dil olduğu için öğrenilmesi ve kullanılması kolay bir sistemdir. Günümüzde pek çok web sitelerinin uygulamalarında tercih edilerek kütüphaneyi genişletmeyi amaçlar. Öğrenmeye başlamadan hemen önce kütüphane sisteminin jquery download seçeneğini tıklayarak indirmenizi sağlayacak sistem ve yapıları kabul etmeniz gerekir. Bu sistemi kullanırken ve öğrenirken kütüphanenin nasıl çalıştığını anlamanız ve bilmeniz gerekir. Sık sık pratik yaparak hatalarınızı gözden geçirerek sistemin nasıl çalıştığını öğrenebilirsiniz.

Bu sistemi öğrenirken çeşitli kod örneklerinden yararlanarak web sayfasının temel kod satırlarına göz atıp fikir sahibi olarak bu sistemi öğrenirsiniz. Komut ve sistemler hakkında bilgi sahibi olmanız uygulamayı daha rahat kullanabilmek açısından önemlidir. Çeşitli platformlarda yer alan eğitimlerden ve kurslardan yararlanmak için yapılan sistem ve eğitimlerden, özel hazırlanan kitap ve sistemlerden yararlanarak bu sistemi rahatlıkla öğrenip kullanabilirsiniz.

En İyi 5 Jquery Öğrenme Sitesi (Kurslar)

Popüler web sistemleri ve JavaScript kütüphanelerin de yer alan basit ve okunabilir içeriği sayesinde kolaylıkla öğrenebilir bir yapıya sahip olan jquery sistemi için yazılım bilginizin yeterli seviyede olması gerekir. Yazılım alanında gerekli seviyeye ulaşmanız için çeşitli fonksiyonları nasıl kullanabileceğiniz konusunda yardım almanız gerekir.

Bu tür durumlarda çeşitli eğitim kaynakları hazırlanarak kullanıcıya bu sistemi öğretmek için çeşitli eğitimler verilir. Sistemsel olarak ve öğrenme açısından oldukça kolay olan bu sistem sayesinde bu kaynakları kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu sistemden yararlanabilmeniz için 5 eğitim kaynağı gerekir. Bu kaynaklar;

  • Khan Academy > Şimdi Jquery öğrenmeye başla
  • Udemy > En Popüler jquery eğitimlerine buradan ulaşabilirsiniz.
  • W3Scools > Tüm Jquery öğrenme dökümanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
  • BitDegree > Online jQuery eğitimlerine göz atın.

Olmak üzere belirlenmiştir. Bu öğrenme şekillerinin kendi içerisinde ayrıldığı durumlar ve kullanım aşamaları bulunur. Tüm eğitimleri ve kullanım açısından herkese açık olan Khan Academy sistemi ile jqueryi kullanmayı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu sistem ile ilgili ücretli veya ücretsiz eğitimlere sahip olan Udemy ile kütüphanenin denk çok friksiyonu hakkında bilgi sahibi olarak bu sistemi orta seviye ve başlangıç seviyesi olarak öğrenebilirsiniz. Yine diğer bir öğrenme şekli ile herkese açık ve ücretsiz bir eğitim sitesi olan W3school sistemi ile öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz.

BitDegree yazılımından tasarımına kadar her dersin olduğu sistemler de kütüphane ile ilgili başlangıç seviyelerinin eğitimini alabilirsiniz. Geleceği yazanlar projesi ile Turkcell’in sosyal sorumluluk projesi adı altında geleceği yazanlar ve programlama başlığı altında manipülasyonundan tüm fonksiyonlara kadar birçok derse ulaşma imkânına sahip olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exchange Mail Nedir? Exchange Mail Kurulumu Nasıl Yapılır?

Elon Musk Kimdir? Elon Musk’ın Hayatı, Projeleri ve Serveti