Hotmail Nedir? Hotmail Mail Giriş

Hotmail Nedir?

Hotmail, Microsoft tarafından 2013 yılında kullanıcılara sunulan, ücretsiz bir şekilde elektronik posta atmalarını sağlayan elektronik posta sağlama uygulamasıdır. Elektronik posta ise kâğıt üzerine yazılmış mektupların dijitalleşip internet üzerinden diğer kullanıcılara iletilmesine verilen isimdir. Hotmail 1995 yılında internet üzerinde kullanılan ilk ve tek elektronik posta sağlayıcısıydı. Hotmail’e 1995 yılında yalnızca web tarayıcıları üzerinden erişim sağlanabiliyordu.

hotmail mail göndermek

1995 yılından 1997 yılına kadar hakları kurucuları Saber Bhatia ve Jack Smith’e aitti. 1997 Aralık ayındaysa dokuz milyona yakın kullanıcıya sahip Hotmail yaklaşık dört yüz milyon dolara karşılık Microsoft’a satıldı. Geliştirildikten iki yıl sonra, on yedi yabancıl dil opsiyonuna ve otuz milyonun üzerinde kullanıcıya sahipti. Microsoft, 2012 yılında Outlook’u kurduktan bir yıl sonra Hotmail tamamen Outlook’la birleşmiştir.

Microsoft Outlook Nedir?

Microsoft tarafından bilgisayar kullanıcıların Microsoft Office programlarıyla birlikte Hotmail’i, takvimi, ajandasını kullanabildiği gibi tek başına da kullanılabilen bir kişisel bilgi yöneticisi programıdır. Yayınladığı ilk yıllardan beri Windows işletim sistemiyle uyumlu çalışabilmesine rağmen macOS işletim sistemine sahip bilgisayarların erişimi 2011 yılında başlamıştır. Kullanıcılar Outlook hesaplarına 2015 yılından beri akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarından da ulaşabilmektedir.

microsoft-hesap-acma

Outlook yalnızca mail uygulaması değildir. İçerisinde ajanda, takvim, görev ve adres yöneticisi ve not alma uygulamalarını da barındırır. En önemli özelliklerinden biriyse içinde internet tarayıcısı özelliği barındırmasıdır. Outlook kullanıcılarının çoğu uygulamayı yalnızca elektronik posta özelliğinden yararlanmak için kullanmaktadır. Windows Mobile kullanan akıllı cihazlarla, kullanıcılar Outlook hesaplarını entegre ederek, bilgisayarlarında bulunan Outlook evraklarına akıllı telefonlarından ulaşabilirler.

Hotmail E-Posta Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kullanıcıların birçoğu gerek iş hayatları gerek özel hayatları için bir Hotmail adresi açmak istemektedir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için kullanıcı öncelikle signup.live.com adresine girmelidir. Hotmail’i için seçtiği ismi boş alana yazmalıdır. Kişisel bilgilerini içeren kayıt adımlarını tamamlamalıdır. Son olarak kullanıcı Hotmail adresinin güvenliğini sağlamak için kuvvetli parolalardan seçmelidir. Hotmail giriş için bu bilgiler yeterli olacaktır.

Hotmail Özellikleri Nelerdir?

Hotmail kullanıcılarının verilerinin korunmasına oldukça önem veren bir platformdur. İstenmeyen sitelerden gelen elektronik postalar, reklam içerikleri ile alakalı gönderilmiş ve kullanıcının posta kutusunda durmasını istemediği mailleri, Hotmail uygulaması otomatik olarak silmektedir. Yoğun çalışan iş insanları için hayatı kolaylaştıran bu özellik kullanıcılar tarafından oldukça sık kullanılmaktadır. Kullanılan bu özellik posta kutularının gereksiz iletilerle dolmasını önlemektedir.

hotmail özellikleri

Kullanıcılar, çıkmak istedikleri mail gruplarından tek tuşla çıkabilmektedirler. Abone oldukları mail gruplarından çıkan kullanıcıların daha önce o gruplardan gelen mailleri silinmektedir. Ek olarak mail kutusuna gelmiş birden fazla istenmeyen maili kullanıcı yine tek bir komutla silebilmektedir. Kullanıcı posta kutusunda istemediği mailleri seçerek tamamını sadece bir tuşla silebilmektedir. Hotmail’in bahsedilen iki özelliği kullanıcılarına zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Hotmail uygulamasında kullanıcılar bazı elektronik postalarını bayrak ile işaretleyerek önemli elektronik postalarının yukarıda kalmasını sağlayabilmektedir. Bu özellik yoğun iş hayatı olan kullanıcıların faydası gözetilerek tasarlanmıştır. Ancak bazı kullanıcılar Hotmail üzerinden haberleri de takip etmektedir. Haber takip eden kullanıcılar daha sonra okumak istedikleri işaretleyerek, bayrak ile işaretlenmiş olan elektronik postaların üstte kalmasını sağlamaktadır. Kullanıcılar bu özelliği sosyal, özel hayatlarında aktif bir şekilde kullanmaktadır.

hotmail genel ayarlar

Hotmail, çoklu elektronik posta iletimi de sağlamaktadır. Kullanıcılar çoklu olarak atmak istedikleri elektronik postaları, Hotmail’in sunduğu karbon kopyalama sistemi yardımıyla göndermek istedikleri alıcılara ulaştırabilir. Kullanılan bu yöntem kullanıcılarım elektronik postalarını aynı anda birden fazla alıcıya ulaştırmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Öğrencilerin ve iş insanlarının zamandan tasarruf etmek için kullandığı bu yöntem Hotmail’in en popüler komutlarından biridir.

hosting

Hotmail Hesap Silme

Kullanıcılar, istedikleri zaman elektronik posta hesaplarını silebilmektedir. Kullanıcılar elektronik posta kullanmak istedikleri süreye kadar Hotmail’i kullandıktan sonra hesaplarının varlığına diledikleri zaman son verebilmektedirler. Microsoft bu özgürlüğü kullanıcıya bütün çevrimiçi kullanılan programları adına vermiştir. Kullanıcı hesabını silerken bu kararından emin olmalıdır. Bunun sebebi ise Hotmail hesabını sildikten sonra kullanıcının Microsoft üzerinde yedeklenmiş bütün kayıtlı belgeleri silinmektedir.

hotmail hesap kapatma

Kullanıcılar Hotmail hesabını kapatmaya karar verdikten sonra Microsoft’un resmi sitesinden Hotmail hesabına giriş yapmalıdırlar. Ayarlar sekmesini açmalıdırlar, bu sekmenin içinden hesaplar sekmesi bulunup sekmeden silmek istenen e-posta adresi seçilmelidir. Hesabı sil butonuna bastıktan sonra liste çıkmaktadır, kullanıcı listeyi okuyup onaylamalıdır; liste onaylama işleminin ardından neden seçimi sekmesi açılır, kullanıcı bu sekmeden neden hesabı silmek istediğini belirtebilir.

hotmail hesap silme

Diğer Windows Uygulamaları

Windows’un kullanıcıya sunduğu tek uygulamalar Hotmail, Outlook sınırlı değildir. Firmanın geniş bir uygulama yelpazesi bulunmaktadır. Bu uygulamaları kullanıcılar, akıllı telefonlarına, tabletlerine, kişisel bilgisayarlarına Microsoft’un resmi sitesi yardımıyla indirebilmektedirler. Bu uygulamaların çoğu ücretlidir. Microsoft firması aile, iş ve öğrenciler için ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Bu uygulamalardan birkaçı şunlardır:  Windows Live, Windows MSN, Office 365, Games for Windows…

Windows Live Nedir Ne İşe Yarar?

Windows Live Microsoft tarafından geliştirilmiş bir web platformudur. İçinde mesajlaşma, arama motoru, mesaj arama seçeneklerinin bulunduğu internetle erişim sağlanan bir platformdur. Outlook’tan farkı, kullanıcı Outlook’ta alabildiği kişiselleştirme hizmetini bu platformda alamamaktadır. Bu duruma karşın kullanıcı bu uygulama üzerinden de elektronik postalarını denetleyebilir, düzenleyebilir. Bu uygulama kullanıcıya mesajlaşma ve mesajlarını arayabilme özellikleri sunmaktadır.

Windows MSN Nedir?

Microsoft tarafından Windows için üretilmiş internet erişimiyle çalışan çevrimiçi iletişim uygulamasıdır. Windows Live ve Outlook öncesinde kullanıcıların çevrimiçi mesajlaşmak için sıklıkla kullandığı uygulamaydı. 1998 yılında İnternet Explorer üzerinden MSN.com internet sayfası üzerinden erişilebiliyordu. Hotmail ve Outlook gibi platformların teknoloji dünyasına girmesiyle popülerliğini yitirmiştir. Kullanıcıya çevrimiçi konuşmalarda çeşitli animasyonlar paylaşma imkânı da tanımaktaydı.

messenger msn nedir

Office 365 Nedir?

Office 365, Microsoft programları aracılığıyla erişilebilen bütün elektronik posta, takvim araçlarına akıllı telefonlarda, tabletlerden ve kişisel bilgisayarlardan erişme imkânı veren bir bulut programıdır. Office 365 üzerinden Microsoft Office yazılımlarıyla oluşturulmuş belgelerin üzerinde değişiklik yapılabilmektedir. Ayrıca bu dokümanlar platform üzerinden paylaşılabilmektedir. Office 365 üzerinden anlık mesajlaşma sesli ve görüntülü konferanslar yapılabilmektedir.  Belgeler Microsoft güvencesiyle korunmaktadır.

Microsoft Office programları: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Access, FrontPage, OneNote ve Publisher’dir. Bu programlar günlük, eğitim, iş hayatında kısacası hayatın her alanında aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Office 365 bu programları çevrimiçi kullanmayı, programlar tarafından hazırlanmış belgeleri paylaşmayı sağlamaktadır. Programların gündelik hayatta popüler olması kullanıcıları günlük hayatta sık bir şekilde kullanmasına sebep olmaktadır.

office-365-nedir

Office 365’e kullanıcılar kişisel bilgisayarlardan, akıllı telefonlardan ve tablet bilgisayarlardan erişim sağlayabilmektedir. Office 365 bütün bilgisayar ve mobil işletim sistemleriyle uyumlu bir biçimde çalışmaktadır. İşletmelerin, büyük firmaların ve eğitim kurumlarının neredeyse tamamı Office programları kullanmaktadır. Office programlarının yoğun kullanımı Office 365 kullanımını etkilemektedir. Office 365, Office programları kullanıcılarının zamandan önemli ölçüde tasarruf etmesini sağlamaktadır.

Games For Windows-Live Nedir?

Games For Windows Live bir diğer adıyla GFWL Microsoft tarafından 29 Mayıs 2017 yılında Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar için tasarlanmış çevrimiçi anlık mesajlaşma, oyun platformudur. Kullanıcılar bu platform üzerinden Xbox tarafından desteklenen her oyunu satın alabilmektedir. Kullanıcılar oyun oynarken, diğer kullanıcılarla GFWL üzerinden anlık mesajlaşabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Web Nedir? WP Web Özellikleri ve Avantajları

YouTuber Ne Demek? Nasıl Başarılı Bir YouTuber Olmak?