WhatsApp Web Nedir? WP Web Özellikleri ve Avantajları

WhatsApp Web, akıllı telefonlar için geliştirilmiş, çevrimiçi bir mesajlaşma ve haberleşme uygulamasıdır.  WP Web internet bağlantısı aracılığıyla kullanıcılarına, belge, fotoğraf, ses dosyası paylaşımı; ücretsiz sesli ve görüntülü arama imkânları sunar. Günümüzde kullanılan her mobil işletim sistemiyle uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Dünyanın herhangi bir yerinde olan iki kullanıcının, WhatsApp ve WP Web üzerinden iletişime geçebilmesi için yalnızca internet erişimi yeterlidir.

whatsapp-nedir

24 Ocak 2009 yılında Jan Kaum tarafından Kaliforniya’da geliştirilen uygulama; geliştirildikten yedi ay sonra iPhone kullanıcıları için App Store içerisinde de erişime açılmıştır. Aynı yılın aralık ayında kullanıcılara fotoğraf ve video gönderme;  2010 yılında grup mesajlaşma ve 2013 yılında sesli mesajlaşma sunmaya başlamıştır. 2016 yılının ocak ayına kadar kullanıcıların bir dolar ödediği WhatsApp artık ücretsiz bir şekilde telefonlara, bilgisayarlara yüklenmektedir.

Uygulama geliştirildiği yıldan günümüze kadar inovatif bir şekilde güncellenmiştir. 2012 yılında WhatsApp destek hattı personelleri hem iOS hem de Android kullanıcılarının hizmetine sunulmuştur.  2014 yılında ise WhatsApp mesajı atan kullanıcıya, alıcının mesajı okuduğu bilgisini ileten mavi tik özelliğini uygulamaya ekledi. Özelliğin sosyal medyada çokça konuşulmasının ardından geliştiriciler kullanıcının bu özelliği devre dışı bırakabilecekleri yeni bir güncelleme yayınladılar.      

WhatsApp Web Nedir?

10 Mayıs 2016 tarihinde ise uygulamanın bilgisayarlarla da uyumlu çalışabilecek yeni sürümü olan WhatsApp Web kullanıcıların erişimine sunulmuştur. WhatsApp Web, kullanıcıların masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarından internet tarayıcısı aracılığıyla kullanabildiği bir WhatsApp sürümüdür. Akıllı telefonlarda olduğu gibi WP Web bütün bilgisayar işletim sistemleriyle de uyumlu çalışmaktadır. Kullanıcılarına mesajlaşma, belge paylaşımı, ses ve fotoğraf paylaşımı hizmetleri sunmaktadır.

whatsapp web nedir

WhatsApp Web Telefon Uzaktayken Çalışır mı?

Bilgisayardan sorun yaşamadan WhatsApp Web’e erişebilmek için; kullanılan telefonun açık ve sorunsuz bir internet erişiminin sağlanmış olması, telefonda aktif bir WhatsApp hesabı olması ve WhatsApp Web’e giriş yapılacak bilgisayarda da sorunsuz ve aktif bir internet erişiminin sağlanmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde bilgisayardan uygulamaya erişim sağlanamamaktadır. WhatsApp Web’e bilgisayar ve telefon dışında başka bir cihazdan erişim mümkün olmayacaktır.

hosting

WhatsApp Web Hatsız Telefon veya Tablette Çalışır mı?       

2019 yılında WhatsApp Web’e erişimin iPad cihazlar ile de sağlanabileceği haberleri sosyal medyada gündeme geldi ancak 2020 yılının Mart ayında WhatsApp’ın bir telefon uygulaması olduğu, iPad cihazlardan WhatsApp uygulamasına erişimin sağlanamayacağı bilgisi Apple’ın sitesinden yayınlandı. Android tabletlere APK olarak indirilebilir ancak bunun güvenilirliği konusunda henüz kesin bir kanıya varılmamıştır.

 WhatsApp Web’in en büyük avantajlarından biriyse şüphesiz uygulamayı bilgisayar üzerinden açarken kullanılan telefon ne kadar uzakta olursa olsun bilgisayardan WP Web’e erişimin kopmamasıdır. Bu erişimin kopması için telefonun ayarlar kısmına girip ayarlar sekmesinden WhatsApp masaüstünü seçip tüm cihazlardan çık yazan seçeneğe tıklanması gerekmektedir. Telefondan çıkış yapılmadığı sürece WhatsApp Web’e bilgisayar üzerinden erişime devam edilir.

WhatsApp Web’e Nasıl Giriş Yapılır?

Kullanıcının WhatsApp Web’e erişimi için iki seçenek vardır. İlk seçenek kullanıcı bilgisayarında kullandığı internet tarayıcısı yardımıyla https://web.whatsapp.com internet sitesini açabilir; bilgisayarında kullandığı işletim sisteminin uygulama marketinden WhatsApp Web’i indirebilir. Ardından kullanıcı telefonunda bulunan WhatsApp uygulamasına giriş yapar, ayarlara dokunur, WhatsApp Web’i seçer, QR kodu okutmak için telefonun kamerasını ekrana doğrultur. Kullanıcı uygulamaya bilgisayarından erişmeye hazırdır.

whatsapp-web-giris

Kişisel Kullanımda WhatsApp Web Avantajları Nelerdir?

WhatsApp günümüzde en çok kullanılan çevrimiçi haberleşme uygulamalarından bir tanesi olmaktadır. 20 Temmuz 2020’de yapılan bir araştırmaya göre dünya üzerinde WhatsApp’ı iki milyar kişinin aktif kullandığı belirlenmiştir. İnternet üzerinden iletişimde son derece popüler olan bu uygulamanın masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar üzerinden erişilebilme olanağının sunulması kullanıcılara birçok açıdan avantaj sağladı.

WhatsApp ve WhatsApp Web kullanıcıya dilediği bir kullanıcıyı engelleme veya spamlama hakkı vermektedir. Ayrıca kullanıcı attığı mesajı, hem kendi telefon ve bilgisayarından hem de alıcının telefon veya bilgisayarından silebilmektedir. Kullanıcılar arasında sıklıkla kullanılan bu iki özellik kullanıcının uygulamayı kullanırken psikolojik açıdan daha rahat hissetmesini sağlamaktadır.

whatsapp-web-ozellikleri

WhatsApp Web’e yalnızca bir bilgisayardan değil birden fazla bilgisayardan erişilebiliyor. Örneğin hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarı olan bir kullanıcı her iki bilgisayarından uygulamaya giriş yapabilmektedir. Telefon ve bilgisayar arası veri paylaşımını artık Bluetooth veya AirDrop’la yapmak zorunda kalmayan kullanıcılar bu belgeleri WP Web üzerinden bilgisayarlarına aktarabiliyor. Bu özellik kullanıcılara sosyal hayatlarında, iş hayatlarında zaman tasarrufu, kolaylıklar sağlamaktadır.

Telefon bataryalarında sorun yaşayan, telefon ekranını görmekte zorlanan veya telefon klavyesini kullanmakta güçlük çeken kullanıcılar içinse WhatsApp Web’i kullanmak daha avantajlıdır. Bilgisayar ekranı ve bilgisayar klavyesi kullanımı yapılan araştırmalara göre telefon ekranı ve klavyesi kullanımına göre daha ergonomiktir. Bilgisayar üzerinden çalışan kullanıcılar için ise uygulama, çalışırken telefon nedenli dikkat dağınıklığını azaltırken, çalışma verimini artırır.   

Kurumsal WhatsApp Kullanıcıları için Avantajları Nedir?

WhatsApp yalnızca kişisel kullanıcılara değil kurumsal kullanıcılara da hizmet sunmaktadır. WhatsApp’in bu sürümünün ismi ise WhatsApp Business’dir. WhatsApp Business küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri hedefleyerek güncellenmiş bir WhatsApp sürümüdür. WhatsApp Business bilgisayarlarda da kullanılabilir. Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler WhatsApp Business’i kullanarak, müşterilerine hızlı bir şekilde dönüş sağlayabilmektedir.

whatsapp-web-bildirim-ayarlari

WhatsApp Business’ın özelliklerini WhatsApp üç ana başlıkta özetlemektedir: İşletme profili, istatistikler ve mesajlaşma araçları. İşletme profili, kurumun iletişim bilgilerini müşteriye sunmak için kullanılmaktadır. İstatistikler mesajların başarıyla gönderimi, kaç kişi tarafından açıldığının kaydıyla ilgili işletmeyi bilgilendirmektedir. WhatsApp Business üzerinden işletmeler mesajlarını sıralayarak atabilir, mesajları otomatik hale getirebilir, müşteriyle kurumsal düzeyde iletişim kurabilir, onaylı hesap işaretiyle müşterinin güvenini kazabilir.

KOBİ’ler WhatsApp Business hesaplarını internet sitesine benzer şekilde kullanabilmektedir. WhatsApp Business hesaplarına sıkça sorulan sorular kısmı ekleyebilir, firma iletişim bilgilerine erişimi sağlayabilir,  kurumun müşteriye vermek istediği bilgileri,  istatistikleri müşteriye sunabilmektedir.  Bu sürüm üzerinden uygunsuz mesaj aldıkları müşterileri engelleyebilir, spamlayabilir. Bu sürüm sayesinde işletmeler müşterileriyle yalnızca çalışma saatleri içerisinde değil yedi yirmi dört iletişim sağlayabilmektedirler.

Sağlanan istatistiki veriler ise işletmelere reklam stratejileri ve reklam politikaları hakkında önemli ipuçları vermektedir. Mesajların hangilerinin okunup okunmadığı, mesajların iletilip iletilmediği bilgileri küçük ve orta büyüklükteki işletmelere reklam vermeleri gereken ürünü, reklam verme sıklıklarıyla ilgili önemli verileri işletmelere sunmaktadır.  Bu verilerin WhatsApp Business üzerinden sağlanması KOBİ’leri reklamlara büyük harcamalar yapmaktan kurtarmaktadır.

WhatsApp Business’ın Firmalara Sağladığı Faydalar

WhatsApp Business, KOBİ’lere yalnızca zaman etüdünde yardımcı olmakla kalmayıp reklamlar için ayıracakları bütçenin önemli ölçüde azalmasını da sağlamaktadır. Uygulamanın işletmeyle paylaştığı veriler; işletmenin kurumsallaşmasına, daha az harcamayla daha hızlı büyümesine, küreselleşmesine ölçüde katkıda bulunmaktadır.  WhatsApp, küreselleşen dünyada insanların birbirileriyle nerede olurlarsa olsunlar iletişime geçebilmesini sağlamaktadır.

whatsapp-web-tema-degistirme

WhatsApp Business yalnızca küçük ve orta büyülükteki işletmelere avantaj sağlamakla kalmayıp aynı zamanda müşterilere de büyük avantajlar sağlıyor. Müşteriler diledikleri her an kurumla iletişime geçebilmenin rahatlığıyla alış verişlerini yapabiliyor ve akıllarına takılan soruları sıkça sorulan sorular listesinden bulabiliyorlar. Kişisel, kurumsal ve Web sürümleriyle kullanıcılarının hem sosyal ve hem de iş hayatlarında kendine hiç zorlanmadan yer bulabilmektedir.

One Comment

Leave a Reply

  One Ping

  1. Pingback:

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yeni Facebook Hesabı Nasıl Açılır Facebook Giriş Yapmak

  Hotmail Nedir? Hotmail Mail Giriş