Popüler Resim Boyutu Küçültme Siteleri – 2020

Web siteleri içinde yer alan tüm görsel içeriklerin byte cinsinden bir değeri vardır. Bu içerikler arasında bulunan resimlerin boyutlarının yüksek olması, altyapısal olarak dijital platformların yavaşlamasına neden olur. Bu tür durumlarda uygulayabileceğiniz resim boyutu küçültme işlemleri, görsel öğenin formatını değiştirebilme (örneğin .png formatından .jpeg formatına) ve kalitesiyle oynayabilme imkânı sunarak istediğiniz boyuta indirebilmenize yardımcı olur.

image-minify-1024x428

Resim Boyutu Küçültme Nedir?

Resim boyutu küçültme, yüksek çözünürlüğe sahip olan fotoğraf ve görsellerin byte cinsinden değerini düşürme işlemidir. Genel olarak web siteleri ve uygulamaları tarafından sayfa açılış hızını artırmak için kullanılır. Çeşitli programlar ve online platformlar aracılığıyla yapabileceğiniz boyut küçültme işlemleri, internet sayfalarınızın performansını optimize edebilmenizi sağlayarak kullanıcı deneyimini geliştirebilmenize yardımcı olur.

resim-dosya-boyutu-kucultme-araci-840x400

Genişlik, yükseklik, çözünürlük ve renk gibi pek çok kriteri değiştirerek yapabileceğiniz resim boyutu küçültme işlemleri, istediğiniz görüntüyü elde edebilmenize yardımcı olur. Ayrıca dosya formatını değiştirebilmenizi sağlayan bu işlemler, WordPress gibi çeşitli platformlar tarafından desteklenmeyen uzantı sorunlarını da çözebilme imkânı tanır. Herhangi bir soruna karşı, boyut küçültme işlemlerini gerçekleştirmeden önce görselinizin yedeğini almanız önemlidir.

Görsel küçültme işlemlerini yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri piksel sayısıdır. Resimlerinizin boyutunu düşürürken görüntünün bütünlüğünü bozmamaya önem göstermelisiniz. Çünkü piksel sayısı az olan görseller, içeriğinizin anlaşılmamasına yol açabilir. Bu durum sitenizin ziyaretçi sayısının düşmesine neden olabilir. İngilizcesi Image compress olan bu işlemleri, kullandığınız platformun özelliğine göre sadece meta verileri çıkartarak da yapabilirsiniz.

resim-boyutu-kucultme-1024x512

Her görselin içerisine pozlama değeri, odak uzaklığı, çekim tarihi fotoğraf makinesi ayarları, XMP ve IPTC bilgisi, konum, etiket ve derecelendirme gibi çeşitli meta veriler otomatik olarak yerleştirilir. Resmin içine metin belgesi şeklinde eklenen bu bilgileri düzenleyerek veya tamamen çıkartarak da dosya boyutu küçültme işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Image Compress Neden Yapılır?

Resim boyutu küçültme işlemlerini yapmak için pek çok neden bulunur. Bu nedenlerden biri web site ve uygulamalarının performansıdır. Çünkü dosya boyutu yüksek olan görseller hem internet sayfalarınızın hızının düşmesine neden olur hem de sunucularınızda daha fazla yer kaplar. Image compress bu tür sorunlara karşı önlem alabilir, sitelerinizin açılış hızını artırabilirsiniz.

image-compress-web-siteleri

Resim compress işlemleri ile sunucular arasında dosya transferi yaparken web sitelerinin koyduğu görsel boyut kısıtlamalarını da aşabilirsiniz. Bu duruma örnek olarak e-posta servislerini gösterebiliriz. E-posta aracılığıyla görsel transferi yaparken bazı platformlar boyut olarak belirli kısıtlamalar koyar. Resim boyutu küçültme işlemleriyle bu tür sorunları çözebilir, kısıtlamaları ortadan kaldırabilirsiniz.

Depolama sorunlarını çözmek için de resim boyutu küçültme işlemlerini yapabilirsiniz. Akıllı telefonlarınızda karşılaşabileceğiniz saklama alanı problemlerinizi görsel sıkıştırma uygulamaları ile ortadan kaldırabilirsiniz. Özellikle fotoğrafçılık ve benzeri işlerle uğraşan kişiler için ideal bir çözüm olarak yer alan işlemlerle depolama alanından tasarruf edebilir, daha fazla fotoğraf çekebilirsiniz.

Resim boyutu küçültmenin bir diğer nedeni ise SEO’dur. Arama motorları hızlı açılan web sitelerini daha üst sıralara yerleştirir. Bu nedenle internet sayfalarınızı tasarlarken içeriğinizin boyutuna dikkat etmeniz gerekir. Çünkü web sitelerinin açılış hızının yavaş olmasının en önemli nedenlerinden biri görsellerin byte cinsinden boyutunun yüksek olmasıdır.

Resim Boyutu Küçültme Siteleri Nelerdir?

Resim boyutu küçültme işlemlerini daha kolay bir şekilde yapabilmeniz için çeşitli web siteleri geliştirilmiştir. Birbirinden farklı özelliklere sahip olan bu platformlar, renk ve çözünürlük gibi değerleri optimize edebilmenize yardımcı olur. Ayrıca dosya formatı değiştirebilmenizi de sağlayan pek çok web sitesi, basit arayüzleriyle istediğiniz sonuca ulaşabilmenizi kolaylaştırır. Sizin için farklı araçlara sahip resim küçültme sitelerini inceledik.

image-compress
 • Ezgif: Çevrim içi görsel düzenleme araçları arasında yer alan Ezgif, kullanışlı arayüzüyle resimlerinizi yeniden boyutlandırabilmenize ve optimize edebilmenize yardımcı olur. Ayrıca dosya formatı değiştirebilme imkânı sunan platform ile hazırladığınız görselleri kolaylıkla indirebilirsiniz.
 • TinyPNG: JPEG ve PNG formatlara sahip görsel dosyalarınızın boyutunu azaltabilme fırsatı tanıyan TinyPNG, renk ve çözünürlük gibi çeşitli kriterleri düzeltebilmenizi sağlar. Ayrıca meta verileri temizleyebilme olanağı sunan platform, resimlerinizi istediğiniz boyutta ölçeklendirebilme imkânı da verir.
Tiny-PNG-jpg-png-boyutu-dusurme-1024x560
 • Picdiet: JavaScript algoritması ile çalışan Picdiet, hızlı bir resim boyutu düzenleme aracıdır. PNG, GIF ve JPEG küçültme gibi işlemleri yapabileceğiniz platform, ücretsizdir. Herhangi bir boyut kısıtlaması olmayan Picdiet ile resimlerinizin boyutunu küçültebilir, tek tıkla indirebilirsiniz.
 • Resize Your Image: Resize Your Image, resimlerinizi üç adımda istediğiniz şekilde optimize edebilme olanağı tanır. Genişlik ve yükseklik gibi pek çok ayarı birkaç adımda yapabilmenizi sağlayan plaform; JPG, JPEG, PNG ve GIF gibi çeşitli dosya formatlarını destekler.
 • Kraken: Tasarımcılar ve web site geliştiricileri için çeşitli araçlar geliştiren Kraken, görsellerinizi mümkün olan en küçük boyuta indirebilmenize yardımcı olur. JPG, GIF ve PNG küçültme işlemlerini toplu bir şekilde yapabilmenizi sağlayan platform, ücretsizdir.
 • ImageRecycle: Kullanışlı resim boyutu küçültme siteleri arasında yer alan ImageRecycle, kalite kaybı yaşamadan görsellerinizi optimize edebilmenize yardımcı olur. Ücretli ve ücretsiz seçeneklere sahip olan platform ile URL taraması yaparak sitenizdeki içerikleri kontrol edebilir, tek tıkla sıkıştırabilirsiniz.
image-recycle-resim-kucultme-1024x493
 • Compressnow: Sürükle bırak sistemiyle çalışan Compressnow, aynı anda 10 görseli optimize edebilmenizi sağlar. İstediğiniz oranda kalite ayarı yapabilme olanağı veren platform, küçülttüğünüz tüm fotoğrafları tek bir bağlantı ile ZIP dosyası formatında indirebilme imkânı tanır.
 • Website Planet: Türkçe dil seçeneğiyle öne çıkan Website Planet, ücretsizdir. Yüklediğiniz görselleri kısa bir süre içinde optimize eder. Düşük, orta ve yüksek olmak üzere üç alternatif sunan platform, resimlerinizi 80% oranında sıkıştırabilme imkânı verir.  
 • JPEG-Optimizer: JPEG-Optimizer, dijital fotoğraflarınızı ve resimlerinizi birkaç adımda sıkıştırarak boyutunu küçültebilme olanağı veren ücretsiz bir araçtır. Farklı sıkıştırma seviyelerine sahip olan platform, istediğiniz görüntü performansını elde edebilmenizi sağlar, oluşturduğunuz görselleri tek tuşla indirebilme imkânı tanır.
gorsel-sikistirma
 • Photo-kako: Görsel düzenleme sitelerinden biri olan Photo-kako; PNG, JPEG ve GIF küçültme gibi pek çok işlemi hızlı bir şekilde yapabilmenize yardımcı olur. Kullanışlı arayüzü ve çok sayıda aracıyla ihtiyacınızı karşılayan platform, ücretsizdir.
 • Compressor: Görüntü kalitesi ve dosya boyutu arasında en iyi dengeyi elde edebilme olanağı veren Compressor, gelişmiş sıkıştırma ayarlarına sahiptir. SEO odaklı çözümler de sunan platform, herhangi bir kalite kaybı yaşamadan depolama alanından tasarruf etme imkânı tanır.
compress-io-resim-boyutu-kucultme-1024x576
 • ResizeNow: Kullanıcılarına basit ve gelişmiş olarak iki alternatif sunan ResizeNow, aynı anda pek çok görseli optimize edebilme olanağı verir. 320 pikselden 1600 piksele kadar çeşitli seçeneklere sahip olan platform ile hazırladığınız resimleri tek tıkla indirebilirsiniz.             
 • ImageUtils: Türkçe bir arayüze sahip olan ImageUtils; JPG, PNG ve GIF formatındaki görselleri tek tek boyutlandırabilme imkânı sunar. Ücretsiz hizmet veren platform, genişlik ve yükseklik gibi pek çok ayarı kolaylıkla yapabilme olanağı tanır.
 • Compress JPEG: Aynı anda en fazla 20 adet resmin boyutunu küçültebilmenizi sağlayan Compress JPEG, sürükle bırak sistemiyle çalışır. JPG, PNG ve GIF dosya formatlarının yanında SVG formatını da destekleyen platform, görselleri ZIP arşivinde gruplayarak indirebilme olanağı verir.
gorsel-kucultme-siteleri
 • ResizeImage: Herhangi bir görüntüyü yeniden boyutlandırabilme imkânı veren ResizeImage, resminizin dosya formatını da değiştirebilmenizi sağlar. En iyi, normal ve aşamalı olmak üzere üç optimizasyon seçeneği sunan platform, kullanışlı araçlarıyla istediğiniz görüntüyü elde edebilmenize yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress Hosting Nedir? WP Web Hosting Özellikleri ve Fiyatı

Web Hosting Alırken En İyi Performansı Almanızı Sağlayacak Tavsiyeler