1$ = ₺8.66
5 Kullanıcı bu dökümanı faydalı buldu
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

WordPress Site Optimizasyonu

WordPress Site Optimizasyonu ; Bu eğitselde WordPress içerik yönetim sistemiyle yayın yapan web sitelerin daha performanslı, daha az kaynak kullanımına ihtiyaç duyan ve daha hızlı bir web sitesine dönüşebilmeleri için bazı yönergelere yer verilmiştir. Özellikle aşırı CPU kullanımı nedeniyle web hosting sağlayıcısından uyarı alan site yöneticileri bu eğitseldeki yönergeleri dikkate almalıdır.

Önbellekleme eklentisi kurun

Cache (önbellek) eklentisi kurulumu; sitenizdeki her sayfa görüntüleme isteğinde MySQL sunucusundan veri almak yerine önbellek süresi boyunca 1 defa verinin alınıp işlenmesi ve şablonunuzun 1 kere yorumlanıp son kullanıcı halinin depolanması gibi özellikleriyle, kaynak kullanımını büyük ölçüde azaltan bir yöntemdir. WordPress için geliştirilen cache eklentilerinden, Litespeed Cache eklentisini kullanmanızı öneriyoruz.

Timthumb ve benzeri eklentiler kullanmayın

Timthumb, WordPress için geliştirilmiş otomatik olarak resim küçülten bir scripttir. Genellikle WordPress temalarına entegre edilmiş halde kullanılan bu eklenti, PHP'nin GD kütüphanesini kullanmaktadır. Timthumb.php dosyasına gönderilen her istek için resim düzenleme işlemi gerçekleşmektedir. Bu işlem anasayfa, arşiv, kategori, etiket sayfalarında kullanıldığı takdirde yüksek CPU kullanımına neden olmaktadır. Cache eklentisi buna bir çözüm getirmemektedir. Bu nedenle, timthumb ve benzeri eklentileri temanızdan kaldırmanız önerilir. Yazılarınıza görsel eklerken, bu görseli WordPress paneli üzerinden düzenleyebilirsiniz (boyutlandırma, kırpma gibi işlemler).

Görsellerinizi temanıza göre boyutlandırın

Yüklediğiniz görseller yüksek görüntü kalitesine sahip olabilir. Görüntü kalitesi artıkça, dosya boyutu da artmaktadır. Temanızda 500x350 çözünürlükte görüntülenen görsel için HD veya daha yüksek çözünürlüklerde görsel kullanmayın. Yüksek çözünürlüklerde görseller sitenin geç yüklenmesine sebebiyet verir. Kullandığınız web tarayıcı programı Mozilla veya Chrome ise geliştirici araçları ile sayfa görüntülendiğinde yüklenen dosyaları analiz edebilirsiniz.

İstatistik verileriniz için eklenti kullanmayın

Günlük, aylık veya yıllık istatistiklerinizin kaydını yapan eklentiler kullanmanız durumunda her ziyaretçi için MySQL veya dosya sistemi kullanımı söz konusu olabilir. Bu durumda kullandığınız cache eklentisinin bir yararını göremeyebilirsiniz. Yandex Metrica veya Google Analytics gibi ücretsiz istatistik servislerini kullanabilirsiniz. Bu istatistik servislerinin vereceği izleme kodunu temanıza dahil ettiğinizde, kullandığınız WordPress istatistiklerine göre daha doğru ve daha geniş kapsamlı verilere ulaşabilirsiniz.

CloudFlare veya Google Pagespeed hizmetlerini deneyin

CloudFlare ve Google Pagespeed servisleri; web sitelerin önbellek dosyaları için CDN hizmeti veren, optimizasyonunu yapan ve güvenliğini sağlayan hizmetlerdir. Bu hizmetleri ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Daha üst düzey hizmet almak isterseniz, bu servislerin istediğiniz hizmet için belirlediği ücretleri ödemeniz gerekmektedir. Ücretsiz olarak sunduğu optimizasyon, önbellekleme ve basit düzeyde güvenlik hizmetleri sitenizin %20 %30 daha performanslı ve güvenli erişimini sağlayacaktır.