WordPress SEO Eklentileri

WordPress SEO eklentileri sitelerin Google’da ve diğer arama motorlarında üst sıralarda çıkmasına yardımcı olacak ve rakiplere karşı üstünlük sağlayacak eklentilerdir. WordPress altyapısındaki sitelerin SEO ayarlarını hızlıca yapılandırabilmek için SEO eklentisi kullanılır. Her ne kadar kaliteli içerik üretilse de site için kullanılan WordPress’te SEO eklentileri yoksa üst sıraları yakalamak zordur.

wordpress seo eklentileri

WordPress Nedir?

WordPress nedir sorusu için içerik yönetim sistemi anlamına gelen ve sitelerin hazır hale gelmesi için kullanılan uygulamadır tanımı yapılabilir. Site içeriği, internet bağlantısı olan bilgisayar, tablet veya telefon üzerinden düzenlemeye, yeni yayınlar ve sayfalar oluşturmaya yarayan WordPress, içerik yönetim sistemleri arasında güçlü ve popüler olanlardan biridir.

İnternette görülen birçok web sitesi WordPress ile hazırlanır. PHP ile yazılan açık kaynaklı bir web sitesi oluşturmak için araç olarak kullanılan sistem, 2003 yılında b2/cafelog adlı projenin dalı olarak ortaya çıkmıştır.

wordpress seo eklentisi

Özellikle blog oluşturmak için kullanılan içerik yönetim sistemi çekridek kodundaki değişiklik, eklenti ve tema ekosistemleri ile birçok web sitesi kurulabilir. Kurulabilecek web siteleri kurumsal web siteleri, online satış siteleri, blog, portfolyo ve CV siteleri, online kurs siteleri, forumlar, sosyal ağlar, chat odaları, galeriler, iş bulma siteleri, online dergi siteleri, üyelik gerektiren siteler, online rezervasyon gerektiren siteler, online dergi siteleri, haber portalları, bağış için kurulan web siteleri, medya siteleri, açık artırma ve kupon siteleri olarak sayılabilir.

WordPress birçok ünlü web sitesi tarafından kullanılır. Aralarında Beyaz Saray, Microsoft, Toyota ve Nginx de bulunur. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, işletmeler, haber ve dergi siteleri, e-ticaret siteleri, sporcu ve müzisyenlere ait siteler gibi milyonlarca sitede WordPress kullanılır.

İçerik yönetim sistemlerinden bazıları ücretlidir ve hosting ve domain yanında yazılım için de ödeme talep edilir.  WordPress ile site oluşturulduğunda ise ödeme yapılmadan yalnızca hosting ve domain satın alınır ve kullanmaya başlanır. WordPress açık kaynaklı içerik yönetim sistemi olduğundan herkes bu yazılımı ücretsiz olarak kullanabilir.

Kodlama bilgisi olmayan kullanıcıların bile kullanabildiği sistem, teknik bilgi gerektirmez ve kolay şekilde web sitesi oluşturmaya olanak tanır. Sitenin ve içeriklerin sahipliğini kullanıcıya sunan sistem sayesinde site başka bir hosting firmasına taşınabilir.

WordPress’te birçok tema bulunur. Web sitesinin görünümünü farklılaştıran tasarımlar 5000’den fazladır ve istenilen görünüm siteye kazandırılabilir. WordPress temalar sitenin temelini oluşturur ve site sahipleri bu sistem sayesinde renk değişikliği yapabilir, logo ekleyebilir, aynı zamanda bazı temalar özelleştirilebilir.

hosting

WordPress Eklentisi Nedir?

SEO eklentisi web sitesine işlevsellik katan araçlardır. Web siteleri WordPress eklentileri sayesinde online satış sitesine dönüştürülebilir veya sitelere sosyal ağ, iletişim formu eklenebilir.

wordpress eklentileri

WordPress eklentisi nedir öğrenildikten sonra 50 binden fazla eklenti WordPress panelinde veya WordPress eklenti kütüphanesi incelenerek bulunabilir.  SEO, yedekleme, hız, güvenlik, spam ve bozuk bağlantılar gibi siteyle alakalı birçok şey eklentiler sayesinde yönetilebilir. Premium seçeneklerde de farklı eklentiler mevcuttur. Daha fonksiyonel olan bu eklentiler sık güncellenir ve iyi kodlanmıştır. Bu yüzden ücretli olanlar popülerdir.

SEO Eklentisi Nedir?

SEO eklentisi nedir in cevabı WordPress siteleriyle birlikte kullanılabilen ve SEO ile ilgili fonksiyonları içinde bulunduran yazılımdır olarak verilir. Eklenti ile web sitesinin etkili arama motoru performansı optimize edilebilir. Temel bir SEO eklentisi sayesinde teknik SEO, yüksek sıralama edinmek için sayfa optimizasyonu, meta verilerini özelleştirme, meta verileriyle sosyal ağ ile optimize etme ve XML site haritaları oluşturma gibi işlemler yapılabilir.

seo plugin wp

En Çok Kullanılan WP SEO Eklentileri

En çok kullanılan WP SEO eklentileri arasında birçok seçenek vardır. Her web sitesi için binlerce eklenti vardır. Bunlardan en popüler olanlara bakılacak olursa ilk SEO eklentisi SEOtudy eklentisidir. Günümüzde siteler tarafından oldukça fazla kullanılan SEOtudy görsel SEO, temel SEO ve en çok kullanılan SEO araçlarının birleşmiş halidir. Yalnızca SEO değil, WP güvenliği için de önemli özelliklere sahiptir.

Özellikleri ve işlevlerine bakıldığında SEOtudy ile Google Analytics ve Google Search Console kodu eklenebilir. SSL yönlendirmeleri, canonical etiketi ekleme, görseller için alt etiket ekleme, etiket yoğunluğu ayarlama, H etiket önerileri, Backlink tespiti, Log analizi, SEO için başlık ve açıklama düzenlemeleri, 404 sayfaların tespit edilmesi ve yönlendirilmesi gibi birçok özellik ve işleve sahiptir.

yoast seo eklentisi

Bir diğer popüler SEO eklentisi ise Yoast SEO eklentisidir. WP ‘de en çok kullanılan eklentilerden biridir. Joast de Valk tarafından geliştirilen Yoast SEO, 5 milyonu aşkım aktif yükleme ve 40 milyondan fazla indirme işlemine sahiptir. Ekstra işlevleri de olan eklentide, bu işlevleri kullanmak için Premium seçeneği vardır. Satın alma yaparak bu işlevlere de erişilebilir.

Yoast SEO eklentisi gönderiler ve sayfalar için özelleştirilebilir meta başlıkları, meta açıklamaları ve meta anahtar kelimeler sağlar. Odak anahtar kelime ayarlama, XML site haritası oluşturma, içerik okunabilirliğini analiz etme, sosyal snippet ön izlemelerini özelleştirme gibi özelliklere ve işlevlere sahiptir.

Popüler SEO eklentisi örneklerinden biri de SEO Framework eklentisidir. Popüler olan bu eklenti yenidir ve her geçen gün büyümeye devam ediyor. WP sitesinin yeterli SERP görünümüne ulaşabilmesi için ihtiyacı olan SEO özelliklerini barındırır.

Hafif ve basit şekilde tasarlanan eklentide XML site haritaları oluşturulabilir ve yönetilebilir. Sosyal medya meta etiketleri, meta bilgileri, başlıkları ve açıklamaları girilebilir.

All-In-One SEO paketi de WP sitesini optimize etmek için ihtiyaç duyulan tüm işlevleri sunar. 2007 yılında geliştirilen eklenti 2 milyondan fazla aktif yükleme ve 45 milyondan fazla indirme sağlamıştır. Başlık ve meta açıklama ekleme, sosyal meta veriler girme, gelişmiş standart URL, Google AMP desteği gibi özellikleri ve işlevleri vardır.

SEO eklentisi olarak kullanılan Squirrly oldukça popülerdir. WP’de gerçek zamanlı olarak çalışan eklenti, içerik yazarken öneriler sunar ve diğer eklentilerle uyumludur. SEO ayarlarını değiştirmez ve eski eklentileri değiştirmeyi gerektirmez.

WordPress Eklentisi Nasıl Kurulur?

SEO eklentisi WP’ye kolayca kurulabilir. Bunun için ilk olarak WP yönetici paneline girerek eklentiler bölümüne giriş yapılmalıdır. “Yeni ekle” butonuna tıklayarak üst kısımda öne çıkan, popüler ve önerilen etiketler kullanılabilir. Kurulmak istenen eklentinin adının bilinmemesi durumunda arama kısmına yazılabilir.

Daha sonra “etkinleştir” butonuna tıklanarak kurulum işlemi tamamlanır. Bir diğer yol da SEO eklentisi için eklentiler kısmına girerek elle kurulum yapmaktır. “Eklenti yükle” denilerek açılan pencerede arşiv yüklenmelidir. Buradan “Dosya Seç” seçeneğine tıklanarak bilgisayardan eklenti dosyası bulup seçilebilir.

wp seo plugin

Eklenti Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eklenti seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli diye merak edenler için sayılabilecek birçok özellik vardır. Her geçen gün artan eklenti sayısı arasında seçim yapmak zordur. Aynı işlevlere sahip olan birden fazla eklenti olması, birbirleri arasında karşılaştırma yapmayı da zorlaştırır. SEO eklentisi tercih edilirken WP tarafından incelenen eklentilere bakılmalıdır.

Popüler eklentiler daha işlevseldir. Aynı zamanda düzenli olarak güncellenen eklentiler her zaman bir adım öndedir. Destek geri bildirimlerinin de iyi olması, eklentilerin doğru çalışması için önemlidir. Seçilecek olan SEO eklentisi yüklü bir eklenti ile de çakışmayacak şekilde seçilmelidir. Eklentilerin özellikleri ve işlevleri, kaç kişinin indirdiği, ne sıklıkla güncellendiği gibi özelliklere bakılarak SEO eklentisi tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modem Şifresi Değiştirme | Modem Wifi Şifresi Nasıl Değişir?

WordPress İletişim Formu Eklentileri