Google Çeviri Nedir? Google Translate Özellikleri

Google Translate, bir çeviri uygulamasıdır ve paragrafları, belgeleri, görselleri çevirmeye olanak tanır. Bir çeviri uygulamasından çok daha fazla işleve sahiptir ve milyonlarca insan tarafından kullanılır.  Herkese açık ve ücretsiz olan çeviri platformu sayesinde kelime ve cümleler yazılarak istenilen dile çevrilebilir.

Google-translate-nedir

Özellikle araştırma yaparken, küresel kaynaklardan yararlanmak için Google Translate gerekiyor. Yabancı dil bilmeyen kişilere hızlı şekilde çeviri hizmeti sunarak insanların bilgiye kolayca erişmesine katkıda bulunuyor.

Translate Nedir?

Günümüzde hayatın her alanında yabancı dildeki kelimeler ile karşılaşmak kaçınılmazdır. Bilinmeyen yabancı sözcüklerin Türkçeye çevrilmesi için bir araca ihtiyaç vardır. Translate de çeviri anlamına gelen bir kelimedir ve seçeceğiniz iki dil arasında çeviri yapar. Kaliteli ve hızlı şekilde çalışan birçok translate aracı vardır. Dijital teknolojinin önce markalarından biri olan Google da translate deyince akla ilk gelenlerden biridir.

Google Translate Nedir?

28 Nisan 2006 yılında Arapça ve İngilizce çeviri yaparak başlayan Google Çeviri, 100’ den fazla dili destekliyor ve günde 300 milyon kullanıcıya hizmet veriyor. 1 Şubat 2009 tarihinden beri Türkçe hizmet de veren platformun desteklediği tüm diller arasında çevirme yapılabiliyor. Aynı zamanda yapılan çeviriler kaydedilebiliyor ve tümü alfabetik sıraya göre saklanabiliyor.

Google Translate birçok fonksiyona sahiptir. Bu fonksiyonlar; kelime tercümesi, web sitesi çevirisi, belge çevirisi, konuşma çevirme, kamera ve görüntü çevirisi ve el yazısı çevirisidir. Yazılan kelimeleri kendi dilinizden farklı bir dile veya yabancı bir kelimeyi kendi dilinize çevirebilirsiniz. Yabancı dilde olan web sitelerinin tamamını yine Google Çeviri ile Türkçe ’ye çevirebilirsiniz.

google-translate-ceviri-yapmak

Google Çeviri aracı üzerine yüklenen .docx, .odf, .pdf, .pptx, .ps, .txt, .xls uzantılı dosyaları da belge çevirisi işlevi sayesinde istenilen dile çevirebilir. Özellikle yurtdışında işinize yarayacak konuşma çevirme özelliğiyle de ikili konuşmalarda anlamadığınız yerleri Google Çeviri sayesinde çevirebilir ve yabancılarla iletişim kurabilirsiniz.

Uygulamanın bir diğer fonksiyonu olan kamera ve görüntü çevirisi sayesinde de görsel üzerinde bulunan yazılar istenilen dile çevrilebilirsiniz. Son olarak el yazısı çeviri özelliğiyle de telefon kalemi ile el yazısı yazabilir ve yazdıklarınızla çeviri yapabilirsiniz.

hosting

Google Translate çeviri yaparken sizin için en iyi tercümeyi yapar. Milyonlarca doküman tarayarak en uygun kalıpları arar. Makineler tarafından yapılan çevirilerde sonuçlarda bazen yanlışlıklar olabilir. Bunu önlemek için ise çevrilecek metinlerin uzun tutulmaması gerekir.

Google Çeviri Nasıl Yapılır?

Google Çevir nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça kolaydır. Bilgisayar, telefon ve tablet üzerinden girilebilen araç, uygulama mağazalarından indirilebilir veya tarayıcıdan internet sitesine girilebilir.

Kullanmak için ilk olarak açılan sayfada dili otomatik algıla seçeneğini kullanabilir veya kendiniz dil seçerek çeviri yapabilirsiniz. Bazı dillerin karakterlerinin birbirine benzemesi sebebiyle otomatik algılama seçeneği, dili yanlış algılayabilir. Bu yüzden çeviri yapılacak dilin bilinmesi durumunda elle girilmesi daha doğrudur. Hedef dil seçildiğinde çeviri işlemi otomatik olarak yapılabilir.

google-ceviri

Google Çeviri sesli özelliğini kullanmak için ise uygulamada bulunan mikrofon işaretine tıklanmalı ve seslendirme yapılmalıdır. Burada önemli olan telaffuzun düzgün olmasıdır. Kelimelerin doğru algılanması için ortamda gürültü de olmamalıdır.

Sesli translate özelliğinde telaffuzunu öğrenmek istediğiniz kelimeyi sesli olarak da öğrenebilirsiniz. Translate sesi kadın sesidir ancak Google Asistan son sürüme güncellendiğinde erkek sesi de yapılabilir. Bunu yapmak için Google Asistan başlatılmalı ve ayarlar kısmına giderek tercihler seçeneğine dokunulmalıdır. Buradan “asistan sesini seç” özelliği ile ses II seçeneğinin seçilir.

Google Translate kamera yardımı ile görsel üzerindeki metinleri de çevirebilir. Herhangi bir belge veya tabela üzerinde yabancı dildeki yazılar optik karakter tanıma teknolojisinin kullanıldığı görüntülü çeviri özelliği sayesinde istenilen dile çevrilebilir. Ancak bu özellik, uygulamanın desteklediği tüm diller için kullanılmaz.

Çeviri aracının bir diğer fonksiyonu olan el yazısı seçeneği kullanımı için bilgisayar üzerinden fare ile telefonda ise parmak ile el yazısı yazılabilir. Şekle dayalı el yazısının algılanması ile istenen dile çevrilebilir.

Google, 2015 yılının ocak ayında, Word Lens uygulamasını aktifleştirmiş ve bunun sayesinde gerçek zamanlı çeviri hizmeti sunmaya başlamıştır. Günümüzde daha da geliştirilmiş ve QR kod taraması gibi özellikler eklenmiştir. Bu sayede metinler sadece kameraya tutularak çevrilebilir.

Google Çeviri Uygulaması (Görselden Çeviri Yapan Uygulama)

Google Translate dünya genelinde en popüler çeviri servislerinden biridir. Kullanıma sunduğu özellikleriyle kişiler için büyük avantajlar sağlayan çeviri servisi, mobil uygulamasıyla da kullanıcıları tatmin ediyor. Bu özellikler arasında görselden çeviri yapma ile tabelalar, galerideki fotoğraflar veya herhangi bir yerde görülen yazılar istenilen dile çevrilebilir.

Google Çeviri uygulaması üzerinden görsel çevirme özelliğinin kullanılabilmesi için ilk olarak Google Translate uygulaması indirilmelidir. Android ve IOS üzerinden indirilebilen uygulamada çevrimdışı kullanılabilir özelliği de kullanıcılara avantaj sağlar. Ayarlar menüsünden çevrimdışı özellik aktif hale getirilebilir.

Google-gorsel-ceviri

Görselden çeviri yapan uygulama açıldığında kurulum için gereken çeviri ayarlarının yapılması gerekir. Varsayılan olarak ana dil ayarlanmalı ve hangi dile çeviri yapılmak isteniyorsa hedef dil olarak seçilmelidir.

Kurulum tamamlandıktan sonra görsel tarama işlemi yapılmalıdır. Uygulama üzerinde yer alan kamera ikonuna tıklandığında, bu özellik ilk kez kullanılıyorsa eğitim ekranı açılır.  Eğitimdeki bilgiler, Google Translate ile görselden çevirinin nasıl yapılacağını gösterir. Eğitim bittiğinde, çevrilmek istenen görsel anlık çekilerek veya galeriden seçilerek yüklenmelidir.

Yüklenen görsel tarandıktan sonra, hangi kelimelerin çevrilebileceği gösterilir. Çevrilmeye müsait olan kelimeler çizgiler ile belirtilir ve bu aşamada istenilen kelime ve cümleler seçilir. Daha sonra ekranın üst kısmında çeviri çıkar. Görselden çeviri yapılırken taranmayan kısımların az olması durumunda uygulamanın ana ekranına gidilerek çeviri özelliğinden manuel şekilde çeviri yapılabilir. Ancak Google Translate görsel çevirme konusunda genellikle başarılıdır.

Google Translate Hangi Dillerde Çeviri Yapabilir?

Google Translate çeviri aracının desteklediği diller arasında en fazla kullanılan dil İngilizce’dir. Birçok farklı dilden İngilizce diline günde milyonlarca çeviri yapılır. Bunun dışında da birçok dili destekleyen Google Çeviri ’de İngilizce ’den sonra desteklenen popüler diller Fransızca, İtalyanca, Çince ve Rusçadır. Bunların dışında alışılmadık olan diller; Baskça, Burmaca, Çevaca, Galiçyaca, Guceratça, Laoc, Korsikaca, Khmerce, Zuluca, Yidice, Svahili, Sindhi, Shona Dili, Seylanca, Sebuanca, Samoaca ve Xhosa olarak sayılabilir.

google-translate-ozellikleri

Gün geçtikçe yeni dil destekleri de getiren Google Translate 2020 yılında Uygurca, Türkmence ve Tatarca gibi Türk dillerinin yanında Kinyarwanda ve Odia dillerini de ekledi. Bu 5 dili konuşan kişi sayısı ise 75 milyon kişi olarak belirtiliyor. 5 dilin de eklenmesiyle desteklenen dil sayısı 108’ e yükselmiştir. Google Translate hangi dillerde çeviri yapılabilir sorusunun cevabı da sürekli yeni dil desteklerinin eklenmesi nedeniyle değişir.

Aynı zamanda Kinyawanda, Tatarca ve Uygurca dilleri için sanal klavye desteği de sunuluyor. Yabancı dil çevirmede en çok kullanılan uygulama olan Google Translate geniş dil seçeneğiyle kaliteli çeviri hizmeti sunuyor.

google-ingilizce-turkce-ceviri

Yeni dilleriyle kullanıcılarını arttıran uygulamanın son eklediği diller arasında Kazakça, Tacikçe ve Özbekçe gibi diller de bulunuyor. Eklenen son diller, bilgisayar kullanıcıları için hizmet veriyor ancak henüz akıllı telefon üzerinden indirilen uygulamada kullanımı aktif değil.

Google, Asya’da İngilizce konuşmayan kullanıcılara da verdiği hizmeti arttırmayı hedefliyor. Hindistan’da 500 milyon kullanıcısı bulunan çeviri aracı desteklediği diller ile birçok yabancı kişinin birbirleriyle olan iletişimlerine katkı sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain Yönetimi | Alan Adı Yönetiminde Kullanılan Tüm Özellikler

Modem Şifresi Değiştirme | Modem Wifi Şifresi Nasıl Değişir?