Başarılı Bir Girişimcilik İçin Göz Önünde Tutulması Gereken Notlar

Girişimci Nedir?

Girişimcilik, kar amacı güderek tüm oluşabilecek riskleri göze alarak iş kuracak olan kişin yaptığı girişimlerdir. Son yıllarda bu sektöre atılım yapan insanların oranı her geçen gün artış gösteriyor. Teknolojinin gelişimi ve değişimi ile bu sektöre olan talep büyüme kaydediyor. İnternetin her an el altında olması araştırmaların daha pratik olmasına yardımcı oluyor. Kendi işini kurma ve hayallerinde ki projeyi hayata geçirmek isteyen insanlar için büyük bir avantaj olan girişimcilik sektörü ile kendi işinizi kurabilirsiniz.

girisimci-kimdir-nedir-ne-is-yapar

Girişimci Kimdir?

Yetenek, birikim ve cesaretin bir araya gelmesi ile girişimci oluşur. En genel tanımı ise; mal ya da hizmet üretmek isteyen kişiler, üretimi en karlı ve en kazançlı koşullar ile oluşturan kişidir. Risk almakla beraber, tamamen kendine ait olan projenin hayata geçmesini sağlar. Ekonomik değer üreten girişimciler aynı zamanda başka kişilere de istihdam sağlayabilir.

Başarılı Girişimler İçin Tavsiyeler

Girişimci olabilmek için öncelik olarak bu süreçleri ne şekilde ilerleyeceğinizi biliyor olmanız gerekir. Kendi işini kurma fikri her ne kadar birçok insanı cezbediyor olsa da bu zorlu süreçlerden vazgeçmeden hedefe doğru ilerlemek en önemlisi. Girişimcilikte başarılı olmanın altın kuralı; Hedeflere doğru ilerlediğiniz karşınıza çıkan yokuşlarda pes etmeden yürümeye devam etmektir. Pes etmediğiniz sürece girişimci ruhunuz ile daima başarıya doğru yürürsünüz.

Profesyonel İş Dünyasında Tecrübe Edinin

Bir iş deneyiminizin olması, farklı sektörlerde içerik üretmenize ve planlamalarınızı ne şekilde ilerleteceğiniz hususunda oldukça önemlidir. Özellikle girişimci olmak yolunda emin adımlar atarken, mutlaka profesyonel iş dünyasında en az 1 sene kadar tecrübe edinmeniz gerekir. Edindiğiniz tecrübeleri en güzel haliyle girişimci dünyanızda da yansıtabilirsiniz.

startup-nedir

Etkileyici Bir İletişim Girişimcilikte En Önemli Unsur

Girişimcilik süreçlerinde, kendi projenizi en detaylı ve en yalın haliyle karşı tarafa anlatmak en önemli noktadır. Sizler girişim alanında üretmek istediğiniz projenize ve kendinize ne kadar güvendiğinizi karşı tarafa hissettirirseniz, projeniz sizlerin etkili iletişimi sayesinde hak ettiği yeri bulabilir. Her kulvarda olduğu gibi, girişimcilik projelerinde de etkili ve ikna edici bir iletişim kurmak oldukça önemlidir.

Ekip Çalışması ile Projenizi Tamamlayın

Ekip çalışmaları, projenizde sizin göremediğiniz eksik yanların tamamlanmasına yardımcı olur. Farklı düşünceler ve farklı hayal güçleri bir araya geldiğinde kusursuz bir girişimcilik projesi ortaya çıkabilir. Projenize katkı sağlayacak ekibe sahip olun. Projenizin yapım aşamasında, mutlaka farklı düşüncelere sahip kişilerden destek alarak ilerlemeniz projenizin tamamlanması açısından önem arz eder.

startup-tavsiye

Olumsuz Yorumları Dikkate Almayın

Girişimcilik projelerinde olumsuz yorum yapanlar mutlaka olacaktır. Her düşünce ve fikir birebir benzer değildir. Projenizi beğenmeyen ve daha farklı bir yol izlemenizi söylemek isteyen birçok insan ile karşılaşma durumunuz olağandır. Ancak unutulmamalıdır ki bu size ait bir projedir. Farklı insanların yaptığı olumsuz yorumların motivasyonunuzu düşürmesine izin vermeden yolunuza devam etmeniz sizi başarıya ulaştıracaktır.

Gelişmekten Çekinmeyin

Girişim ruhuna sahip olmak, başarmanın yarısıdır. Projenizi tamamlamadan eksik yanlarınızı tespit ederek, projenize artı katacaktır. Hangi alanda proje üretecek ve girişimcilik adımını atacaksanız mutlaka eğitim almanız şarttır. Sizler ne kadar gelişime açık olursanız, girişimcilik projenizde bir o kadar iyi yönde gelişme kaydeder.

hosting

Karşınıza Çıkan Sorunlarda Çözüm Odaklı Davranın

Girişimci olmanın en riskli yanlarından bir tanesi, sorunlar ile tek başınıza başa çıkmak zorunda olmaktır. Bu yolda karşınıza çıkan tüm olumsuzluklara karşın pratik, hızlı ve çözüm odaklı davranmanız kısa süre içerisinde çözüme kavuşmanıza yardımcı olur. Sorunlar, çözümlenmeyecek kadar zor değildir. Her soruna karşın hazırlıklı olmanız, sizlere fayda sağlayacaktır.

startup-yatirimcisi.jpg

Yatırım Fırsatlarını Takip Edin

Girişimcilik sektörü ciddi bir finansman kaynağına ihtiyaç duyar. Yapacak olduğunuz projelerinizi karşı tarafa kanıtlamak için ürün temin etmeniz gerekir. Bu işlemler içinde paraya ihtiyacınız vardır. Girişimcilik sektörü için açıklanan ve kullanabilmenize olanak sağlayan yatırım fırsatlarını değerlendirebilir ve başvurabilirsiniz. Finansman desteğinizi uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Projenizi Her Yönüyle Düşünün

Girişimci olma fikrine adapte olan insanlar, çabuk karar verme ve aceleci davranışlar sergilemesi nedeniyle genellikle başarısız olurlar. Bir proje üzerinde ne kadar düşünür ve emek verirseniz ortaya çıkan sonuçta bir o kadar kusursuz olur. Girişimcilik projenizi olumlu, olumsuz yönleri ile ele alarak üzerinde düşünebilir ve özellikle olumsuz yanları ile ilgili ne yapabileceğiniz hususunda araştırma yaparak olumsuzlukları ortadan kaldırabilirsiniz.

Hedef Belirleyin

Hedefler, sizin doğru yönde ilerlemenize katkı sağlar. Hedef olmadan girişimcilik sektöründe başarıya ulaşmanız olanaksızdır. Kendinize herhangi bir rol model seçerek hedeflerinizi şekillendirebilirsiniz. Hedeflere her geçen gün yaklaşıyor olmanız, sizin motive olmanızı sağlar.

startup-hedef-belirleme.jpg

Projenizdeki Farklı Yönleri Ortaya Çıkarın

Projenizde ki farklı yönlerin ortaya çıkması sizi diğer rakiplerinizden ayırır. Projenizde yapmış olduğunuz en ufak bir değişim ile ön plana çıkabilirsiniz. Projenizin tanıtımında da bu farklar göz önünde olacağından dolayı iyi yerlere gelebilmenize fırsat tanınır. 

Başarılı Bir Girişimcinin Püf Noktaları Nelerdir?

Başarılı bir girişimci olmak, ürününüz ile ilgili her alanda hakimiyete sahip olmak ve her detayı bilmektir. Doğru zamanda, doğru kişiye ürününüzü tanıtmak iyi bir girişimci olmanın en önemli püf noktasıdır. Reklam ve pazarlama stratejileri ile bu sektörde ayakta kalmanızı sağlar. Hangi alana ne şekilde pazarlama stratejisi uygulayacağınızı iyi bilmeniz gerekir.

Bir Sonraki Hamleyi Düşünün

Projenizin ilk aşaması tamamlandı ve bitti. Bir sonraki hamle için atacak olduğunuz adımları planlamanız gerekir. Sırası ile gelen diğer hamleleriniz büyümenize etki edecek en önemli püf noktadır. Projenizin her geçen gün büyümesi başarılı bir girişimin en önemli anahtarıdır.

girisimlik-tavsiyeleri

Girişimcilikte Bilinmesi Gereken En Önemli Noktalar

Girişimci olabilmek için her yönüyle ölçüp tartmanız sizlere fayda sağlayacaktır. Bu sektörde bilmeniz gereken çeşitli noktalar vardır. Bu noktaları iyi bir şekilde araştırarak uygulama yapmanız sizin için iyi olacaktır. Girişimcilikte bilinmesi gereken en önemli noktalar şu şekildedir;

Piyasa Araştırması %70 Oranında Başarı Kaydetmenizi Sağlıyor

Bilinmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi piyasa araştırması yapmanızın size fayda sağlayacağıdır. Yapılan araştırmalar neticesinde girişimciliğe atılan birçok insan, piyasa araştırması yapmadan girişimciliğe atılıyor. Bu durum ciddi anlamda hem risk hem de başarısızlık getiriyor. Kanıtlanan bu veri sayesinde girişimciliğe adım atmadan önce piyasa araştırmasını es geçmeyin. İnsanların neye ihtiyaç duyduğunu belirleyip bu alanda ilerleyin.

Ortaklı Girişimcilik Çalışmaları Tavsiye Ediliyor

Yapılan araştırmalar neticesinde girişimcilik sektöründe tek bir kuruculu olan projeler değil, en az iki ya da daha fazla kurucuya sahip olan projelerin daha başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Projenizin yapım aşamasında kendinize iki ya da daha fazla ortak seçebilirsiniz.

girişimcilik tavsiyeleri

İstatiksel Verileri Es Geçmeyin

İstatiksel veriler, her yıl çeşitli alanlarda yapılan projeleri gösterir. Bu istatiksel verilerden hangi sektörlerin başarı sağladığını, bu sektörde ihtiyaç duyulan mal ve hizmetlerin ne olduğunu ve bu alanlarda ne gibi çalışmalar yapabileceğinizi belirleyebilirsiniz. İstatiksel verilerde başarısız olan sektörlerde yer alıyor. Bu alanlarda da hangi nedenden kaynaklı olarak başarısız olduklarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. İyi bir girişimcinin istatiksel verileri incelemesi şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mailing Tasarımı Nasıl Yapılır? Mail Marketing’de Nelere Dikkat Edilmelidir?

phpMyAdmin Nedir? phpMyAdmin Özellikleri Kullanım Amaçları