Google Maps Nedir? Google Maps Yer Ekleme

Google Maps Nedir?

İlerleyen teknoloji sayesinde akıllı cep telefonları ve tabletler ile internete girebiliyor ve çeşitli uygulamaları kullanabiliyorsunuz. Hava durumunu kontrol edebildiğiniz uygulamalardan, bankacılık işlemlerinizi yapabildiğiniz uygulamalara kadar geniş bir uygulama skalasını pratik şekilde indirebilirsiniz. Sık kullanılan akıllı cep telefonu uygulamalarından bir tanesi de Google Maps olarak karşımıza çıkmaktadır. “Google Maps ne işe yarar?”, “Google Maps Yer Ekleme Nasıl Yapılır?” sorusunun cevabı için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

google-maps-nedir

Hemen hemen tüm akıllı cep telefonlarında, temel olarak yüklü şekilde gelen Google Maps uygulaması, kullanıcılar tarafından sıklıkla navigasyon amacıyla kullanılmaktadır. Türkçe ismi ile Google Haritalar uygulaması navigasyon özelliğinin yanında farklı işlevleri de barındırır. Dünyanın açık alandaki her noktasını 3 boyutlu bir şekilde görüntüleyebilme özelliği sayesinde, dünyanın istediğiniz bir noktasına göz atabilir ve gerçekten geziyormuş keyfi yaşayabilirsiniz.

Ücretsiz şekilde sunulan bu uygulama sayesinde, seçtiğiniz bir şehir içerisindeki sokaklarda gezebilir ve açık alanları görebilirsiniz. Kullanıcıların sıklıkla yol tarifi için kullandıkları Maps, Türkçe ismi ile Haritalar uygulaması, yol gösterirken tahmini bir varış süresini de size gösterir. Bu özelliği sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun kaybolmadan, gitmek istediğiniz yere rahat bir şekilde gidebilirsiniz.

google-maps-nasil-kullanilir

Google Maps Özellikleri Nelerdir?

Google Maps özellikleri bilgisayar, akıllı cep telefonu ve tablet gibi cihazlarda kolaylıkla kullanılabilir. Bilgisayarda istediğiniz web tarayıcısı ile www.google.com.tr/maps adresine gitmeniz uygulamaya erişim için yeterli olacaktır. Mobil cihazlarınız için ise Google Haritalar uygulamasını indirmeniz ve uygulamayı açmanız gerekir. Sonrasında gideceğiniz yer için en uygun rota size gösterilir.

Gooogle Map kullanma, kullanıcı yorumları ve geri bildirimler göz önünde bulundurularak her güncelleme ile birlikte daha kullanıcı dostu bir hale gelmektedir. Yapılan değişiklikler ile birlikte uygulamayı kullanırken telefonunuzun çalması gibi durumlarda, arka planda yön tarifi devam etmekteydi. Yeni güncellemeler ile birlikte konuşma sırasında karışıklığa yol açan bu durum düzeltilmiş durumdadır.

maps-ozellikleri

Google Haritalar uygulaması, güncellemeleri sırasında engelli insanlara da kolaylık sağlayacak yenilikler getirmektedir. Örneğin, yol tarifi sırasında, toplu taşıma seçeneği işaretlendikten sonra “tekerlekli sandalye erişimine uygun” alternatifi sunulur. Bu butona tıklanması durumunda ise engelli kişiler için en optimum rota oluşturulur. Henüz birkaç şehirde aktif hale gelen bu özellik her güncelleme ile beraber yayılmaktadır.

Sesli komut özelliği ile çalışabilen uygulama özellikle hareket esnasında kullanımı pratik hale getirir. Araç sürücüleri tarafından seyir esnasında sıklıkla kullanılan bu özellik, sürücülerin ve yolcuların güvenliği açısından büyük bir öneme sahiptir. Sürüş sırasında ellerinizi direksiyondan ayırmadan kullanabileceğiniz özellik, “OK Google” demenizin ardından aktif hale gelir. Sonrasında gitmek istediğiniz yeri sesli bir şekilde söyleyerek rota bilgisi alabilirsiniz.

Google Maps Ne İşe Yarar?

Google Maps, genellikle şehirler içi yol tarifi almada, en iyi bisiklet rotalarını belirlemede, kısa ve alternatif yolları keşfederken ve varış süresi hesaplarken sıklıkla kullanılır. Trafik durumu ve seyir süresi hakkında detaylı bilgi veren uygulama, benzer birçok imkân sağlamaktadır. Kullanıcı dostu arayüzü ile pratik bir kullanım deneyimi yaşatan uygulamanın çeşitli avantajları bulunmaktadır.

google-yer-ekleme

Lokasyon Bulma ve Yol Tarifi: En sık kullanım şekli olan yol tarifi ve lokasyon bulma özelliği, Google Haritalar uygulaması tarafından sizin için otomatik olarak yapılır. Gitmek istediğiniz lokasyonu belirlemeniz ve telefonunuzun konum özelliğini aktif hale getirmeniz yeterlidir. Uygulama kullanabileceğiniz en pratik yolu, trafiği ve seyir süresini hesaplayarak size yol tarifi verir.

Otobüs Hattı: Bir konuma giderken toplu taşıma kullanmak için, Google Haritalar ile en pratik rotayı oluşturabilirsiniz. Tren, metrobüs, otobüs ve vapur hatlarının saatleri ve aktarma noktalarını size bildiren uygulama, en rahat şekilde istediğiniz yere gitmenize yardımcı olur. Saatlerce durakta beklemeden, hatların zamanlarını öğrenebilir ve hızlı bir şekilde istediğiniz lokasyona gidebilirsiniz.

3 Boyutlu Gezinti: Google Maps Street View özelliği sayesinde dünyanın dört bir yanını gezmenize yardımcı olur. Üzerine kamera taktığı arabalar ile dünyanın her noktasını dolaşan Google şirketi, tüm dünya haritasını 3 boyutlu bir görsel şeklinde veritabanında tutar. Siz de bu uygulama sayesinde 3 boyutlu bir gezintiye çıkabilir, dünya üzerinde merak ettiğiniz şehirlerin sokaklarını sanal olarak dolaşabilirsiniz.

google-sokak-gorunumu

Konum Paylaşma: Bu uygulama, bulunduğunuz yeri başka insanlarla paylaşmanıza olanak tanır. Özellikle kalabalık veya yabancı mekânlarda birileriyle buluşacağınız zaman, oldukça kullanışlı olabilen özellik, anlık bir şekilde konumunuzu istediğiniz insana göndermenizi sağlar. Bağlantı şeklinde paylaşılan konuma, erişimi olan herkes bakabilir ve sizin konumunuzu öğrenerek sizi bulabilir.

Rota Oluşturma: Google Haritalar uygulaması içerisinde bulunan rota oluşturma sekmesi ile sıklıkla gittiğiniz konumlar için hazır rotalar oluşturabilirsiniz. Trafik durumuna ve hareket zamanına göre güncellenen bu rotalar sizin trafiğe takılmadan en hızlı şekilde varış noktasına gitmenizi hedefler. Mevcut konumunuzu ve varış noktanızı kaydederek kullanabileceğiniz özellik, zaman tasarrufu yapmanızı sağlar.

google-maps-navigasyon

Mesafe Hesaplama: Google şirketinin geliştirdiği bu uygulama sayesinde iki nokta arasındaki mesafeyi rahatlıkla hesaplayabilirsiniz. Daha önce hiç gitmediğiniz konumlara gitmeden önce tahmini bir mesafe ve varış süresi hesaplama imkânı sunan uygulama, planlamalarınız konusunda size yardımcı olur. Ayrıca sadece merak ettiğiniz iki konumu uygulamaya girerek de aralarındaki mesafeyi görebilirsiniz.

Google Maps’e Firma Ekleme Nasıl Yapılır?

Son yıllarda internet kullanımının artması ile firmalar Google Haritalar üzerinde konumlarını işaretlemeyi tercih etmektedir. Google Maps firma ekleme, müşterilere ve firmaya ulaşmak isteyen herkes açısından pratiklik sağlar. Firmaların daha profesyonel bir görünüm elde etmesine yardımcı olan özellik, sektördeki rekabetin de bir parçası haline gelmiştir. Google Maps yer ekleme işlemi iki şekilde yapılır?;

Google Benim İşletmem Uygulaması ile Firma Ekleme: Bu işlemi yapabilmeniz için öncelikle Google Benim İşletmem uygulamasını telefon veya tabletinize indirmeniz gerekir. İndirmiş olduğunuz uygulamaya Google hesabınız ile oturum açtıktan sonra ise, uygulamanın sizi yönlendirdiği adımları takip edin. Son olarak ise firma adını ve iletişim bilgilerini girerek hizmet şartlarını kabul etmeniz gerekir.

maps-yer-ekleme

Google Haritalar ile Firma Ekleme: Bu yöntem ile Google Maps adres ekleme özelliğini kullanmanız için haritalar üzerinde firmanızı arayarak doğru noktayı işaretlemeniz gerekmektedir. Sonrasında işletme için hak talebinde bulunma butonuna basarak başvuru yapabilirsiniz. Bu başvuru sırasında işletmenin sahibi veya yöneticisiyim şıkkını işaretlemeniz Google Maps yer ekleme özelliğini kullanmanız için yeterlidir.

Google Maps Nasıl Kullanılır?

Google Maps kullanma işlemi için bir bilgisayar, cep telefonu veya tablete sahip olmanızın yanında, internet bağlantınızın da olması gerekmektedir. Çevrimdışı kullanma modu da bulunan uygulama, internete erişemediğiniz noktalarda size yardımcı olur. İnternet paketinizin az olduğu durumlarda ise hedef lokasyonunuzun haritasını önceden indirerek, seyir halinde uygulamayı çevrimdışı şekilde kullanabilirsiniz.

google-haritalar

Google Maps üzerinde adres ekleme özelliklerinden yararlanarak, evinizi, işyerinizi ve çeşitli adresleri kaydedebilirsiniz. Google Maps’in bu özelliği bir yol tarifi alırken tekrardan adres girmenizin önüne geçer. Böylelikle yol tarifi alırken zamanınızdan tasarruf edebilirsiniz. En uygun rotayı oluşturan uygulama size sesli bir şekilde dönmeniz gereken noktaları tarif eder ve en hızlı şekilde hedefinize ulaşmanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilişim Suçu Nedir? Bilişim Suçları ile Nasıl Mücadele Edilir?

İlk Web Sitenizi Nasıl Kurabilirsiniz? Web Site Kurmak