HTML Nedir? En Çok Kullanılan HTML Kodları

HTML Nedir? kısaca açıklayalım; 1990 yılında Tim Berners Lee tarafından geliştirilen HTML, bir metin işaretleme dili olarak tanımlanabilir. Sanılanın aksine HTML, bir yazılım programlama dili olarak  kullanılamaz. Bunun nedeni de HTML kodları ile tek başına çalışabilen yazılımların oluşturulamamasıdır. Bu nedenle HTML dili sadece web sayfalarının görünümünün ve verilerinin daha kolay okunabilmesi amacını taşır.

html-nedir

HTML Ne İşe Yarar?

HTML, oluşturulmak istenen web sitelerine fotoğraf, video ya da ses gibi verilerin daha kolay entegre edilmesini ve çalışmasını sağlar. Arama motorları, HTML kodları yazılmış olan web sitelerini açabilmek için ilgili sitenin HTML kodlarından faydalanır. Diğer bir deyişle HTML kodları, bir web sitesinin nasıl görüneceğini, nasıl çalışacağını ya da neyin nerede olacağını açıklamak için kullanılır.

HTML kodlama dili, pek çok alanda oldukça yaygın şekilde kullanılır. Örnek vermek gerekirse, HTML renk kodları gibi yaygın olarak kullanılan kodlar bir web sitesini temelini oluşturur. Dolayısıyla HTML kodları olmadan web sitesinin görüntülenmesi ve işlem yapabilmesi mümkün değildir. Bu yüzden HTML, global internetin sorunsuz şekilde çalışabilmesi ve web sitelerinin istenilen şekilde kullanılabilmesinde büyük rol oynar.

hosting
html-sayfalar

Oluşturulacak web sitesinin görsel tasarımında da büyük rol oynayan HTML, bünyesindeki pek çok renk etiketi ve stili ile muhteşem tasarımlara imza atar. Bu kapsamda HTML buton  özelliği, tasarımda istenilen şekil, büyüklük, renk ve stilde buton oluşturulabilir. HTML link verme özelliği sayesinde ise istenilen objeye bağlantı adresi eklenebilir. Böylece üstüne tıklandığında bu bağlantı adresinin  açılması sağlanabilir.

En Çok Kullanılan HTML Kodları

Web sitesinin tasarımında gerekli olan isteklere bağlı olarak kullanılan pek çok HTML kodu mevcuttur. Bu kodların yazımı için bilgisayarınıza herhangi bir program yüklemeniz gerekmez. Basit bir not defteri ya da Wordpad gibi metin editörlerinde de HTML sayfaları oluşturulabilir. Yüzlerce hatta binlerce farklı HTML kodu olsa da en çok kullanılanlar şunlardır:

hosting kampanya
HTML-kodlari

<!DOCTYPE html>: Sayfanın en başında bulunur ve kodun HTML diliyle yazıldığını gösterir. Ayrıca bu kod yazıldığı belgeyi HTML5 olarak tanımlar.

<html> : Bütün HTML kodları, bu etiket kullanılarak yazılır.

<head> : Web sitesinin başlığı ve dilini belirtir. Ayrıca bu kod belge hakkında sayfa açıklaması, belge yazarı, anahtar kelimeler, son değiştirilen veriler ve meta bilgilerini de içerir.

<body> : <body> etiketi içinde belirtilmiş olan her şey web sitesinde görünebilir durumdadır. Ayrıca <body> etiketiyle  html arka plan değiştirilebilirKısacası web sayfasının içeriği ile ilgili olan başlıklar, resimler, videolar, liste ve paragrafların hepsi bu alana yazılır

Başlık Kodu (Hx): Web sayfanızdaki içeriği hem okuyucular hem de Google botları içi daha okunabilir parçalara bölen HTML etiketleridir. Genelde 6 başlık ögesini destekler. Bunlar H1, H2, H3, H4, H5 ve H6‘dan oluşur. Örnek kullanım şekli şu şekilde gösterilir:

  • <h1>Birinci başlık</h1>
  • <h2>İkinci başlık</h2>
  • <h3>Üçüncü başlık</h3>
  • <h4>Dördüncü başlık</h4>
  • <h5>Beşinci başlık</h5>
  • <h6>Altıncı başlık</h6>
html-kodlama

HTML Nasıl Çalışır?

HTML sayfaları .html uzantısıyla biter. Bu sayfalar, herhangi bir web tarayıcısı aracılığıyla görüntülenebilir. HTML sayfası, web sitelerinin her türlü yapı taşını içinde barındırır. Web tarayıcısı da bu sayfayı belirli filtrelerden geçirir ve sayfanın nasıl çalışacağını belirler. Sonrasında web tarayıcısı, HTML sayfasını okunabilir ve görüntülenebilir bir hale getirerek kullanıcıya yüklenmiş sayfa olarak görüntüler.

HTML5 Nedir?

HTML5, web sitelerinin olmazsa olmazı olan HTML dilinin en son yayınlanan sürümüdür. Bir önceki sürüm olan HTML 4.1 versiyonunda, sonradan eklenen kodların işlevselliğe zarar verdiği ortaya çıkınca güncellenmiştir. Eski HTML sürümlerinin eksiklerini kapatabilmek amacıyla oluşturulan HTML5, daha gelişmiş araçlara sahiptir ve çok sayıda yeni tarayıcıyla uyumlu özellikler gösterir.

html5-nedir

HTML5, önceki sürümlerinden farklı olarak, ses ve görüntü dosyalarının işlenebilmesi için daha gelişmiş bir altyapı sunar. Ayrıca HTML5, media öğeleriyle videoların çalışması için Flash uygulamalar gerektirmez. Eski sürümleriyle de uyumlu olan HTML5, detaylı işleme modülleri içerir ve yerel çevrim dışı depolama için daha iyi imkan sunar. HTML5’le  günümüzün gelişen interaktif medya araçları daha verimli şekilde kullanılabilir.

HTML Artıları ve Eksileri Nelerdir?

HTML dili, oldukça kapsayıcı bir kodlama dilidir ve geniş kitlelerce farklı amaçlarla kullanılır. Ancak elbette avantajları olduğu kadar pek çok eksisi de mevcuttur. Örnek vermek gerekirse, bir programcı HTML’yi dinamik ve bünyesine dışarıdan uygulama entegre edilebilen bir web sitesi oluşturmak için kullanamaz. Çünkü HTML tek başına yeterli gelmeyecek, ek yazılımlara ihtiyaç duyacaktır.

html-5-dersleri

HTML Artıları

●           HTML dili, çok sayıda programcı tarafından kullanıldığı için, bilgi edinme konusunda pek çok kaynağa sahiptir. Bu nedenle öğrenmek isteyen herkes için HTML dersleri ve uygulama pratikleri kolayca bulunabilir.

●           HTML bütün tarayıcılar ile çalışabilme yeteneğine sahiptir.

●           Tamamen ücretsiz kullanılabilen HTML için abonelik oluşturmaya da gerek duyulmaz.

●           Diğer kodlama dillerine kolayca uyum sağlayan HTML, çoğu dil ile birlikte uyum içinde kullanılabilir.

en-cok-kullanilan-html-kodlari

HTML Eksileri

●           Oluşturulmak istenen HTML site detaylı ve akıcı olduğunda tek başına yeterli değildir.  Javascript ya da PHP gibi kodlama dilleriyle beraber kullanılması gerekir.

●       Çok sayıda sayfa içeren web sitesi tasarımlarında, karmaşık bir yazı dili sunduğundan yine ek yazılımlara ihtiyaç duyulur.  

HTML Öğrenmek İçin Neler Yapılmalı?

HTML açılımı “Hyper Text Markup Language” olarak bilinendildir. HTML öğrenmek yazılım dünyasına yeni adım atmış web masterların sandığı kadar zor değildir. HTML öğrenmek için farklı kaynaklar ve platformlar arasından uygun olanı seçilebilir ve hemen öğrenmeye başlanabilir. Basit bir algoritmaya sahip olduğundan yazılımcı olmak isteyen pek çok kullanıcının başlangıç noktasıdır.

HTML tek başına yeterli olmadığı için, başka yazılım dilleri ile entegre edilerek kullanılır. Örnek vermek gerekirse, web sayfası tasarımı yapılırken, CSS ve HTML beraber kullanılırsa HTML’in stil ekleme işlemi oldukça kolay hale getirilir. Bu nedenle HTML öğrenmek tek başına yeterli gelmediğinden, diğer dillerle de desteklenmelidir.

HTML öğrenmek için başvurulabilecek kaynak sayısı bir hayli fazladır. Ücretli veya ücretsiz olarak bulunabilen bu kaynakların her biri, kullanıcıya en basit ve hızlı şekliyle kodları öğretmeyi hedefler. HTML eğitimi veren her kaynağın kendine has eğitim şekli, avantajları ve dezavantajları bulunur. Bu nedenle kişiye özgü kaynak seçimi yapılırken bu faktörlerin de göz önüne alınması gerekir.

html-ogrenmek

HTML Öğrenmek İçin Ücretli Kaynaklar

HTML eğitimi karşılığında belirli bir fiyat talep eden kaynaklar, bütçe dostu fiyatları ve eğitim kalitesi sayesinde yaygın olarak tercih edilir. Bu tür ücretli kaynaklar, HTML eğitimi alanında uzman kişiler tarafından oluşturulduğundan maliyetlidir. Belirli bir ücret ödense de eğitim alan kişinin her daim öğrendiklerini pratik etmesi gerekir.

HTML Öğrenmek İçin Ücretsiz Kaynaklar

HTML eğitimini ücretsiz olarak sunan kaynaklar, bedel ödenmeden elde edildiği için pek çok kişi tarafından tercih edilir. Bu kaynaklar, maliyet gerektirmediği için tam kapsamlı eğitim vermek konusunda eksiklere sahip olabilir. HTML öğrenmek isteyen kişi, eksik kalan kısımları diğer kaynaklarla tamamlamalı ve kodlama dilini tam olarak tatbik etmelidir.

HTML Nasıl Kullanılır?

HTML ile web sitesi oluşturmak için bir kod editörüne veya ikinci bir yazılıma ihtiyaç duyulmaz. Basit ve anlaşılabilir etiketleri bulunan HTML kodları, her bilgisayarda bulunan yazı editörlerinden biri kullanılarak dahi yazılabilir. Eğer daha kolay ve hızlı bir yazma deneyimi isteniliyorsa, Dreamweaver ya da Sublime Text gibi profesyonel kod editör yazılımları da tercih edilebilir.

HTML Kodları Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

HTML kodları yazarken, dikkat edilmesi gereken birkaç faktör bulunur. Öncelikle kod yazımında açılan her etiket mutlaka kapatılmak zorundadır. Aksi takdirde yazılan kod geçersiz sayılır. Türkçe karakter kullanımı da kodların işlevselliği için sorun çıkarabilir. Ayrıca HTML sayfaları, gittikçe kalabalık olacağından, çalışma şeklini etkileyebilir. Bu nedenle belirli bir düzen içinde kategorileştirerek yazılması önerilir.

html-nedir

HTML kodları yazarken, yazımı bitirilen kod sayfaları web tarayıcılarının görüp işleyebileceği uzantılarla kaydedilmelidir. Bu uzantılar arasında en çok tercih edilen HTML ya da  XHTML gibi uzantılardır. Her iki dosya uzantısı da programcılar tarafından oldukça yaygın olarak kullanılır. HTML ve XHTML uzantıları arasındaki temel fark, XHTML uzantısının tüm tarayıcılarda çalışabilmesidir.  Bu nedenle genellikle XHTML tercih edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Adsense Nedir? Adsense ile Para Kazanmak

Domain Hosting Ne İşe Yarar?