Etkileyici ve İkna Edici Kurumsal Sunum Hazırlamak

Kurumsal sunum hazırlamak başlı başına içerdiği detaylardan dolayı dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü kurumsal bir sunum; firma rotasını belirleyen konuları, firmayı ilgilendiren detayları ve dahası firma hakkında sahip olunması gereken her bilgiyi doğrudan sunmaktadır. Bu sunuş esnasında da doğru saptamaları yapmak, gerek marka imajının desteklenmesinden gerekse de bu bağlamda yapılacak tüm projelerden bahsetmek oldukça önemlidir.

Öncelikle sunumun ne demek olduğu ve firmalar için ne anlam ifade ettiği doğrusunun irdelenmesi gerekir. Bu kavramın ne demek olduğunu bilmek, doğrultusunu çevirdiği her noktadaki önemini de doğrudan kavrayabilmektir.

kurumsal sunum

Sunum Nedir?

Sunum hazırlamak aslında başlı başına bir iletişim kurmaktır. Karşıdaki kişiye, ilgili olan konu hakkında bilgi vermek ve bu bilgiler ışığında bir konuyu anlatma ve aktarma işidir. Sunum yaparken sadece bir şey anlatılmamalıdır. Karşıdaki kişi ya da topluluğa; görseller ile desteklenen, veriler ile donatılmış bir sunu hazırlanmalıdır. Böylece karşıda bulunan kişi için daha fazla anlam ifade edilir.

Herhangi bir konuyla ilgili; tanıtıcı, bilgi verici, dikkat çekici ya da eğitsel bir işlevi sağlayan sunum hazırlamak özellikle eğitim ve pazarlama alanlarında oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bir bilginin aktarılması ya da bir markanın tanıtılması doğrudan sunum ile mümkün olmaktadır. Etkili bir sunum hazırlamak ile gerçek bir strateji hedefi sağlanmış bile olacaktır. Bu yüzden sunumların önemi, içeriği ya da hedef kitlesi ne olursa olsun oldukça önemlidir.

Kurumsal Sunum Yapmanın Önemi Nedir?

Sunum hazırlamak detaylı bilgileri, ilgilisine ya da potansiyel ilgilisine doğrudan sunmaktır. Bunu yaparken de sunulacak olan konunun, tüm detaylarıyla öğrenilmiş olması gerekir. Konuyla alakalı mantıksal bir sıralamaya doğru gidilmeli ve böylece, dinleyicinin aklında hiçbir soru işareti kalmaması sağlanmalıdır. Özellikle kurumsal sunumlar söz konusu olduğunda hitap edilen kitle daha yüksek bir eğitim seviyesinde olacağı için bu konuya daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sunum hazırlamak kadar konuya nasıl başlanacağı da önemlidir. Konuya başlarken, konuşmacının kendinden kısaca bahsetmesi gerekir. Bu bahsetme uzun tutulmamalı ve sadece isim, soy isim, ilgili firmadaki konum gibi bilgilere değinilmelidir. Kurumsal bir sunum yaparken öncesinde, sorulabilecek her sorunun cevabını oluşturabilecek nitelikteki bilgiler sunulmalıdır. Böylece dinleyicinin aklında herhangi bir soru bütünü kalmaz ve etkili bir sunum da sağlanmış olur.

Özellikle bir firmada, oryantasyon gibi bir alanda sunum yapılıyorsa tamamen bütüne hitap eden ve iş ile alakalı bilgi verici nitelikte bir sunum yapılmalıdır. Böylece her anlamda bilgiye doyurucu, etkili bir sunumdan bahsedilebilmektedir. Ses tonuna dikkat etmek de bu anlamda önemlidir. Beden dilini ölçülü ve uygun şekilde kullanmak, beden dilini de etkili şekilde kullanmak gerekmektedir. Sunum hazırlamak belli başına bir önem arz ederken de kurumsal bir sunum hazırlamak da daha büyük bir önem taşımaktadır.

kurumsal sunum nasıl hazırlanır

Etkileyici Kurumsal Sunum Hazırlamanın Püf Noktaları

Etkileyici bir sunum hazırlamak ve bu bağlamda sunumu destekleyici unsurlar ile sağlamlaştırıcı bir etki bırakmak her zaman tercih edilen olmaktadır. Etki bırakan bir sunumda da gerçekleştirilmesi gereken adımlar ve püf noktalar yer almaktadır.

hosting

Etkileyici bir sunum hazırlamanın püf noktaları ise şu şekildedir;

-Kurumsal Renklere Uygun Bir Slider Tasarımı Hazırlayın

Her firmanın kendine özgü olarak belirlediği ve marka imajını en güçlü yönü ile yansıttığını düşündüğü kurumsal renkleri bulunmaktadır. Bu renkleri kullanarak bir slider dizayn edilmesi, olması gerekeni doğrudan sunacaktır. O renklerin kurumu temsil ettiği mantığından hareket ile bir çalışma yapılması marka imajını da oldukça yüksek bir verimde destekleyecektir.

Özellikle kurumsal bir sunum hazırlarken renklere dikkat etmek, imajı da destekleyici yapıdaki özelliklerin bütününe hakim olmak oldukça önemli bir konudur. Bu renklere uygunluk, sunumun da bir bütün olarak durması ve algılanması ile ilgilenir. Baştan sona uyumlu bir sunum da karşınızdaki kişi için oldukça akılda kalıcı olacaktır.

-Genelden Özele Giden Bir Anlatım Dili Oluşturun

Bir şeyden bahsederken önce geneldeki durumundan, sonrasında tekeldeki durumundan bahsetmek daha öncelikli olacaktır. Çünkü genel olan şeylerin detaylarına değinilmesi, sonrasında özel olan şeylerin de anlamlı kılınmasına destek olacaktır. Bu noktada sunumu gerçekleştirirken en başta genel yargı ve özelliklere değinilmeli, sonrasında markanın kendi özelliklerine yer verilmelidir.

-Gelebilecek Soruları Belirleyin ve Cevaplarına Sunumda Yer Verin

Karşınızda bulunan kişinin aklında soru işareti kalmaması ve sunumda takıldığı bir yerin olmaması için öncesinde, gelebilecek soruların saptanması gerekir. Bu saptanan sorulara verilebilecek cevaplar ile başlı başına bir sunum bütünü oluşturulacaktır.

Sunuma hazırlık safhasında kendinizi, karşınızdaki kişinin yerine koymanız gerekmektedir. Karşınızdaki kişinin yerine kendinizi koyabilirsiniz. Bu sayede daha sağlıklı cevapları olan bir sunum hazırlayabilirsiniz. Çünkü karşınızdaki kişinin yerine kendinizi koymanız, sunum içerisinde dikkatinizi çeken soruları da aslında kendi kendinize sormanız da demektir. Bu yüzden de bu empati, güçlü bir sunumun da destekleyicisi olacaktır.

kurumsal slide hazırlamak

-Olabildiğince Data Toplayın, Rakamların Diline Güvenin

Farklı kaynaklardan edindiğiniz farklı pek çok birim, sunumda kullanacağınız güçlü birimler olacaktır. Bu birimleri kendi içerisinde mutlaka daha sağlam bir konuma getirerek, bir sunumu etkili hale getirebilirsiniz.

Özellikle sayısal verilere duyulan güven daha fazladır ve sunum içerisinde bu verileri kullanmak da oldukça önemlidir. Bu sayede daha rasyonel bir anlatım belirleyebilirsiniz.

-Ayakta Sunum Yapın

Beden dili; bir sunum için olmazsa olmaz kavramlar arasındadır. Ölçülü ve amacına uygun kullanılan beden dili, karşınızdakine güzel sinyaller verir. Bu yüzden de bu ölçüyü kaçırmamak, el ve kol hareketlerine dikkat etmek ve aynı zamanda ayakta sunum hazırlamak çok önemlidir. Özellikle ayakta sunum yapıldığında, daha rahat bir izlenim oluşturulacağı için sağlıklı bir etkiden de bahsetmek mümkün olmaktadır.

-Ses Tonu ve Vücut Dilinizle Kendinizden Emin Olduğunuzu Gösterin

Aşırı sesli ya da aşırı sessiz bir anlatımdan uzak kalarak, ses tonunuzu düzeyli olarak kullanmak başlı amaçlarınızdan olmalıdır. Çünkü bunlar; ses tonu ve vücut dilinizi de göstermektedir. Ne kadar sağlam bir ses tonunuz varsa ve ne kadar kendinizden eminseniz; karşınızdaki kişilerin de bundan etkilenme oranı o ölçüde daha fazla olacaktır.

kurumsal sunum örnekleri

-Sunumdan Önce Mutlaka Prova Yapın

Sunuma geçmeden önce bir deneme yapmanız ve sunumu yaparmışsınız gibi bir izlenim kazanmanız oldukça önemlidir. Çünkü asıl sunumu yaparken, öncesinde yaptığınız bu denemelerden faydalanabilirsiniz. Oldukça size yardımcı olacak olan bu provalar, en nihayetinde asıl sunumda da oluşacak heyecanınızın önüne geçmeniz noktasında yardımcı olacaktır.

Böylece güçlü bir sunum oluşturabilir ve etki alanınızı daha da genişletebilirsiniz. Tüm unsurlara dikkat etmeniz ve en önemlisi kendinize güvenmeniz çok önemlidir. Her zaman savunduğunuz bilginin doğruluğundan emin bir şekilde savunmasını yaparak, etki oluşturabilirsiniz. Sunumlarda öncelikler bu şekilde belirlenmekte ve siz de etki alanınızı bu şekilde biçimlendirebilmektesiniz. Her zaman jest ve mimikler konusunda dikkatli olarak hareket etmeli ve bu hareketleri aşırı fazla kullanmaktan kaçınmalısınız. Etkili, güçlü ve kendinizden emin bir sunum için bu unsurlara dikkat etmeli ve sunum hazırlamak için tüm bilgileri optimal şekilde bir araya getirdiğinize emin olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uçtan Uca Şifreleme Nedir? Şifreli Veriler Güvenli mi?

Klavye Kısayolları Nelerdir? En Güncel Klavye Tuş Kombinasyonları