Yandex Mail Servis Ayarları Nasıl Yapılır ?

Yandex Mail Servis Ayarları Nasıl Yapılır ? Yandex Kurumsal Mail servisinden Yandex Connect yeni mail servisine taşınan Yandex, yeni paneli ile kurulum aşamasında biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Bu yüzden sizler için Yandex Connect ile Yandex Mail servisine geçişi resimli olarak anlattık. Mail Yandex ile bireysel ya da kurumsal e-posta hesaplarınızı yönetebilirsiniz.

yandex-mail-almak

İnternet teknolojilerinin önemli bir gelişim süreci yaşadığı günümüzde, çevrim içi ortama dair birçok unsur farklı firmalar tarafından kullanıcılarla buluşturuluyor. Arama motorları ve e-posta servislerinin de dahil olduğu söz konusu hizmet ağı, internet protokolünün daha etkin hâle gelmesine zemin hazırlıyor. Zira modern iletişim ortamında arama motorları ve e-posta servisleri çevrim içi işleyişin önemli bir bölümünü oluşturuyor.

domain kampanya

Dijital dünyanın tüm paydaşları hem arama motoru hem de e-posta servisi kullanımlarından üst seviyede verim elde etmek istiyor. Zira kullanıcılar iş yaşamları ve günlük işlerinde ilgili servislere mutlaka gereksinim duyuyor. Daha geniş açıdan ele alındığında bugün, elektronik ortamdaki haberleşmenin büyük çoğunluğu e-posta üzerinden gerçekleştiriliyor arama motorları ise günün her anında çok sık kullanılıyor.

Yandex Nedir?

Kullanıcılara akıllı ürünler sunan bir Rus teknoloji şirketi olan Yandex, internet ortamında aktif olarak yer alan tüm paydaşların daha rahat hareket etmelerini sağlamak amacıyla kuruldu. 1997’den bu yana faaliyet gösteren Yandex, ilk günden bu yana üst seviyede arama ve bilgi hizmetleri ortaya koyuyor. Firma ayrıca ulaşım, navigasyon ve mobil uygulama alanlarında da hizmet veriyor.

Reklamcılık ve e-ticaret de dahil olmak üzere 70’den fazla servis aracılığıyla hizmet veren Yandex, Ilya Segalovich ve Arkady Volozh tarafından kuruldu. İsminin kökeninde arama teknolojisinin yattığı Yandex arama motoru dünyada en çok tercih edilen arama motorları arasında yer alıyor. Yandex’in isim kökeni ise İngilizce “to index” ifadesinden geliyor.

yandex-mail

Söz konusu ifadeden yola çıkarak oluşturulan “yet another indexer” ifadesinin kısaltılmış hâli, Yandex olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Yandex arama motoru dünyanın farklı yerlerinde gerek bireysel gerek kurumsal internet kullanıcıları tarafından sıkça tercih ediliyor. Gelirlerini reklamcılık üzerinden elde eden Yandex arama motorunda içeriğe dayalı reklamlar kullanıcıların yaptığı aramalarla eşleştiriliyor ve böylece hedef kitleye ulaşılıyor.

mail hosting

Yandex arama motorunun yanı sıra Yandex Mail servisi de hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılardan büyük rağbet görüyor. Sürekli güncel tutulan veriler ve üst seviyedeki güvenlik önlemleri özellikle Yandex E-Posta servisini tercih eden kullanıcıların beğenisini kazanıyor. Zira paydaşlar ilgili fonksiyonlar yardımıyla güvenli ve hızlı şekilde haberleşme imkânına sahip oluyor.

yandex-kurumsal-mail-ozellikleri

E-posta yazarken en çok dikkat etmeniz gereken hususlardan biriyse yazım kuralları. Noktalama işaretleri ve yazım kurallarına maksimum seviyede dikkat ettiğiniz takdirde iletiniz okunurken olumlu yargılar oluşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca zaman ve enerji tasarrufu yaratmak amacıyla tercih edilen bir haberleşme sistemi olan e-postaları hazırlarken yazım dilinizin sade ve anlaşılır olması önemli. Kısa ve öz anlatımları tercih etmelisiniz.

domain kampanya

Yandex Mail Nedir?

Yandex tarafından tasarlanan ücretsiz bir e-posta servisi olan Yandex Mail, spam korumasıyla otomatik spam filtrelemesi yapabiliyor. Mail Yandex ayrıca antivirüs programı aracılığıyla e-postalar içinde virüs taraması yapmanıza da olanak sağlıyor. Servis sağlayıcısına kayıt olup Yandex mail giriş yapmak ücretsiz. Ayrıca Yandex E-Posta tüm kullanıcılar için 3 GB depolama kapasitesini bünyesinde barındırıyor.

yandex-kurumsal-mail

Bu sayede Yandex mail atma işlemi özellikle kurumlar arası ve kurum içi haberleşmede yüksek boyutlu dosyaların transferine de imkân tanıyor. Tüm bunlara ek olarak Mail Yandex aracılığıyla farklı uzantılara sahip tüm dosyalarla mail gönderimi gerçekleştirebilirsiniz. Yine spam filtrelemesinin yanı sıra sistemde e-postaları farklı niteliklere göre filtreleme göre özelliği de bulunuyor.

Yandex Mail Özellikleri Nelerdir?

Kullanıcılara sınırsız gönderim alanı sunan Yandex Mail, yoğun şekilde e-posta gönderip alanlar içinse ön izlemeyle denetleme seçeneği ortaya koyuyor. Bu yolla kullanıcılar yaygın formatlarda kullanılan ekleri bilgisayarlarına indirmeden görüntüleyebiliyor. Yandex Mail’in ilgili özelliği e-posta servislerinin temel fonksiyonu olan zamandan tasarrufu kayda değer ölçüde destekliyor. Öte yandan Yandex kurumsal mail gönderimine yönelik farklı yaklaşımlara da sahip.

Yandex’in e-posta servisinin kurumsal firmalar için biraz daha gelişmiş versiyonunu ifade eden Yandex Connect, ücretsiz ve ücretli seçeneklerle son kullanıcıların karşısına çıkıyor. Yandex Connect bünyesinde Yandex.Mail, Yandex.Tracker, Yandex.Wiki, Yandex.Messenger, Yandex.Disk, takvim, formlar, kişiler ve takımlar ve sistem yöneticisi araçlarına yer veriyor. Kurumsal iletişim platformu şeklinde tanımlanan Yandex.Connect haberleşmede gereksinim duyabileceğiniz tüm kaynakları içeriyor.

Mail Nedir?

Geleneksel iletişim araçlarından biri olan mektubun dijital versiyonu olarak da tanımlanan e-mail; bireyler arası, kurumlar arası ve kurum içi haberleşmeyi sağlamada oldukça sık kullanılan iletişim yöntemlerinden biri. Kendini her geçen gün geliştirilen ve etkin bileşenleri sayesinde üst seviyede performans sunan e-posta servisleri; resim, video, müzik, doküman gibi farklı dosya türlerinin de karşı tarafa iletilmesini sağlıyor.

yandex-eposta-nedir

21. yüzyılın en verimli iletişim araçları arasında yer alan mail, milyonlarca internet kullanıcısının güvenli şekilde haberleşmesine yardımcı oluyor. Bu noktada e-postanın etkili bir iletişim aracı olarak kabul görmesinde üst seviyede performans ve verimlilik sunan servis sağlayıcılarının önemini vurgulamak gerekiyor. Kullanıcı deneyimini işlevsel hâle getiren Yandex Mail de ilgili sağlayıcılar arasında değerli bir pozisyona sahip.

Firmalar İçin Mail Neden Önemlidir?

Doğru mail kullanımı günümüzde şirketlerin profesyonel yaşamına önemli katkılar sunuyor. Öncelikle ürettiğiniz ürün ve hizmetleri kullanıcılara doğrudan ulaştırabilmenin, bir başka deyişle onlara birinci elden temas edebilmenin yolu e-postadan geçiyor. Zira bugün internet kullanıcılarının çok ciddi bir bölümü mail kullanıyor. Öte yandan direkt kullanıcı bazlı iletişimde de mail servisleri tercih ediliyor.

mail-marketing

Örneğin bankalar müşterilerine, onlara özel kampanyalar veya hesap hareketleri hakkında bilgi vermek istediğinde e-posta gönderiyor. Yine iş başvuruları için işverenler tarafından talep edilen CV’ler, elektronik ortamda hazırlanıp mail yoluyla ulaştırılıyor. Ayrıca mail kullanımının firmalar için ekonomik ve teknik açılardan da farklı avantajları söz konusu. Hız ve güvenlik ise bu bağlamda ele alınabilecek başlıkların başında geliyor.

E-posta servisleri güvenli şifreleme yöntemleriyle haberleşmenin alıcı ve göndericinin dışındaki üçüncü şahıslarla paylaşılmasına izin vermiyor. Bu da firmaların gizliliğe yönelik kurum içi politikalarını büyük oranda destekliyor. Buna ek olarak mail vasıtasıyla yüksek boyuttaki dosyaların rahat şekilde gönderilebilmesi de firmaların hem departmanlar arası hem de farklı firmalarla sağladığı veri akışının aksaklığa mahal vermeyerek gerçekleştirilmesini mümkün kılıyor.

Mail Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle tıpkı mektup yazarken olduğu gibi, e-posta yazarken de belirli kurallar olduğunu vurgulamak son derece önemli. Yazdığınız e-postanın alıcı üzerinde olumlu, bir başka deyişle istediğiniz sonucu elde edebileceğiniz şekilde etki bırakması gerekiyor. Bunu sağlamak için de mail yazımıyla ilgili belli başlı kuralları göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca yazı dilinizin de kuvvetli olması fayda yaratabilir.

E-postayı gönderdiğiniz kişi, göndericinin kim olduğunu bilmek isteyecektir. Bu sebepten ötürü e-postanın imza bölümünü isim, soyisim, kurum ismi ve diğer iletişim bilgileri yer alacak şekilde hazırlamanız öneriliyor. Öte yandan e-postanın konu kısmını kesinlikle boş bırakmamalısınız. Konu kısmı boş bırakılan e-postalar genelde dikkate alınmıyor. Yine konu kısmını mail içeriğinizi yansıtacak şekilde, kısa ve öz olarak nitelemelisiniz.

yandex mail

Mektup yazımına benzer şekilde, e-posta yazarken de hem başlangıçta hem de sonda saygı ifadelerini yer vermeniz bir hayli mühim. E-postayı gönderdiğiniz kişinin unvanı ve yakınlık derecenize göre iletiye farklı hitap şekilleriyle başlayabilir, benzer bağlamdaki hitaplardan biriyle de iletinizi sonlandırabilirsiniz. Örneğin resmi e-postalarda iletiyi mutlaka “Saygılarımla” ifadesiyle bitirmelisiniz.

Yandex Mail Servis Ayarları Nasıl Yapılır ?

Yandex giriş yaptıktan sonra, https://connect.yandex.com/pdd/ adresine giriş yaparak mail servisimizi Yandex’e taşıyacağımız alan adımızı text alanına yazıp Sign up free butonuna tıklayın. Eğer Yandex Giriş işlemini yapamıyorsanız, eposta adresinizi ya da şifrenizi kontrol edin. E-posta hesabınız doğru ise, “Şifre Yenileme” işlemi yaparak Yadex Giriş işlemini yapabilirsiniz.

Yandex Mail Servis Ayarları Nasıl Yapılır ? Sistem sizi otomatik olarak Kurum Profili menüsü altında bulunan Alan adları menüsüne yönlendirecek. Alan adları bölümünde bulunan alan adınıza tıklayın ve ardından alan adı onaylama işleminizi gerçekleştirin. Biz bu örnekte HTML dosyası ile onaylama gerçekleştirdik. FTP alanınıza Yandex’in belirttiği dosya adı ve içeriği ile gerekli html dosyasını oluşturduktan sonra Doğrulama işlemini başlat butonuna tıklayın.

Yandex MX Ayarları

Artık alan adınızı Yandex Connect üzerinde başarı ile onayladınız. Ancak işlemleriniz burada bitmedi. Hosting hizmetiniz üzerinde aşağıdaki MX ve SPF kaydını güncellemelisiniz. Çok yüksek ihtimalle paylaşımlı bir hizmet alıyorsanız bu işlemleri siz gerçekleştiremeyeceksiniz. Ancak aşağıdaki bilgileri ileterek hosting servis sağlayıcınızdan DNS kayıtlarınızı güncellenmesini isteyebilirsiniz.

Düzenlenmesi gereken MX kayıtları,

  • Değer:“mx.yandex.net.”
  • Öncelik: 10
  • Alt alan adı:“alanadiniz.com”

Düzenlenmesi gereken SPF kaydı,

“v=spf1 redirect=_spf.yandex.net”

One Comment

Leave a Reply
  1. kendi sitemize ait eposta adresine nasıl spf kaydı yapabiliriz? yüksek güvenlikli kurumlara email atamıyoruz. hata veriyor güvenli değil diye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Nedir? PHP Kodları Nelerdir?

Yazı Fontları – Web Siteniz İçin Değişik Yazı Tipleri