WiFi6E Nedir? İnternet Dünyasına Getireceği Yenilikler Nelerdir?

WiFi6E ve önceki nesil WiFi, 2,4 GHz ve 5 GHz radyo bantlarını kullanır. “WiFi 6E” cihazı, 6GHz bandında da çalışan bir cihazdır.

Wi-Fi 6E Nedir?

6GHz spektrumu, 5GHz WiFi6 gibi çalışmalıdır, ancak örtüşen kanallar sağlamaz. WiFi Alliance’ın belirttiği gibi, WiFi6E “14 ek 80MHz kanal ve 7 ek 160MHz kanal”a izin verir. Bu kanallar üst üste binmez, bu da özellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelerde tıkanıklığı azaltır. Ağın 6GHz spektrumunda haberleşen cihazlar da WiFi6E cihazlarıdır. WiFi 5 (802.11ac) gibi standartları kullanan eski cihazlar bunu yapmaz.

domain kampanya
Wi-Fi 6E Nedir?

6 GHz kanalındaki tüm cihazlar aynı dili konuşur ve yeni WiFi 6 tıkanıklık algılama özelliğini kullanabilir. Verimli bir şekilde öne getirildi. Artan mobil internet kullanımı ile cep telefonları üzerinden internet kullanımı %70-80 aralığında ve WiFi 6 yavaş, tıkalı ve genellikle insanların açık ağları tercih etmesini engelleyen birçok dezavantaja sahip.

Wi-Fİ 6E Kullanıcılara Ne Sunuyor?

 6 GHz frekansını destekleyen bu teknoloji, kullanıcılara standart WLAN’lara göre daha yüksek verim sağlıyor. Bu teknoloji öncelikle halka açık yerlerde kullanılmak üzere geliştirilmiştir ve gelecekte tüm kullanıcıların kullanımına sunulacaktır. WiFi6E 6 GHz frekansı sayesinde kullanıcılar çok miktarda veri çıkışı yapabilir. Ayrıca, kablosuz internetin kapsamı büyük ölçüde genişletildi.

Kullanıcılara sunulan WiFi6E  teknolojisi sayesinde 4K ve 8K çözünürlüklü videolar ve sanal gerçeklik uygulamaları daha rahat izlenebilmektedir. Yazının başında da belirtildiği gibi bu teknoloji öncelikle kamu kurum ve kuruluşları tarafından kullanılmaktadır. Bu teknoloji kademeli olarak kamu kurumları aracılığıyla standart kullanıcılara sunulacak ve internet kullanımı büyük ölçüde kolaylaştırılacaktır.

Wi-Fi 6 İle Wi-Fi 6E Arasındaki Farklar Nelerdir?

Son birkaç gün içinde tanıtılan iki farklı WLAN teknolojisinin özelliklerinin genel olarak aynı olduğu kabul ediliyor. WiFi6E teknolojisi 2,4 GHz ila 5 GHz arasındaki akımları kullanırken WiFi6E vs WiFi6 teknoloji ise 6 GHz’deki akımları kullanıyor. Kullanılan 6GHz akımı sayesinde daha yüksek veri verimleri elde edilebilir. İki kablosuz internet teknolojisi arasındaki bir diğer önemli fark, cihaz uyumluluğudur. WiFi6E teknolojisini benimsemiş cihazlar eski olanları desteklerken, yenilenmiş teknoloji 6E sadece daha yeni cihazları destek vermektedir. Kullanıcılar 6GHz frekansını kullanıyorsa, WiFi6E  teknolojisini destekleyen bir cihaz kullanmalıdır.

mail hosting
Wi-Fi 6E Nedir?

Son birkaç günde tanıtılan Kablosuz İnternet teknolojisi verimli olmakla birlikte şu anda çok sınırlı cihazlarda kullanılmaktadır. Yakın gelecekte tüm kullanıcıların kullanımına sunulacak olan bu teknoloji, internet kullanımını çok daha kolay hale getirecek.

Kısacası WiFi6E, mevcut WiFi6E standardına yeni bir uzantının adıdır ve yeni 6GHz frekansını destekleyebileceğini gösterir. Bu, spektrumu artırır, verimi artırır ve gecikmeyi azaltır.

domain kampanya

WiFi6E İnternet Dünyasına Getireceği Yenilikler Nelerdir?

 WiFi6E özellikleri açısından birçok avantajı vardır. Bunlar arasında en ünlüleri şu şekilde sıralanabilir:

WiFi6E  çok güçlü ve hızlıdır. WiFi6E  teknolojisi, ağınıza onlarca cihazı bağlamanızı sağlar. WiFi 6, daha güvenli bir bağlantı kurabilmeniz için daha güçlü bir güvenlik protokolüne sahiptir. WiFi6E  teknolojisi, bant genişliğinin verimli kullanımını garanti eder. Bu teknoloji esnektir. Yüksek performans gösterir. WiFi 6 çok daha ölçeklenebilir. Yeni bir modülasyon yöntemiyle iş verimliliğini artırın. , 4K veya 8K video, HD uygulamaları, tüm kablosuz ofisler ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi gelişmiş uygulamalarda çok daha yüksek performans sunar.

Bu teknoloji ile cihazlar arasındaki iletişim bir router üzerinden planlanmaktadır. Bu, cihazın sinyal göndermek ve almak için anteni her zaman açık tutmadığı anlamına gelir. Bu nedenle daha az pil tüketir ve daha uzun pil ömrüne sahiptir. Kablolu ve kablosuz bağlantılar arasındaki farkı ortadan kaldırın. Kablo kullanan video oyunu meraklıları bile kablosuz bağlantıyı tercih edebilir.

Wi-Fi 6’ya Geçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altyapı WiFi 6’yı destekleyecek ve WiFi6E uyumlu cihazları alacak şekilde yapılandırılmalıdır. WiFi6 teknolojisi daha fazla güç gerektirir. Bu nedenle, ağınızdaki erişim noktalarına (AP’ler) yeterli güç sağladığınızdan emin olmanız gerekir. WiFi6E  AP çok fazla trafik oluşturabilir. Ağınızdaki birçok cihaza hizmet verebilirsiniz. Bu nedenle altyapı hazırlığı sırasında yüksek hızlı bakır portlar mevcuttur. WiFi 6 ürünü satın alırken ürünün sertifikası olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. WiFi6E kurulum ise daha hızlı ve çabuk olmaktadır.

WiFi6E Özellikleri

ltraHD ve sanal gerçekliği yayınları için çok fazla bant genişliği. Fazla aktarım seçeneği için çoklu bağlantı desteği. ‘ten (1 ve 6GHz ve 2.4GHz ve 5GHz) daha fazla bant. Bahsedilen bant genişliği ek kanallara ayrılarak daha fazla iletişim seçeneği sunar. Paketi daha fazla veri içerir ve ağ aynı anda farklı veri akışlarını işleyebilir. Maksimum aralıkta 4 kata kadar daha fazla güç. Açık havada ve kalabalık ortamlarda performansı artırır. Yetersiz hizmet verilen ağlardan gelen kablosuz veri trafiğini azaltma.

Wi-Fi 6E Nedir?

Wi-Fi 6’nın 6 GHz İçerecek Şekilde Geliştirilmesi

Qualcomm gibi şirketler, yeni nesil ağlarında ihtiyaç duydukları hizmet kalitesini sağlamak için 2,4 GHz veya 5 GHz’den daha fazla ağ bant genişliğine ihtiyaç duyduklarını biliyorlar. 2,4 GHz bandı, yaygın elektronik cihazlarla doyurulur, ancak 5 GHz, 80 MHz ve 160 MHz gibi daha geniş bant genişliği kanalları için yeterli değildir. Yeni nesil ağ gereksinimleri nedeniyle, büyük teknoloji şirketleri lisanssız teknoloji için 6 GHz’i açmak ve farklı teknik kurallar ve korumalarla dört alt banda bölmek istiyor. IEEE 802.11ax Çalışma Grubu da bu yeni bandı WiFi 6’ya dahil etmeye karar verdi. -6 GHz bandının lisanssız bir alan olarak kullanılmasına izin verilmesi, FCC onayı olmadan yeni nesil teknolojilerde daha hızlı ve daha yenilikçi yatırım ve araştırma yapılmasını sağlar.

Ayrıca WiFi 6 veya 802.11ax’ın çeşitli ağ gereksinimleri için şu anda geliştirilmekte olan kablosuz standartlardan yalnızca biri olduğunu unutmayın. 11ad/ay, 11ah gibi birçok standart da geliştirilmektedir. Qualcomm ‘ün işaret ettiği gibi, sorun kablosuz ağın hızı değil, kablosuz ağın farklı türde cihazlara ve hizmetlere yönelik artan talebi karşılama yeteneğidir. WiFi 6, stadyumlar ve evler gibi kalabalık alanlarda ağ performansını büyük ölçüde artırır.

Bu nedenle diğer standartlara göre çok daha erken benimsendiği düşünülmektedir. 100 Mbit/s ile 1 Gbit/s arasındaki genişbant bağlantıları özel kullanıcılar için daha erişilebilir hale geldikçe ve Nesnelerin İnterneti’nde her şey çevrimiçi hale geldikçe WiFi 6’ya olan ihtiyaç daha da artacaktır.

Wi-Fi 6 Ne Kadar Daha Hzlıdır?

9,6 Gbit / s, birden fazla kanal üzerinden WiFi 6’nın maksimum verimidir. WiFi 5 ise 3.5 Gbit/s’ye kadar sunuyor. Ancak bunlar teorik maksimum değerlerdir. Gerçek dünyadaki yerel ağlar bu maksimum hızlara ulaşamayabilir. Bununla birlikte, maksimum seviyeler birden fazla cihaza yayılmıştır, böylece WiFi 6’ya sahip cihazlar, maksimum potansiyellerine ulaşmamış olsalar bile çok daha yüksek hızların keyfini çıkarabilirler. ‘ün hızı, WiFi5’in hızından daha hızlıdır. Bir cihazda kablosuz yönlendirici kullandığınızı varsayıyoruz. WiFi 6, daha yüksek veri hızları elde etmek için çeşitli teknolojiler kullanır.

Bu tekniklerin en önemlisi daha verimli veri kodlamadır. Bu, daha güçlü işlemci ve radyo menzilinin akıllı kullanımı ile mümkün olmaktadır. WiFi 6, daha kısa gecikme sürelerine ulaşabilir. Bu, büyük miktarda ağ trafiğini daha verimli bir şekilde yöneterek yapılır. WiFi 6, kablolu ve kablosuz sinyalleri birbirine yaklaştırır. Bu, daha fazla kullanıcının modeme bağlanmasını engelleyebilir. Birçok oyuncu ve içerik oluşturucu, kablosuz ağların esnekliğinden yararlanmak yerine, yönlendiricilere ve anahtarlara doğrudan bağlanmak için Ethernet kabloları kullanır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WooCommerce mi PrestaShop mu?

Veeam Backup Nedir? Veeam Genel Özellikleri Nelerdir?