Fiber İnternet Nedir? Hızlı İnternet İçin Fiber Dünyasını keşfet!

Fiber İnternet günümüz iletişim teknolojilerinde geldiği en uç noktadır. Buna bağlı olarak da her geçen gün çeşit çeşit teknoloji ve dijital ile bütünleşen yenilikler ortaya çıkmaktadır. Bu yeniliklerden en iyisi de hepimizin de bildiği üzere, fiber internettir. Bu internetin bir diğer ismi de optik internettir. Ülkemizde genel olarak fiber internet olarak bilinen bu sistem, milyonlarca kişi tarafından da tercih ediliyor.

Peki, bu çok tercih edilen ve merak edilen fiber internet nedir? Fiber , kısacası kaliteli bir ağ bağlantısıdır. Oldukça kaliteli olan bu ağ bağlantısı hakkında, dijital yaşamın büyük zirvesi diyebiliriz. İnternet kapsamında, tam 940 Mbps hızlarına kadar ulaşabilmektedir. Özellikle düşük gecikme özelliği de sunan fiber , muhteşem olduğunu da bizzat kanıtlıyor.

fiber internet

Fiber internet, geniş bir ağ bağlantısıdır. Ana yapısı, tamamen fiber ve optik kablolardan oluşur. Işık çabukluğunun tam %70’ine denk gelen kabloları, profesyonel bir veri iletimi de yapabiliyor. Ayrıca fiber ve optik kabloların ömrü de oldukça uzundur. Özellikle hava koşullarına karşı çok dayanıklı olduğundan, her türlü hava koşulundan da etkilenmez. Dolayısıyla, fiber kapsamında ki ağ bağlantıların da hiçbir aksilik yaşanması, muhtemel bile değildir.

hosting

Dayanıklı, kaliteli, ve sağlam fiber internet kabloları, ışık hızına oldukça yakındır. Dolayısıyla hiçbir sınır söz konusu değildir. Bu fiber kablolar, ışığa kolay bir şekilde yön verebilmektedir. Özellikle kabloların ışık sinyallerini kullanarak, veri gönderme işlemi yaptığı biliniyor. Cam kılıf, çekirdek ve plastik katmanlarından oluşan fiber kablo, oldukça dayanıklı olduğunu da kanıtlıyor.

Fiber İnternet Ne İşe Yarar?

Teknoloji ile bütünleşen dünyanın, teknoloji zirvesinde ki ağ bağlantısı, hiç şüphesiz fiber internettir. Bu internetin fiber olarak adlandırılmasının tek nedeni, kablolarının fiber olduğu için diyebiliriz. Buna bağlı olarak da fiber internetin bir diğer ismi, optik internettir. Fakat, ülkemizde genel olarak fiber internet olarak bilinir. Geniş ağ bağlantısı kapsamında olan bu internet, kaliteli, dayanıklı ve sağlam kabloları ile de biliniyor.

Her an ve her yerde çevrimiçi olmamızı sağlayan fiber , teknoloji dünyasına da oldukça katkı da bulunuyor. Günümüzde oldukça rağbet gördüğünden sıklıkla duyduğumuz fiber , çok cazip olduğunu da bizzat kanıtlamaktadır. Buna bağlı olarak, fiber hakkında en önemli bilinmesi gereken faktör de ışık hızında internet yaymasıdır. Özellikle ışık hızında internet sunduğundan dolayı, tüm ülkenin internet rutini konumundadır.

Son zamanlar da fiber her alanda karşımıza çıkıyor. Bunun tek nedeni de fiber internetin yaygın bir şekilde kullanılıyor olmasıdır. Özellikle dünya genelinde yaygın olarak tercih edilen fiber internet, bir başka ülkede de karşınıza çıkacaktır. Çünkü fiber internet, yani optik internet, dünyanın hemen hemen her ülkesinde mevcuttur. Buna bağlı olarak, birçok farklı alanda da kullanıldığı biliniyor. Bu alanlara örnek verecek olursak; trafik kontrolü, daire sistemleri, nükleer enerji, havacılık ve birçok alanda fiber kabloları kullanılıyor.

Oldukça avantajlı ve aynı zamanda yararlı olan fiber optik kablolar, her geçen gün milyonların cazibesi haline gelmiştir. Özellikle düşük maliyet konusunda oldukça avantajlı olduğundan, birçok mekânda ve alanda kullanılmaktadır. Sadece düşük maliyet değil, ışık hızında internet, düzenli ışık sinyali ve daha fazlası diyebiliriz. Daha hızlı ve daha güçlü bir ağ bağlantısı olan fiber optik internet, ışık hızında internetin kendisidir.

fiber internet verileri

Fiber İnternetin Avantajları

 • Fiber internetin avantajları bazında ilk olarak bilinmesi gereken husus, fiber oldukça hızlıdır. Özellikle diğer internet ağ bağlantılarına göre daha hızlı diyebiliriz.
 • Teknolojinin zirvesi diyebileceğimiz fiber optik internet, geleceğin de teknolojisi olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemiz ve dünya genelinde oldukça rağbet gören fiber , ışık hızı sinyali kapsamında olduğundan dolayı, bugün teknolojinin zirvesidir.
 • Tüm dünya da kullanılan fiber internet, çevreye duyarlı bir ağ bağlantısıdır. Bilhassa bakır kablolu ağ bağlantılarına göre çevreye karşı daha duyarlıdır.
 • Fiber internetine sahip olduğunuzda herhangi bir ev telefonu olmasına gerek yoktur. Sabit bir telefon hattı olmadan da fiber internetin avantajlarından yararlanmanız mümkündür.
 • Fiber internet, hiçbir şekilde aksilik yaşatmaz. Bilhassa diğer ağ bağlantıları her türlü mağduriyeti yaşatırken, fiber internette böyle bir sıkıntı söz konusu bile değildir. Dolayısıyla oldukça güvenli ve kesintisiz bir hizmet sunar.

Fiber Optik Kablonun Avantajları

 • Dünyanın teknolojik zirvesi fiber optik kablosu, özellikle bakır kablolara göre daha çok avantajlıdır. Bakır kablolara göre daha ince bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla da daha güçlü verim sağlamaktadır.
 •  Fiber kabloları, düşük maliyetlidir. Aynı zamanda bakır tellerine karşın daha düşük maliyetli olduğum bilinir. Bu bağlamda tasarruf konusunda da avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.
 • Optik kablolarının içinden herhangi bir elektrik geçmez. Dolayısıyla da yangın tehlikesi yaşatmaz.
 • Fiber optik kabloları, çok işlevsel olduğu için günümüzde de birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle sağlık alanında kullanılan optik kablolar, otomobil motor kaynakları tespit etme gibi alanlarda da kullanılmaktadır.
 • Kablolar oldukça ince olduğu için hafiftir. Bu bağlamda toprak altında da çok az yer kaplamaktadır.
 • Fiber optik kabloları, düşük güç verici kapsamında da çalışma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda daha düzenli bir ışık sinyali kapsamında çalışmaktadır.
 • Bakır teller de sinyal kaybı fazla iken, fiber kablolar da böyle bir durum söz konusu değildir. Fiber optik kablolar da sinyal kaybı oldukça düşüktür.
fiber internet benchmark

Fiber İnternete Nasıl Bağlanırım?

Ülkemiz başta olmak üzere tüm dünya da hızlı bir şekilde ilerleyiş sergileyen fiber , birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Bu sorulardan bir tanesi de Fiber internete nasıl bağlanırım? sorusudur. Bilhassa bu soru kapsamında ilk olarak bilinmesi gereken faktör, bulunduğunuz yerde fiber internet olmalıdır. Fiber internetin altyapısı bulunmayan bir yerleşim merkezinde, fiber internete de erişmek, mümkün değildir.

Yaşadığınız yerde, fiber internet altyapı kontrolünü, fiber internet sorgulama işlemlerinden gerçekleştirebilirsiniz. Yaşadığınız yerde altyapı varsa eğer, fiber müşteri hizmetlerinden destek almanız mümkündür. Buna bağlı olarak modem aracılığı ile fiber internetiniz aktif bir konuma getirilecektir. Ancak evdeki hat çıkışlarını kontrol etmeyi unutmayınız. Evde ki hat çıkışlarını da kontrol ederek, ışık hızında ki fiber internete dakikalar içerisinde kavuşabilirsiniz.

Fiber İnternete Neden Sahip Olmalıyız?

Fiber internet, ağ bağlantıları alanında en çok tercih edilen ve daha kaliteli olan bir internettir. Buna bağlı olarak diğer internetler e göre daha çok artısı bulunan fiber internetin, özellikle maliyet konusunda çok avantajlı olduğunu belirtelim. Bilhassa, bir internetin devamlı çevrimiçi olması da oldukça önemlidir. Çünkü çevrimdışı olduğunuz bir an, bütün işlemlerinizden mağdur kalmanız an meselesidir. Bu bağlamda da fiber ile her zaman çevrimiçi olacaksınız.

Fiber internetin en önemli avantajı da çok hızlı olmasıdır. Işık hızında bir internet deneyimini sunan fiber, muhteşem bir ağ bağlantısını yaşatmaktadır. Daha çok hızlı, kesintisiz ve kaliteli bir internet hizmeti sunan fiber , ülkemizde oldukça tercih ediliyor. Bununla beraber tüm dünyada da sıklıkla tercih edilmektedir. Dolayısıyla sizler de tercih ederek, hızlı internet için fiber dünyasını keşfedebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Freelancer Nedir? En İyi 10 Yabancı Freelance Sitesi

Malware Nedir? Malware Temizleme Nasıl Yapılır?