Google Maps ve Yandex Maps | En Popüler Maps Uygulamaları

Google Maps ve Yandex Maps uygulamaları, özellikle mobil cihazların kullanımının artması ile birlikte günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Özellikle Google Maps 3D gezinti ve Yandex maps navigasyon en çok kullanılan özellikler olarak ön plana çıkmaktadır. Maps uygulamalarının tüm özelliklerini ve kullanım alanlarını sizler için derledik.

google-ve-yandex-maps

Öncelikle “Maps nedir?” diye soranlara yanıt olarak çok uzun yıllardan beri insanlar için büyük öneme sahip olan haritaların İngilizcedeki karşılığı olduğunu söylemek mümkün. Bununla beraber son yıllarda dijital ortamda oldukça popüler olarak kullanılan harita uygulamalarına verilen genel bir isimdir. Google ve Yandex başta olmak üzere birçok geliştirici, harita ve navigasyon uygulamaları geliştirmeye devam ediyor.

Google Maps, dünya çapında bilinirliği olan bilişim devi Google tarafından geliştirilmiş üst düzey bir harita uygulaması olarak öne çıkar ve teknoloji kullanıcılarının aklına gelen ilk navigasyon uygulamalarından biridir. Yandex Maps ise Rusya merkezli teknoloji devi Yandex’in geliştirdiği harita uygulamasıdır. İki uygulama da birbirinden fonksiyonel özellikleriyle kaliteli deneyim imkanı sunarak kullanıcılarının beğenilerini kazanan uygulamalar olarak bilinirler.

google-ve-yandex-maps

Google Maps

Google Maps özellikleri itibarıyla yalnızca bir navigasyon uygulaması olarak tanımlanabilecek bir yazılım değildir. Çünkü sadece belirlenen rota ve yol bilgisi ile alakalı hizmetler sunmakla kalmaz; aynı zamanda çevrenizde her an ihtiyaç duyabileceğiniz ATM, hastane, benzin istasyonu ve market gibi birçok önemli kurum ve işletmenin konumunu Google maps uydu aracılığı ile kolayca bulabilirsiniz.

1. Google Maps ile Birden Fazla Lokasyon

Google Maps, genel olarak mobil cihazlar üzerinden daha yoğun kullanılır ve dolayısıyla birden fazla hedef ekleme özelliğine sahiptir. Uygulamayı kullanırken başlangıç ve varış hedef noktanızı belirlediğinizde, sağ üst köşede yer alan üç noktayı tıklayıp ekstra duraklar ekleyebilir ve rotanızı o güzergah üzerinden ayarlayabilirsiniz. Böylelikle hedefinize giderken yol üzerinde uğrayacağınız yerleri de navigasyonun hesaplaması mümkün olur.

google-maps-nedir

2. Çevrim dışı Kullanabilme Özelliği

Eğer cihazınızda mobil erişim yoksa ve yakınlarınızda da bir Wi-Fi ağı yoksa Google Maps’in çevrim dışı özelliği, adeta hayat kurtarıcı olabilir. Çevrim dışı kullanım özelliği sayesinde internete ihtiyaç duymaksızın istediğiniz zaman haritayı ve navigasyonu kullanabilirsiniz. Google Maps’in bu özelliği, özellikle yurt dışında ya da pek hakim olmadığınız bir kentte bulunduğunuz sırada fazlasıyla işinize yarayabilir ve hayatınızı kolaylaştırabilir.

Uygulamanın çevrimdışı desteği ile gideceğiniz konumun haritasını daha önceden indirebilir ve uygulama üzerinden istediğiniz anda kolayca kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, daha önceden gitmeyi planladığınız yeri uygulamada bulmak ve ekranın altına dokunarak açılan pencereden “bu haritayı indir” seçeneği ile haritayı indirmek. Böylelikle seçtiğiniz bölgede çevrim içi olarak görüntülenebilen bütün verileri, cihazınız internete bağlı değilken de görüntüleyebilirsiniz.

google maps 3d

3. İki Konum Arasındaki Mesafeyi Ölçme Özelliği

Google Maps’in masaüstü versiyonunda yer alan bir özellik sayesinde yeryüzündeki herhangi iki nokta arasındaki mesafeyi ölçebilirsiniz. Uygulamaya gidip sağ tıklama yaparsanız karşınıza çıkacak olan “Mesafe Ölç” seçeneği ile harita üzerinde bulunan iki noktayı işaretleyebilir ve aradaki mesafeyi ölçebilirsiniz. Eğer bu özellikle üç ya da daha fazla farklı noktayı birbirine bağlarsanız metrekare ölçümü de yapabilirsiniz.

4. Google Maps Konum Geçmişini Görüntüleme

Google, bütün ürünlerini gün geçtikçe geliştirir ve kullanıcılarına güncel teknolojiler sunar. Google Maps ürünü konusunda da her geçen gün daha nitelikli işlere imza atan şirket, uygulama üzerindeki bütün dijital etkinliklerinizi detaylı olarak kaydedier. Tabii ki siz buna izin verirseniz. Eğer cihazınızın konumunuzu kaydedilmesini onaylarsanız, uygulama üzerinden istediğiniz zaman konum geçmişini görüntüleyebilirsiniz.

hosting
google-maps-uydu

Ayrıca günlük olarak tutulan kayıtlarla birlikte geçmişe yönelik bütün aktivitelerinizi ince detaylarıyla inceleyebilirsiniz. Konum geçmişine masaüstü versiyon üzerinden ulaşmak için “myactivity.google.com” adresine gidebilirsiniz. En üst kısımda yer alan arama çubuğu sayesinde geçmişinizi tarihe göre filtreleyebilirsiniz. Geçmişe dair verilerinizin artık saklanmasını istemiyorsanız rahatlıkla silebilir ve günlük kayıt özelliğini kapatabilirsiniz.

5. Google Maps 3D Sokak Gezme

Google Maps, “Street View” olarak da bilinen Google Maps sokak gezme özelliğiyle herkesin beğenisini toplayan bir uygulama. Aradığınız konumları daha detaylı incelemek isterseniz Google maps 3d gezinti sayesinde bir şehri sokak sokak gezme imkanına sahip olabilirsiniz. Hem mobil cihazlarda hem de bilgisayarlarda kolaylıkla kullanılabilen bu özellik, faydalı ve bilgilendirici olmakla birlikte eğlenceli bir özellik olarak da öne çıkar.

google-maps-sokak-gorunumu

Bilgisayarda klavyeye dahi ihtiyaç duymadan kullanabileceğiniz bu özellikte + / – tuşları ile yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapabilirken; yukarı ve aşağı ok tuşlarıyla ileri/geri hareket edebilirsiniz. Sağ ve sol ok tuşlarıyla da yola bakış açınızı yönlendirebilirsiniz. Eğer bu özelliği sık kullanacağınız belirli sokaklar varsa kendi kameranızla da sokak görünümü için model oluşturabilir ve uygulamaya yükleyebilirsiniz.

Yandex Maps

Yandex Maps özellikleri bakımından oldukça fonksiyonel bir harita uygulamasıdır. Oldukça popüler olan bu aplikasyon, alternatif yollar bulma özelliğiyle şehir hayatında oldukça işe yarar bir uygulamadır. Ayrıca trafik durumunu da anlık bir şekilde görüntüleyen Yandex Maps, size duruma göre farklı alternatif rotalar sunarak trafik derdini minimize etmenize yardımcı olur. Amacınıza en uygun rotayı seçerek yolculuğa çıkabilirsiniz.

yandex-navigasyon-ozellikleri

1. Üç Boyutlu Panorama Hizmeti

Bu özellik ile çok merak ettiğiniz yerlerin bütün sokaklarını ve caddelerini teker teker gezebilirsiniz. Yandex Maps’in 3D panorama hizmeti, birçok lokasyonda 3000’in üzerinde görüntüyü fotoğraflar ve nitelikli bir hizmet sunar. Yüksek çözünürlüklü görüntülere sahip olan bu özelliği 360 derecelik açıyla kullanabilir ve dünyanın her yerinden şehirleri gezebilirsiniz.

2. Boş Park Alanlarını İzleme

Bu özellik, bilhassa metropollerde yaşayan insanlar için oldukça önemlidir. İstanbul gibi şehirlerde araç sahiplerinin trafikten sonra karşılaştığı en büyük problem olan park meselesine çözüm getiren “Park Yeri Asistanı” çevrenizdeki boş park yerlerini görüntülemenizi ve aracınızı park etmenizi sağlar. Bu uygulama, İstanbul’da 7000; Ankara’da 500’e yakın bölgede kullanılabilir.

yandex-navigasyon-park-yeri-asistani

3. Yandex Maps Editor

Yandex Maps Editor, birçok kullanıcının işine yarar. Kendinize özel bir navigasyon dizayn etmenizi sağlayan bu özellik, istediğiniz yerlere yeni haritalar çizmenizi veya mevcut haritalarınıza objeler ve özellikler eklemenizi sağlar. Bu özelliği hobi amacıyla da bilgilendirme amacıyla da kolaylıkla kullanabilir ve Yandex Maps’in sunduğu verimli deneyimin tadını çıkarabilirsiniz.

4. 3D Haritalama Özelliği

Yandex Maps’in 3D haritalama özelliği, rotanızda bir konuma doğru ilerlerken yoldaki binaları üç boyutlu şekilde görerek devam etmenizi sağlar. Bu özellik, rotanızın başlangıç ve bitiş noktaları arasındaki mesafeyi tam anlamıyla doğru bir şekilde ölçme niteliğine sahipken, güzergah boyunca karşınıza çıkacak olan binaları üç boyutlu bir şekilde göstererek rotanızın doğruluğundan emin olmanıza yardımcı olur.

yandex-maps-ve-navigasyon-ozellikleri

5. Afet Toplanma Alanları

Türkiye, başta deprem riski olmak üzere birçok doğal afeti her an her yerde yaşayabilecek bir ülke. Bu tarz durumlarda paniğe kapılmamak ve kamu için belirlenmiş olan afet toplanma noktalarına intikal etmekte yarar var. Deprem ve yangın gibi acil durumlarda Yandex Maps’in haritalarında bulunduğunuz kentin afet toplanma alanlarının konumlarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Nedir? PHP Kodlama Özellikleri ve Mucidi | PHP Öğrenmek

WordPress İçin En İyi 5 Sosyal Medya Eklentisi