WooCommerce mi PrestaShop mu?

Bir çevrimiçi e-ticaret mağazası kurmayı planlıyorsanız, bu karşılaştırma tam size göre. Mevcut e-ticaret platformları hakkında biraz araştırma yapmış ve onların güçlü ve zayıf yönlerini karşılaştırmış olabilirsiniz. Burası ortak bir amaç için karşılaşmış olabileceğiniz yer: WooCommerce ile PrestaShop arasındaki tartışma. Peki, online mağazanız için hangisini seçmelisiniz?

Her iki platform da harika ve kesinlikle net bir kazanan yok. Seçim, çevrim içi işinizin doğasına ve teknik becerinize bağlıdır. Bu yazıda, bilinçli bir karara varmanıza yardımcı olmak için WooCommerce mi PrestaShop mu karşılaştıracağız.

WooCommerce Nedir?

WooCommerce, WordPress destekli bir web sitesinde bir e-ticaret mağazası kurmanıza izin veren bir e-ticaret eklentisidir. 2011 yılında piyasaya sürülen WooCommerce, hem büyük hem de küçük çevrimiçi mağazalar için nihai bir e-ticaret çözümüne dönüşmüştür.

WooCommerce Nedir?

PrestaShop Nedir?

PrestaShop uzun süredir piyasada ve e-ticaret mağazaları için güvenilir bir içerik yönetim sistemi olarak itibar kazandı. İlk olarak 2007’de piyasaya sürüldü ve ürün yönetimi, faturalandırma ve nakliye için çözümler oluşturan geliştiricilerin tercihi olmaya devam ediyor.

PrestaShop Başlıca Özellikleri

PrestaShop özellikleri, kullanıcılara 600’den fazla fonksiyon ve listelenecek sınırsız sayıda ürün sunar. Dijital ürünler satma seçeneği de vardır. Envanter takibi ve envanter bildirimlerinin yanı sıra çeşitli SEO araçları da bulunmaktadır. Ödeme açısından tahmini teslim süresi, vergi hesaplaması ve kullanıcılara gösterilmesi, hediye paketi seçimi ve teslimatı ile ilgili özelliklere sahiptir.

Ayrıca alışveriş sepetine bırakılan ürünlerin kullanıcı bildirimleri ile görüntülenmesi, kişiye özel promosyonlar ve otomatik kargo gibi CRM fonksiyonları bulunmaktadır. Platform açık kaynak kodlu olduğu için birçok eklenti mevcut. Bu eklentilerin bazıları ücretli olsa da çoğu ücretsizdir. Eklentiler sayesinde platformun kendisinde olmayan birçok özelliği ekleyebilirsiniz.

PrestaShop

WooCommerce Başlıca Özellikleri

Dünyada en yaygın kullanılan açık kaynaklı CMS’dir. Bu nedenle WooCommerce özellikleri sürekli gelişmektedir. Ayrıca eklenti desteği sayesinde siteye birçok özellik eklenebilmektedir. Bir yılda yaklaşık 148 milyar üst yapı kuruluyor. Çeşitli e-ticaret eklentilerini kullanarak bir e-ticaret sitesi kurabilir.

WooCommerce’in en büyük avantajı, tek bir kod bilmeyen kişilerin bir web sitesine sahip olabilmesidir. WooCommerce’in bir diğer avantajı da hızlı yanıt vermesidir. Bu sayede web siteleri akıllı telefon veya tablet gibi farklı ekran boyutlarına sahip cihazlarda doğru şekilde görüntülenecektir. Ayrıca WooCommerce için tasarlanmış milyonlarca tema var.

PrestaShop’u Nasıl Kurarım?

PrestaShop çeşitli şekillerde kurulabilir. Bunlardan biri manuel kurulumdur. MySQL ve FTP veritabanlarına aşina olan kişiler bu şekilde kurabilirler. PrestaShop’u indirdikten sonra veritabanının oluşturulması gerekiyor. PrestaShop dosyaları daha sonra tercih edilen konuma yüklenecektir. İndirilen dizine giden bağlantıya tıkladığınızda kurulum başlar.

PrestaShop ayrıca yerel olarak da kurulabilir. Platformu yerel olarak kurmak için farklı araçlar vardır. Windows için WAMP, Windows için XAMPP, macOS, Linux ve Solaris ve macOS için MAMP gibi araçları kullanabilirsiniz. Ayrıca Windows için EasyPHP ve Windows, macOS ve Linux için BitNami tercih edilebilir.

WooCommerce’yi Nasıl Kurarım?

WooCommerce tema ayrıca farklı kurulum yöntemlerine sahiptir. WooCommerce kurulumu yerel bilgisayarınızda da gerçekleştirilebilir. WooCommerce sitesinin tamamı yerel olarak Mac, Windows veya Linux cihazlarında oluşturulduktan sonra, doğrudan WPEngine veya Flywheel’e yüklenebilir. Ayrıca veritabanına PHP 7.3 veya üstü, MySQL 5.6 veya MariaDB 10.1 üstü yükleyebilirsiniz.

Sunucuya FTP erişimi verdikten sonra, WooCommerce dizinini sunucuda kurulacak dizine sürükleyip bırakmanız yeterlidir. Ardından phpMyAdmin aracılığıyla WooCommerce için bir veritabanı oluşturmanız gerekir. Veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifre eklendi ve artık kurulmaya hazır. Son olarak, kurulum İnternet adresini ziyaret ederek sona erer. Kurulum sırasında oluşturulan kullanıcı ile siteye giriş yapıldıktan sonra WooCommerce üzerinden düzenlenebilir.

Tek Tıkla Kurulum

Hem PrestaShop hem de WooCommerce, bu alanda teknolojiden anlayan olmayan kullanıcılar için özel olarak tasarlanmıştır. Ancak sıradan kullanıcılar için yükleme işlemi karmaşık olabilir. Öte yandan, bazı barındırma şirketleri PrestaShop veya WooCommerce’i yüklemek için kolay seçenekler sunar. Bu nedenle kullanıcıların hosting seçmeden önce bu hizmeti sunan firmaları incelemeleri önerilir.

Bu ücretsiz hizmetler sayesinde WooCommerce veya PrestaShop da tek bir tıklama ile kurulabilir. Bir hosting paketi satın aldıktan sonra kullanıcılar, doğrudan kuruluma gitmek yerine sitelerini kurmaya başlayabilirler. Ayrıca kurulum sırasında ortaya çıkabilecek sorunları giderir. Kurulum sırasında da herhangi bir hata oluşmuyor.

e-ticaret sitesi kurmak

WooCommerce vs PrestaShop: Özellikler Karşılaştırması

WooCommerce 2003 yılında piyasaya sürüldü ve ücretsiz, açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. Dünya çapındaki web sitelerinin neredeyse %27’si WooCommerce altyapısını kullanıyor. Açık kaynak kodlu ve özgür yazılımlarla büyük beğeni kazanan platformun içerik yönetim sisteminin pazar payı %76,4’tür. PrestaShop gibi WooCommerce de teknik bilgisi olmayan kullanıcılar tarafından kolaylıkla kullanılabilir.

Barındırma şirketleri tarafından sağlanan tek tıklamayla kurulum sayesinde bir web sitesi hemen çalışır durumda olabilir. Ancak PrestaShop ve WooCommerce birkaç yönden farklılık gösterir. PrestaShop aynı zamanda CMS işlevselliğine sahip bir e-ticaret altyapısıdır. WooCommerce bir CMS platformudur.

Her platform, e-ticaret mağazası sahiplerinin mağaza işlemleri için ihtiyaç duyduğu bir dizi temel özelliği sunar. Bunun üzerine geliştirme ekibi, mağaza operasyonlarına ve kullanıcı deneyimine değer katan özellik ve uzantılarla ürününü rakiplerinden ayırmaya çalışır. O zaman artık PrestaShop ile WooCommerce arasındaki kapışma başlasın, iyi olan kazansın:

1-İçerik Yönetimi

Bu bağlamda, WooCommerce, mükemmel içerik yönetimi sağlayan temeldeki WordPress katmanı nedeniyle rekabette açık bir liderliğe sahiptir. PrestaShop, bilgi sayfalarınızı oluşturmak için bir CMS bölümüne sahiptir, ancak çok sınırlı seçeneklerle. WordPress, özel alanlar oluşturmanıza ve sayfaların tüm önemli yönlerini düzenlemenize izin veren Klasik ve Gutenberg Düzenleyiciye sahiptir. Mağaza sayfalarında çok fazla içeriği yönetmeniz gerektiğinden, WooCommerce harika bir seçimdir.

2-Ürün Yönetimi

Her iki platform da ürün verilerini (resimler ve metin) yönetmek için kullanımı oldukça kolay bir yönetim arayüzü sunar. Veriler çok büyükse, doğrudan bir Excel dosyası kullanarak yükleyebilirsiniz. Benzer şekilde, her iki platform da ürün açıklamalarında ve ilgili tanımlayıcı verilerde değişiklik yapmak için basit süreçler sunar. PrestaShop, yalnızca çevrimiçi mağazalar oluşturmak için tek bir amaç için oluşturulmuştur ve bu nedenle, ürün veri yönetimini kolaylaştırmak için yaklaşım açıkça tanımlanmıştır. Öte yandan, WooCommerce, WordPress gönderi biçimini kullanır ve ürün verilerini gönderi olarak yönetmek için uyarlar.

3-Stok yönetimi

Her iki platform da mağaza stok kontrolü üzerinde sıkı kontrol sahibi olmanızı sağlar. Çoğu durumda, mevcut stok ve vitrinde bulunan ürünler hakkında net bir fikriniz olur. Bu işlevsellik isteğe bağlıdır ve stok sorununuz yoksa sonsuz bir stoku simüle etmek için devre dışı bırakılabilir.

PrestaShop, birden fazla mağaza tanımlayabileceğiniz, stok azaldığında bildirim alabileceğiniz ve mağaza hedef kitleniz arasında hangi ürünlerin popüler olduğunu bildirebileceğiniz gelişmiş stok kontrol seçenekleri sunar. WooCommerce, basit stok yönetimi seçeneklerinin ötesine geçen ücretsiz ve ücretli uzantılara sahiptir.

4-Özelleştirme Seçenekleri

WordPress eklenti deposunda 55.000’den fazla eklentiniz ve çok sayıda ücretsiz uzantınız var (çoğunun genişletilmiş özelliklere sahip ücretli bir sürümü olmasına rağmen). Tüm bu eklentiler WooCommerce için işlevler sunmaz, ancak emrinizde olan seçenekler hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olur. Aynı şey temalar için de geçerli. Resmi depoda 1.200’den fazla tema olsa da, temalarını ThemeForest gibi pazar yerlerinde sunan veya satan birçok geliştirici var.

PrestaShop Marketplace, mağaza işlevlerini genişletmek için binlerce eklenti ve modüle sahiptir. Benzer şekilde, pazar yeri, vitrini özelleştirmek için 4.000’den fazla şablon sunar. Handikap: bunlardan sadece birkaçı ücretsizdir. PrestaShop şablonlarını düşünürken, iyi desteğe sahip eksiksiz bir şablon için 800 ile 1000TL arasında ödeme yapmak dışında. Modüller bölümünde, bir modülün çerez yasasına uyması için 300 TL’dan başlıyorsunuz.

5-SEO Optimizasyonu

WooCommerce için, sayfa içi SEO’nun neredeyse tüm yönlerini optimize etmenize izin veren yüzlerce eklenti bulabilirsiniz (Yoast SEO’yu öneririm). Organik konumlandırmayı artırmanın yanı sıra, bu eklentiler, markanız için çekiş kazanmanıza ve ulaşmanıza da yardımcı olur. Temel fark, PrestaShop için SEO odaklı birkaç modül olması ve çoğunun ücretli olmasıdır. Gerçekten de, kategoriler ve ürünler genellikle SEO için optimize edilir, ancak statik PrestaShop sayfaları biraz sınırlıdır ve SEO çabalarında çok fazla yardımcı olmaz.

6-Ürün Satışı

Bu noktada yine bir beraberliğimiz var. Her iki platform da toplu ürünlerin (birkaç ürünün gruplandırılması) yanı sıra kombinasyonların (boyut ve renk çeşitlerine sahip ürünler) oluşturulmasına izin verir.

Ayrıca indirmeler ve kullanılabilir kodlar aracılığıyla sanal ürünler satma olanağı da sunarlar. Bu işlevsellik, otel odası kiralamak, etkinlikler için bilet satın almak vb. için platformlar oluşturmak için idealdir.

7-Mağaza İstatistikleri

WooCommerce, satışları, mağaza geliri en çok satan ürünleri, aylık satışları ve ilgili istatistikleri sunan ayrıntılı mağaza analitiği sunar. İşte WooCommerce Analytics’in bir ekran görüntüsü. PrestaShop ayrıca verilen siparişler ve yarı dolu alışveriş sepetleri hakkında mağaza performans istatistikleri de sunar. PrestaShop’u seçerken, gelişmiş mağaza analitiği sağlayan bir eklenti eklemek her zaman iyi bir fikirdir.

Bu nedenle, kullanıcı davranışının derinlemesine bir analizi için Google Analytics’i öneriyorum. Ayrıca dönüşüm hunileri hakkında bilgi edinebilir ve ilgili kullanıcı davranışı bilgilerini edinebilirsiniz, böylece ziyaretçilerinizi nasıl müşterilere dönüştüreceğiniz konusunda net bir fikriniz olur.

8-Hız ve Güvenlik

Yüksek performanslı barındırma çözümlerinde her iki platform da güvenlidir ve iyi performans sunar. Her ne kadar burada, öncelikle bir e-ticaret platformu olduğu için PrestaShop lehine bir mızrak kırmanız gerekiyor. Oysa WooCommerce, WordPress’in temel yapısını kullanır (bu katman önemli bir performans yükü eklemese de).

WooCommerce gibi eklentiler, her türlü veriyi seçenek tablolarında depolamak ve meta bilgilerini girmek için WordPress yapısını aşırı kullanır. Bu nedenle, farklı tablolar ve temel veri alanları arasındaki bağlantılar çok verimli değildir. Bu gerçeğin, birkaç yüz veya binlerce öğe içeren bir veritabanı üzerinde gerçek bir olumsuz etkisi yoktur. Ancak, on veya yüz binlerce öğeden (eklenti veya tema olsun) bahsettiğimde, sunucu aşırı yükü gözle görülür şekilde artar.

9-Çok Dilde Destek

Her iki platform da ürünleri birden çok dilde satmak için uyumludur. WooCommerce için, mükemmel uyumluluğu nedeniyle WPML kullanma seçeneğiniz vardır. Benzer şekilde, PrestaShop ile çok dilli destek için entegre bir modül elde edersiniz.

10-Geliştirme Desteği

WooCommerce ve PrestaShop çok kapsamlı bir şekilde belgelenmiştir ve geniş bir geliştirici topluluğuna sahiptir. Tüm belgeleri, kılavuzları ve en sık sorulan soruların yanıtlarını bulmak zor değil. PrestaShop eklentilerinin/modüllerinin çoğu genellikle ücretlidir. Bu, ücretsiz geliştirmelere göre çok önemli bir avantaj sağlar. İlk etapta, olası olaylar durumunda bize bir miktar destek ve garanti sunuyorlar.

Aksine, WooCommerce’e ücretsiz eklentiler/uzantılar yüklemek için belirli bir eğilim vardır. Bazı durumlarda, hiçbir riski olmayan standart eklentilerdir (özel kullanıcı topluluklarıyla birlikte). Bu yüzden WooCommerce kullanıcıları için bir kazan-kazan durumu olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, bazen bu ücretsiz eklentiler faydalarını genellikle başka kaynaklardan alır, bu yüzden sakin olabiliriz. Ancak diğer birçok ücretsiz eklenti bir süre sonra destek vermeyi bırakır ve hatta güncelleme yapmaz, bu nedenle bazen büyük bir güvenlik açığı kaynağına kapı açarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

XML Nedir? XML Belgeleri Ne Amaçla Kullanılır?

WiFi6E Nedir? İnternet Dünyasına Getireceği Yenilikler Nelerdir?