WordPress Eklentisi LiteSpeed Cache ile Siteleriniz Artık Çok Daha Hızlı!

WordPress eklentisi olan LiteSpeed Cache, önbellekleme ve optimizasyon fonksiyonlarıyla öne çıkan yeni bir web site hızlandırma modülüdür. Performans açısından Apache web server yerine tercih edilen, LiteSpeed web serverına ait olan LiteSpeed Cache eklentisi WordPress alt yapısını kullanan web sitelerinde performans artışını amaçlıyor.

Sitenizin açılış hızı ile sayfalar arasında geçiş esnasındaki yüklenme hızı ziyaretçilerin sitenizde daha fazla vakit geçirmesine ve memnun kalmaları durumunda yeniden ziyaret etmelerine yol açar. Sitenizde uzun süre vakit geçiren ve sitenizi yeniden ziyaret eden ziyaretçiler sayesinde, siteniz Google aramalarında sıralamalarda yükselecek ve organik trafiğinin artmasında önemli rol oynayacaktır.

Sunucularımızda ücretsiz olarak kullanabileceğiniz LiteSpeed Cache eklentisi, herhangi bir yazılımı değil, doğrudan web sunucusu üzerinde önbellekleme işlemi gerçekleştirir.

Sunucularımızda LiteSpeed Cache eklentisini kullanabilmek için destek bileti oluşturarak, modülün aktif edilmesini istediğiniz hosting hizmetinizi belirtiniz.

LiteSpeed Cache Genel Özellikleri

  • Sunucu Seviyesinde Genel ve Özel Önbellekleme
  • Görsellerin Optimizasyonu
  • URL Tarama Sistemi (Web Crawler)
  • CSS / JavaScript / HTML Sıkıştırma
  • CSS / JavaScript Kombinasyonu
  • HTTP / 2 Push
  • İçerik Dağıtım Ağ Desteği
  • Tarayıcı Önbellek Desteği
  • Veritabanı Optimizasyonu

Ücretli olarak satılan cache eklentilerinin sonuçları ile kıyaslandığında daha iyi sonuçlar elde edilen LiteSpeed Cache hizmetini Alastyr’da barındırdığınız tüm linux web hosting paketlerinde ÜCRETSİZ  olarak kullanabilirsiniz.

WordPress üzerinde önbellekleme sağlayabileceğiniz diğer eklentiler ile LiteSpeed Cache arasındaki özelliklerin karşılaştırılma sonucunu sizde merak ediyorsanız, tabloyu inceleyebilir ve eklentinin ayrıcalıklarını yaşamak için hemen bizimle iletişime geçip eklentinizin ücretsiz olarak aktif edilmesini isteyebilirsiniz.

LiteSpeed Cache Eklentisi Nasıl Kurulur?

WordPress yönetici paneli üzerinden LiteSpeed Cache eklentisini kurarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Kuruluma başlamak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek, eklentiyi hızlı bir şekilde kurabilirsiniz.

Eğer aktif olarak kullandığınız bir cache eklentisi bulunuyorsa, LiteSpeed Cache eklentisini aktifleştirmeden önce diğer eklentinizi devredışı bırakıp kaldırdığınızdan emin olun.

1) Eğer wordpress yönetici panelinize giriş yaptıysanız, sol menüde bulunan Eklentiler sekmesi altındaki Yeni Ekle butonuna tıklayın. Ardından açılan sayfada bulunan eklenti arama bölümüne “lscache” yazarak aratın ve bulunan LiteSpeed Cache eklentisinin yanındaki Hemen yükle butonuna tıklayarak yüklenen eklentiyi aktifleştirin.

2) Eklenti yüklendikten ve aktifleştirildikten sonra soldaki menüden LiteSpeed Cache sekmesini görüntüleyebilecek ve ayarlar bölümüne ulaşabileceksiniz. Şimdi LiteSpeed Cache bağlantısına tıklayarak giriş yapın.

LiteSpeed Cache WordPress Kurulumu (2)

LiteSpeed Cache Eklentisinin Getirdikleri

1) LiteSpeed Cache bağlantısına tıklayarak giriş yaptığınız Manager sekmesinde, önbelleğe alınmış sayfaları, CSS/JS önbelleği ile 403-404 ve 500 hatası bulunan sayfaları temizleyebilirsiniz. Empty Entire Cache özelliği ile az önce bahsetmiş olduğumuz tüm işlemleri tek tık ile gerçekleştirebilirsiniz.

2) Manager sekmesinin yanında yer alan DB Optimizer sekmesine geçiş yaparak, veritabanı dosyalarınızı optimize edebilirsiniz.

3) Soldaki LiteSpeed Cache menüsü altında yer alan Settings sekmesine geçiş yaparak eklenti ile ilgili ayarları yapabilirsiniz. Bu bölümden eklentiyi kapatıp açabilir ve önbellekleme işlemi için süre belirleyebilirsiniz.

4) Settings sayfasında bulunan Cache sekmesine geçiş yaptığınızda, cache sisteminin hangi durumlarda çalışacağını belirleyebilirsiniz.

5) LiteSpeed Cache eklentisi, kapsamlı bir eklenti olması sebebiyle ileri düzey kullanıcılar için .htaccess düzenleme özelliğini de beraberinde getirmektedir.

6) LiteSpeed Cache eklentisinin en önemli özelliklerinden biri de Görsel Optimizasyonudur. Image Optimization bölümünden erişim sağlayabileceğiniz görsel optimizasyonu, web sitenizde bulunan görsellerin boyutunu maksimum oranda küçültülmesini ve sayfaların açılış hızının artmasını sağlar. Sayfada bulunan Update Status butonuna tıklayın ve ardından Send Optimization Request butonuna tıklayarak adımları takip ederek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Detaylı görsel optimizasyonu anlatımı için tıklayınız.

YANITLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz