Yazılım Bilmeden, Ücretsiz Web Sitesi Açmanın Yolları

Web sitesi artık profesyonel ihtiyaçtan çok öteye geçmiştir. Hem kişisel gelişim için hem de kendi ürün ve hizmetlerin tanıtımı için ücretsiz web sitesi açmak isteği artmaktadır. Bu nedenle, gerek kurs, gerek kitaplar ve en çok da internet bu konuda başvuru kaynağı olmuştur. Hobi olarak web sitesi kurma eğilimi bile her geçen gün artmaktadır.

ücretsiz web sitesi

Ancak profesyonel olarak web sitesi kurmak oldukça maliyetli olmaktadır. Dolayısıyla son zamanlara kadar hem web sitesi açmak hem de var olan siteyi kullanmak ve güncellemek için bazı belli başlı yazılım dillerini bilmek gerekirdi. Ancak günümüzde bunun için de kolaylıklar bulunmuştur.

Yazılım bilmeden ve yüksek meblağlar ödemeden kendi web sitenizi kurmak ve aktif olan sitenizi güncelleme ve kontrol etmek mümkündür. Hali hazırda, tasarlanmış şablonların yer aldığı birçok site sayesinde yazılım bilmeden web sitesi kurmak artık oldukça kolaylaşmıştır.

Web Sitesi Açmanın Faydaları

Öncelikle web sitesi nedir ve ne amaçla yapılır sorularını cevaplayalım: Web sitesi, ürün, hizmet ya da duyuru amaçlı yapılan görsel ve yazılı olarak yaratılan duyuru, reklam ve hizmetlerin web yazılımı ve programları aracılığıyla, internet üzerinden yayımlandığı bir alandır.

Web sitesi açmak için öncelikle domain ve hosting ihtiyacımız olacaktır. Kısa ve basitçe belirtmek gerekirse domain “www.” ile başlayan ve size özel “alan adı”’dır. Hosting ise bu web sitesine yüklemek istediğiniz tüm verilerin saklandığı yerdir.

ücretsiz web sitesi açmak

Web siteleri günümüzde, hemen hemen her alanda kullanılabilmektir. Profesyonel ya da amatör olarak hazırlanmış birçok web sitesi bulunur. Ürün, hizmet ya da tanıtımını yapmak istediğiniz her konu ve yazılarınızı yayınlamak istediğiniz bloglar gibi çok geniş bir alanda bedava web sitesi açmak mümkündür.

Günümüz teknolojik ve bilişim koşullarında web sitesi açmak için profesyonel destek almak şart olmak çıkmıştır. Biraz ilgi ve çalışma ile kendi web sitenizi açmanız mümkündür. Bu şekilde maliyeti ortadan kaldırmak ile birlikte yapacağınız güncellemeler için dışarı bağımlı olmaktan kurtulabilir ve yaratıcılığınızı geliştirebilirsiniz.

Web Sitesi Açmak Gereken Koşullar

Yukarıda bahsettiğimiz gibi hosting ve domain web sitesi kurmak için önceliktir. Kurulacak web sitesine uygun olarak belli yazılım dilleri bilmek şarttır. Örneğin konumuz olan web tasarımı için HTML, CSS ve JavaScript dillerini öğrenmek gerekir. Üstelik bu dilleri tek başına kullanmak mümkün olmadığı için dillerden birinin HTML olması kaydıyla iki dili öğrenmek yazılım yapmak için gereklidir. Bu anlamda HTLM için bir ara yüzdür tanımı yapmak doğru olacaktır.

web sitesi açmak

Ancak yazılım bilmek artık bir şart olmamakla beraber, isteğe göre gelişim için tercih edilebilir bir yöntemdir. Bunun dışında kolay web sitesi kurmak için hazırlanmış birçok internet sitesinde adım adım ücretsiz web sitesi açmak artık mümkündür. Bedava web sitesi açmanın bazı dezavantajları da mevcuttur. Bunlardan en önemlileri; ücretsiz açılan web sitelerinden kendi adınızı almanız mümkündür değildir ve arama motorlarında maalesef siteniz yer almayacaktır.

hosting

Web Sitesi Açarken Yazılım Bilmek Şart mı?

Yazılım, elektronik aletlerin, talep edilen işlemi yapması için yazılan komutların tamamıdır diyebiliriz. Yazılımlar kullanım amacına göre çeşitlilik gösterecektir. Web sitesi açmak için öncelikle amaca uygun ve hangi işlemcide çalışacağını belirlemek ve bu doğrultuda gerekli yazılım dillerini öğrenmek gerekmektedir.

Bilgisayar yazılımları fonksiyonel olarak şu şekilde ayrılırlar;

  • Sistem Yazılımları
  • Bilgisayar Programlama Yazılımları
  • Uygulama Yazılımları

Yazılım Bilmeden Web Sitesi Kurmak Mümkün mü?

Yazılım bilmeden kolay web sitesi açmak mümkündür, ancak sağlıklı bir yol mudur? Bu kullanıcılara göre farklı cevapların verildiği bir sorudur. Çok değişiklik ve güncelleme gerektirmeyen sayfalar için hazır içerikli siteleri kullanmak hem bedava web sitesi sahibi olmanıza yarayacaktır hem de kolay bir kullanım sunacaktır. Ancak sürekli değişiklik isteyen ya da yüksek veri girilmesi gereken sitelerde, yazılım bilmek daha avantajlı olmaktadır. İnternette her geçen gün sayısı artan bedava ve hızlı web sitesi açmak için yardımcı birçok site bulunmaktadır.

internet sitesi yapmak

Ücretsiz Web Sitesi Uygulamaları

Kendi web sitemizi açmaya karar verdik ve ilk etapta ücretli bir destek almak istemiyoruz hatta web sitesi tasarımını deneyimlemek istiyoruz, işte kolay web sitesi açmak için size yardımcı olacak ücretsiz uygulamalardan bazıları;

  • WordPress, geniş bir şablon seçeneği bulunmaktadır ve kullanımı oldukça basittir. Blog yazarlarının ücretsiz web sitesi oluşturmak için en çok tercih ettiği uygulamalardan biridir. İçeriğinde bulunan özelliklerle birlikte binlerce eklentisi ile geniş bir kullanım alanına sahiptir.
  • Wix, Türkçe desteği bulunan sistemin kurulumu oldukça basite ve hızlıdır. Temel paketi ücretsiz olup, şablon seçenekleri de oldukça fazladır.
  • Joomla, ücretsiz web sitesi yapmak isteyenler ancak bu konuda hiç deneyimi olmayanlar için ideal bir başlangıç uygulamasıdır. Açık kaynaklı içerik üretim sistemlerinden olan Joomla ödüllü bir uygulamadır. Dahili özellikleri oldukça fazladır. Dolayısıyla eklentilere çok ihtiyaç duymayan sistem, en güvenli sistemlerdendir diyebiliriz. WordPress’den sonra dünyada en çok kullanılan içerik sistemidir diyebiliriz.
  • Site123, kullanım oldukça ve hızlı web sitesi kurmak için uygun bir sistemdir. Ancak veri kapasitesi sınırlıdır. Kullanıma göre ücretli versiyona geçmek gerekebilir.
  • Webnode, e- ticaret alanında da kullanılabilen bu uygulama, kurumsal ya da özel web sitesi açmak için de uygundur. Temel birimleri ücretsiz olan sistem, bazı eklentiler için ücret talep etmektedir.
  • Drupal, yaygın içerik üretme sistemlerinden biridir, özelleştirme ve güncelleme için oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Teme fonksiyonlarda ücretsiz olup, bazı geliştiriciler ücrete tabidir.
  • Weebly, kodlama bilmeden hızlı web sitesi kurmak için ideal sistemlerden birisidir. Sürükle bırak ile kolayca site oluşturmak, fotoğraf ya da diğer görsel materyalleri yüklemek mümkündür.

OpenCart Ücretsiz E-Ticaret Yazılımı

Son yıllarda e-ticaretin yaygınlaşmasıyla bu alanda taleplere paralel olarak kullanılacak web siteleri ve kolaylaştırıcı uygulamalarda başarılı bir şekilde gelişme göstermiştir. OpenCart yazılımı da bunlardan en yaygınıdır. Bedava web sitesi hazırlamak ve kod yazılımına eklentiler yapma olanağı olan açık kaynak yazılımı olması sebebiyle de tercih edilen OpenCart ile sitenize eklemeler ve güncellemeler yapmanız mümkündür. Satış amaçlı kurulan sitelerin çoğunluğunun tercih ettiği bir uygulama olan OpenCart, kolay web sitesi kurmak için ideal e-ticaret web sitesi uygulamalarındadır. Kolay kullanımı sayesinde, geniş dil ve para birimi seçenekleri sayesinde, yurt dışı çalışmalarınızda da rahatlıkla kullanabileceğiniz bir uygulamadır.

web sitesi hazırlamak

Magento E-Ticaret Yazılımı

E-ticaret alanında sıkça başvurulan bir diğer e-ticaret yazılımı Magento’dur. Kolay web sitesi açmak imkanı süren ve ticaret faaliyet gösteren firmaların tercihi Magento, Opencart gibi açık kod kaynaklı bir yazılımdır. Yani özelleştirmeye açık ve kolay kullanımı olan bir yazılımdır. Tabi ki ücretsiz web sitesi kurmak isteyenler için de ideal bir alternatiftir. E-ticaret uygulamalarında gerekli olan muhasebe, satış ve analiz gibi ara yüzler de özelleştirme imkanı ile birlikte sunulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Klavye Kısayolları Nelerdir? En Güncel Klavye Tuş Kombinasyonları

WebCam Nedir? Webcam Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?