WebCam Nedir? Webcam Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

WebCam Nedir?

WebCam İngilizce olarak Web ve Camera sözcüklerinin birleşmesi ile ortaya çıkan bir kavramdır. Hemen baştan ifade etmek gerekir ki kullananların çok iyi bildiği gibi harici bir üründür. Öncelikli olarak webcam nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise en ana hatları ile şu şekilde bir açıklama yapılabilir. Bu ürün, ürün özelliği itibarı ile tek başına kullanılabilir olan bir ürün değildir. Bu yönü ile de diğer kameralardan bariz bir biçimde ayrılır.

hosting

Web cam  insanların masa üstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler üzerinden karşısındaki kişi ile görüntülü olarak iletişim kurmasına olanak veren elektronik ürünlerdir. Aynı zamanda görüntünün istenmesi durumunda kaydedilmesi ve işlenmesine de olanak verirler.

webcam nedir

Kaydedilen bu webcam istenildiği zaman başka ortamlara da aktarılabilir. Burada hemen bir örnek vermek gerekir ise webcam ile çekilip kaydedilen bir görüntü, Youtube, İnstagram gibi sosyal medya mecralarında yayınlanabilir ya da son dönemlerde çokca popüler olan Zoom gibi platformda görüntülü iletişime olanak verir.

Webcam modelleri türleri itibarı ile kendi içinde tarihsel gelişimi de göz önüne alınarak iki ana başlık altında toplanır.

hosting

Bunlar şunlardır:

 • Harici türden olan webcamlar:  Bu türden olan web cam genelde masaüstü bilgisayarların üzerinde ya da yer alan ve bir USB bağlantısı ile bilgisayara bağlanan ürünlerdir. Çok değişik türden modelleri vardır. Ürünün modeline göre çok farklı özellikleri vardır. Ürün satın alındıktan sonra sürücüsü ilgili bilgisayara yüklenir ve sonra kullanılmaya başlanır.
 • Dahili türden olan webcamlar: Adından da anlaşılacağı üzere özellikle tabletler, notebook, netbook gibi bilgisayarların kendi içinde gelen web cam ürünleridir. Karşılıklı olarak görüntülü konuşulmasına olanak verirler. Bu noktada şunu da ifade etmek gerekir ki, eski dizüstü bilgisayar ve tabletlerde sürücüsünün tıpkı harici olan webcamlarda olduğu gibi yüklenir iken teknolojide son yaşanan gelişmelere istinaden artık böylesi bir durum olmamaktadır. İnsanlar ilgili cihazı aldığı zaman doğrudan kullanmaya başlayabilir.

Kişiler dahili harici web cam kullanır iken arzu ederler ise yine de harici türden olan webcamları da kullanabilirler zira kimi zaman harici olanların çok daha fazla özellikleri vardır ki bu da profesyonel olarak çok daha fazla özellik içerirler.

Webcam özellikleri içinde görüntü işleme, görüntü kaydetme, çekilen görüntüsünün farklı ortamlara gönderilmesi, görüntülü olarak çoklu ortamlarda sohbet edilmesi gibi çok farklı türden özellikler vardır. Son dönem çıkan modellerde mikrofonlu olan webcam modellerini de piyasada bulmak mümkündür.

webcam fiyatları

Kullanım alanı olarak bakıldığında ise günümüzde artık webcamların girmediği alan yok gibidir. Özellikle firmaların güvenlik ve gözetim işinde ağırlıklı olarak kullanılırlar. Görüntülü konuşma, video yayınlanma, video konferansların gerçekleştirilmesi, çoklu yapılan toplantıların gerçek anlamda kaydını tutma amaçlı olarak kullanılırlar.

hosting

Tarihçe olarak bakıldığında çok da eski olmayan bir geçmişi vardır. Web cam ilk olarak 1991 senesinde İngiltere’nin dünyaca ünlü en saygın üniversitelerinin başında gelen Cambridge Üniversitesi’nin  Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde ortaya çıkarılmıştır.  İşin bir diğer ilginç olan yönü ise şudur.

Bu  web kamera  tam olarak 10 yıl boyunca yani 22 Ağustos 2001 senesine kadar tam olarak açık olmuş ve sonrasında ise kapatılmış olsa da bu kameranın kayıtları Cambridge Üniversitesi kayıtlarında mevcuttur. Tarihsel olarak da çok ciddi bir önemi olan görüntülerdir.

Teknolojinin ilerlemesi ile beraber anbean insanların yaşamına giren olgular bulunuyor. Yaşanan bir teknolojik gelişme arz talep istemine bağlı olarak insanların daha önce aklından bile geçirmediği kavramlar ile tanışmasını sağlıyor. Nitekim bilgisayar ve buna benzer elektronik ürünlerin kullanılması ile birçok yerde insanların karşısına çok farklı renk ve modeller ile çıkan ürünlerin başında webcam adı verilen ürünler geliyor.

İlk çıktığı dönemlerde çok daha fazla kullanılan webcam ürünleri bugün yine kullanılıyor olmakla beraber form değişikliğine uğramış durumdadır.

webcam

Web Cam Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Her türlü elektronik ürün alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi webcam alınırken de bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken, önem arz eden hususlar vardır. Bunlardan başlıcaları şunlardır:

 • Elbette bilinen markaların webcam ürünleri tercih edilmelidir ki burada marka olarak birkaç öneride bulunmak gerekir ise elektronik alanı sonsuz bir umman olduğu ve her bir alt dalının ayrı bir ihtisas olduğu göz önüne alındığında web kameralar için en güvenilir markalar Samsung, Incai A4  Tech, LG, Goldmaster,  LOGITECH, Microsoft gibi markalardır.
 • Alınacak olan webcamın sizin beklentilerinize yanıt verip vermeyeceği kontrol edilmelidir. Bu noktada webcam özellikleri çok iyi bir biçimde araştırılmalı ne amaçla kullanılacak ise ona uygun en doğru tercih yapılmalıdır.
 • Alınan webcamın mutlaka garantili olmasına ve bu tür ürünlerde olması gereken CE işareti kontrol edilmelidir. Diğer bir deyiş ile kalitesinden emin olunmalıdır.
 • Bilinen ve güvenilir adreslerden webcam satın alınmalıdır.
 • Arıza sorunlarında yaşanılan kentte yetkili teknik servis var mı mutlaka öğrenilmelidir. Bu son derece önemli olan bir olgudur zira webcam deyip geçmemek gerekir. Küçük ama incelikli bir alt yapısı olan elektronik ürünlerdir. Uzman firmaların markasına ve modeline uygun çözümler sunması gerekir.
 • İşin finansal kısmı ise webcam türlerinde en son düşünülmesi gereken husustur. Tam da bu noktada ucuz olan ürünlerden uzak kalınmalıdır.

En İyi Web Cam Önerileri

Şimdi de webcam içinden öneriler sunmak gerekir ise şu öneriler uzmanların da öngördüğü bir biçimde yapılabilir:

webcam-satin-almak

Webcam modellerinden ilk öneri olarak size C922 Logitech Yayıncı Profesyonel Webcam isimli ürünü sunuyoruz. Birçok uzmanın tavsiye ettiği tamamen profesyonel amaçlı olan bir webcamdır. 1080*1920 px çözünürlüğü vardır. Otomatik parlaklık ve otomatik olarak odaklanma en temel özellikleridir. Mikrofonu olan bir üründür.

 • Lifecam Microsoft 720P HD-3000 Webcam: Tam bir tasarım harikası olan bu webcam 720* 1280 p çözünürlüğündedir. Bu ürünün de kendisine ait bir mikrofonu bardır. Hem profesyonel olarak, hem de kişisel olarak kullanılabilir. Treu Color teknolojisi ile üretilmiştir.
 • ICH-3413 Inca 2mp 1080P  Webcam: 1080*1920 p çözünürlükte olan bu webcam Inca markasının en iyi bu alandaki kameralarının başında gelir. En önemli özelliklerinden bir tanesi 60 derecelik görüş alanı ve otomatik parlaklığıdır. Diğer ürünlerde olduğu gibi bu üründe de mikrofon vardır. Mikrofonun gürültü önleme özelliği de mevcuttur.
 • Mikrofonlu 1080P Intec Full HD: Bu webcam için söylenebilecek olan çok da şey yok zira ürünün adı her şeyi ortaya koyuyor ama tasarım olarak da öne çıkan bir ürün.  Canlı oyun oynamak isteyenler ve uygun fiyatlı webcam arayanlar için idealdir.
 • Full HD 23637Trust  Tyro Webcam: Diğerlerinden en temel farkı bu  webcamın kendisi ile beraber gelen tripodu olmasıdır. Tek başına aksesuar olarak bile çok hoş bir görüntüsü vardır. Video konferans uygulamaları kullananlar için en doğru üründür.

Sonuçta webcam noktasında çok daha seçenek vardır.  Üstte belirtilenler ile sınırlı değildir. Yüzlerce ürün vardır. İçlerinden en uygun olanı seçecek olan sizsiniz. Hangi ürünü seçmek istiyorsanız detaylı bir araştırma yapmanız sizin için faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılım Bilmeden, Ücretsiz Web Sitesi Açmanın Yolları

Google Dijital Atölye