Kiralık Sunucu Nedir? Sunucu Kiralama Nasıl Yapılır?

Kiralık sunucu, sistemsel olarak diğer sunucu türlerinden ayrılır. “Dedicated server” olarak da adlandırılan sunucularda bütün sistem özellikleri paylaşımsız olarak tek bir firmaya, girişime veya kişiye ait olur. Yüksek trafiğe sahip web siteleri, işlem yoğunluğu olan e-ticaret siteleri ve uygulamaları gibi birçok alanda tercih edilen sunucu kiralama hizmeti, yedekleme amacıyla da kullanılabilir.

kiralık-sunucu

Bilgi teknolojileri ile internet servis sağlayıcılarının temelini oluşturan sunucular, en önemli altyapı bileşenlerinden biri olarak birçok veriyi bünyesinde bulundurur. Teorik olarak bilgisayarlar ile aynı işlevi gösteren barındırma sistemi, donanımsal ve yazılımsal olarak farklı özelliklere ve çeşitlere sahiptir. Bu türler arasında bulunan kiralık sunucular, diğer server hizmetlerinden daha avantajlı bir konumdadır.

Fiziksel sunucu üzerinden belirli bir alan kiralayıp kullanılan dedicated server‘lar, RAM ve bant genişliği dahil bütün sistemi tek taraflı olarak yönetebilmenizi sağlar. Bilgisayarlardan farklı olarak bütün kaynakları kesintisiz bir şekilde kullanma imkânı sunar. Çalışma sistemi bakımdan VPS server ile benzerlik taşıyan sunucu modelinde başka bir şirketin veya şahsın verileri barındırılmaz.

server-kiralama

Kiralık sunucular, iş kapasitesi ve hacmi yüksek olan işletmeler ya da girişimler için ideal bir çözüm sunar. Site üzerinde çok fazla görsel veya metinsel içerik bulunduran ve verilerin paylaşımlı sunucularda bulunmasını istemeyenler için iyi bir performans sergiler. Sunucunun gereksinimlerini istediğiniz zaman değiştirme imkânı tanıyarak sitenizin verimliliğini artırır.

hosting

Sadece bir kişi ve kuruluş için ayrılmış kiralık sunucu hizmeti, web sitelerinin dışında mobil uygulamalar ve online oyun istemcileri gibi çeşitli alanlarda da kullanılabilir. Kaynak alanında iyi performans sergileyerek projeleriniz için gereken altyapı özelliklerini seçebilme fırsatı tanır. Tamamen kendi kendine yeten bir donanıma sahip olan sistemiyle tam kontrol imkânı sunar.

server-nedir

Paylaşımsız olduğu için yüksek güvenlik performansı sergileyen kiralık sunucularda sistem sadece kullanıcı erişimine açıktır. Server adı ve verileri sadece sunucu sahibi tarafından görüntülenebilir. Örneğin, diğer sunucularda yer alan web sitelerde ve uygulamalarda oluşan açıkların sizin verilerinize zarar verme riski gibi bir durum söz konusu değildir.

Kiralık Sunucu Türleri Nelerdir?

Kullanım alanlarına göre pek çok türe sahip olan kiralık sunucular, performans kaybı yaşamayacağınız bir altyapıya sahip olmanızı sağlar. Bandwidth, server mirroring, e-mail, database, application dedicated server’lar gibi çeşitlerin yanı sıra temel seviye ve yüksek performanslı olarak da birçok seçenek sunan kiralık sunucu türleri, fonksiyonel olarak istediğiniz verimliliği yakalayabilmenize yardımcı olur.

vps-server-kiralama

Temel seviye kiralık sunucular, paylaşımlı server’larla karşılaştırıldığında işlemci ve RAM gibi kaynakların çok daha fazla olduğu bir sisteme sahiptir. Sitenizin veya uygulamanızın trafiğinin ve kaynak ihtiyaçlarının artması durumunda, daha yüksek bir performans elde edebilmenizi sağlar. Genel olarak tek işlemcili olarak kullanılan sunucu türü, güvenli ve kapsamlı bir çözüm sunar.

Yüksek performanslı kiralık sunucular ise performans ve kaynak açısından yetersiz kalınan durumlarda tercih edilir. Yüksek oranda trafiğe sahip siteler ve büyük boyutlarda veri barındıran firmalar için idealdir. Ayrıca sanallaştırma teknolojileri için de uygun olan bu sunucu hizmetinde veri kaybını engellemek için raid kartı kullanılır.

Bandwidth kiralık sunucular, yüksek bant genişliği sunarak canlı yayın yapılan ve çeşitli formatlarda video, ses dosyaları içeren web siteleri için kullanılan bir server hizmetidir. Yüksek işlemci gücüyle eş zamanlı transcoding yapabilme imkânı vererek video formatını hızlı bir şekilde değiştirme olanağı tanır. Sunucu konfigürasyonunun tek başına yetmediği durumlarda ideal bir çözüm sunar.

Kiralık Mail Server

E-mail dedicated server’lar, e-postalarınızı farklı sunuculara ulaştırabilmenizi sağlayan bir sisteme sahiptir. Yüksek disk kapasitesine sahip olan bu server, yüzlerce e-postayı sorunsuz bir şekilde diğer bir sunucuya gönderebilmenize imkân tanır. Spam ve virüslere karşı iyi bir performans sergileyen server hizmetini ücretli ve ücretsiz pek çok e-posta yazılımıyla birlikte kullanabilirsiniz.

sunucu-kiralama

Application kiralık sunucular ise sahip oldukları özellikleriyle geliştiriciler için birçok avantaj sunar. Bu server’larda her türlü yasal uygulama barındırılabilir. İhtiyacınıza göre düzenleyebileceğiniz sistem kaynaklarıyla uygulamalarınızı çalıştırabilmenizi sağlayarak istediğiniz performansı yakalayabilmenize yardımcı olur. Ayrıca kurumsal kaynak planlamasında kullanılan ERP ve CRM gibi yazılım türleri için de tercih edilir.

Veri tabanı yönetimi için geliştirilen database kiralık sunucular, pek çok yazılımı çalıştırabilmenize yardımcı olur. MySQL, SQLite ve MSSQL gibi çeşitli sistemleri kullanabilmenize olanak sunarak her türlü işletimsel gereksinimlerinizi karşılar. Verileri depolayabilmenizi, sorgulayabilmenizi ve tanımlayabilmenizi sağlayarak yönetebilmenize imkân tanır. Application sunucuları genel olarak bu sunuculara bağlıdır.

bulut sunucu kiralama

Server mirroring dedicated sunucular ise verilerinizin aynı altyapıyı paylaşan iki farklı server’a kopyalanması ve yansıtılması üzerine geliştirilen bir sunucu sistemidir. Aktarım işlemi gerçekleştikten sonra verileriniz başka bir server’a gönderilir ancak aynı veriler senkronize olarak diğer sunucuya da kopyalanır. Server mirroring dedicated server’lar bu sunucular arasındaki network iletişiminin hızlı olmasını sağlar.

Sunucu Kiralama Neden Yapılır?

Bilgisayarlar, işletim sistemi dahil pek çok yazılımı çalıştırabilmeleri için CPU, RAM ve SSD gibi donanımlara gereksinim duyar. Basit programlardan farklı olarak kurumsal düzeyde kullanılan yazılımlar, web siteleri ve uygulamaların verimli bir şekilde çalışabilmesi için gelişmiş donanımlara sahip olması gerekir. Sunucular, bir disk üzerinde veya bilgisayarda çalıştırılamayan yazılımları çalıştırabilmenize imkân tanır.

kiralik-sunucu-fiyatlari

Yüksek donanım ihtiyacı duyan yazılımlar, kiralık sunucu ya da şirket çalışanlarınızın veya müşterilerinizin web üzerinden erişebileceği bir bulut sunucu üzerine kurulur. Mesela veri tabanı yönetim sistemleri gibi pek çok yazılımı özel bir cloud server içerisine kurarak verilerinize çalışanlarınızın ulaşabilmesini sağlayabilir, onlara uzaktan düzenleme yapabilme imkânı sunabilirsiniz.

Böylece hem uygulamaların hem de yazılımların sürekliliği bozmadan verimli bir şekilde çalışabilmesini sağlayabilir, aşırı kaynak tüketimi gibi sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Sunucu kiralama işlemiyle güvenlik konusunda da iyi bir deneyim elde edebilirsiniz. E-posta sistemi, veri tabanı, uygulamalar ve web sitelerini kendi server’ınızda barındırarak istediğiniz şekilde yönetebilir, performans sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

Kiralık Sunucu Avantajları Nelerdir?

VDS server sisteminden farklı olarak tüm kaynakları tek bir kullanıcıya tahsis eden dedicated sunucular hem donanımsal hem de yazılımsal olarak istediğiniz performansı elde edebilmenize yardımcı olur. Yoğun RAM’e ihtiyaç duyan uygulamalar ve büyük veri tabanına sahip web siteleri için sunduğu altyapı özellikleriyle kesintisiz bir deneyim sunar.

Yüksek donanımlı bir server hizmetine ihtiyacınız varsa, bulut sunucu kiralama servislerine oranla network ve sanallaştırma maliyetlerini en aza indirebileceğiniz bir altyapıya sahip olabilirsiniz. Fiziksel sunucu kiralama servislerini tercih ederek paylaşımsız internet hattına sahip olabilir, güvenlik ile barındırma konusunda verilerinizi istediğiniz şekilde depolayabilir, düzenleyebilir ve yönetebilirsiniz.

fiziksel-sunucu-kiralama

Yüksek kapasitede trafik alanı sunan kiralık sunucular ile çeşitli performans sorunlarının önüne geçebilirsiniz. 7/24 kesintisiz bir şekilde kullanılabilen server’larla işinizi aksatmadan sürekli bir şekilde çalışabilirsiniz. Tam kontrol özelliğiyle istediğiniz yazılımı yükleyebilir, ihtiyacınız doğrultusunda kaynak ekleme ve çıkarma yapabilirsiniz. Web sitelerinizi daha güçlü bir şekilde yöneterek kullanıcılarınıza iyi bir deneyim tasarlayabilirsiniz.

Kiralık sunucu ile birlikte server’da yer alan tüm saklama alanı size ait olur. Site veya uygulama üzerinde çok fazla görsel içerik bulunduran ve verilerinin paylaşımlı sunucularda yer almasını istemeyen kişiler için ideal bir sisteme sahiptir. Ayrıca sunucunuzun yönetimini servis sağlayıcınıza devretmeyip kendiniz yaptığınız zaman dosyalarınızı daha güvenli saklayabilmenizi sağlar.

dedicated-server-kiralama

Kiralık Sunucunun Dezavantajları Nelerdir?

Kiralık sunucularda bütün yazılımlar aynı server üzerinden çalışacağı için ortaya çıkan herhangi bir problemden bütün servisler etkilenir. Bu durum hem işlerinizin aksamasına hem de veri kaybı ve benzeri sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Dedicated server‘lerın bir diğer dezavantajı ise, sistem kaynakları açısından sunduğu kapsamlı çözümler nedeniyle diğer sunuculardan daha maliyetli olmasıdır.

bulut-sunucu-kiralama

Bu sunucu türünde tam yedek alınması ve yedeğin geri yüklenmesi bulut sunucu modellerine oranla daha yavaştır. Ayrıca dedicated server‘lar tek bir firmaya, startup’a veya kişiye ait olduğu için sunucu yönetimi hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olmanız gerekir. İhtiyacınız olan uygulamaları kendiniz kurabilmeli, kullanabilmeli ve sunucunuzu yönetebilmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha Nedir? WordPress Captcha Eklentileri

Hosting SEO Çalışmalarında Etki Eder mi? SEO Hosting Kalitesi