YouTuber Ne Demek? Nasıl Başarılı Bir YouTuber Olmak?

YouTuber Nedir?

YouTube 15 Şubat 2005 yılında kullanıcıların erişimine açılmış bir video yükleme, izleme platformu-dur. 2006 yılında Google tarafından satın alınmıştır. YouTube içerikleri, bireyler veya kurumlar tarafından YouTube’a yüklenir. Yüklenen videolarda eğer bir yaş sınırlaması yoksa bütün Youtube kullanıcıları bu içeri-klere ulaşabilir. YouTube izleyicileri eğer isterlerse kendi içeriklerini, kendi kurdukları Youtube kanallarında yayınlayabilmektedirler.

youtube-nedir

Özgün içerik üreterek, belirli bir düzende, bir kuruma bağlı olmayıp bireysel şekilde Youtube kanallarına video yükleyen bireylere YouTuber denir. YouTuber kavramı 2006 yılında Google’ın YouTube’u satın almasıyla oluşmuş bir kavramdır. Google Adsense reklamlardan geldiği gelirleri, içerik üreticileriyle de paylaşmaktadır. Google YouTube’u satın aldıktan sonra aynı strateji Youtube üzerinde de uygulamaya başlamıştır.

Nasıl YouTuber Olunur?

YouTuber olmak için belirlenmiş şartlar yoktur. Ancak üretilen içerikleri Youtube’da yayınlayabilmek için öncelikle bir YouTube kanalı açılması gerekmektedir. Youtube kanalının açılmasının ardından kullanıcılar, içerik üreticileri kanallarına istedikleri zaman video yükleyebilmektedir. İçerikler video formatında olmalıdır. Bu yüzden içerik üreticisi olmak isteyen üreticilerin, video düzenleme programları hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

YouTuber olmak isteyen kullanıcıların yalnızca donanım değil, içerik üretimi hakkında da bilgi sahibi olması gerekmektedir. Yaratıcı ve sektörde bulunan video içeriklerden farklı yapıda video içeriklerini izleyicilerine sunmalıdırlar. Youtube’da birden fazla izleyici kitlesi vardır.  Başarılı bir YouTuber olmak için hedef kitlesinin, izleme profili iyice tahlil edilip; belirlenen kitleye hitap eden video içerikleri üretilmelidir.

nasil-yotuber-olunur

Alanınızı Seçin

Youtube’da üretilecek içerik için etkileyici ve dikkat çekici bir alan seçilmelidir. Bu alanın çerçevesi altında konular seçilerek güncel video içerikleri üretilmelidir. Seçilen alanın hedeflenen izleyici kitlesi için uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu koşulları sağladıktan sonra içerikle ilgili özgün ve yaratıcı video içerikleri üretilmelidir. YouTuber, alan seçerken kendi ilgi alanlarını ve hobilerini göz önünde bulundurmalıdır.

Yaratıcı ve Farklı Olun

YouTube video izleme platformunun milyonlarca kullanıcısı bulunmaktadır. YouTube’a binlerce kişi içerik üretmektedir. Bir içerik üreticisinin Youtube’da başarılı olabilmesi için diğer YouTuber’lardan daha farklı, yaratıcı olmalıdır. İzleyicilerin sürekli yeniliğe ilgi gösterdiği bu platformda YouTuber her zaman yeniliğe açık, yaratıcı ve özgün olmalıdır ki izleyicilerin dikkatini cana tutabilsin, aksi takdirde izleyiciler bir başka YouTuber’ı tercih edecektir.

hosting

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Başarılı bir YouTuber olmak isteyen YouTube kullanıcıları öncelikle hedef kitlesini belirlemeli. Hedef belirleme konusunda araştırmalarını tamamlamış olması gerekmektedir. İzleyici kitlelerinin profilleri çıkartmalı ve hitap edeceği kitlenin profiline uygun içerikler üretmelidir. Hitap ettiği izleyici profiline uygun ürettiği içerikleri yine profile uygun bir şekilde düzenleyip izleyicilerine sunmalıdır. Hedef kitlesini doğru belirlemiş YouTuber’lar, Youtube’da kanallarını daha hızlı büyütmektedirler.

YouTuber Olarak Nasıl Para Kazanılır? 

Google’ın YouTube’u satın almasıyla reklam gelirleri içerik üreticileriyle paylaşılmaya başlanmıştır.  2018 yılında YouTube içerik üreticilerinin para kazanma konusundaki politikalarını değiştirmiştir. 2018 yılından günümüze kadar olan süreçte YouTuber’ların para kazanabilmesi için Youtube İş ortağı programına başvurmuş, başvurularının da kabul edilmiş olması gerekmektedir. YouTube iş ortaklığı programlarına kabul edilebilmek için listedeki ülkelerden birinde yaşıyor olmak gerekmektedir.

YouTuber’lar, bu mecra üzerinden Google reklamlar, ürün tanıtımları ve Advertorial içerik gibi yollarla da gelir elde edebilmektedir. Youtube üzerinden para kazanmanın birden fazla yolu vardır. Bu yolları doğru bir şekilde takip ettiği sürece her içerik üretici belirli bir para kazanabilmektedir. Ürettikleri içerikler kaliteli, yaratıcı ve özgün olduğu sürece her içerik üretici para kazanabilir.

 Google Reklamları

Reklam veren firmalar hedef kitlelerine ulaşmak için günde ortalama bir milyar insanın kullandığı uygulama olan YouTube’u tercih etmektedirler. YouTuber’lar ise bu reklam firmalarıyla iletişime geçerek Google’ın Adsense hizmetinden faydalanarak Youtube üzerinden bir gelir elde ediyorlar. Adsense üzerinden gelir elde etmek isteyen YouTuber’lar öncelikle bir Adsense hesabı açmalıdırlar. Hemen sonra görüntülenmek istenilen reklamı seçmekte gerekmektedir.

youtube-video-cekmek

Adsense hesabı açmış ve göstermek istediği reklamları seçen YouTuber’ın ortalama kazancı hesaplanması: günde ortalama elli bin kişi tarafından izlenen bir YouTuber’ın günlük aldığı reklam tıklanma sayısı beş bin civarındadır. Beş bin reklam tıklanmasıysa YouTuber’a yaklaşık 15 – 50 dolar arasında gelir sağlamaktadır. Ayrıca YouTuber istediği reklamları Adsense üzerinden engelleyebilir ve dilediği reklamı videosunda yayınlayabilir.

Ürün Tanıtımı

Çoğu YouTuber bu mecra üzerinden sağladıkları gelirin büyük kısmını ürün tanıtımdan kazanmaktadır. Ürün tanıtımı markaların ürünlerini sosyal medya üzerinden tanıtmalarına verilen isimdir. YouTuber’lar çeşitli aracılar vesilesiyle markalarla anlaşmaya varıp, markaların ürünlerini YouTube videolarında tanımaktadır. Bu ürünleri seçerken içerik üreticisi dikkatli olmalıdır, kullanmadığı veya kullanmayacağı ürünlere videosunda yer vermemelidir. Tanıttığı ürünleri videonun içerisine organik bir şekilde yerleştirmelidir.

Advertorial İçerik

İçerik üreticisinin, tanıtacağı ürün için içerik üretmesine Advertorial içerik üretimi denmektedir. İçerik üreticisi bu tanıtım için kanalında planlanmış özgün içerik üretmelidir. Bu içerikler sponsorlu içerik olarak Youtube’da yerini bulur. Markanın ulaşmak istediği hedef kitlesine bir YouTube videosu sayesinde ulaşmasına yardımcı olur. Hizmet karşılığında içerik üreticisi anlaşmaya vardığı markadan önceden belirlenmiş miktarda bir kazanç elde eder.

youtuber-tavsiye

Başarılı bir YouTuber Olmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

YouTube sektöründe başarılı olmak isteyen içerik üreticileri bazı hususlara dikkat etmelidir. Ürettiği içeriğin %100 özgün olması, güncel konular hakkında içerikler üretmesi, abonelerinden gelen geri bildirimleri dikkatle incelemesi, kanalına güncel şekilde video yüklemesi gerekmektedir. Aksi taktirde kanalı organik olarak büyümeye elverişli kanal olmayacaktır. İçerik üreticisi planlı, düzenli bir çalışmayla Youtube kanalına başarılı büyüme ivmesi kazandırabilir.

Başarı ivmesi kazanan YouTube kanalları hızlı bir biçimde büyüyerek ün kazanır. Bir YouTube kanalının ün kazanması, içerik üreticisinin reklamlardan, işbirliklerin daha fazla kazanç sağlamasına temel hazırlamaktadır. Başarılı bir YouTube kanalı düzenli ve özverili bir çalışma istemektedir. Bu çalışmaların ve azmin sonucunda kanal içerik üreticisinin istediği hızda büyüyebilmektedir. Bu büyüme ancak sürekli bir çalışmayla güncel tutulabilmektedir.

youtuber-olmak

%100 Özgün İçerik

Bir izleyicinin, YouTube kanalından en temel beklentisi özgün ve kaliteli içeriktir. Bu beklentiyi karşılamak başarılı bir YouTube kanalı için atılan adımlardan yalnızca biridir. İçerik üreticisi, ürettiği içeriğin diğer kanallar tarafından daha önce üretilmemiş olmasına dikkat etmelidir. Özgün içerik üretebilmek için güncel trendleri takip ve analiz etmelidir. Bu analizin sonucunda ortaya özgün içerikler çıkarmalıdır.

Takipçilerinizle Etkileşim Halinde Olmalısınız

YouTuber ürettiği içerikten aldığı geri dönüşleri, yorumları, mailleri dikkatle kontrol etmelidir. Takipçilerinden aldığı dönüşler içerik üreticisi için oldukça önemlidir. Takipçilerin istekleri, beğenileri ve beğenmedikleri her konu içerik üreticisinin başarısını büyük ölçüde etkilemektedir. Takipçiler bu konuda içerik üreticilerine hem iyi bir yol gösterici hem de çok bir değerlendirme kıstası olmaktadır. YouTuber’lar bu konuda takipçilerini dikkate almalıdırlar.

Gündemi Takip Edin ve Güncel İçerikler Üretin

İçeriklerin güncel ve gündemde olan konulardan olması video içerik üreticileri için en önemli noktalardan biridir. Bu noktada içerik üreticilerin gündemi takip etmesi, analiz etmesi ve kendine uygun bir şekilde yorumlaması gerekmektedir. Güncel konular, izleyici motivasyonunu her zaman yüksekte tutan bir husustur. YouTuber’ların günceli, gündemi ve takipçilerinin güncelini sürekli takip halinde olması gerekmektedir.

youtuber

Görüntü ve Ses Kalitenizi Yükseltin

İzleyiciler izledikleri videoları tercih ederken görüntü ve ses kalitesine dikkat etmektedir. İçerik üreticisinin özellikle kamera ve mikrofonunu iyi seçmesi gerekmektedir. İçerik her ne kadar iyi hazırlanmış olursa olsun kötü bir görüntü kalitesi, gürültülü bir arka plan izleyicinin video izleme motivasyonunu düşürmektedir. İçerik üreticisinin başlangıçta uygun fiyatlı ama kaliteli ekipmanları tercih etmesi kanal gelişimi için önemlidir.

Tüm Sosyal Ağları Aktif Kullanın

Başarılı bir görüntülenme sayısı ve kanal abone sayısı için, üreticinin yalnızca kendi platformunda değil diğer tüm sosyal ağ platformlarını aktif bir şekilde kullanması gerekmektedir. Diğer sosyal ağlardan gelen gri bildirimler, yeni takipçiler içerik üretici için oldukça önemlidir. İçerik üreticisi, diğer sosyal platformlarda kendi reklamını güçlü bir takipçi kitlesinin yardımıyla yapabilmektedir.      

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hotmail Nedir? Hotmail Mail Giriş

Mobil Uygulama Nedir? Mobil APP Geliştirmek