Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Nasıl Açılır?

Gelişen ve değişen alışveriş alışkanlıkları, sanal mağazaların yaşamınızdaki rolünü her geçen gün artırmaktadır. Globalleşen dünyada, fiziksel ticaretin sanal ortama aktarılması, müşteriye ulaşılabilirlik, kullanıcıya da sürdürebilirlik avantajı sunar. Ürün ve hizmetlerinizi geniş bir kitleye ulaştırmak, alışveriş trendlerine uyum sağlamak için işletmenizi sanal ortama taşımak isteyebilirsiniz. Yüksek verimli e-ticaret sitesi için öncelikle e-ticaret kavramıyla tanışmanız gerekir.

hosting
ucretsiz-e-ticaret-sitesi-kurulumu

E-Ticaret Nedir?

Sanal ortamda, online ödeme araçları ve kargo şirketleriyle beraber çalışarak yapacağınız alım satım işlemleri e-ticaret olarak değerlendirilebilir. Bu kavramın hayatımıza girmesi internet kullanımının yaygınlaşmasıyla olmuştur. Online satış üretim, reklam ve tanıtım, satış, ödeme gibi ticaret basamaklarından birkaçının sanal ortamda yapılması anlamına gelir. Çevrim içi ticaret dört adımda gerçekleşir.

 • Pazar araştırması: Hedef kitle belirlenmesi ve daha fazla kullanıcıya ulaşmaya yönelik çabalardır. Öncelikli hedef ürün ya da hizmetinizin hangi ihtiyacı karşıladığını belirlemektir. Hedef kitlenizin demografik özelliklerini belirlemeniz AR-GE ve tanıtım çalışmalarında yol gösterici olur.
 • Reklam ve tanıtım: Çevrim içi ticaretin sağladığı ulaşılabilirlik, rekabeti üst seviyeye çıkarır. Öne çıkmak etkili tanıtımla mümkündür. Tanıtım çalışmaları SEO, sosyal medya çalışmaları, sosyal medya kanalından verilen reklamlar ve arama motoru reklamları olarak sınıflandırılabilir.
 • Satış: Genel olarak ticaretin gerçekleştiği kanal üzerinden hayata geçirilir. Ticaret siteleri detaylı görsel ve ürün açıklamaları sunarak satış işleminin gerçekleşmesi için gerekli ortamı hazırlar. Müşterinin istediği ürünü seçerek sepete eklemesine kadar geçen süreç satış basamağıdır.
 • Ödeme: Online ticaretin en önemli basamaklarından biri de ödemedir. Sanal ortamda ödeme işlemleri, online kredi kartları, sanal pos, elektronik cüzdan, EFT, elektronik para, elektronik çek, kripto para gibi ödeme araçları kullanılarak yapılır.
ucretsiz-e-ticaret-siteleri

E-Ticaret Sitesinin Avantajları Nelerdir?

 • Ulaşılabilirlik sağlar. Online ticaretin en önemli artılarından biri mesafe sınırları ortadan kaldırmasıdır. Bu ticaret sistemi, uygun bir ödeme ve dağıtım ağıyla desteklendiğinde dünyanın her kösesine mal ve hizmet taşımanıza imkân tanır.
 • Daha az bütçeyle daha geniş manevra alanı sağlar. Çevrim içi mağazaların kurulum ve işletim bedelleri klasik mağazaya göre daha az maliyetlidir. Mağaza kirası, faturalar, çalışan maliyeti gibi fiziksel giderleri ortadan kaldırır.
 • E-Ticaret sitesi size ticari faaliyetlerinizin etkisini ölçebilme imkanı sunar. Bu opsiyon size müşterilerinizin alışveriş alışkanlıklarına göre satış stratejisi belirleme fırsatı sunar. Bir hata oluşması durumunda durumu hızla fark edip aksiyon almanızı sağlar.
 • Ürünlerin sunumu kolaydır. Öne çıkarmak istediğiniz ürünleri kolayca öne çıkarabilir, hızlı ve etkili sanal kampanyalarla besleyerek satış performansınızı sürekli en üst düzeyde tutabilirsiniz. Sınırsız ürün sunabilmeniz müşteriye karşılaştırma olanağı sunar.
 • Çevrim içi ticaret, kısıtlı bütçe kullanımıyla büyük şirketlerle rekabete girmenizi kolaylaştırır. Hedef kitlenizin ihtiyaç ve alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak yapacağınız bir satış stratejisi rekabette elinizi güçlendirir ve her segmentten müşteriye ulaşmanızı sağlar.
 • Doğru ödeme yöntemi ve dağıtım ağıyla desteklendiğinde, online alışveriş müşterinize satın alma kolaylığı ve güvenliği sağlar.  Bu durum ürün ve hizmetlerinizden faydalanan, memnun kullanıcıyı tekrar sizin işletmenizden alışveriş yapma deneyimine yöneltir.

E-Ticaret Sitesi Nasıl Açılır?

E-ticaret sitesi açmak istediğinizde, öncelikle online ticaretini yapacağınız ürünü, ürünün hedef kitlesini belirlemeli, o hedef kitlenin ihtiyaçları ve alışkanlıkları doğrultusunda bir satış stratejisi şekillendirmelisiniz. Bu aşamanın ardından online mağazanızın kurulumu için gereken hazırlıklara başlayabilirsiniz. Çevrim içi mağazanın kolay anlaşılır, kullanıcı dostu ve estetik bir tasarımı olmalıdır.

Tasarım konusunda ücretsiz e-ticaret temaları kullanabilir, etkileyici banner ve ürün görselleriyle sitenizin tasarımını destekleyerek albenisini artırabilirsiniz. Bu noktada bütün yazılımı kendiniz yapmak yerine hazır şablonlar kullanmak size zaman avantajı sağlar. E-ticaret sitenizi kaliteli görsel kullanımıyla özelleştirebilir, kullanım kolaylığı sunan, denenmiş şablonlar aracılığıyla müşteri memnuniyetini üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

satis-sitesi-acmak

Tasarım aşamasını kararlaştıdıktan sonra e-ticaret sitesi nasıl kurulur sorusunu hedef kitlenize uygun sanal ödeme aracını seçmeye yöneltmelisiniz. İşletmenizin satış stili belirleyici olabilir. B2C satış yapan bir mağaza açmayı planlıyorsanız, ödeme kolaylığı, güvenlik ön planda olmalıdır. B2C satışlarda ödeme aracı seçerken müşterilerinizin ödeme alışkanlıklarını, güvenlik ve ödeme miktarını göz önünde bulundurarak bir yöntem seçebilirsiniz.

hosting

Online ticaret sitenizi kullanıma açmadan önce ürünlerin dağıtımı için uygun bir sistem bulmalısınız. B2C satış yapan, tekli ürün gönderimleri için en uygun yöntemlerden biri, bir ya da birkaç kargo firmasıyla iş birliği yapmak olabilir. Daha büyük ölçekli ticari hareketler için lojistik firmalarıyla anlaşabilir ya da firmanız bünyesinde lojistik birimi kurabilirsiniz.

e-ticaret-sitesi-nasil-acilir

Online Satışın Dünyadaki Gelişimi

İnternetin dünyada aktif rol oynamaya başladığı 1995 yılından beri e-ticaret de ticaretin kaz ayaklarından biri haline gelmiştir. 15 yaş üzerinde bulunan nüfus (alışverişte karar merci olma potansiyeli olan kitle) her geçen yıl artan bir grafikle alışveriş alışkanlıklarını online kanala yönlendirir. Özellikle son zamanlarda yaşanan pandemi süreci, sanal ortamda B2C ticaretin sıçrama yapmasına sebep olmuştur.

Bütün fiziksel işletmeler bu dönemde satış oranında düşüş yaşasalar da satış planlamalarını online kanala yönlendiren firmaların trafik ve dönüşüm oranları gözle görülür biçimde artmıştır. Temassız satış sunması online mağazaları bu dönemin başrolü haline getirmiş, kullanıcıların alışveriş ihtiyaçları da bu kanala yönelince daha verimli bir alışveriş için zemin oluşturmuştur.

e-ticaret-sitesi-acmak

Dünya online ticaret alışkanlıklarında başı son dönemlere kadar Asya-Pasifik bölgesi çekiyor olsa da pandeminin etkisi bu alanda da kendisini göstermektedir. 2020 yılı itibarıyla iç ticaret oranları ciddi bir değişkenlik göstermese de dış ticaret alanında bölge etkinliğini biraz olsun kaybetmektedir. Bu noktada daha sıkı denetimler Kuzey Amerika ve Avrupa’daki online satış firmalarını ön plana çıkarır.

hosting

E-Ticaret Sitesinin Satışa Etkisi Nedir?

E-ticaret para kazanmak istiyorsanız önce ürünlerinizin müşteriye ulaşacağı bir kanal bulmalısınız. Bu aşamada kullanabileceğiniz iki farklı yöntem mevcuttur. Bunlardan ilki halihazırda var olan bir online satış platforumunu kullanmak, diğeriyse e-ticaret sitesi açmaktır. Online satış platformları, yüksek rekabet, standardizasyon ve çok fazla seçenekle ön plana çıkmanızın zor olduğu alanlardandır.

Bunun yerine kendinize e-ticaret sitesi açmak işinizi kolaylaştırabilir. Kendi sanal mağazanızı açmak için ücretsiz e-ticaret programları kullanarak, sitenizin tasarımın müşterilerinizin tercih ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak oluşturabilirsiniz. Trafik ve etkileşimleri düzenli olarak takip ederek reklam ve tanıtım faaliyetlerinizi şekillendirebilir, daha yüksek oranda satışa yönelecek kampanyalar hazırlayabilirsiniz. 

Stephen Hawking Kimdir? Buluşları ve Hayatı

Stephen Hawking Kimdir? Stephen Hawking, muhtemelen modern çağın en ünlü dahilerinden bir tanesidir. Kara delikler ve görelilik konusundaki… Devamını okuyunuz…

Firmalar Neden E-ticaret Sitesi Açmalıdır?

Globalleşen ve modernleşen dünyada herkes için zamanın değeri artmaktadır. Bu durum, bireylerin alışveriş alışkanlıkları üzerinde de değişikler oluşmasına yol açar. Firmaların satış faaliyetlerini online kanala taşımaları, işletmeye ve kullanıcıya işlem kolaylığı sağlar. E-ticaretin değişen koşullarda dahi sürdürülebilir olması da popülerliğini besleyen özelliklerinden biridir. Örneğin pandemi sürecinde sekteye uğramayan tek satış kanalı çevrim içi mağazalardır.

ucretsiz e-ticaret yazılımları

Ücretsiz E-Ticaret Web Sitesi Yazılımları

Bedava e-ticaret sitesi kurmak, özellikle online kanalla yeni tanışan firmalar için önemlidir. Siz de düşük bütçeyle çevrim içi ticaret alanında kendinize yer bulmak istiyorsanız joomla, prestashop gibi ücretsiz e-ticaret site tasarımlarını değerlendirebilirsiniz. E- ticaret programları yardımıyla çevrim içi mağazanızı sıfırdan kurabilir, e-ticaret ile para kazanmak için ilk adımı atabilirsiniz. Ücretsiz online satış temaları sunan platformlar:

 • OpenCart: Open source bir sanal mağaza kurulum platformudur. Aynı anda birden fazla çevrim içi mağaza yönetmenize olanak tanıyan özel tasarımı, birden fazla faaliyet alanı bulunan firmalar için uygundur. Zengin ödeme ve dağıtım seçenekleriyle işinizi kolaylaştırır.
 • Magento: E- ticaret için özelleşmiş bir Adobe yazılımı olan program, özellikle profesyonel görünümlü, yüksek satış potansiyelli site kurulumu için idealdir. Küçük, orta ve büyük işletmeler için uygun olan yazılım büyüme potansiyeli olan işletmelere tavsiye edilir.
 • WooCommerce: Kullanıcı dostu ve kolay kurulumuyla en sık kullanılan platformlardan biri olan WooCommerce, zengin tasarım ve uzantı seçenekleriyle çevrim içi mağazanızı kişiselleştirmenize olanak tanır. Kullanım kolaylığı açısından özellikle e-ticarete yeni başlayanlar için uygundur.
ucretsiz-eticaret-sitesi-acmak-woocommerce

WordPress Hosting ya da Sınırsız Hosting paketlerimiz ile çok kısa sürede hazır bir e-ticaret sitesi kurulumu yaparak, ücretsiz e-ticaret sitenizi kurabilir, ürün ve hizmetlerinizi online kanallar üzerinden satabilirsiniz. Üstelik kurulum ve yönetim için her hangi teknik bilgiye ihtiyaç duymadan tüm işlemleri kendiniz yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

404 Not Found Hatası Ne Demek? (Çözüldü)

Datacenter Nedir? Veri Merkezi Özellikleri