5G Nedir? 5G Teknolojisi Özellikleri

5G Nedir?

Teknolojik gelişmelerin ışığında 5G teknolojileri de baş döndürücü bir hızla gelişmeye devam ediyor. 4G teknolojisine yeni yeni alışmaya başlamışken, birden hayatımıza giren 4,5G’den sonra son günlerde tüm dünyada 5G teknolojisi ve beraberinde getireceği yenilikler konuşuluyor. Ülkemiz de bu gelişmeleri yakından takip ederek, gerekli altyapı sistemlerinin kurulumunu tüm hızıyla devam ettiriyor. Peki, geleceğin iletişim teknolojisi sayılan 5G nedir?

hosting
5G-nedir

Günlük yaşamda sıklıkla kullanılan iletişim aygıtları, hücresel ağların sahip olduğu altyapı standartlarına uyumlu şekilde üretiliyor. Dolayısıyla teknoloji geliştikçe hücresel ağlar da daha etkili hizmet sunabilmek için altyapı kodlarını değiştiriyor. 5G işte bu altyapı kodları ile malzemelerinin beş kez değiştirilmesi anlamına geliyor. Diğer bir deyişle, yeni nesil hızlı ve güvenilir mobil internet bağlantısı olarak adlandırılabiliyor.

Hücresel ağların altyapılarındaki değişimler, tamamen teknolojinin gelişim hızı ile doğru orantılı şekilde gelişiyor. Yani telekomünikasyon teknolojisi zamanla ne kadar hızlı değişim ve gelişim gösterirse, altyapı değişimleri de 1G, 2G, 3G ya da 4G olarak adlandırılıyor. İngilizce’de “Generation” anlamına gelen G harfi dilimizde “nesil” anlamına geliyor. 5G açılımı itibarıyla 5. nesil olarak isimlendiriliyor.

5G Teknolojisi ile Hayatımıza Neler Girecek?

5G teknolojisi ağ bağlantısının yakın zamanda küresel çapta benimsenmesi bekleniyor. Elbette bu teknoloji ile birlikte başta mobil internet dünyası olmak üzere pek çok alanda devrim niteliğinde değişimler bekleniyor. Uzmanlara göre 5G telefon bağlantısı dışında sağlık, eğlence, hizmet, otomotiv gibi sektörlerde köklü değişimler yaratacağa benziyor. 5G ile birlikte yaşanabilecek değişimler şu şekilde özetleniyor:

hosting
5g-teknolojisinin-tum-ozellikleri
  • 5G teknolojisi, gerçek zamanlı artırılmış gerçeklik teknolojisini de beraberinde geliyor. Örnek vermek gerekirse, sanal gerçeklik gözlüklerinin tamamen kablosuz şekilde üretilmesi ve kullanım için gereken yeni nesil teknoloji 5G altyapısı ile sağlanabiliyor.
  • Evdeki kablolardan sıkıldıysanız, yeni nesil teknoloji tam da size hitap ediyor. 5G ile birlikte ev ve iş yerlerinde yüksek hızlı internet bağlantısı olacağından Wi-Fi üzerinden Ethernet bağlantıları için kablolara bağımlı olma devri sona eriyor.
  • 5G teknolojisinin heyecanla beklenen en büyük özelliklerinden biri kuşkusuz otonom makineler. Bu yeni teknoloji ile otomobil şirketleri inovatif otomobilleri günlük hayata çok daha rahat entegre edebiliyor ve gelişmeleri anında test edebiliyor.
5g-teknolojisi
  • 5G baz istasyonu konusunda faydalı özellikler sağlıyor. Her ne kadar baz istasyonu olmadan mobil internetin varlığı düşünülmese de yeni nesil teknoloji, daha az baz istasyonu ve dolayısıyla yeni tasarıma sahip telefonlar ile çalışma imkânı sunuyor.
  • 5G teknoloji ise birlikte gelecek olan yeniliklerden biri de 8K görüntü teknolojisi olacak. Günümüzde bu tür bir teknolojisi olsa da 8K görüntü sağlayan özel ekranlı televizyonlar 5G üzerinden yayın imkânı sağlayabiliyor.
  • Bulut teknolojisini kullanan şirketler de bu yeni teknolojiden yararlanmayı bekliyor. Yeni başlayacak olan dönemle birlikte bulut servislerinin artırılması ve kullanımının da yaygın hale getirilmesi plânlanıyor. Bulut teknolojisinin donanımdan bağımsız oyun ağlarında da aktif olması bekleniyor.
5g-teknolojisi-ne-zaman-gelir
  • “Internet of things” yani nesnelerin interneti teknolojisinin 5G ile birlikte ev eşyalarına uyarlanması bekleniyor. Örneğin, klimanız siz eve girmek üzereyken çalışacak ya da buzdolabınız içerisindeki yiyecekler arasında hangilerinin bozulmaya başladığını haber verecek.
  • 5G teknolojisi sayesinde veri aktarım hızlarının da maksimuma ulaşması bekleniyor. Böylece bir saniyede 10 GB’lık bir dosyanın indirilmesi amaçlanıyor. Böylece birden diğer bir yerdeki sunucu bağlanmak ve gerekli güncellemeleri yapmak sadece birkaç saniye süreceğe benziyor.

5G Teknolojisinin Avantajlı Özellikleri Nelerdir?

Hayatımıza yeni girecek olan ve merakla beklenen 5G teknolojisinin elbette en büyük avantajı yüksek hıza sahip olması. Veri indirme hızlarının 5G’den sonra 1 Gbps üzerine ulaşması ve internetin çok daha kolay ve hızlı kullanılabilir bir platform haline gelmesi bekleniyor. Elbette internet ortamının bu baş döndürücü hızı, beraberinde pek çok avantajı da birlikte getiriyor.

5g-ne-kadar-hizlidir

5G teknolojisi ile artık akıllı telefonları sürekli şarj etmeye son verilecek gibi duruyor. Akıllı telefonlar gün içinde birçok işi kolayca halletmemizi sağlasa da pil ömrünün kısa olması halen sorunlardan biri olarak görülüyor. 5G teknolojisiyle batarya ömrünün 10 yıla uzatılması ve telefonların ayda 1 kez şarj edilmesinin yeterli olması amaçlanıyor.

Kırsal işletmelerin ve bölgesel ekonomilerin kalkınması da yeni nesil teknoloji ile mümkün hale geliyor. Çünkü 5G teknolojisinin çok daha geniş bir alanı kapsayacağı aşikâr. Bu da kırsal bölgelerdeki kapsama sorunlarının önüne geçeceğinden, bu alanlardaki işletmelerin sektörde ve dijital pazarda rekabete katılması ile giderek güçlerini artırması olarak öngörülüyor.

5G Teknolojisinin Dezavantajı Nedir?

5G avantajları olduğu kadar elbette birtakım dezavantajları da beraberinde getiriyor. Bunlardan ilki ulaşılabilirlik olarak karşımıza çıkıyor. Maalesef 5G teknolojisinin sadece son model akıllı cihazlarda kullanımı mümkün olacağı için, yeni nesil teknolojinin yaygınlaşması zaman alacak gibi duruyor. Öte yandan altyapıların güçlendirilmesi ve yeni altyapılar kurulması gerektiğinden, her ülkenin yeni teknoloji için ciddi bütçe ayırması gerekiyor.

5g-ne-kadar-hizlidir

5G teknolojisinin yaygınlaşması ve kapsama alanının genişletilmesi için, 5G uyduları ile bağlantı kuran baz istasyonlarının kısa aralıklarda kurulması gerekiyor. Bu da akıllara direkt olarak “5G zararlı mı?” sorusunu getiriyor. Pek çok insan özellikle yerleşim yerlerine yakın olarak kurulması plânlanan bu baz istasyonlarının radyasyon yayması endişesinden çekiniyor.

5G teknolojisinin dezavantajlarından biri olarak, yazılım açıklarının siber saldırılara neden olacağı belirtiliyor. Yazılım teknolojisinin olduğu her alanda güvenlik sorunları görüldüğü için tüm süreç boyunca oluşabilecek açıkların ve siber saldırıların bütüncül olarak tüm ağı tehdit edebileceği tahmin ediliyor. Bu durum tüm sistemin son derece profesyonel ve yüksek standartlardaki yazılım teknolojisi ile plânlaması gerektiğini ortaya koyuyor.

web hosting

5G Teknolojisi ile 4G Arasındaki Fark

5G ve 4G arasında temel olarak üç ana fark bulunuyor. Bunlar hız, kapasite ve gecikme olarak adlandırılıyor. Çünkü internetin tüm faydalarından yararlanmak için bu kriterlerin her biri önem taşıyor. Her yeni nesil teknolojisi, bu ana kriterlerin iyileştirilmesini amaçlıyor. Her birini kısaca açıklayarak, farkları şu şekilde özetleyebiliriz:

4g-5g-teknolojisi-karsilastirmasi

1. Hız

5G teknolojisi, 4G’den ayıran en temel özellik hız olarak açıklanıyor. Yakında hayata geçirilecek olan 5G’nin 4G teknolojisinden 100 kat daha hızlı olması plânlanıyor. Bunun için de oluşturulan ağlar, yüksek frekanslı dalgalar yani yüksek bant spektrumlar üzerine inşa ediliyor. Böylece bu frekanslar sayesinde 4G’den daha hızlı veri aktarımı sağlanabileceği öngörülüyor.

İnternetten Para Kazanma Teknikleri

Teknolojinin insan yaşamının her alanına etki etmeye başlaması ile beraber pek çok kişi “İnternetten para kazanma mümkün mü?” Devamını okuyun..

2. Kapasite

Kapasite olarak adlandırılan özellik, kalabalık bir alanda diğer kişiler ile aynı interneti kullanabilmek anlamına geliyor. Örnek vermek gerekirse bir spor etkinliğinde ya da bir konser alanında tüm kişiler ile aynı interneti kullandığınızda, internet hızının azalmadan aynı performansı sergilemesi anlamına geliyor. İşte 5G teknolojisi ile birlikte kullanan sayısı artsa da internet hızının azalmayacağı ifade ediliyor

5g-kac-gbit-hizda

3. Gecikme

Herhangi bir aygıtın diğer bir aygıtla ya da kendisine veri sağlayan ve gönderen sunucu ile iletişim kurabilmesi için geçen süreye gecikme adı veriliyor. Günlük hayattan örneklemek istenirse bu kavram, birine kısa mesaj gönderdiğinizde mobil cihazlar arasında geçen süre olarak ifade edilebiliyor. Milisaniye olarak ölçülen gecikme süresi, 4G’de düşük olsa da 5G teknolojisiyle bu sürenin sıfıra düşeceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blogger Nedir? Blogger Nasıl Olunur?

Bill Gates Kimdir? Buluşları ve Biyografisi