Google Translate Yenileniyor

Google Inc. tarafından geliştirilen ve son zamanların en popüler çeviri uygulaması olan Google Translate, yeni tasarımı ve yeni özellikleriyle dikkat çekmeye devam ediyor. Google’ın geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü Android 12 işletim sistemi Material You tasarımı ile birlikte gelmişti. Bu gelişmeyle birlikte tüm uygulamalar tasarımla uyumlu olabilmesi için güncellendi.

hosting
Translate

Google Play ve Chrome başta olmak üzere güncellenen uygulamalar listesine Google Translate de katıldı. Bu çeviri uygulamasının yalnızca tasarımı değil birtakım işlevleri de değişikliğe uğradı ve yeni özellikler kazandı. Daha göz alıcı ve daha kullanışlı tasarımı benimseyen bu uygulamaya bir de widget özelliği eklendi. Bu özellik uzun zamandır Android kullanıcıları tarafından bekleniyordu.

Uygulamaya eklenen widget özelliği kullanıcıların hem hızlı bir şekilde çeviri yapmasını hem de her an çeviri özelliğine ulaşabilmesini sağlayacak. Ayrıca yapılan çeviriler daha sonra kullanılmak üzere saklanabilecek. Sizler bu özellikleri kullanarak dilediğiniz metni dilediğiniz dillere kolayca çevirebileceksiniz. Ancak bu özelliklerin şu an için Android 12 işletim sistemine sahip olan cihazlarda kullanılabileceğini unutmamalısınız.

Google Translate Özellikleri

Google Translate özellikleri, çeviri hizmetine sıkça ihtiyaç duyan kullanıcılar tarafından merak edilir. Google Translate, 150’den fazla dili destekleyen bir çeviri uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde herhangi bir dilde yazılan metni alarak saniyeler içerisinde hedef dile çevirebilirsiniz. Üstelik bu uygulamayı mobil cihazlarınızda kullanabileceğiniz gibi bilgisayar tarayıcınızdan da kolayca kullanabilirsiniz.

Translate uygulaması yalnızca yazılı metinleri değil ses ve görüntüde yer alan metinleri de çevirebilir. Eğer sesli bir şekilde metin çevirmek istiyorsanız, uygulamaya giriş yaptıktan sonra mikrofon simgesine tıklayarak sesi dinletmeniz yeterli olacaktır. Görüntü ile çeviri yapmak içinse uygulama üzerinden resim çekebilir veya halihazırdaki görüntüyü yükleyebilirsiniz. Uygulama tarayıcı özelliği sayesinde görüntüyü tarayacak ve içerisinde yer alan metinleri dilediğiniz dile çevirecektir.

hosting
google Translate

Son gelen özellikler ile birlikte artık uygulamayı widget olarak kullanabileceksiniz. Telefonunuzun ana ekranına ekleyeceğiniz widget sayesinde uygulamaya giriş yapmadan dilediğiniz metnin çevrilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca çevirdiğiniz herhangi bir metni kolayca kaydedebilir ve daha sonra görüntüleyerek inceleyebilirsiniz. Üstelik bu görüntüleme için bir internet bağlantısına ihtiyacınız olmayacaktır.

Ana ekranınıza ekleyeceğiniz widget bölmesi tekrar boyutlanabilir olacaktır. Yani sizler bu widget ekranını dilediğiniz boyuta getirebilir veya konumunu değiştirebilirsiniz. Piyasada yer alan çeviri uygulamaları arasında en popüler ve en kullanışlı olanı Google Translate olarak bilinir. Sizler de bu uygulamayı cihazınıza indirerek çeviri hizmetlerinden kolayca faydalanabilirsiniz.

Translate Nasıl Kullanılır?

Google çeviri oldukça basit bir arayüze ve kullanım kolaylığına sahiptir. Mobil cihazınızda bu uygulamayı kullanmak istiyorsanız öncelikle uygulama mağazasına gitmeli ve indirme işlemlerini gerçekleştirmelisiniz. Uygulama telefonunuza indikten sonra üzerine tıklayarak saniyeler içerisinde ana sayfaya ulaşabilirsiniz.

Çevirmek istediğiniz metin yazılı ise kopyalayarak ana sayfada yer alan bölmeye yapıştırabilirsiniz. Sağ ve sol kısımda yer alan diller bölümünden dilediğiniz dili seçtiğinizde çevirme tamamlanacaktır. Ayrıca aynı ekrandan kamera veya mikrofon simgesini kullanarak görüntü veya sesi çevirmeniz mümkündür.

hosting
Translate özellikleri

Google Translate hizmeti bilgisayarlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Bunun için internet tarayıcınızdan Google Translate sayfasına gitmeniz gerekecektir. Sayfaya gittikten sonra tıpkı mobil uygulamada olduğu gibi işlemleri tekrarlayarak dilediğiniz metni çevirebilirsiniz.

Telefon veya bilgisayar tarayıcınızdan yabancı dildeki bir sayfayı ziyaret ettiğinizde metni kopyalamanız gerekir. Metni kopyaladığınızda bir Google Translate simgesi çıkacaktır. Dilerseniz bu metni siteye yapıştırmadan önce simgeye tıklayarak dilediğiniz dile çevrilmesini sağlayabilirsiniz. Kısacası bu hizmeti kullanmak, son gelen güncellemeler sayesinde oldukça basittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşletmeler İçin Kampanya Planlama Önerileri

Google Meet Yeni Özellikleri