ABD de USB-C’ Yi Zorunlu Yapmak İstiyor

Avrupa Birliği, geçtiğimiz haftalar da  USB. C şarj girişini zorunlu hale getirmişti. AB’nin verdiği bu karar, küresel anlamda da çok hareketli geçmesine neden oldu. “AB’nin” USB-C yasasının, “ABD’de”  yürürlüğe girebilir…

Avrupa Birliği, uzun bir süreçten sonra geçtiğimiz haftalar “USB-C” konusu hakkında son karara vardı.  “AB’nin” yakında getir yürürlüğe girecek olan yeni yasasının  2024’ün tarihinin sonbaharından itibaren, bütün akıllı telefonlar, kulaklıklar, tabletler ve de el konsolları da dâhil “USB Type-C” girişini kullanması zorunlu olacak. Sonra -dizüstü bilgisayarları- da kapsayacak bu yasanın, çevre kirliliği için ve müşteri memnuniyeti açısından oldukça önemli ve beğenilen karar oldu. “AB’nin” bu kararıyla ve sonrasında “Birleşik Krallık”, USB.C’yi zorunlu hale getirme planının olmadığını söylese de durumuna göre görülen o ki “ABD” aynı fikirde olmadı.

domain kampanya
usb c girisi

The Verge’e için “ABD” senatörleri olan (Ed Markey- Elizabeth Warren- Bernie Sanders-Ticaret Bakanı “Gina Raimondo adına bir mektup gönderdi. Gönderilen bu mektup senatörlerin, Ticaret Bakanlığında evrensel olacak bir şarj girişi için çalışmalarını istiyor… Böylelikle senatörlerin, “Avrupa Birliği” adına kamu yararına da hareket ettiklerini belirterek “USB-C” kararınıbeğeniptebriklerini iletti.

Avrupa Birliği Karar Verdi ve USB-C Zorunlu Oluyor

Uzun sürecek gibi görünen tartışmanın ve toplantılarında hemen ardından “Avrupa Birliği” beklenilen kararı verdi. “USB-C” girişi- tablet -akıllı telefon-tablet- kulaklık tarzı cihazlar için zorunlu hale getirilecek. Satıcı firmalara 2 sene süre veriyor.

AB. “USB-C” teknolojisi nin gelişebilmesi, popülerleşmesi ve (küresel şarj girişi için rüyası gerçekleşiyor, yakınlaşıyor.. Son senelerde çoğu firmanın, cihazlarındaki USB-C girişinin kullanılması başlasa bile “micro-USB” vede Lightning tarzı girişlerin varlığının, “USB-C’nin” evrensel olması beklenen bir girişi engellemiş oldu. Fakat  AB kararını en sonunda vermiş oldu. “USB Type-C” bundan sonrasında üye olan ülkelerde de zorunlu olacaktır.

USB-C Avrupa’da Satışa Sunuldu

‘USB Type-C’ konusu için nihai bir karar vermek adına toplanan –Avrupa Parlamentosu-, son kararını verdi… Böylelikle akıllı telefonlar, tabletler, e-okuyucular, kablosuz kulaklıklar, dijital kameralar, kulaklıklar, taşınabilir hoparlörler, taşınabilir konsollar da dahil “USB-C” zorunlu şarj girişi olacaktır. (Avrupa Birliği bu üreticilere 2024 sonbaharının sonuna kadar karar vermeleri bekleniyor.

mail hosting
tpye c nedir

Avrupa’da satışa sunulan elektronik cihazlar %20’sini -Lightning girişi barındıracak vede Avrupa Birliği’nin her sene “12 bin” ton şarj cihazının çöpe atılmamasını engellemek. Şarj cihazlarına her yıl harcanan paranın ise “2.4 milyar Euro” olduğu belirtilmiş. Yeni yasanın şarj cihazlarını çöpe atılmasını azaltıp, her cihaz artık tek adaptör sayesinde şarj olabilecek… Yasanın şimdi yürürlüğe girmesiyle birlikte “Apple, Avrupa Birliği USB-C” girişli “iPhone” satmak zorundada kalabilecek.

Dizüstü Bilgisayarlar İçin De USB-C Zorunlu Olacak

Avrupa Birliğ “USB-C hakkında” ilginç olan kararı çıkmış oldu. Yürürlüğe girmeyi bekleyen yeni yasanın “USB-C,” dizüstü bilgisayarları da zorunlu  olması bekleniyor.. Fakat -dizüstü bilgisayar- üreticileri için verilen süre 40 ay, Bu zamana içerisinde normal olan şarj girişleri çok var, olmayada devam edecek. “USB-C’nin 2.1” versiyonu ve “240W’a” kadar gücünü desteklemesinin, bu kararda daha mantıklı hale getiriyor.

domain kampanya

Avrupa Birliği yeni aldıkları USB-C kararını “DisplayPort” görüntü kalitesi ve çıkışları hususunda bilgi vermedi. Fakat üreticinin büyük çoğunluğunun USB-C kullanarak video ve görüntü çıkışına izinleri verecektir. Avrupa Birliği tarafından verilen yeni kararları Avrupa Parlamentosu ile Avrupa Konseyi’nin resmi olarak bir onay alması ve de daha sonrasında ABD’nin resmî gazetesi tarafından yayınlanacak. Yayınından 20 gün sonrası yasanın yürürlüğe girmesi. Böylelikle “USB-C” küresel başarısı adına da büyük  adımlar atılmış oluyor.

usb c özellikleri

USB-C Nerelerde Zorunlu Olacak

Özellikle “microUSB”  “Lightning konektörlerinin şimdiye kadar var olmasının -Avrupa Birliği için c bugüne ciddiyetini koruyup elektronik atıklarında oluşmasını engellemek için sebepler buluyor. Elektronik olan bütün atıkları, şarj kablolarına harcanan tüm paraların önüne geçileceğini isteyen Avrupa Birliği uzun zamandır, bütün bu cihazların tek şarj girişinin olmasını istiyor. Aylarca süren tartışmanın sonrasında AB, 07.06 tarihiyle -USB-C-nin zorunlu olması kararını verdi. Ancak görünüşte Birleşik Krallık aynı fikirlerde değiller.

Şimdilik USB Type-C yalnız Kuzey İrlandada zorunlu olacaktır. BBC nin haberine göre Birleşik Krallık Hükümeti, USB Type-C kullanıcıları zorunlu hale getirmeyi, şimdilik düşünmemektedir. Ancak Brexit süresinde yapılan anlaşmalarla Avrupa Birliği’nde USB-C kuralı, Birleşik Krallık ’tada bulunan Kuzey İrlanda içinde geçerli sayılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Skywell Hybrid SUV Mayıs’ta Türkiye’de

Nothing Phone Akıllı Telefon Piyasasında Dengeleri Değiştirmeye Geliyor