Alan Adı Yaşam Periyodu

Alan Adı Yaşam Periyodu ; domain kayıt edilmesinden itibaren başlayan sürece Alan Adı Yaşam Periyodu adı verilir. Alan adı yaşam periyodu, ICANN tarafından belirlenmektedir. Alan adı uzantılarına göre değişiklik gösteren bu periyot, global alan adı uzantıları olan com , net ve org için 4 periyottan oluşmaktadır.

Alan adınızın bitiş tarihini müşteri panelinizden ya da whois sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz. Alan adınızın süresinin bitiminden itibaren, alan adının yeniden herkestarafından kaydedilebilir hale gelmesi için ICANN tarafından global alan adları için belirlenmiş 75-80 günlük bir süre bulunmaktadır. Bu süreçler;

Active Status (Aktif)

Alan adı kayıtlıdır ve herhangi bir düşme veya silinme periyoduna girmemiştir. Bu süreçte alan adı sahibi, alan adını normal fiyatlandırma üzerinden yenileyebilir.

On-Hold Status (Beklemede)

Alan adının süresinin bitiminden sonraki 25-30 günlük periyottur. Bu süre içerisinde domain firmaları, alan adının aktif kullanımını askıya alarak nameserverları park sunucularına yönlendirirler. Bu süre içerisinde alan adınız herhangi bir ceza periyoduna girmeyeceği için firmanın belirlediği ilk kayıt fiyatı üzerinden yenileyebilirsiniz.

Redemption Status (Kurtarmak İçin Son Şans)

Redemption periyot, kullanıcının alan adını yenileyebilmesi için ICANN tarafından oluşturulmuş son periyottur. Bu süre içerisinde yenileme işlemi yapacak alan adı sahibi, ana alan adı kaydedici firmanın prosedürleri gereği belirlediği cezai ücretlendirmeye tabidir. Alan adı yenilenmemesi doğrultusunda bu periyot yaklaşık olarak 37 gün kadar sürmektedir.

Pending Delete (Silinmeyi Bekliyor)

Redemption periyottan sonra başlayan yaklaşık olarak 5-7 günlük süreçtir. Eğer alan adınız bu süreç içerisine girdiyse, artık malesef yenileme hakkınız yoktur. Bu sürecin sonunda alan adı herkes tarafından kaydedilebilir olarak uygun hale gelecektir.

Yukarıdaki süreçlerde de belirtildiği gibi, alan adı yenileme işleminizi gerçekleştirmemeniz doğrultusunda 80-90 gün içerisinde yeniden kaydedilebilir konuma geçecektir.

Süreçler hakkında ICANN tarafından bilgi almak için, http://www.icann.org/en/registrars/eddp.htm adresini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alan Adını Blogger'a Yönlendirme

Alan Adını Blogger’a Yönlendirme

Domain ile Hosting Bağlantısı Nasıl Kurulur?

Domain ile Hosting Bağlantısı Nasıl Kurulur?