Domain Hosting Ne İşe Yarar?

Domain Nedir?

Domain ya da diğer adıyla alan adı, web sitelerinin ziyaret edilmesini kolaylaştıran bir tür etiket olarak tanımlanabilir. İnternette bulunan her web sitesi bir kimliğe yani bir IP adresine sahiptir. Tüm web sitelerinin de IP adresi birbirinden farklı olmak zorundadır. Bu IP adresleri, kullanıcıların web sitelerini ziyaret edebilmelerini sağlar.

domain-nedir

Ziyaretçilerin, sitelere erişim sağlamaları için IP adreslerini bilmeleri gerekir. Fakat IP adresleri, karmaşık ve uzun yapıdadır. Bu yüzden IP adresi yerine domain kullanılır. Domain ne işe yarar sorusuna web sitelerinin IP’lerinin okunabilir kılınması yanıtı verilebilir. Diğer bir deyişle, web sitelerine girebilmek için IP adresleri yerine web sitelerinin alan adları kullanılır.

domain kampanya

Domain Nasıl Alınır?

Domain yani alan adı, web sitesinin bilinirliğini arttırmak ve siteyi sürekli ziyaret edilebilen bir yer haline getirebilmek için son derece önemlidir. Domain, internet üzerinden kolaylıkla bulunup satın alınabilir. Günümüzde artan web sitesi talepleri nedeniyle domain fiyat tablosu da belirli ihtiyaçlara ve bütçelere cevap verebilecek şekilde değişkenlik gösterir.

domain-satin-al

Domain almak için öncelikle güvenilir ve kaliteli hizmet veren bir domain firması bulunmalıdır. Günümüzde birçok servis sağlayıcısı, ucuz domain hizmeti verebilir durumdadır. Firma tespitinden sonra, tercih edilen domain sağlayıcısının domain sorgulama alanı aracılığıyla satın alınmak istenen domain sorgulanmalıdır. Domain sorgulama aracı, kullanılmak istenen alan adının daha önce başkaları tarafından satın alınıp alınmadığını gösterir.

İnternette bulunan her web sitesi tamamen kendisine özel bir URL’ye yani alan adına sahiptir.  Bu yüzden, domain satın almadan önce mutlaka alan adı sorgulaması yapılmalıdır. İlgili sorgulama yapıldıktan sonra, eğer daha önce başkaları tarafından satın alınmamış bir alan adı ise başka hiçbir işlem gerektirmeden sorunsuz olarak domain satın alınabilir.

domain-fiyatlari

Tercih edilen domain daha önce başka kullanıcılar tarafından satın alınmış bir alan adıysa, o alan adı ikinci bir defa satın alınarak kullanılamaz. Bu durumda benzer özelliklerde yeni bir alan adının seçilmesi gerekir. Alan adını seçtikten sonra domain kayıt işleminin tamamlanabilmesi için geriye sadece bu işlemin onaylanması ve siparişin tamamlanması kalır.

mail hosting

Hosting Nedir?

Hosting, web sitelerini kendi sistemleri içinde barındıran ve 7/24 yayında olabilmesini sağlayan bir hizmettir. Diğer bir deyişle, ziyaretçilerin web sitelerine ulaşabilmesi için sitelerin öncelikle ulaşılabilir bir konumda depolanması gerekir. Hosting ya da Türkçe adıyla “barındırma hizmeti” oluşturulmuş olan ve yayınlanması istenen web sitelerini bünyesinde tutar ve kesintisiz şekilde yayınlar.

hosting-nedir

Hosting sayesinde sitelerin sürekli bir bilgisayarda tutulması hosting ne işe yarar sorusuna cevap olabilir. Bu bilgisayarlara server ya da web sunucusu adı da verilir. Sunucu bilgisayarlar, aynı anda büyük işlemleri sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir. Server ya da web sunucuları, donanım özellikleri olarak gündelik hayatta kullanılan bilgisayarlardan çok daha üstündür.

domain kampanya

Server veya web sunucusu olarak görev yapan bilgisayarlar, veri merkezi olarak adlandırılan alanlarda tutulur. Veri merkezleri, deprem, siber saldırı ya da sel gibi çeşitli tehlikeli durumlara karşı dayanıklı olarak tasarlanır. Veri merkezleri, birçok önlemi sayesinde web sitelerine herhangi bir zarar gelmesini engeller. Böylece web siteleri her zaman yayınlanabilir durumda kalır.

alastyr-hosting-fiyatlari

Domain Hosting Ne İşe Yarar?

Domain hosting nedir sorusuna, seçilen alan adının host edilmesini yani depolanmasını sağlayan sistem olarak cevap verilebilir. Seçilen alan adı, domain hosting hizmeti sayesinde sunucularda depolanır ve dışarıdan gelebilecek zararlara karşı korunur. Domain hosting servisinin bir diğer faydası da bir başkasının aynı alan adını almasını engellemesidir.

domain hosting nedir

Hosting Çeşitleri Nelerdir?

Sürekli olarak dijitalleşen ve internet dünyasında yer edinmeye çalışan sektörler, artan web sitesi sayılarını da beraberinde getirir. Bu web sitelerinin çeşitli ihtiyaçları da zamanla artış gösterir. Her web sitesinin farklı ihtiyaçlarına cevap verebilecek hosting çeşitleri mevcuttur. Hosting fiyat tablosu, seçilen hosting çeşidine ve bu hosting çeşidinin maliyetine göre değişebilir.

Web sitesi sektöründe hızla artan talep nedeniyle piyasada çok sayıda hosting firması bulunur. Domain hosting hizmeti almak isteniyorsa, firmalar arasından ihtiyaçlara özel en uygun olanı seçilmelidir. Birçok domain ve hosting çeşidinin bulunması ve her sitenin ihtiyaçlarının farklı olması gibi önemli faktörler göz önüne alındığında, firma seçimi kaliteli bir web sitesi inşası için büyük önem taşır.

hizli-hosting-secimi

Hosting hizmetleri, birçok faktöre göre gruplara ayrılır. Bazı hosting hizmetleri ömür boyu olurken, bazıları 5 yıl ya da 10 yıl gibi belirli süre boyunca geçerli hizmet sunar. Bazı hosting hizmetleri ise satın alındığında sadece domain hosting hizmeti verirken, bazıları ise hosting hizmeti satın alındığında ek olarak başka hizmetler de sunar.

  • Sınırsız Hosting: Sınırsız hosting, hosting hizmeti alınırken belirli özelliklerin de sınırsız olarak kullanılabilmesini sağlar. Bu hizmette disk depolama alanı, veritabanı ya da e-posta hesabı gibi önemli ve işlevsel özellikler sınırsız olarak kullanılabilir.
  • WordPress Hosting: WordPress hosting hizmeti, diğer hosting servislerinin aksine WordPress yazılımı altyapısına sahip web siteleri tarafından da kullanılabilmesine imkan tanır. Pek çok avantajı ve dezavantajı bulunan WordPress hosting hizmeti, ucuz hosting hizmetleri arasındadır.
  • Bayi Hosting: Bayi hosting, hosting satışı yapmak isteyen bayiler için oluşturulmuş hosting hizmetidir. Hosting satışı yapmak isteyen bayiler, büyük hosting firmalarından hosting hizmeti almak ve bunu kendi yöntemleriyle tüketicilere satmak yöntemiyle faaliyet gösterir.
  • Kurumsal Hosting: Kurumsal hosting hizmeti, çok sayıda site hosting hizmetine ihtiyaç duyanlar için tasarlanmış bir hosting hizmeti çeşididir. Bu hosting servisi, kurumsal firmalara çok sayıda alt alan adı kullanabilme gibi olanaklar sunar.

Domain Hosting ile Başka Neler Alınabilir?

Domain kayıt işlemi, satın alındığında birçok ek özelliği de beraberinde getirerek kullanma imkanı verir. Örneğin, domain hosting satın almak istendiğinde yanında ücretsiz verilen e-posta hesapları bu kapsamda sayılabilir. Bu ek özellikler seçilen domain hosting paketine göre değişse de ayrıcalıklı servisler web sitesi yönetimini oldukça kolaylaştırır.

  • Mail Hosting: Mail hosting veya e-posta barındırma hizmeti, e-posta hesabına ait gönderilen veya alınan e-posta kayıtlarının yapılarak depolanmasını sağlar. Sadece e-posta alanında kullanılabilen bu hosting çeşidi, kurumsal e-posta adresleri oluşturulmasını da sağlar.
  • SSL Sertifikası: SSL sertifikası, web sitesi ve sunucu arasında oluşan ve site üzerinde yapılan işlemlerin güvenli olarak yapılabilmesini sağlar. Özellikle kişisel veri ve kredi kartı bilgilerinin paylaşıldığı e-ticaret sitelerinde kullanımı yaygındır.
  • Sabit IP: Her cihazda bulunan, dinamik ve statik olarak ayrılan IP adreslerinin sabit olanına sabit IP denir. Güvenlik amacıyla tercih edilen ve performansın iyileştirilmesini sağlayan sabit IP, normal olanların aksine IP adresinin kullanıcıya özel olmasını sağlar.
  • Yedekleme: Web sitesinde bulunan yedekleme hizmeti, güvenlik ve veri kaybı olmaması açısından önem taşır. Bu hizmet, site bünyesinde alınan ve gönderilen verileri yedekler. Ayrıca olası siber saldırı gibi durumlarda verilerin kaybolmamasını sağlayarak, tekrar kullanılabilmesini sağlar.
  • Ek Trafik ve CPU: Ek trafik, web sitesine daha fazla trafik sağlayan servistir. CPU ise sunucu tarafından siteye tanımlanmış olan işlem gücü miktarı olarak açıklanabilir. CPU’nun gücü ise sitenin hızlı çalışmasına etki eden temel faktörlerden biridir.
ssl-sertiikasi-nedir-ne-ise-yarar

Domain Hosting Seçiminin SEO’ya Etkisi Var Mı?

Domain hosting seçimi kullanıcı deneyimi, sayfa yükleme hızı, test kesinti süresi gibi pek çok açıdan fayda sağlar. Bu tür kriterler de arama motorlarının web sitelerinden beklediği SEO kriterleri arasındadır. Dolayısıyla domain hosting seçimi daha hızlı ve güvenilir bir web sitesi için gereksinimleri karşılayacağından sitenizin SEO performansını artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HTML Nedir? En Çok Kullanılan HTML Kodları

SSL Sertifikası Nedir? SSL Türleri Nelerdir?