Alan Adı Sahibinin Kim Olduğunu Bulma

Hayalinizdeki web sitesini oluşturmak için ilk adımlar alan adı seçmek ve ardından uygun bir barındırma planı bulmaktır. Ancak, mükemmel etki alanı adını seçmek uzun bir işlem olabilir.

Alanı adlarını bulmak için beyin fırtınası yaparak yaptınız, farklı etki alanı önerileri denediniz ve sonunda mükemmel olanı buldunuz. Etki alanınızı satın almaya gidip zaten kayıtlı olduğunu tespit edebilirsiniz.

Bu yolun sonu olmak zorunda değil.

İstediğiniz alan adının kime ait olduğunu bulabilir ve satmaya istekli olup olmadıklarını görmek için iletişime geçebilirsiniz. Yeni bir etki alanı kaydı yapmaktan biraz daha fazlasını ödeyebilirsiniz, ancak bu mükemmel etki alanını almak buna değer olabilir.

Birçok insan, alanlarını aslında kullanmadan satın alıyor. Kayıtlı bir alan bulduysanız, ancak site boşsa veya bir barındırma şirketi tarafından sağlanan bir açılış sayfasına sahipse, alanın satın alınabilmesi için sağlam bir olasılık vardır.

Bazı durumlarda, daha önceden oluşturulmuş olsa bile, siteyi tamamen satın alabilirsiniz.

Belki de işletme sahibi başka projelere geçmeye karar vermiştir ve siteyi bir süredir güncellememiştir. Bu durumda, daha yüksek bir alan adı bedeli ödemeyi düşünmelisiniz, ancak trafik seviyeleri düşükse, sayı tuhaf olmamalıdır.

1. Etki Alanı Adı Kimde Nasıl Bulunur?

Bir alan adı sahibinin bilgilerini bulmak o kadar da zor değil.

Bunu yapmak için WHOIS adlı web sitesini kullanacağız. Bu site temel olarak şu soruyu yanıtlar: belirli bir alan adının veya IP adresinin sahibi kimdir?

Birisi bir etki alanı adı kaydettiğinde, ilgili iletişim bilgilerini sağlamalıdır.

Etki alanı araması yapmak için siteye gidin: https://whois.icann.org/tr ve aramak istediğiniz etki alanı adını girin.

Etki alanı sahibine, bilgilerini korumak için bir proxy veya etki alanı gizlilik hizmeti kullanmadığı sürece, ilgili iletişim bilgileri verilir.

Genellikle, aşağıdaki gibi bilgileri bulacaksınız:

  • Etki alanlarını kaydettikleri yer
  • Sahibin e-posta adresi ve telefon numarası
  • Etki alanı son kullanma tarihi

IP adresi hakkında da daha fazla bilgi bulacaksınız, ancak yukarıdaki öğeler sizin için en yararlı olanlarıdır.

WHOIS veritabanı bilgisini kullanarak bir alanın süresinin dolmak üzere olduğunu görebilirsiniz. Bu, teklifinizi zamanlamanıza yardımcı olabilir; bu nedenle, alanın kullanım süresi sona ermeden veya yenilenmesi gerekmeden hemen önce bir teklifle ulaşabilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK

YANITLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz