Bitcoin Kaynak Kodu Değişmesi İçin Kampanya Başladı

Bitcoin madenciliğinin dünyadaki enerji kaynakları üzerinde bir araştırma yapan çevreci örgütler, sadece BTC çıkartmak için kullanılan enerjinin, İsveç’in tüm enerji tüketimine denk olduğunu tespit etti. Bitcoin’in özellikle elektrik kaynak tüketimini %99 oranında düşüreceklerini iddia ettikleri kaynak kodu değişimi için kampanya başlattı.

Greenpeace ile Çevresel Çalışma Grubu ortaklığında başlatılan ‘Kodunu değiştir, İklimi değil’ adlı kampanyayla Bitcoin’e çağrıda bulunarak yazılım kodunu değiştirmesi istendi.

Bitcoin

Bitcoin Kod Değişikliği Enerji Tüketimini %99 Azaltabilir

Cambridge Üniversitesi verilerine dayanarak Bitcoin üretiminde tüketilen enerjinin İsveç’ten fazla olduğu belirtildi. Sadece yazılım kodunun değişmesiyle Bitcoin üretiminde yüzde 99,9 daha az enerji tüketileceği ifade edildi.

hosting

Bitcoin Dünya’nın Isısı 2 Derece Arttıracak

Kampanya çerçevesinde verilen bazı bilgilere göre; eğer BTC yaygın olarak benimsenirse, Bitcoin üretmek için gerekli enerjinin ortaya çıkartacağı karbondioksit emisyonunun gezegeni 2 santigrat derece ısıtabileceği ileri sürüldü.

Bu durum ozon tabakası kaynaklı ısı artışının çok üzerinde bir oran. Böylesi bir durumda özellikle son yıllarda erime hızı artış gösteren kutup buzullarının daha da hızlı erimesine neden olabilir. Küresel iklimin değişti son yıllarda, böylesi bir durum büyük ve yıkıcı bir çevre felaketine yol açabilir.

hosting kampanya
Bitcoin kaynak kodu

ABD’de Kömür Madeni Alanların Sayısı Artıyor

Kampanya açıklamasında, “Bitcoin o kadar çok güç gerektiriyor ki ‘madenciler’ ABD’de kömür santrallerini satın almaya başladı.” ifadelerini kullanarak Teksas’ta petrol endüstrisiyle anlaşmalar yapılmaya başlandığı vurgulandı.

Proof-Of-Work Nedir?

Proof of Work ya da direkt Türkçe çevirisiyle “emek kanıtı” BTC’den çok uzun yıllar önce teknoloji dünyasında kullanılan bir terim ve korunma yöntemidir. 

Sistemin geliştiricileri spam ve DDOS saldırılarından korunmayı hedefliyordu. BTC ise bu sistemi bir cüzdan mantığına uyguladı. Kripto teknolojisinde yaygın olarak kullanılan bu sistem güvenliği artırırken, işlem maliyetini de yükseltiyor. Her bir işlem için cüzdandaki ilk kayıttan itibaren doğrulama gerekiyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amazon’dan 100 Milyon Dolarlık Yatırım

Whatsapp Mesajlarına Emojilerle İfade Verilebilecek