Amazon Fiziksel Mağazaları Kapanıyor

Amazon online satışa alternatif olarak açtığı tüm fiziksel mağazaları kapatma kararı aldı. Amerika’a başta olmak üzere dünyanın farklı noktalarında toplamda 68 fiziksel mağazası bulunan Amazon, satışların istediği seviyeye ulaşamamasından dolayı tüm fiziksel mağazalarını kapatacağını duyurdu.

Binlerce çalışanı bulunan bu mağazaların, bölgelere göre farklı tarihlerde kapanacağını açıklayan şirket, bu kapatma kararının ardından kaç çalışanın etkileneceğini, işten çıkarmaların hangi boyutta olacağını açıklamadı. Personel konusunda yapılan açıklamaya göre, mağaza çalışanlarına şirket içinde farklı pozisyonlar önerileceği, kabul etmeyenler ile yolların ayrılacağı açıklandı.

Amazon Fiziksel Mağazaları

Fiziksel Mağaza Konusunda Neden Başarısız Oldu?

Amazon dünyanın en büyük teknoloji ve e-ticaret firmalarından biri hatta dönem dönem ilk sıraya geçmişliği de bulunmakta. Dünyada yüz milyonlarca kullanıcıya hitap eden Amazon, bir kaç yıl önce aldığı bir kararla fiziksel mağazalar açarak daha fazla tüketiciye ulaşmayı planlamış ve bu doğrultuda başta Amerika ve İngiltere olmak üzere farklı ülkelerde 68’e yakın mağaza açılışı yaptı.

hosting

E-ticaret kullanıcılarının dışında daha çok birebir satın alma yapan kullanıcıları hedefleyen bu Amazon fiziksel mağazaları, özellikle pandemi sürecinde e-ticaret hacminin artması, e-ticareti kullanan kişi sayısının artması ve tüketici alışkanlarının artık online ortamlara taşınması ile fiziksel mağazalara olan ilgilinin azalması en etkili nedenlerden biri olabilir.

Amazon Fiziksel Mağazaları

Bunun haricinde işin karlılık boyutu incelendiğinde, fiziksel mağazalardaki sabit maliyetler ki bunların içinde personel ve lojistik maliyetleri şirketin amaçladığı karlılığa ulaşamamış olmasına neden olmuş olabilir. Operasyonel sıkıntılar ve e-ticaret fırsatlarının artması da yine başlıca nedenler arasında gösterilebilir.

hosting kampanya

Amazon Ne Zaman Kuruldu

Jeff Bezos Amazon adlı online kitap sitesini 1995 yılında, 300 arkadaşından sitenin beta testini yapmasını istedikten sonra hayata geçirdi. Bezos’u dünyanın en zengin adamı yapan “Amazon” kuruluşu ile lansmanı arasında Bezos’un garajında işletiliyordu. Bezos, Amazon için yazılım geliştirdikten sonra ekibiyle birlikte işlerini iki yatak odalı bir eve taşıyarak genişletti.

amazon-ne-zaman-kuruldu

Şirket çok başarılı bir şekilde iş hayatına atılarak herhangi bir basın promosyonu olmadan, 30 gün içerisinde Amerika genelinde ve 45 yabancı ülkede kitap sattı. Daha ikinci ayda satışlar, Bezos ve ​​ekibinin öngördüğünden daha hızlı büyüyerek haftada 20.000 dolara ulaştı. 1997 yılına gelindiğinde firma halka açıldı ve iki sene içerisinde lider pozisyona geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim Olimpiyatları Başlıyor | TÜBİTAK

Google Kamera | Android İçin Geliştirilen Yeni Uygulama