Sesli Arama Nedir? Yandex ve Google Sesli Arama

Sesli arama, teknoloji ile hayatımıza giren yenil nesil özelliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellik sayesinde ellerinizi kullanmadan, sadece ses ile tüm akıllı cihazlarınızdan arama yapabiliyor ve sonuçlara ulaşabiliyorsunuz. Söylediğiniz kelimelerin ve terimlerin, akıllı cihazınıza sesiniz sayesinde aktarılması ile çalışır. Bu şekilde aradığınız bilgileri arama sonuçlarında karşınıza sunuyor. Böylelikle sorularınızın cevaplarını çabasız bir şekilde bulabiliyorsunuz.

hosting
sesli-arama-nedir

Genel olarak kullanılan metin yazarak arama şeklinden oldukça hızlı olan sesli arama teknolojisi, yol tarifi, arama yapma, hava durumu öğrenme ve çeşitli birçok işlemi çabasız bir şekilde halletmenize yardımcı oluyor. Pratikliği ile öne çıkan konuşarak arama yöntemi, bir yandan başka işlerle uğraşırken veya aceleniz olan anlarda size yardımcı olarak rahat bir şekilde istediğiniz aramayı yapma fırsatı sunuyor.

Sesli Arama Nasıl Kullanılır?

Sesli arama özelliği hayatınıza işlevsellik olarak kolaylık ve pratiklik kazandırıyor. Ellerinizi kullanmadan istediğiniz bilgiye hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.  Google ve Yandex gibi büyük teknoloji firmaları tarafından geliştirilen voice call özelliği oldukça verimli bir performans sunuyor. Uygulamalar aracılığı ile kullanıcılara sunulan bu özellik, temelinde yapay zekâ ile çalışıyor.

mobil-voice-call

Bu uygulamalar sizin söylediğiniz terimleri algılayarak arama sonuçlarını size görüntülü veyahut sesli şekilde aktarıyor.  Sesli arama özelliği, söylediğiniz terimleri arama motorlarında arayarak, telefon, tablet veya bilgisayar aracılığı ile size sunuyor. Bu özellik kullanıldığında Android, Windows, iOS, Linux gibi farklı işletim sistemlerinde rahat bir şekilde çalışabiliyor.

Konuşarak arama sistemi ile tercih ettiğiniz dil ve ülke ayarlarına göre, ihtiyacınız olan sonuçlara hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Genel arama alışkanlıklarını kökünden değiştiren bu sistem, kullanıcılarına rahat bir arama deneyimi yaşatıyor. Araçlarınızda da dâhil olan bu sistem sesli bir şekilde arama yapmanıza ve sürüş esnasında trafik durumu hakkında bilgi edinmenize yardımcı oluyor.

hosting
voice-call

Android ve Apple firmaları ürettikleri cihazlar için kendi uygulama mağazalarında çeşitli sesli arama araçları sunuyorlar. Kullanıcı odaklı bu uygulamalar oldukça rahat bir kullanım sağlıyor. Ses komutları sayesinde, hızlı ve güvenli bir şekilde işlem yapabilmenizi sağlayan bu sistem, en sık şekilde akıllı cep telefonlarından kullanılıyor. Telefonunuzda tek bir butona dokunarak bu teknolojiyi kullanabiliyorsunuz.

Bir başka yöntem ise sisteme sesinizi tanıtmanızdır, böylelikle direkt olarak ses komutunuz ile sesli aramayı kullanabiliyorsunuz. Örneğin Google arama motoru üzerinden bu işlemi yapabilmeniz için “Okay Google” komutunu söylemeniz yeterli oluyor. Uygulamayı aktif hale getirerek arama yapmanıza olanak sağlayan sistem istediğiniz bilgiyi ise size ulaştırıyor.

telefonda konuşarak arama yapmak

Sesli Arama Özelliği Nasıl Çalışıyor?

Sesli arama uygulaması, sizin tarafınızdan gelen sesli komutu algılayarak, dinliyor ve kelimelerinizi analiz etmeye başlıyor. Sorduğunuz sorular için, arama motoru içerisindeki bilgi arşivinden araştırma yapıyor ve size bilgileri aktarabiliyor. Bir örnek olarak “Bugün hava durumu nasıl?” gibi bir soru sorduğunuz zaman size, bugününün sıcaklık derecesi ile durumunu sesli ve görüntülü olarak ulaştırıyor.

sesli arama özelliği nasıl çalışır

Kullanıcılar tarafından trafik esnasında oldukça sık kullanılan bu sesli arama özelliği, Google ve Yandex gibi arama motorları bünyesinde kullanılabiliyor. Trafiğin yoğun olduğu bölgeler hakkında bilgi almanızı sağlayan sistem, sürüş sırasında dikkatinizi dağıtmadan doğru yolu seçmenize olanak veriyor. Trafikte araç sürerken odağınızın bozulmaması için önemli bir özellik olan voice call, tek komut sayesinde arama yapmanızı sağlıyor.

hosting

Yandex sesli arama ile bilmediğiniz yerlerde dahi konumunuzu öğrenerek yolunuzu bulabiliyorsunuz. Tek bir sesli komut ile aktifleştirebileceğiniz Yandex voice call, size en uygun güzergahı ayarlıyor. Bu kritik özelliğin dışında ise herhangi bir işle meşgulken dahi telefonunuza dokunmadan arama yapabilir ve merak ettiğiniz her türlü bilgiye anında ulaşabilirsiniz.

voice call nedir

Yaşam standartlarınızı yükseltmeyi hedefleyen Google uygulamaları, size sesli komut özelliklerinde ajandanızı ayarlama imkânı sunuyor. Takvim, toplantı ve etkinliklerinizi kolay bir şekilde öğrenebilir ve düzenleyebilirsiniz. Böylelikle günlük işleriniz sırasında tekrardan telefona dokunmadan işlemlerinizi yapabilirsiniz. Sesli arama özelliği sadece arama motoru kullanma noktasında değil, diğer insanlarla iletişim kurma noktasında da size oldukça fazla olanak sağlıyor.

Sesli Komut Özelliğinin Avantajları Nelerdir?

İşlevsel olarak fayda sağlayan sesli arama komutları, geliştirilen yapay zekâ algoritmaları sayesinde kusursuz bir hizmet sunuyor. Siz konuşarak arama yaptıkça daha hızlı ve doğru algılayan sistem, her geçen aramadan sonra daha verimli bir hale geliyor. Sorduğunuz soruları ve komutları sürekli şekilde hafızasında tutan sistem bu bilgileri sonraki aramalarınızda kullanıyor.

Örnek olarak sesli bir komutla aradığınız kelimenin “Oyuncak Müzesi” olduğunu düşünün. Sistemin karşınıza getirdiği sonuçlardan sonra “Kim tarafından yapıldı?” diye bir sesli komut göndermeniz size doğrudan Oyuncak müzesinin kurucusu ile ilgili bilgileri almanızı sağlıyor. Elbette arama motorları çok komplike olan cümleleri veya soruları tek seferde algılamayabiliyor. Bu yüzden sorularınızı ve cümlelerinizi olabildiğince açıklayıcı ve basit kullanmanız gerekiyor.

sesli-arama-kullanim

Sesli arama algoritması, telefon konumunuz açık olduğunda bulunduğunuz lokasyona özel sonuçlar sunuyor. Böylelikle bulunduğunuz bölgede aradıklarınızı rahat bir şekilde bulabiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde yabancısı olduğunuz bir yerde dahi, rahatlıkla uzaklık, süre ve mekân bilgisi edinebiliyorsunuz. Örneğin ziyarete gittiğiniz bir şehirde “Restoran, kafe nerede?” gibi bir arama yapmanız durumunda size en yakın restoran ve kafeler sıralanıyor.

Konuşarak arama özelliği, altında yatan yapay zekâ sistemi ile sorguladığınız terimlerden sonra yapabileceğiniz aramaları tahmin ederek size yol gösteriyor. Böylelikle daha hızlı ve net aramalar yapabilme imkânını size sunuyor. Birden fazla işlemi aynı anda yapabilme şansı veren bu sistem, gün geçtikçe metin ile arama özelliğinden daha fazla yaygınlaşıyor.  Türkçe, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve Rusça gibi birçok dili destekliyor.

Google Sesli Arama Yapmak

Takviminizi kontrol etme, arama yapma, yol ve hava durumu hakkında bilgi almak gibi oldukça önemli günlük işlerinizi halletmenizde size yardımcı olan Google sesli arama özelliği aynı zamanda hatırlatıcı oluşturma fonksiyonu sayesinde sizin yardımınıza yetişiyor. Böylelikle günlük rutininiz içerisinde önemli hiçbir etkinliği atlamamanızı sağlıyor. Google voice call özelliğini kullanmak için Android veya iOS işletim sistemine sahip olan akıllı cihazınızda bu özelliği aktif etmeniz gerekiyor.

google-sesli-arama-ozelligi

Google sesli arama özelliği, cihazınızda Google uygulamasına girdikten sonra, diğer seçeneğinde bulunan “Voice” kısmındaki “Ok Google” özelliğini aktifleştirmeniz ile açılıyor. Voice Match özelliğini aktif etmeniz ile Google’da bulunan sesli komut ile arama yapma özelliğini kullanabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken, “Okay Google” dedikten sonra aranmasını istediğiniz terimi söylemek oluyor.

Yandex Sesli Arama Yapmak

Yandex sesli arama özelliği ile kullanıcılarına hem sorgulama yapma hem de girmek istedikleri web sitelerin adreslerini sesli şekilde girebilme olanağı tanıyor. Bünyesinde diğer uygulamalar gibi hava durumu, yol tarifi, ajanda kontrolü özellikleri barındıran Yandex hızlı ve verimli bir kullanım deneyimi yaşatıyor. Türkçe, Rusça, İspanyolca, Ukraynaca ve İngilizce gibi dil destek paketleri ise Yandex bünyesinde bulunuyor ve otomatik şekilde algılama yapabiliyor.

yandex-sesli-arama

Bu özelliği açmak için Yandex uygulamasından ayarlara girmeniz, ardından da ses ve bildirimler özelliğini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Kullanmak için ise “Okay Yandex”  dedikten sonra aramak istediğiniz terimi söylemeniz gerekiyor. Mobil sesli arama konusunda oldukça sıkça kullanılan bu sistemler, kullanıcılarına zaman kaybetmeden kullanabilecekleri pratik bir deneyim sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Video Düzenleme Programı | Ücretli ve Ücretsiz Araçlar

Veri Nedir? Veri Analizi Nasıl Yapılır? Veri Analiz Uzmanı Ne İş Yapar