Captcha Nedir? WordPress Captcha Eklentileri

Captcha, online ortamda alışveriş yaparken kredi kartı ve kimlik bilgilerinin güvende olmasını sağlar. Bu bakımdan internette gezilen web sitelerinde güvenlik amacıyla bazı güvenlik araçlarının kullanılması çok önemlidir. Bunlardan biri olan ve ilk olarak 2000 yılında Carnegie Mellon Üniversitesi’nde bilgisayar bilimcileri tarafından geliştirilen bu yapı bilgilerinizin çalınmasını önleme bakımından oldukça etkilidir.

captcha-nedir

Captcha Nedir?

Türkçe açılımı “İnsan ve Bilgisayar Ayrımı Amaçlı Tam Otomatik Genel Turing Testi” olan CAPTCHA eklentisi, internet ortamında herhangi bir faaliyeti yapmak isteyen kullanıcının gerçek kişi mi yoksa bir spam robot mu olduğunu tespit etmeye yarayan bir eklentidir. Captcha’larda yapılması istenen görevler bilgisayarlar tarafından gerçekleştirmesi zor olan ancak insanlar için nispeten daha kolay olan işlemlerdir.

ReCaptcha eklentisi tarafından kullanıcının yorumlanması için basit ama sıra dışı bir bilgi sunulur. Bir captcha işlemi çarpık veya çakışan görüntülerde matematiksel ifadeler, semboller ve harfler içerebilir. ReCaptcha ekranında beliren ve karmaşık bir halde sunulan ifadenin botlar tarafından tam olarak tespit edilmesi ve doğrulanması çok zordur.

ReCaptcha

Captcha’nın çalışma prensibi genel olarak insanların internet ortamındaki geçmiş deneyimlerine dayanır. İnsanlar kendilerine verilen karışık ama basit görevleri kolayca yerine getirebilirler. Fakat bot adı verilen ve internetten bilgi toplamaya yarayan sanal robotların, belirli kalıplar ve rastgele karakterlerden oluşan işlemleri doğru bir şekilde yapma ihtimalleri oldukça düşüktür.

Her geçen gün gelişen captcha eklentilerine paralel olarak makine öğrenimini kullanan botlar da gelişmeyi sürdürür. Günümüzde botların birçoğu, örüntü tanıma konusunda eğitilmiş algoritmalar yardımıyla geleneksel capcha’ları daha iyi tanımlayabilir. Bundan dolayı, en yeni ReCaptcha yöntemleri kullanıcıların daha karmaşık testleri tamamlamasına dayanır. Örneğin, bazı captcha türleri kullanıcıların belirli bir alana tıklayıp belirli bir süre beklemesini isteyebilir.

hosting

Captcha kullanımının avantajları yanında bazı dezavantajları da olabilir. ReCaptcha sorgulamaları bazı web sitelerinin kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyebilir. Çünkü bu eklentiler bazı ziyaretçiler açısından anlaşılması zor ve kullanışsız olabilir. Ayrıca, bazı ReCaptcha türleri internet tarayıcıları tarafından tam olarak desteklenmeyebilir. Ekran okuyucular veya yardımcı cihazlar kullanarak bir web sitesini görüntülemek isteyen kullanıcılar, bazı captcha türlerine erişemeyebilir.

ReCaptcha Nerelerde Kullanılır?

Captcha eklentisi, kullanıcının robot olmadığını doğrulamak isteyen ve bu robotların kullanımını kısıtlamak isteyen herhangi bir web sitesi tarafından kullanılabilir. ReCaptcha aracının en çok tercih edildiği alan online anketlerin doğrulanmasını sağlamadır. Böylece anketlerin botlar tarafından manipüle edilmesi engellenir. Anket sorularına verilen cevapların güvenilirliğini sağlamak için bazı durumlarda birkaç captcha aralıklı olarak kullanılabilir.

google-ReCaptcha

ReCaptcha araçlarının kullanıldığı bir diğer alan ise botlar tarafından sahte hesap açılmasını engellemektir. Captcha’lar botların sahte hesaplar oluşturmak için kayıt sistemlerine spam göndermesini engelleyerek kaynak ısrarını ve dolandırıcılık olasılığını azaltır. Ayrıca e-posta hesabı açılışı, herhangi bir web sitesinde iletişim  formu doldurma ve çevrimiçi bilet satışı yapılan platformlarda da captcha’lar aktif olarak kullanılır.

ReCaptcha Çeşitleri

Captcha’lar web sitelerini ve kullanıcıları güvende tutmak için çeşitli özelliklerde sunulabilir. Bu yüzden teyit edilmesi istenen bilgilerin her defasında rastgele sunulması güvenlik açısından oldukça önemlidir. Ayrıca, her sitede benzersiz captcha’lar tercih edilmesi ve kullanılan captcha çeşitlerinin zaman zaman değiştirilmesi gerekir. En sık kullanılan ReCaptcha eklenti çeşitlerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

  • reCAPTCHA: Google tarafından ücretsiz sunulan reCAPTCHA, kullanıcılardan bilgisayarların deşifre etmekte zorlandığı görselleri teyit etmelerine dayalı olarak çalışır. reCAPTCHA’da kullanılan görüntü gerçek resimlerden oluşur. Örneğin, sokak resimleri, kitap veya gazete metinleri gibi görsellerin düzeltilmesi veya onaylanması istenebilir.
  • SQ-PIX: SQ-PIX captcha aracı görsellere dayalı olarak çalışır. Kullanıcılara 3 adet görsel sunulur ve bu görseller arasındaki doğru olan görselin tamamının karalanması istenir. Doğru resim karalandığında sistem  kullanıcının insan olduğunu anlar ve giriş izni verir.
  • ESP-PIX: ESP-PIX ReCaptcha aracı kullanıcılara 4 farklı resim sunarak bu resimlerin ortak özelliklerinin belirlenmesini ister. Sistemin temel çalışma mantığı kullanıcıların ilgili resimleri görmesini ve yorumlamasını sağlayarak gerçek kişi olup olmadıklarını anlamaktır.

WordPress Captcha Eklentileri

WordPress dünya genelinde en çok tercih edilen içerik yönetim sistemidir. WordPress temelli web sitelerinin istenmeyen e-postalardan, bilgisayar korsanlarından, istenmeyen kullanıcılardan, spam yorumlardan, spam girişlerinden ve botlardan korunmasına yardımcı olabilecek birçok güvenilir WordPress captcha eklentisi vardır. Aşağıdaki en iyi WordPress captcha’ları ile blogların ve diğer web sitelerinin güvenliğini sağlamak oldukça kolaydır.

WordPress Captcha Plugin By ReCaptcha Bank

WordPress Captcha Bank, güçlü ve popüler bir ReCaptcha eklentisidir. 10.000’den fazla aktif kuruluma sahip bu eklenti kullanıcıları tarafından 5 üzerinden 4.4 puanla derecelendirilmiştir. Ekstra güvenlik katmanlarına sahip olan ReCaptcha Bank sitenizi spam’lere karşı korumanın yanı sıra spam gönderenleri ve botları web sitenize  gereksiz veriler göndermesini de önler.

wp-ReCaptcha-eklentisi

Advanced NoCaptcha & Invisible Captcha

Advanced NoCaptcha & Invisible Captcha, 40.000’den fazla aktif kuruluma ve 5 yıldızlı derecelendirmeye sahip bir diğer popüler WordPress eklentisidir. Bu eklenti, kullanıcının dil, tema, boyut, rozet ve hata mesajı gibi ReCaptcha ayrıntılarını özelleştirmesine izin verir. Bu captcha’nın özelliği, çeşitli denemelerden sonra koşullu giriş yapılmasını talep etmesidir.

Login NoCaptcha reCAPTCHA

Login NoCaptcha reCAPTCHA, 60.000’den fazla aktif kuruluma ulaşan bir diğer dikkat çekici WordPress eklentisidir. Web sitelerinin spam ve botlardan korunmasına yardımcı olan ve Google tarafından ücretsiz sunulan bir eklentidir. WordPress temelli bir siteye giriş için onay kutusu veya şifremi unuttum seçenekleri eklemeye yardımcı olan kullanışlı bir captcha’dır.

ReCaptcha-ne-demek

Google Captcha (Recaptcha) By Best Web Soft

Google Captcha (Recaptcha), son derece güvenli ve etkin bir eklentidir. 200.000’den fazla aktif kuruluma ulaşan en popüler WordPress eklentilerinden biridir. Kullanıcıların WordPress sitelerini spamlerden korumasına yardımcı olan en iyi güvenlik çözümlerinden biridir. Kolay bir arayüze sahip olan bu captcha ile WordPress sitedeki kayıt, oturum açma, parola sıfırlama ve yorumlar gibi çeşitli formlara Google ReCaptcha eklenebilir.

ReCaptcha Code

Captcha Code, WordPress kullanılarak tasarlanan bir siteye ReCaptcha eklemek için tercih edilebilecek dikkat çekici bir diğer eklentidir. Kolay kurulumu sayesinde 40.000’den fazla etkin kuruluma ulaşmıştır. Kullanıcıların, resimde gösterilen kodu yazarak ilgili web sitesine erişim sağlamalarına izin verir. Büyük, küçük harf ve rakam gibi sembollerin farklı versiyonlarla belirtilen boşluğa girilmesi de istenir.

captcha-hatasi

WPBruiser (No Captcha Anti-Spam)

WPBruiser, 5 yıldızlı derecelendirmeye sahip 20.000’den fazla etkin kuruluma ulaşmış bir captcha’dır. Anti-spam ve güvenlik özellikleri oldukça etkili olan bu eklentinin en iyi yanı, algoritmalara dayalı olmasıdır. Bu nedenle spambot kayıtlarını, spam yorumları ve hatta siber zorbalığa yol açan saldırıların WordPress sitesi veya bloga girmesini engelleyen etkili ve verimli bir eklentidir.

No CAPTCHA reCAPTCHA by MailOptin Team

No CAPTCHA reCAPTCHA, web sitelerini spamlere karşı koruyabilecek basit ama etkili bir WordPress eklentisidir. Bu eklentinin en iyi özelliği, çeşitli sayfalarda ve temalarda etkinleştirilebilmesidir. Ayrıca kullanıcı dilini de otomatik olarak algılayabilir. Bu eklenti WordPress temelli bir siteye giriş, kayıt ve yorum ekleme için kullanılabilecek etkili bir captcha’dır.

Web sitelerinin siber saldırıya uğramaması ve kullanıcı bilgilerinin ele geçirilmemesi çok önemlidir. Bu nedenle, web sitelerinin ve kullanıcıların güvenliğini sağlamak için gereken alanlarda captcha kullanılması gerekir. Ayrıca sitedeki bilgilerin önem derecesine göre çözümlemesi daha zor ifadeler sunan captcha’lar tercih edilmelidir. Daha fazla bilgi almak için Google Developers sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet Hızı Nedir? İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Kiralık Sunucu Nedir? Sunucu Kiralama Nasıl Yapılır?