CMS Nedir? En Popüler İçerik Yönetim Sistemleri | Hazır Site Kurmak

Web sitesi kurmak günümüzde birçok kişi veya işletme için olmazsa olmaz faaliyetler arasında yer alıyor. Ancak bir web sayfası aracılığıyla müşterileriniz için dijital deneyim oluşturmak, onu yönetmek ve optimize etmek tek başına yapabileceğiniz bir iş olmayabilir. Tam da burada devreye CMS yani hazır site kurmak için kullanabileceğiniz içerik yönetim sistemi devreye girer.

cms-nedir

Web sayfası oluşturmak ve bu sayfanın yönetimini sağlamak için kodlama, içerik yükleme, biçimlendirme, tema oluşturma ve SEO’ya uygun bir hale getirmek için bazı etkili araçlar kullanabilirsiniz. Hazır web sitesi kurmak ve içeriğini yönetmek için çeşitli içerik yönetim sistemlerinden yararlanabilirsiniz. CMS olarak bilinen bu platformlar web dünyasının en işlevsel platformları arasında kabul edilebilir.

CMS Nedir?

CMS, dilimize İngilizceden geçmiştir ve Content Management System ifadesinin baş harflerinden oluşur. Türkçe karşılığı İçerik Yönetim Sistemi olan CMS, bir web sitesi geliştirebilmenizi ve veri tabanı yardımıyla tüm içeriği yönetebilmenizi sağlar. İnternet ortamında sunulan CMS hizmetlerinin birçoğu açık kaynaklı ve ücretsiz olduğu için herkes tarafından kolayca erişilebilir.

hosting
icerik-yonetim-sistemi-cms

Bir içerik yönetim sistemi, en baştan kod yazmanızı gerektirmeden bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olan oldukça kullanışlı bir yazılımdır. Hatta nasıl kodlama yapılacağını bilmenize de gerek yoktur. Web sayfaları oluşturmak ve bilgileri depolamak gibi diğer veri tabanı işlevleri için kendi sisteminizi oluşturmak yerine CMS kullanarak bu işlemleri kolayca yerine getirebilirsiniz.

CMS’nin Avantajları Nelerdir?

Hazır site kurmak ve sitenizi yönetmek gibi birçok avantajı bulunan bir içerik yönetim sistemi (CMS) kullanmak, dijital varlığınız ve işletmeniz için en iyi yatırımlardan biridir. Web siteniz aracılığıyla müşterilerinizle iletişim kurarken ayrıntılarla uğraşmak zorunda kalmamanız oldukça önemlidir. İşinize daha iyi konsantre olmanızı ve işletmenizi geliştirmenizi sağlayacak bazı CMS avantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

hosting kampanya

Hazır Temalar

CMS’nin en önemli avantajlarından biri kolay site kurulumu sağlayan hazır temalar sunmasıdır. Bu hazır temalar yardımıyla profesyonel web siteleri tasarlayabilir ve bunları pratik bir şekilde yönetebilirsiniz. Ayrıca, hazır tema ve şablonlar sunan CMS’ler çok fazla teknik bilgi gerektirmez. Böylece pratik yönlendirmeler yardımıyla sitenizi kolay bir şekilde kurabilir ve dilediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

icerik-yonetim-sistemi-cms-nedir

Kolay Kurulum

İçerik yönetim sistemleri kolay site kurulumu açısından oldukça etkilidir. Çünkü herhangi bir CMS aracılığıyla basit adımları takip ederek web sayfanızı kurabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken sitenize içerik, resim, ses ve video eklemektir. Ayrıca, CMS platformlarını kullanarak web sayfalarımız için daha fazla içerik oluşturabilir ve mevcut içeriklerinizin güncel kalmasını sağlayabilirsiniz.

Teknik Bilgi Gerektirmez

Tüm kullanıcılar teknoloji açısından aynı yeterliliğe sahip değildir. Fakat içerik oluşturmak, yayınlamak ve bu içerikleri doğru bir şekilde yönetmek için CMS işlevleri oldukça etkilidir. İçerik yönetim sistemleri (CMS) öğrenmesi ve kullanması son derece basit platformlar sunar. Bu sistemleri kullanarak ve internet ortamında herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan web sitenizi yönetebilirsiniz.

Eklenti ile Özelleştirilebilir

Kişisel web sayfanızda veya e-ticaret sitenizde zamanla bazı değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Kurduğunuz web sitelerinizin kullanıcı dostu olması ve gelişen dijital ortamlara uyum sağlaması için eklenti oluşturmanız gerekebilir. Profesyonel içerik yönetim sistemleri (CMS) bu eklentiler yardımıyla web sitenizdeki görselleri ve diğer dosyaları daha iyi optimize etmenize ve özelleştirmenize yardımcı olur.

En Çok Kullanılan CMS Sistemleri

CMS’ler hazır site ve şablonlardan oluşan kolay site kurma imkanı sağlayan platformlardır. Hazır kodlar kullanarak web sayfanızı oluşturmanızı sağlayan bu sistemlerin pek çoğuna ücretsiz olarak erişebilirsiniz. Günümüzde bu şekilde sunulan yüzlerce içerik yönetim sistemi mevcuttur. Ayrıca dünyadaki web sitelerinin neredeyse yarısı bir CMS teknolojisi yardımıyla oluşturulmuştur. En çok kullanılan içerik yönetim sistemleri şunlardır:

en-populer-cms

WordPress

En popüler CMS olarak kabul edilen WordPress, açık ara farkla dijital pazarda lider konumunda yer alır. Dünya genelindeki web sitelerinin yaklaşık yüzde 35’i WordPress aracılığı ile kurulmuştur. Açık kaynaklı bir yazılım olan WordPress kullanması kolay ücretsiz bir yazılımdır. Ancak, WordPress ile web sitesi oluşturduğumuz ilave olarak özel alan adı ve hosting satın almanız gerekir.

wordpress-web-sitesi-acmak

WordPress platformunun önemli özellikleri arasında binlerce profesyonel tema sunması ve neredeyse her özelliği binlerce eklentiyle yükleyebilmenize olanak sunmasıdır. Ayrıca, bu eklentilerin çoğu ücretsizdir. Fakat bazı Premium eklentiler sahip olmak için ödeme yapmanız gerekir. WordPress aynı zamanda kullanıcı dostu olması ve SEO için uygun bir platform olmasıyla da milyonlarca kullanıcı tarafından en çok tercih edilen CMS’dir.

OpenCart

OpenCart, web siteleri için en uygun popüler içerik yönetim sistemlerinden biridir. PHP ve MySQL’i destekleyen herhangi bir web hosting üzerinde kolayca kurulabilir. Ayrıca bu platforma GitHub hosting aracılığıyla ücretsiz olarak erişilebilir. OpenCart SEO uyumlu ve tamamen ücretsiz bir platformdur. OpenCart, web sitenizi kullanıcılar için daha çekici hale getirecek çeşitli işlevlere sahip hızlı ve güvenilir bir online alışveriş sistemidir.

alastyr-opencart-lscache-cover

OpenCart CMS, küçük ve orta ölçekli işletmeler için etkili sonuçlar veren başarılı bir platformdur. OpenCart e-ticaret platformu, farklı ödeme ve teslimat seçenekleri aracılığıyla çevrimiçi mağazalar oluşturmanıza imkan tanır. Fonksiyonel özelliklere sahip olan OpenCart yeni başlayanlar için oldukça idealdir. Ayrıca işletmeniz ve web siteniz ile ilgili detaylı raporlar sunarak doğru analizler yapmanıza yardımcı olur.

Joomla

Joomla en popüler CMS platformlarından biridir. Birçok web sitesi türü için uygun bir CMS olan Joomla, WordPress gibi ücretsiz ve açık kaynaklıdır. Ancak kurulum için özel bir domain ve hosting satın almanız gerekir. Birkaç basit adımla platformu kurabilir ve WordPress benzeri eklentiler yardımıyla sitenizi özelleştirebilirsiniz.

sınırsız hosting

Joomla her kadar kullanışlı bir CMS olsa da web sitesi oluşturmaya yeni başlayanlar için çok uygun olmayabilir. Bu platformu kullanmak için web konusunda biraz tecrübeli olmanızda yarar vardır. Bunun dışında SEO ve kullanıcı dostu olması Joomla’yı tercih edilebilir kılan diğer önemli özellikler arasında yer alır. Ayrıca blog veya e-ticaret sitesi açma açısından oldukça kullanışlıdır.

Magento

Magento açık kaynaklı CMS platformlarından biridir. Ayrıca alan adı ve hosting kullanmanız gerekir. Eğer e-ticaret sitesi kurmak isterseniz ücretli olarak Magento Commerce yazılımını da tercih edebilirsiniz. Magento, aynı zamanda extra özellik eklemek için kullanabileceğiniz bir CMS’dir. Magento ile birçok ürünü ve müşteriyi kolay bir şekilde koordine edebilirsiniz.

en-kullasili-hazir-site-programlari-cms

Drupal

Drupal, WordPress ve Joomla gibi ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Ayrıca özel bir alan adı ve hosting satın almanızı gerektirir. Drupal, aynı zamanda web sitenizin özelliklerini ve işlevlerini özelleştirmenize olanak tanıyan temalar ve şablonlar sunar. WordPress’in kullanımı daha kolay olsa da Drupal, içerik ağırlıklı ve büyük veri tabanına sahip bir web siteleri için daha kullanışlıdır.

drupal-nedir

PrestaShop

PrestaShop ücretsiz olarak sunulan açık kaynaklı bir e-Ticaret CMS platformudur. Extra domain ve hosting satın almanıza gerek yoktur. Çok sayıda PrestaShop eklentisi sayesinde web sitenize kolayca yeni özellik ekleyebilirsiniz. PrestaShop oldukça kullanışlı olmasına rağmen platform üzerinde işinize yarayacak doğru temayı bulmakta bazen zorluk da yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kiralık Sunucu Nedir? Sunucu Kiralama Nasıl Yapılır?

Sanal Pos Nedir? Nasıl Alınır?