Google Analytics Nedir? Analytics Özellikleri ve Kurulumu

Google Analytics, web sitelerinin ve mobil uygulamaların ziyaretçi trafiğini izleyen ve raporlayan Google Marketing Platform markası adı altında ücretsiz olarak sunulan bir web analiz hizmetidir. Google Analytics hesabınızı oluşturduktan sonra bu platformdan size verilen kodu web sitenize veya uygulamanıza yerleştirerek web siteniz veya uygulamanız ile ilgili çeşitli bilgileri elde edebilirsiniz.

google-analytics

Google Analytics izleme kodunuzu sisteme ekledikten sonra elde edebileceğiniz bilgileri tercihlerinize göre belirleyebilirsiniz. Bu platform üzerinde çoğu temel veriyi ana ekran üzerinden görebilirsiniz. Fakat detaylı ve/veya anlık bilgiler elde etmek isterseniz size raporlar halinde sunulmasını sağlayabilirsiniz. Bu amaçla filtreleme, hedef belirleme, etkinlik oluşturma ve dijital pazarlama gibi stratejilerinden yararlanabilirsiniz.

Google Analytics verileri SEO açısından da oldukça önemlidir. Web sitenize gelen ziyaretçiler ile ilgili detaylı analizler ve karşılaştırmalar sunan bu platform  SEO açısından ileriye yönelik olarak kapsamlı iyileştirmeler yapmanıza yardımcı olur. Elde ettiğiniz tüm verileri kullanarak sitenizin arama motorlarında ilk sıralara çıkmasını ve buralarda kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Google Analytics Metrikleri Nelerdir?

Google Analytics metrikleri, belirli bir zaman aralığında web sitenizin ya da e-ticaret platformunuzun nasıl performans gösterdiğini bildiren verilerdir. Google Analytics kullanıcıların web sitenize nasıl ulaştığı, hangi sayfayı ziyaret ettikleri, sitenizde ne kadar süre kaldıkları, yaşadıkları yerler ve hangi anahtar kelimeleri kullanarak ziyaret ettikleri gibi 200’den fazla metriği ölçen geniş kapsamlı bir araçtır.

Google-Analytics-nedir

Web site analizi yapılırken pek çok metrik aynı anda veya gruplar halinde değerlendirilebilir. Ancak onlarca veriyi incelemek sizin için hem çok zor olur hem de çok fazla zamanınızı alır. Bu nedenle aşağıda verilen belli başlı metrikleri takip etmeniz web sitenizin performansını daha iyi görebilmeniz açısından çok daha faydalı olur.

Gerçek Zamanlı

Gerçek zamanlı metrik raporu web sitenizde gerçekleşen hareketleri anlık olarak analiz edebilmenizi sağlar. Gerçek zamanlı metrik aracılığı ile elde edebileceğiniz ziyaretçi raporları o an sitede bulunan ziyaretçilerin hangi sayfada dolaştıklarını ve hangi içerikte ne kadar vakit geçirdiklerini tespit etmenize yardımcı olur. Bu metrik aynı zamanda sitenizin SEO performansını görebilmeniz açısından oldukça kullanışlıdır.

analytics-gercek-zamanli-raporlar

Kitle

Kitle metriği, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları belirli parametrelere göre gruplandırarak bu gruplar hakkında detaylı analizler elde etmenizi sağlar. Bu metriği kullanarak site ziyaretçilerinin daha çok hangi coğrafi bölgelerden sitenize giriş yaptığını, ilgi alanlarını ve sitenizin hangi özellikleri ile daha çok ilgilendiklerini rahatlıkla tespit edebilir ve SEO çalışmalarınızı yoğunlaştırabileceğiniz hedef kitleleri daha net belirleyebilirsiniz.

Edinme

Edinme metriği ile elde edebileceğiniz raporlar web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların hangi kanallardan sitenize geldiğini ve sitenizde hangi hareketleri yaptıklarını izlemenizi sağlar. Bu metrik sayesinde sitenizin tüm trafiğini detaylı olarak analiz edebilir ve Google Ads için çeşitli stratejiler geliştirebilirsiniz. Ayrıca Google Search Console bağlantısını kullanarak sitenizin organik performansını iyileştirebilirsiniz.

google-analytics-edinme

Davranış

Davranış metriği, web sitenize gelen kullanıcıların bazı temel eğilimlerini analiz etmenizi sağlar. Örneğin, kullanıcıların siteye hangi kanallardan geldiği, sitenizin görüntülenme hızı, kullanıcıların sitede hangi konularda arama yaptığı ve hangi etkinlikleri gerçekleştirdiklerini kolayca belirleyebilirsiniz. Davranış raporlarının en önemli faydası, web sitesi performans değerlendirmesi yapmanızı sağlanmasıdır. Böylece web sitenizin zayıf noktalarını kolayca tespit edebilirsiniz.

hosting

Dönüşümler

Dönüşümler metriği, web siteniz ile ilgili sonuçlanmış faaliyetlere yönelik raporlar elde etmenizi sağlar. Bu rapor aracılığıyla web siteniz hakkında belirlediğimiz hedefleri optimize edebilir, sitenizin daha başarılı ve kazançlı olmasını sağlayacak adımlar atabilirsiniz. Ayrıca sitenizin e-ticaret performansını ve SEO açısından kaydettiği ilerlemeleri bu metrik yardımıyla analiz edebilirsiniz.

Google Analytics Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google Analytics kurulumu için öncelikle bir Google hesabınızın bulunması gerekir. Google hesabınız varsa “https://analytics.google.com/” linkini kullanarak Analytics platformuna giriş yapmalı ve kaydol sekmesine tıklamalısınız. Ayrıca, tüm sitelerinizin yer alacağı bir Analytics hesabı belirlemeniz gerekir. Kaydetmek istediğiniz web sitenizin adını ya da alan adını buraya ekleyerek diğer adıma geçmelisiniz.

google-analytics-kurulumu

Sonraki adımda güvenli bağlantı seçeneği olan HTTPS:// ibaresini seçerek web sitenizin sektör kategorisini belirlemelisiniz. Burada sitenizin yer aldığı sektörü ya da en yakın sektörü tercih etmelisiniz. Son olarak Türkiye/İstanbul saat dilimini seçerek bu aşamayı tamamlayabilirsiniz. Saat dilimini doğru seçmeniz analiz raporlarını ülkemize uygun bir zamanda almanız açısından çok önemlidir.

Yukarıdaki aşamaları tamamladıktan sonra “İzleme Kimliği Alın” bölümünü seçmelisiniz. Bu bölümde karşınıza çıkan Google hizmet sözleşmelerini seçerek “Kabul Ediyorum” sekmelerini tercih etmelisiniz. Sonrasında elde ettiğiniz izleme kimliği yani JS kodunu sitenizin temalar kısmında yer alan <head> </head> kodunun hemen sonrasına eklemelisiniz. Analytics kodu olarak bilinen bu kodun web sitenizin tüm sayfalarında bulunup bulunmadığını  kontrol etmelisiniz.

Google Analytics Avantajları Nelerdir?

Google Analytics, günümüzün en popüler dijital analiz yazılımlarından biridir. Google tarafından ücretsiz sunulan bu platform pek çok avantajı da bünyesinde barındırır. Web sitenizin ya da e-ticaret platformunuzun başarı stratejilerini belirlemek için bu avantajlardan yararlanabilirsiniz. SEO açısından oldukça işinize yarayacak olan bu avantajları aşağıdaki gibi açıklayabiliriz:

Otomatik Veri Toplama

Google Analytics, web sitenize eklediğiniz basit bir kod aracılığıyla sitenizle ilgili verileri otomatik olarak toplayıp site raporu şeklinde elde etmenizi sağlar. Verileri almak için extra hiçbir işlem yapmanız gerekmez. Google Analytics, bu işlemleri sizin yerinize otomatik olarak yerine getirir. Böylece web sitenizin daha iyi performans göstermesi için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz.

analytics-anlik-veriler

Raporları Özelleştirme

Google Analytics platformunda, Google tarafından oluşturulan pek çok standart raporu kullanarak faydalı analizler elde edebilirsiniz. Ancak zaman içerisinde kullanıcı davranışlarını tespit etmek ve sitenizin performansını ölçmek için farklı analizler yapmak isteyebilirsiniz. Bu nedenle elde etmek istediğiniz analizleri kendi isteğiniz doğrultusunda özelleştirebilirsiniz. Dilediğiniz verileri sağlaması için çeşitli metrik ayarlamaları yaparak daha kullanışlı raporlar elde edebilirsiniz.

Google AdWords ve Google Search Console ile Kolay Etkileşim Sağlama

Google Analytics platformunun bir diğer dikkat çekici özelliği de diğer araç ve platformlarla kolayca entegre edilebilmesidir. Tüm akıllı cihazlarda kullanılabilen Google Analytics, aynı zamanda Google AdWords ve Google Search Console ile etkileşim halinde bulunarak çok daha başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlar. Böylece sitenizin performansını ve reklam gelirlerinizi daha iyi optimize edebilirsiniz.

google-anaytics-nasil-kullanilir

Hemen Çıkma Oranı ve Site Trafiğini Rapor Etme

Hemen çıkma oranı, sitenizdeki bir sayfayı ziyaret ettikten hemen sonra web sitenizden ayrılan ziyaretçilerin yüzdesini ifade eden en önemli metriklerden biridir. Mümkün olduğunca düşük olması gereken bu oran sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizde aradıklarını bulamadıklarını ifade eder. Bu metriği kullanarak kullanıcıların sitenizde uzun süre kalmalarına yönelik adımlar atabilir ve hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz.

google-analytics-ozellikleri

Özellikle SEO açısından daha pek çok avantajı bulunan Google Analytics, işletmenizin ya da kişisel web sitenizin daha iyi performans göstermesini sağlayan en etkili araçlardan biridir. Bu ücretsiz platformu kullanarak web sitenizin daha başarılı olmasını sağlayabilirsiniz. Bu nedenle web sitenizi mutlaka Google Analytics ile ilişkilendirmeli ve periyodik performans raporları ile etkili iyileştirmeler sağlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canonical URL Nedir?

En Kullanışlı 13 Chrome Eklentisi