Çin’de Yeni Kripto Para Yasası | Kripto Para Ticaretine Sınırlama

Mayıs ayından bu zamana kadar, Çin hükümetinin yürütmüş olduğu kripto para faaliyetiyle mücadele operasyonu aynı hız ile etkisini sürdürmeye davam ediyor. Çin’in ilk sırada yer almasıyla Bitcoin dahil olmak üzere kripto paraların hızlı bir şekilde artış göstermesini engellemek amacı doğrultusunda Çin giderek daha fazla güç kazarak geliyor.

Kripto paralar ile ilgili piyasalarda dengeleri değiştiren bir açıklamada bulunan Çin, Bitcoin madenciliği hakkında önemlerin sıkı olacağını ve finansal risklerin oluşmaması için gereken tespitlerin yapılacağını belirtmişti. Bu anlamda Çin, Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi de Çin Bitcoin madenciliği ve ticaret faaliyetlerinin aktif olmayacağını, durduracağını açıkladı. Bunun sonucunda Çin kripto para birimleriyle ile gerçekleşen işlemlere kısıtlama sağlamasının ardından Bitcoin, önemli oranlarda değer kaybetmişti.

çin kripto para yasası

Kripto Para ve Çin İlişkisi

Kripto para, finansal işlemleri güvenceye altında gerçekleştirmeye yönelik kriptografi, bir başka deyişle şifreleme, kullanan sanal bir unsurdur. Kripto para, çalışma biçimi nakit paraya alternatif olarak doğan değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital ortamdan takip edilen sanal unsurdur. Kripto varlıklar, merkezi elektronik para ve merkezi bankacılık sistemlerin tam tersine bütünüyle herhangi bir merkeze bağlı konumda değildir.

Yasal para olarak kripto paraların olmasını kabul etmeyen Çin’de bulunan bankacılık sistemi, kripto parayı veya kripto para ile herhangi bir bağlantısı bulunan hizmetleri reddediyordu. hizmet vermesini yasakladı. Çin’in finansal riskleri engelleme konusunda kararlı bir duruş sergilendiğini belirten komitenin yaptığı açıklamaların devamında Çin kripto para bir kere daha değer kaybetti. 

Çin Kripto Paralara Neden Savaş Açtı?

Çin merkez bankası, kripto para biriminin iniş ve çıkış yaşanan grafiğinin son zamanlarda piyasada spekülatif ticarete izin verdiğine dikkat çekti. Çin merkez bankası, kripto para biriminin kişisel varlıkların güvenliğini tehdit ettiğini ve normal ekonomik ve finansal operasyonlara zarar verdiğini belirtti. Bu gerekçeyi veren kuruluş, kripto para hizmeti vermeyeceğini belirtti.

çin kripto paraları yasakladı

Çin’in yasağı bir kez daha kripto para piyasasını alt üst etti ve sanal para biriminin tekrar değer kaybetmesine neden oldu. Buna ek olarak, üyelerin kripto para birimi biçiminde tasarruf, kredi ve rehin hizmetleri sağlamanın yanı sıra kripto ile ilgili finansal ürünler sağlamasını da yasaklar. Bu durumda şifreleme ile ilgili bilgi hizmetleri, sigorta ve vadeli işlem komisyonları gibi işlemler de yasaktır.

Çin’in Kript Paraları Yasaklama Kararı

Çin, kripto para birimi işlemlerinde yer alan fon akışının izlenmesini güçlendirmesi gerektiğini belirtti. Yeni önlemler, bireylerin farklı ödeme kanallarından kripto para satın almalarını zorlaştırıyor. Kripto madenciliği sayesinde güç kazanan bireysel yatırımcılar, hızlı ve oldukça karlı geri dönüş sunan çeşitli yatırım araçları oluşturmaya başladı. Yaşanan bu önemli gelişmeleri sıkı bir şekilde takip eden Çin kripto parayı resmi para birimi Yuan’a potansiyel bir risk unsuru olarak gördü.

Devamında ise kripto para ile güçlü bir konuma ulaşmayı hedefleyen yatırımcılar, Çin Merkez Bankası’ndan Çin kripto para birimini oluşturması gerektiğini her fırsatta dile getirdiler. Çin bu tavrı karşısında bazı Çinli kripto para borsaları, ani bir karar alarak ülkedeki faaliyetlerini sonlandırmıştı.

Çin, Kripto Para Faaliyetlerini Yasaklamakta Haklı Mı?

Kendi ülkesinden dışarıya büyük miktarlarda para aktarılmasını doğru bulmayan Çin, ekonomisini kontrol altına almak amacıyla bu şekilde bir tutum sergilemesine yol açtı. Bir başka görüş ise Çin’in kendi dijital parasını ortaya çıkarmak için bu şekilde davrandığı yönündedir. Gerçek para ile dijital paranın aynı şey olmadığını ve ekonominin olumsuz yönde ilerlememesi için Çin, oldukça büyük bir adım atmıştır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çin Bitcoin Madencilerini Kovuyor

Dark Web (Deep Web) Nedir? | İnternetin Karanlık Dünyası