Çin Bitcoin Madencilerini Kovuyor

Çin bitcoin madencileri için akla gelen ilk ülkelerden biridir. Çin devletinin kripto paraların madenciliğine yönelik olarak yaptığı düzenlemeler nedeniyle ülkeden çıkmak zorunda kalan madenciler ortaya çıktı. Bu durumda yeni bir yer arayan bitcoin madencilerinin yeni hedefini Teksas oluşturdu. Teksas sahip olduğu enerji imkanlarıyla bitcoin madenciliğinde öne çıkmayı başardı.

Çin Bitcoin yasakladı

Çin sert yasalar çıkarmadan önce bitcoin için oldukça güçlü olan bir ülkeydi. Çin bitcoin madencileri tüm dünyanın yaklaşık olarak %60-%80 oranında faaliyetlerini karşılamaktaydı. Ancak devletin çıkardığı yeni kanunlar ile birlikte sert tedbirler gündeme geldi. Bu açıklamalarının yapılmasının ardından ülkede yer alan bitcoin madencilerinin hepsi kaçmaya başladı. Çin devleti yaptığı açıklamada yer alan ifadeleri yerine getirmedi ancak bitcoin madencilerinin ülkeden kovulmasına devam edildi.

Çin Bitcoin Madencileri

Çin bitcoin madencileri yapılan tüm açıklamalar nedeniyle ülkeden kaçarken Kazakistan gibi ülkeler öne çıktı. Enerji açısından belirlenen hedeflere ulaşamayan Çin devleti bitcoin madencilerinin ülkeden çıkış yapması için belirli bir süre verdi. Enerji kayıplarının yaşandığı Çin’de ana neden olarak bitcoin madencileri belirlendi. Çin bitcoin madencileri bu durum nedeniyle ülkeden çıkarılmasına yönelik olarak çalışmalara başladı.

Çin Bitcoin madencilerini kovuyor

Enerji maliyetlerinin daha ucuz olduğu diğer ülkeler ise bitcoin madencilerinin yeni hedefi haline geldi. Özellikle Çin devletinin kapı komşusu olan Kazakistan ucuz olan enerjisi ile öne çıktı ve bitcoin madencileri tarafından tercih edildi. ABD’nin Teksas şehri ise ucuz ve bol enerjisi ile dikkat çeken diğer bir yer olarak belirlendi. Çin’den çıkış yapan bitcoin madencilerinin yeni hedeflerinin buralar üzerinde yoğunlaşacağı ise konuşulan konular arasında yer aldı.

Bitcoin yeni bir dünya kuralı olarak tüm dünyada tercih edilmeye başlamıştı. Özellikle yatırım yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen bir seçeneği oluşturuyordu. Gün geçtikçe bitcoin daha önemli bir hale gelirken piyasanın büyük bir oyuncusu Çin devletiydi. Çin bitcoin madencileri kullandıkları enerjiler ile birlikte Çin devletini zor bir duruma sürükledi ve ülkeden kovulmasına neden oldu.

Çin Bitcoin Madenciliği İçin Neden Önemli?

Çin tüm dünyadaki bitcoin fiyatlarının yönetilmesinde öncelikli olarak yer alıyordu. Bu nedenle bitcoin için oldukça önemli olan bir ülkeydi. Çin bitcoin madencileri ülkeden çıkış yapmaya başlayınca ülkenin kripto para piyasalarında hangi durumda olacağı merak konusu haline geldi. Çin bitcoin madencileri her yıl yapılan düzenlemeler nedeniyle ülkeden ayrılma kararını aldıklarına yönelik bir açıklama yayınladı.

Yapılan açıklamaya göre Çin devleti tarafından her yıl yapılan düzenlemeler nedeniyle rahatsız olduklarını dile getirdiler. Küresel bir alana yayılmak isteyen bitcoin madencileri güçlerini çeşitlendirmek için çalışmalar yapmaya başladığını açıkladı. Çin’de yaşanan bu kovulma ile birlikte bitcoin için güçlü olan bir ülke konumunu kaybedip kaybetmeyeceği ise merak konusu oldu.

Ucuz enerji imkanları nedeniyle Çin bitcoin madencileri için önemli bir yerdi. Yasaların çıkarılmadan önce bitcoin madencilerinin sıklıkla Çin’de yer aldığı bilinirdi. Sürekli olarak madenciliğin artması ise Çin devletini zora sokarken madenciler içinde zorlu bir süreç başladı. Bu durum madencilerin dağılmasına neden olurken Çin devletinin de düzenlemelerinde çeşitlilik yapması öne çıktı.

Bitcoin’e olan ilgi her geçen gün artarken pastadaki pay eşit olarak dağılacak gibi göründü. Çin bitcoin madenciliği sürekli faaliyetlerin olduğu bir konumdan madencileri kovan ülke olma konumuna geçti. Bu nedenle madenciler dünyadaki diğer ülkelere doğru geçiş yaptı. Böylece kripto paraların etkilendiği ülkeler ve kripto konusu da güçlü olan ülkelerin çeşitleneceği düşünülmeye başlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AMD’nin Yeni Amiral Gemisi – AMD RX 6900 XT LC Ekran Kartı

Çin’de Yeni Kripto Para Yasası | Kripto Para Ticaretine Sınırlama