2021’de Dünyada Kripto Para Sektöründe Neler Yaşandı?

Dünya’da kripto para özelinde Kripto para adı verilen sanal para birimi son zamanlarda ülkemizde ve Dünya içerisinde pek çok gelişmeye neden oldu. Kripto para yaygınlaştığı günden günümüze değin gerek ülkemizde gerek Dünya’da pek çok gelişmenin ön ayağı olmuştur. İnternet aracılığıyla kullanılabilen bu paralar, şifreleme sistemiyle cüzdanlara aktarılmaktadır. Her yıl olduğu gibi 2021 yılında da kripto paralar önemli ölçüde katılıma maruz kaldı.

kripto paralar

Pek çok kullanıcı gerek enflasyon gerekse pandemi ortamındaki iş sorunları nedeniyle kripto paralara başvurma ihtiyacı hissetti. 2021 yılında geçtiğimiz yıllara nazaran kripto para daha çok rağbet gördü. 2021 yılında pek çok önemli şirketinde kripto para ile ilgilenmesi de rağbeti arşa çıkardı. Bu yıl hem Bitcoin hem de Ethereum yeni yüksek ölçütler belirledi. 

domain kampanya

2021 Yılı Başlarında Yaşanan Kripto Para Gelişmeleri

Hem pandemi süreci hem de enflasyon kripto parayı oldukça etkileyen etkenlerden olmuştur. Pek çok güvenilir şirketin de kripto para yatırımları yapması pek çok kullanıcıyı bu sektöre girmek için teşvik niteliğinde bir adım olmuştur. 2021 kripto para sektörü canlı bir yıl geçirmişte denilebilir. Sadece ülkemizde de değil Dünya’da kripto para önemli ölçüde rağbet görmüştür. 2021 yılının Ocak ayının başlarında Riskten korunma fonu Three Arrows Capital, yaklaşık 1 milyar dolarlık Bitcoin sahibi olduğunu açıkladı.

bitcoin

Bu açıklamanın üzerinden çok fazla zaman geçmeden 2021 yılı kripto piyasası Ocak ayının başlarında 1 trilyon değere ulaştığını açıkladı. 19 Ocak günü ise Ethereum oldukça yükselerek yeni bir dolar seviyesine ulaştı. Uzun zamandır bu dolar seviyesini görmemiş olan Ethereum, tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. 29 Ocak günü ise kripto paracılar güne Elon Musk’ın sürpriziyle uyandı. Elon Musk, Twitter’da biyografisinin yanına bir Bitcoin ekleyerek onu takip edenleri heyecanlandırdı. 2021 yılı başlarında yaşanan bu kripto para gelişmeleri de 2021 yılının devamının nasıl geçeceğinin ayak sesleri olmuş oldu. 

2021 Yılı Ortalarında Yaşanan Zirveler 

Kripto para için 2021 yılı başları oldukça verimli geçti. Kripto para alanlar için de oldukça verimli geçen bu yıl başları, yıl ortalarında da oldukça bir biçimde devam etti.

mail hosting
  • 9 haziran günü El Salvador, Bitcoin’i resmi olarak kabul ettiğini açıkladı. Bu Bitcoin için oldukça iyi bir hamle oldu. El Salvador’da yapılacak olan Bitcoin madenciliği pek çok kripto para severi oldukça mutlu etti.
  • 14 Temmuz günü ise Latin Amerika, ilk Ethereum borsa yatırım fonunu onayladı.
  • 30 Temmuz’da ise Newegg yapılacak olan ödemelerde bir kripto para değeri olan Litecoin kabul edilebileceğini duyurdu.
  • 2 Eylül günü ise ülkemizde Galatasaray cephesinde bir gelişme yaşandı. Benzersiz dijital varlıklara bağlı olan dijital sertifika Nf’yi başlatacağını duyuran Galatasaray, benzersiz varlıkların Nft’lerinin olacağını açıkladı.
  • 9 Haziran günü Bitcoin’i resmi olarak kabul ettiğini duyuran El Salvador ise bu sefer 7 Eylül günü Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullanmaya başladığı açıkladı.
bitcoin-almak

Twitter’da kripto para işinden geri kalmayarak Twitter’da Bitcoin ile bahşiş verme özelliğini uygulamasına kazandırdı. İlk önce İos’larda denenecek olan bu özellik 2021 yılına damga vuran bir başka olay oldu. 

2021 Yılı Sonlarında Kripto Para Değişkenleri 

2021 yılı kripto para konusunda oldukça dalgalı bir yıl oldu. Gelin gün gün neler yaşanmış bakalım.

domain kampanya
  • 10 Kasım günü Bitcoin 69,044.77 dolar, Ethereum ise 4,878.26 doları gördü. Böylelikle hem Bitcoin hem de Ethereum ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.
  • 20 Kasım günü El Salvador bir hamle daha yaparak Bitcoin’i resmi para birimi ilan ettikten sonra Bitcoin ile bir şehir kurulabileceğinin de sinyallerini verdi. Adını Bitcoin City olarak belirlediği planını anlatırken şehrin ilk başta Bitcoin ile finanse edileceğini duyurdu.
  • 27 Kasım günü Newegg, anonim olarak oluşturulan Shiba Inu kripto para birimini ödeme yöntemi olarak kabul edeceklerini açıkladı. Ethereum ağı üzerinden çalışan bu kripto para birimi Shiba Token olarak da anılır.
  • 14 Aralık günü ise Tesla kurucusu Elon Musk, bazı ödemelerde Dogecoin kabul edilebileceğini açıkladı. Elon Musk bazı ürünlerin ödemelerini Billy Markus ve Jackson Palmer’ın icat ettiği Dogecoin adı verilen kripto para ile alınabileceğini duyurdu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2021 Yılının En İyi Android Oyunları

Android 12 Go Tanıtıldı