Co-Location Nedir? Co-Location Avantajları ve Fiyatları

Co-Location Nedir?

Co-Location veya Türkçe anlamı ile “sunucu barındırma”, donanımları bireylere ait sunucuların, her türlü destek ve şart sağlanarak bir toplandığı veri merkezidir. Co-location, küçük veya orta çaplı web sitelerinin kendilerine ait bir sunucu alarak veya kiralayarak girecekleri parasal yükün hafiflemesi ve hosting işlemlerine daha geniş bir bütçe ayırabilmesi için oldukça avantajlı bir yoldur.

co-location

Co-Location sunucular için gerekli olan enerji, internet, güvenlik önemleri gibi hizmetlerin daha az maliyetli ve daha güvenli bir şekilde temin edilmesini sağlamaktadır. Co-Location hizmeti alan web site kurucuları veri merkezinde kendilerine özel bir makineye, sunucuya sahip olurlar. Böylece diledikleri şekilde işlem yapabilir ve alınan sunucu barındırma hizmetini rahatlıkla denetleyebilirler.

domain kampanya

Co-Location, her türlü güvenlik önlemini almış, kesintisiz internet imkânı sunan, altyapısı sağlam firmalar tarafından verilen bir hizmettir. Bu firmalar, çok karmaşık işlemler yapmaktan dolayı oluşan fazla ısınma sonucunda çıkabilecek yangılara dahi hazırlıklı şekilde çalışmaktadır. Co-Location hizmeti sağlayan firmaların, yüksek hızda internet gücüne sahip olması sayesinde sunucuların işlemleri aksamadan devam etmektedir.

web-server-barindirma

Neden Co-Location Yapılır?

Gelişen ve sürekli değişen internet ve bilgisayar teknolojisi ile web sitelerinin sayısı giderek çoğalmış ve artık her şey daha ulaşılabilir bir hala gelmiştir.  Web sitelerinin içerisinde bulunan yüksek hacimdeki bilgilerin ve dosyaların saklanabilmesi için iş yerlerinde veya evde kullanılan bilgisayarlardan çok daha güçlü, saklama kapasitesi yüksek ve hızlı sunuculara ihtiyaç duyulmaktadır.

Web sitelerinin ihtiyacı olan bu sunucuların temin edilebilmesi için üç seçenek bulunmaktadır; satın almak, kiralamak veya Co-Location hizmetine başvurmak. Sunucu satın almanın ve kiralamanın maliyetleri çok yüksek düzeydedir ve küçük ve orta ölçekli web sitelerinin karşılayabileceği türden bir hizmet değildir. Bu tip ufak çaplı web siteleri için alınabilecek en iyi sunucu hizmeti seçeneği Co-location’dır.

co-location-nedir

Co-Location, web sitesi kurucularının site içerisinde yer alan dosyaların, bilgilerin rahatlıkla saklayabilmek için hacmi ve işletim gücü yüksek sunuculardan yararlandığı bir sistemdir. Co-Location sistemi ile dosyalar sunucularda çok daha ekonomik bir şekilde saklanabilir. Maliyetin diğer yöntemlere göre düşük olması, web sitesinin kurulum sürecinde hosting işlemlerine daha fazla bütçe ayırabilmeyi mümkün kılmaktadır.

mail hosting

Co-Location, büyüme evresinde olan web sitelerinin ihtiyaç duyduğu sunucu desteğini sağlamanın yanı sıra düşük maliyetlerle güvenlik önemlerini alır ve kesintisiz internet ile sorun yaşamadan depolama yapılabilmesine imkân tanır. Bu sebeple Co-location gün geçtikçe yeni kurulan veya büyüme aşamasına olan web sitelerinin depolama ve güvenlik işlemleri için daha çok tercih edilen bir yöntem haline gelmektedir.

Co-Location Avantajları Nedir?

Co-Location hizmetinin, web sitesi kurucuları ve yöneticileri tarafından tercih edilmesinde düşük maliyet, kesintisiz internet, güvenlik önemleri, sağlam altyapı gibi avantajlara sahip olması etkilidir.

Maliyet

Co-location hizmetinin en çok tercih edilme sebebi, sunucu alma ve kiralamaya göre düşük maliyet ile sunucu depolama işlemini gerçekleştirebilme imkânı sunmasıdır. Sunucu kiralamak ve satın almak, bakım ücreti, sürekli elektrik kullanmanın maliyeti gibi birçok ekonomik yükü birlikte getirir. Ancak Co-Location hizmetinden yararlanmak parasal sorunların bir kısmından kurtararak, yükün bir kısmını atmaya yardımcı olur.

Co-Location hizmetinin maliyetlerinin düşün olmasının nedeni pek çok sunucu tarafından ortak bir ağ içinde kullanılmasıdır. Ortak bir ağdan kasıt, kullanılan elektriğin, alınan güvenlik önlemlerinin ve bakım işlemlerinin ortak kullanılıyor olmasıdır. Bunun dışında sunucularda yapılan her bir işlem diğer sunuculardan bağımsızdır ve o sunucunun kendisine özeldir.

co-location-nasil-yapilir

Altyapı

Co-Location hizmetinin sağladığı avantajlardan bir tanesi de altyapıdır. Karmaşık işlemleri dahi çok kısa bir sürede yapabilen cihazların kullanıldığı Co-Location hizmetinde, depolama ve yedekleme işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleşmektedir. Co-Location internet altyapılarının sağlam olması dolayısıyla da kesinti yaşanması gibi durumları ortadan kaldırmakta ve yedekleme yapılmadan dosyaların kaybolması gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır.

Kesintisizlik

Depolama ve yedekleme işlemi yaparken oluşabilecek aksaklıklardan biri internetin kesilmesi veya yavaşlamasıdır. Bu durum sitelerin yavaş işlemesine ve gerekli dosyaların yedeklenememesine neden olmaktadır. Web sitelerindeki dosyaların depolama işlemi yoğun bir internet kullanımını gerektirmektedir ve işlemlerin yapıldığı sunucuların kesintisiz bir şekilde internet bağlantısının olması şarttır. İşyerlerinde ve evlerde kullanılan bilgisayarlar ile sağlanamayan bu kesintisizlik, Co-Location ile mümkündür.

co-location-fiyatlari

Pek çok işlemi aynı anda yapma kapasitesine sahip, karmaşık sunucular ile hizmeti veren firmalar, yüksek hızda ve güçte internet bağlantısı hizmeti vermektedir. Ayrıca yedekleme ve depolama hizmeti veren bu firmalarda her ihtimale karşı bir yedek internet hattı da bulunmaktadır. Böylece yapılan işlemler kesintiye uğramaz. Depolama işlemlerinde bir aksaklık meydana gelmemektedir.

Güvenlik

Co-Location hizmetinin avantajlarından bir tanesi de güvenliktir. Burada bahsedilen güvenlik iki yönlüdür. Güvenliğin yönlerinden biri veri kaydetme, depolama işleminin güvenli bir şekilde gerçekleşmesidir. Co-location hizmetinin bir diğer yönü ise sürekli olarak çalışan, karmaşık yapıdaki sunucularda ortaya çıkabilecek yangınlardır. Firmalar, oluşabilecek bu tarz güvenlik açıkları için değişik yöntemler kullanmaktadır.

İşyerlerinde veya evlerde kullanılan bilgisayarlarda yavaşlama, donma veya elektrik kesintisi sonucunda verileri yedekleyememe gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Co-Location hizmeti veren firmalar, yüksek hızda çalışabilen, güçlü bilgisayarlar kullandıkları için donma veya yedekleme sırasında yavaşlama gibi sorunlarla karşılaşılma ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Oluşabilecek elektrik kesintileri için ise firmalar jeneratör kullanmakta, böylece sistemlerin kapanmasının ya da depolama işleminin kesintiye uğramasının önüne geçilmektedir.

co-location-firmasi

Büyük boyutlardaki dosyaların kaydedilmesine, yedeklenmesine imkân tanıyan sunucular, çok hızlı çalışan, karmaşık yapıdaki makinelerdir. Pek çok işlemi birkaç saniye gibi kısa bir sürede yapabilen sunucular, buna bağlı olarak fazlasıyla ısınmaktadır ve sunucuların çalışmasına veya yangın tehlikesinin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Co-Location hizmeti veren firmalar bu tehlikelere karşı özel havalandırma sistemleri gibi ısınmayı engelleyen önlemler alırlar.

Alastyr Co-Location Hizmetlerinin Avantajları

Alastyr, web siteleri için hosting, domain, Co-Location, müşteri desteği gibi hizmetler sunan, teknolojik destek sağlayan bir firmadır. Müşterilerinin en iyi hizmeti almasını amaçlayan Alastyr, işlerinin aksamaması ve zarar görmemesini sağlamak adına 7/24 müşteri hizmetleri ile destek vermektedir. Sektördeki gelişmeleri yakından takip eden Alastyr, verdiği hizmeti en güncel halde tutmaya özen göstermektedir.

co-location-alastyr

Co-Location ve veri merkezi hizmetleri veren firmalar arasında en çok tercih edilen firma olan Alastyr, sektörde ilk sırada yer almasının nedenlerinden biri sağlam bir veri merkezi altyapıya sahip olmasıdır. Alastyr veri merkezi yüksek performanslı ve kaliteli network cihazlarına sahiptir. Cihazların kalitesi, verilerin kaydedilmesi işleminin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

co-location-avantajlari

Alastyr firması kaliteli ve sağlam altyapılı cihazların yanı sıra yedek hat bulunması nedeni ile kesintisiz internete ve elektrik gücüne sahiptir. Elektrik gücünün kesilmesi durumunda verilerin kaybolmaması için bulundurulan jeneratörler yapılan işlemlerin sorunsuz ilerlemesini sağlamaktadır. Depolama ve yedekleme işlemleri için oldukça önemli olan internet hattının kopmaması için yedek bir internet hattı da verilerin silinmesi veya işlemlerin yavaşlaması gibi sorunları engellemektedir.

Alastyr firmasının hizmetlerinin avantajlarından bir tanesi de sunucuların hızlı ve yüksek bir enerji sarf ederek çalışmasından dolayı oluşabilecek yangınlar için yüksek güvenlik önlemlerine sahip olmasıdır. Kaliteli cihazları ile aşırı ısınmanın önüne geçen firma, özel havalandırma sistemi ile de cihazların ısısını dengede tutmaktadır. Böylece sunucular yangın tehlikesinden korunmuş olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Azure Nedir? Microsoft Azure Özellikleri

Dünyanın En Büyük Teknoloji Şirketleri