cPanel: Web Hosting Kontrol Paneli Nedir ve Nasıl Çalışır?

cPanel Nedir?

cPanel (Control Panel), Linux sunucularında çalışan bir dünyanın en çok kullanılan kontrol ve yönetim panelidir. Web sitelerindeki hosting işlemleri yapabilme imkânı sunan kontrol ve yönetim paneli, Linux tabanlı sunucularda çalışır. Linux tabanlı sunucularda web sitelerindeki işlemlerin kolayca halledilmesini sağlar. Web sitesi yöneticilerine kurulum ve işletim sürecinde büyük avantaj sağlar.

cpanel-nedir-1200x720

cPanel, lisans ile çalışan bir kontrol panelidir. Kontrol paneli, hosting ile site yönetimi, veri girişi, veri yedekleme gibi işlemleri yapabilme imkânı verir. Bunun için tarayıcı üzerinden kontrol paneline site adını ve kullanıcı adı, şifre gibi bilgileriniz. Böylece hiçbir kolaylıkla web sitesi yönetimi ve kontrolleri yapabilirsiniz.

cPanel, veritabanı oluşturma, dosya ekleme, silme, dosyaları şifreleme, yönlendirme ve kontrol özelliği bulunur. Web sitesini ziyaret eden kişileri veya robotları görebilirsiniz. Kullanıcıların sitede en çok hangi sayfaları ziyaret ettiğini analiz edebilirsiniz. Yeni bir mail hesabı açarak onu yönetme veya silme işlemi yapabilirsiniz. PHP versiyonlarını güncelleme gibi web sitesi yönetiminde kullanılan birçok işlemi yapabilme imkânı sunar.

cPanel, WHM ile birlikte kullanılabildiğinden kullanıcılar birden fazla siteyi kontrol edebilme imkânına sahip olur. WHM birden fazla cPanel tabanlı siteyi ekleyip silebilmeye izin veren bir kontrol panelidir. Bunun yanı sıra WHM’a eklenen hesapların düzenlemelerini ve şifrelerinin değişimini yapabilmek mümkündür.

cpanel-ozellikleri-nelerdir

cPanel ile birlikte kullanılan WHM kullanıcının alanını istediği gibi bölebilmesini serbest bırakır. Böylece kullanıcı farklı hesaplarda farklı hosting paketlerini rahatlıkla sunabilir. Ayrıca WHM/cPanel, site kullanıcılarının hesaplarının tarihinin dolması ve yenilememesi durumunda veya hesap açarken kabul edilen kuralları çiğnemesi durumunda hesabı askıya alma izni de verir.

cPanel Özellikleri?

cPanel, web sitesi yöneticilerinin rahatlıkla işlemlerini halledebilmesi için pek çok farklı özelliğe sahiptir. Linux tabanlı sunucularda çalışan kontrol ve yönetim panelinin en önemli özelliklerinden biri rahat kullanımı olmasıdır. Daha önce kontrol paneli kullanmamış kişinin bile işlem yapmasına olanak verir. Nasıl işlem yağacağınızı gösteren kullanım kılavuzlarına sahiptir.

  1. Dosya Yöneticisi: Sunucuda bulunan dosyaları yönetmenizi ve düzenlemenizi sağlar.
  2. Veritabanı Oluşturma ve Yönetme: MySQL veya PostgreSQL veritabanları oluşturmanıza ve yönetmenize izin verir.
  3. E-posta Yönetimi: E-posta hesaplarınızı oluşturmanıza, yönetmenize ve e-posta ayarlarınızı yapılandırmanıza olanak tanır.
  4. FTP Yönetimi: FTP hesaplarınızı oluşturmanıza ve yönetmenize olanak sağlar.
  5. Alan Adı Yönetimi: Alan adınızın DNS ayarlarını yapılandırmanıza, alt alan adları oluşturmanıza ve alan adı yönetimini yapmanıza izin verir.
  6. Dosya Yedekleme: Sunucunuzun dosyalarını düzenli aralıklarla yedeklemenize olanak tanır.
  7. Güvenlik: Güvenlik duvarı ayarları, IP engelleme, SSL sertifikaları ve diğer güvenlik ayarlarını yönetmenizi sağlar.
  8. Veritabanı Yedekleme: Veritabanlarınızın düzenli aralıklarla yedeklenmesine olanak tanır.
  9. Uygulama Yönetimi: cPanel’de hazır yüklü uygulamaları yönetmenizi sağlar (örneğin, WordPress, Joomla, vb.).
  10. Sistem Bilgisi: Sunucu kaynaklarınızın kullanımı hakkında bilgi edinmenize ve diğer sistem bilgilerini görüntülemenize olanak tanır.
hosting-kontrol-paneli-ozellikleri

cPanel, FTP erişimi yapma özelliğine de sahiptir. Böylece bilgisayarınız ile veri saklama alanı arasında dosya gönderimi veya saklama alanından bilgisayarınız geri gönderim yapabilmeniz mümkündür. Bu özelliğin yanı sıra kontrol paneli, web sitesi yöneticilerine sitelerine özel ve bağla mail hesabı açma ve yönetme olanağı sunmaktadır. Web sitesine özel bir hesap ile site ismini de birçok yerde gösterebilmek mümkün olmaktadır.

cPanel özelliklerinden bir tanesi web sitesi yöneticilerine siteye kaç kişinin girdiğini, hangi sayfaların daha çok tıklandığını ve ilgi gördüğünü, kaç kişinin üye olduğunu veya siteden yararlandığını görüntüleyebilme imkânı vermesidir. Böylece site yöneticileri web sitelerin nelerin doğru veya yanlış yapıldığını, nelerin talep edildiğini veya hangi özelliklerin eksik kaldığını kendileri görebilir.

hosting

cPanel Versiyonları

cPanel versiyonları, kontrol paneli içerisindeki web programlama dillerinden biri olan PhP’nin farklı sürümleri ile güncellenerek oluşan versiyonlardır. PhP sürümleri, ortaya çıktığı ilk günden bu yana gelişmelere uygun olarak belirli aralıklarla güncellenmektedir. Linux tabanlı sunucular ile çalışan kontrol paneli, web programlamalarında PHP kullandığı için, programın güncellemesi ile kontrol paneli içerisinde de güncelleme yapılması gerekmektedir.

cPanel kullanıcıları, PhP sürümlerini panel içerisinde saptayabilir ve değiştirebilirler. Bu oldukça kolay bir işlemdir. PhP sürümünü değiştirmek için kontrol paneli üzerinden “PhP versiyonu seç” kısmına tıklamak ve istedikleri sürümü seçmek yeterlidir. Bunun yanı sıra versiyon seçeneklerinin yanında kullanılmak istenilen eklentilerin seçildiği bir kısımda mevcuttur. cPanel şuanda PhP ‘nin en yeni sürümlerinden 7.3 ve 7.4’ü de desteklemektedir.

cpanel-lisans-fiyatlari

cPanel, WHM ile birlikte çalışabildiğinde farklı hesapların aynı anda yönetilebilmesi mümkündür. WHM, kullanıcılarına cPanel tabanlı web siteleri, farklı PhP versiyonları üzerinden aynı anda kontrol edilebilmesini özelliğini de sunmaktadır. Böylece hesap sahibinin seçenekleri artar ve tek bir PhP sürümü ile sahip olduğu bütün hesaplarda işlem yapmak zorunda kalmaz.

cPanel’in Hosting Yönetimindeki Avantajları

cPanel, web sitelerindeki hosting işlemlerini yapmayı sağlayan bir kontrol panelidir. Hosting işlemleri kontrol paneli yardımı ile çok daha kolaylaşmakta, alan adlarını oluşturma değiştirme, veri tabanı işlemlerini halletme, sürümleri güncelleme gibi web sitesinin kontrolü ve işletimindeki her şeyi yapabilmeyi kolay bir hale getirmektedir. Kontrol paneli olmadan ayrı ayrı yapılacak ve çok uzun sürecek işlemler tek bir yerde toplanır.

cPanel, performansı en iyi hale getirmeye odaklanmış bir kontrol paneli olduğu için çok hızlı bir şekilde yüklenmektedir. Panel içerisinde site yönetimini yapabilmek için açılan sayfalar hızlı bir şekilde açılır. Kullanıcılarının zaman kaybı yaşamasını engeller. Bu nedenle performans açısından kullanıcılarına avantaj sağlayan bir kontrol paneli olduğu söylenebilir.

Kontrol panelinin web hosting yönetiminde web sitesi yöneticilerine sağladığı ekstra eklentilerin olmasıdır. Kullanıcılar bu eklentileri sunucu içerisinde kurarak kendilerine avantaj sağlamış olurlar. Örneğin, CSF Firewall bir sunucu eklentisidir. Bu eklenti sunucudaki güvenlik açıklarını tespit eder ve gidermek için ne yapılacağını söyler. Böylece sunucu hatalara ve tehlikelere karşı korunur.

cPanel, güvenlik açısından kullanıcılarına büyük avantaj sağlamaktadır. Ekstra eklentiler ile güvenlikle ilgili herhangi bir sorunu en aza indirir. Kontrol paneli, parola korumalı diziler, SSL sertifikasının kurulması, IP adresi reddedebilme gibi güvenlik özellikleri vardır.

cPanel Lisans Fiyatları Ne Kadar?

cPanel lisans fiyatları,  paketlerin özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Kontrol panelinin lisans paketlerinde aylık bir kullanım buna göre fiyatlandırılır. Bunun yanı sıra hosting hizmeti veren her firma farklı fiyat politikaları uygular. Bazı siteler cPanel lisans ücretini Türk lirası üzerinden değil dolar üzerinden fiyatlandırır.

cpanel-fiyatlari

cPanel lisansları, admin, pro, premier olmak üzere üç hesap çeşidine ayrılmaktadır. Admin hesap, içerisinde 5 adet hesap açabilme hakkı bulundurur. Sadece sanal sunucularda (cloud sistem) kullanılır. Pro hesap ise içerisinde 30 adet hesap açabilme hakkı bulunur. Admin hesapla aynı şekilde yalnızca sanal sunucularda kullanılır.

cPanel lisanslarından premier lisans ise içerisinde 100 adet hesap açabilme hakkını bulundurur. 100’den fazla hesap açmak istendiğinde her bir ek hesap için ekstra ücret ödenmektedir. Site yöneticileri fiziksel bir sunucuda çalıştırılmak üzere bir lisans almak istiyorlarsa Premier lisans almalıdır. Diğer lisans paketleri fiziksel sunucular için uygun değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Clubhouse Nedir? Clubhouse Özellikleri Nelerdir?

En Çok Kullanılan E-Posta Terimleri