Alan Adını Blogger’a Yönlendirme

Alan Adını Blogger’a Yönlendirme ; Blogger, blog’unuz için iki ücretsiz yayınlama seçeneği sunar: Bunlar siteadresiniz.blogspot.com ve siteadresiniz.com seklinde olmak üzere iki çeşittir. Yayınlama seçeneğiniz her ne olursa olsun içeriğiniz değişmez. Bu makalemizde önce Blogger üzerinde nasıl bir blog oluşturabilirsiniz onu anlatacağız ve sonrasında Alastyr müşteri paneliniz üzerinden alan adınızı nasıl blogger’a yönlendireceğinizi anlatacağız.

hosting

Nasıl Blogger Olurum?

https://www.blogger.com/ adresinden oturum açtığınızda sistem sizi otomatik olarak Yeni Blog oluşturabileceğiniz sayfa ile karşılayacaktır.

Alan Adını Blogger'a Yönlendirme

Karşınıza gelen sayfadaki Yeni Blog butonuna tıklayın. Ardından oluşturacağınız blogunuza ait bir Başlık ve Adres ile birlikte temanızı belirleyip Blog oluştur butonuna tıklayın.

Ardından blogunuz kısa sürede kullanıma hazır ve artık sizde bir bloggersınız..!

Blogger'a Yönlendirme

Alan Adını Blogger’a Yönlendirme Ayarları

Blogunuzun Ayarlar sekmesinin altında bulunan Temel seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada “Yayıncılık” bölümündeki, Blogunuz için üçüncü taraf bir URL ayarlayın bağlantısına tıklayın.

hosting
Bloger Ayarları

Açılan bölümde alan adınızın URL’sini yazın ve Kaydet butonuna tıklayın. URL’nin çalışması için www ile başlaması gerekmektedir.

Alan Adını Blogger Nasıl Eklenir?

Kaydet butonuna tıkladıktan sonra karşınıza bir hata mesajı çıkacaktır. Hata mesajının altında iki tane CNAME kaydı görüntülenecektir. İlk CNAME kaydı Ad “www”, Hedef ise “ghs.google.com” şeklinde herkes için aynıdır. İkinci CNAME kaydı, blog’unuza ve Google Hesabınıza özeldir. Bu yüzden herkes için farklıdır.

Bloger DNS Ayarları

DNS Yönetim Ayarları

Alastyr müşteri panelinizden alan adlarınızı görüntüleyerek, yönlendirmek istediğiniz alan adınızına tıklayın ve yönetim sayfasına girin. Ardından YÖNET menüsü altında bulunan DNS Yönetimi bağlantısına tıklayın.

Alastyr Müşteri Kontrol Paneli

Eğer alan adınızı blogger’a yönlendirmek istiyorsanız bu sayfadaki işlemi onaylıyor olmanız gerekiyor. Onaylamanız ardından nameserverlarınız park sunucularımıza yönlendirilecektir ve ardından dns yönetiminize izin verecektir.

hosting
Alastyr DNS Güncelleme Ekranı

Google tarafından verilen 2 adet CNAME kaydını sırasıyla DNS Yönetimi sayfasından ekleyin. Daha sonra 1 tane daha kendiniz ekleyerek Host Name bölümüne alanadiniz.com ve Adres bölümüne ise ghs.google.com yazın. Her bir CNAME kaydını sırayla ekleyerek her işlem sonunda Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklamalısınız.

Alastyr Blogler Yönlendirme

Blogger Yönlendirme Onayı

Alastyr müşteri panelinizde bulunan alan adınızın, DNS Yönetimi sayfasından Google’nin vermiş olduğu CNAME kayıtlarını eklediyseniz 10-30 dakika beklemeniz gerekecektir. Bu süre içerisinde CNAME kayıtları Google sunucuları tarafında güncellenecektir.

Alan Adını Doğrulama

CNAME kayıtlarının güncellendiğini kontrol etmek için bir önceki ekran görüntüsünde Kaybet butonuna tıklamanız yeterlidir. Eğer kayıtlar güncellendiyse aşağıdaki gibi yönlendiriliyor yazan bir yazıyla karşılaşırsınız.

Alan Adını Blogger HTTPS Ayaları

Alan adınızı blogger’a yönlendirmek için son aşama olan Düzenle butonuna tıklayın.

alastyr.info öğesini www.alastyr.info konumuna yönlendir yazısının yanında bulunan alanı işaretleyerek Kaydet butonuna tıklayın. Böylece alan adınızı blogger adresinize yönlendirmiş olacaksınız.

Blogger'a Alan adı Yönlendirme
Faydalı Notlar
  • Alan adınız sizi blogunuza yönlendirmiyorsa tüm DNS sunucularının güncellenmesi için bir gün bekleyin. Hala yönlenmiyorsa, lütfen bizimle iletişim kurun.
  • Orjinal blogger adresiniz sizi otomatik olarak yeni alan adınıza yönlendirecektir.
  • Yayınlanmış resimleriniz blogunuzda görüntülenmeye devam eder.

One Comment

Leave a Reply
  1. Merhaba;

    Ben alan adına yönlendirme yaptıktan sonra yayın sayfamda şöyle bir sorun meydana geldi. Örneğin ben yayın sayfasında 5 adet yayın gözükmesini istiyorum daha fazlası için DAHa FAZLA butonu tıklandığında yayınların 5’er 5’er açılmasını istiyordum. Önceden böyle bir sorun yoktu fakat ne zaman alan adına yönlendirme yaptım ondan sonra böyle bir sorun çıkmaya başladı. Neden yapar acaba böyle bir şeyi. Şablon da mı sorun var dedim deneme blog sayfası açtım gayet güzel çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress Veritabanı Bağlantı Hatası Çözümü

WordPress Veritabanı Bağlantı Hatası Çözümü

Domain ile Hosting Bağlantısı Nasıl Kurulur?

Domain ile Hosting Bağlantısı Nasıl Kurulur?