Domain Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Nokta

Domain Nedir?

Alan adına domain denir. Alanadı bireysel ve ticari firmalara özel olarak kayıt edilebilir. İnternette şirketin sayfasına ulaşmak için yazılan adrese alanadı denir. Örnekle www.alanadiniz .com gibi domain yazan yere belirli firmaların adı gelir bu tür site girişi için kullanılan kavrama alanadı denir. Herhangi bir okula veya ülkeye göre domainin sonuna ekler gelebilir. En çok görülen ve yaygın olarak kullanılan alanadı ekleri tr, org veya com dur.

domain

Domain günümüzde avantaj sağlar. Alan adı internet üstünde kişilere zamandan tasarruf sağlar. Normal olarak bir alanadı oldukça uzun ve yazması kadar okuması da akılda kalmayacak bir işlemdir. Yenilenen teknoloji ile birlikte domainleri kullanıcılar kısaltılmış şeklinde kullanırlar.

hosting

Örnekle alanadı .com yazıldığında (alanadı yerine aranan yer yazılır) internet ve bilgisayar beraber çalışıp ip adresini çevir. Bu şekilde sizler uğraşmak yerine saniyeler içinde isteklerinize ulaşırsınız. Birçok alanadı çeşidi vardır. alanadı hakkında bilinmesi gereken transfer yenileme gibi işlemler vardır. Bu işlemler bilinmesi yararınıza olacaktır.

Alan Adı Transfer Nedir?

Domain değiştirme işlemi genel olarak daha uygun fiyata bulunduğunda veya domain eskidiğinde uygulanır. Alanadı değiştirme işlemi transfer olarak geçer. Domain transferi belirli bir ücretle birlikte yapılan bir işlemdir. Alan adı transferi uygulatabilmek için ilk olarak elinizde alanadı varsa en az altmış gün kadar kullanılmalıdır. Altmış günü doldurmayan domainlerin transfer işlemleri gerçekleşmez. Alanadı işleminde dikkat etmeniz gereken asıl konu bilgilerinizdir.

hosting kampanya

Bilgileriniz transfer işleminde ve transfer sonrasında mutlaka güncel olarak kalmalıdır. Eğer alanadı bağlantınızın sonunda bir ek varsa domainin uzun süre kullanımı bulunmadığı takdirde kendiliğinden değişiklik gösterebilir. Bu değişiklik alan adı transferi süresini olduğundan daha uzun hale getirir.

domain

Alanadı Yenileme Nedir?

Alan adı şirketlere yani kurumlara özel olarak yapılır. Bir domainin tamamen kişiye ait olabilmesi için bir yıl kadar bir süre içinde yenileme işlemi yaptırması gerekir. Fiyat konusu değişiklik göstermekle birlikte yenileme yapmanız gereken süreyi sözleşmeye göre uzatıp kısaltmak da mümkündür. Yenileme yapılmadığı durumlarda domain artık sizin siteniz olmaktan çıkar.

Süresi geçmiş bir domaini tekrar almak istediğinizde bu oldukça zorlaşır. Sizden önce biri almak isterse direkt olarak alabilir. Sizin aynı domaini tekrar almak için yaklaşık seksen gün kadar beklemeniz gerekir. Zamanında alan adı yenilemesini yapmazsanız site için olan bütün uğraşlarınızda hiçe sayılmış olur. Yenilenme için ne kadar zamanınızın kaldığına whois ile kolayca öğrenebilirsiniz.

Alanadı Whois Sorgulama Nedir?

Whois domain için kullanılan bir sorgulama olayıdır. Whois sayesinde bütün ülkelerde bulunan domainlere tek tıkla ulaşabilirsiniz. Kendi domaininizin yenilenme süresini veya ne zaman, nerden yaptırdığınızı öğrenmenize de yardımcı olur. Burada sizler başkalarının bilgilerini görebildiğiniz gibi başkaları da sizlerin bilgilerini görür. Bilgilerini göstermek istemeyen kullanıcılar için whois gizleme özelliği de bulunur.

Domain Uzantısı Nedir?

Domain uzantısı domainin son noktasından sonra gelen eklentiye denir. Kişiler domain uzantılarını genel olarak istedikleri bir domain alındığında farklı bir domain almak için kullanırlar. Uzantıları günümüzde internet ile biraz ilgilenen bireyler bile kullanır. Her alanda farklı uzantılar vardır. Alan adı teknoloji ile geliştikçe uzantı yani ekler de vazgeçilmez hale gelmiştir.

  • En çok tercih edilen uzantı com dur. Birçok domain uzantısı bulunur. Ana gruplarda ele alacak olursak eğer ticari işletmeler için uzantılar, ülke kodları ile uzantılar, bir organizasyon için uzantılar ve kişilerin kendi özel alanlar için olan uzantılar bulunur.
  • Ticari İşletmeler için uzantılar: işletme sahipleri genel olarak .biz veya .com olarak uzantılar seçerler. Bunun sebebi tamamen yaygın olarak kullanılmasıdır. Ticari işletmelerden sadece oyun alanında hizmet veren firmalar .io gibi uzantılar kullanır.
  • Organizasyonlar için kullanılan uzantılar: .org adlı site uzantısını hiç şaşmadan yardım kuruluşları kullanılır. Kullanmalarının nedeni artık yardımlaşma için açılmış olan sitelerin tümünde bulunmasıdır. Organizasyon uzantılarına jenerik uzantı da denir. Kafe isimleri gibi uzantıları da içerirler.
  • Ülke kodlarına göre kullanılan uzantılar: her ülkede yaygın olarak kullanılan farklı uzantılar bulunur. Bu uzantılara örnek verecek olursak Türkiye’de sürekli olarak .com.tr kullanılırken ispanyada .es kullanılır. Tamamen ülkeye göre değişiklik göster. Amacı ise hangi ülkede yaşadığının belirli olmasıdır.
  • Özel alanlar, kişiler için kullanılan uzantılar: bu uzantılar tamamen seçime özgüdür. Bir okul veya akademik kariyer için .edu olarak bir blok sayfası .blog olarak site uzantısı yapabilir ve kullanabilir. Tamamen kişiye özgü olduğu için birçok çeşidi bulunur.
  • Devlet kurum ve kuruluşlar için olan uzantılar: edu.tr eğitim kurumları için en çok tercih edilen uzantıdır. gen.tr kurumların sonunda kişi için özel olan uzantılardır. gov.tr devlet ve devlete bağlı olan bütün kurumların kullandığı bir uzantıdır. k12.tr ilk okul sonunda ve ortaokul sürecinde olan kurumların kullandığı bir site uzantısıdır. mil.tr milletten gelmekle birlikte askeri alanlarda kullanılan bir uzantıdır. net.tr internet ile ilgili bilgi veya içerik bulunan herhangi bir sitede net.tr uzantısı sıklıkla kullanılır. org.tr devlet altında veya özel bir kuruluş olması farketmeden her bağışçı, örgüt ve topluluğun merkezlerin kullandığı uzantıdır.
domain

Domain Fiyatları Neye Göre Değişir?

Domain fiyatları alacağınız yere göre çoğunlukla değişiklik göstermez. Domain fiyat değişikliği genel olarak uzantıdan kaynaklanır. Uzantı domainin şeklini ve maliyetini etkileyen bir faktördür. Bütün uzantıların aralarında uçurum gibi fark olmasa da belirli fiyat farkları vardır. Bazı uzantılara belge bile gerekir. Uzantılara göre fiyatları inceleyecek olursak;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Kullanılan Tasarım Programları

İşletmeciler İçin Facebook Pazarlamasının Önemi