Özel IP Adresi ile Web Hosting

Özel IP Adresi ile Web Hosting; Özel barındırma seçeneklerinizi araştırırken, muhtemelen aşina olmadığınız birçok terim ve teknoloji vardır. Bunlardan biri özel bir IP adresidir.

Dedicated IP (Atanmış bir IP), dedicated server hosting‘den (fiziksel sunucu barındırma) işleminden farklıdır, ancak genellikle ikisi birbirine bağlanır. Adanmış bir barındırma sunucusuna yükseltme yapmak zorunda kalmadan adanmış bir IP adresi alabilirsiniz, ancak genellikle adanmış bir IP adresi adanmış bir barındırma ortamıyla eşleştirilir.

İsimlerinden dolayı biraz karıştırılıyor olabilir. Endişelenmeyin! Konuyla ilgili bilgileri sizin için aktaracağız.

Özel bir IP adresi nedir?

İlk önce bir IP adresinin ne olduğuna bakacağız. IP, İnternet Protokolü anlamına gelir; bu nedenle IP adresiniz, İnternet Protokol Adresinizdir. Temel olarak bir IP adresi, internete bağlı herhangi bir bilgisayar için bir konumlandırıcı veya tanımlayıcıdır.

Web sunucunuz teknik olarak bir bilgisayar olduğundan, bu bilgisayarın İnternet üzerindeki konumlarını tanımlayan ve tanımlayan bir adresi olacaktır.

Bu IP adresleri belirli alan adlarıyla eşleştirilir. Böylece, teknik olarak bir alan adı yerine bir IP adresi yazabilir ve aynı web sitesine girebilirsiniz.

hosting

Özel bir IP adresi, sadece bir web sitenize atanan bir IP adresidir. Bazen bu, sunucu ortamınızla da eşleştirilebilir, ancak genellikle doğrudan sitenize bağlanır.

Çoğu barındırma hesabında, hesabınızla birlikte gelen IP adresi paylaşılan bir IP adresi olacaktır. Bu IP adresi, sunucu ortamını paylaşan herhangi bir web sitesi tarafından kullanılacaktır. Dolayısıyla, paylaşımlı barındırma durumunda, bu yüzlerce veya binlerce başka web sitesi olabilir.

Atanmış vs Paylaşımlı IP Adresi

Özel ve paylaşımlı IP adreslerinin avantajları ve dezavantajları hakkındaki tartışma aslında oldukça canlı bir tartışmadır. Bunun bir kısmı, bazı teknolojilerin doğal evrimi nedeniyledir. Özel bir IP adresi kullanmaya atfedilen büyük avantajların çoğu ortadan kalktı. Şimdi, özel bir IP kullanmak belirli kullanıcılar için hala faydalı olabilir, ancak bir zamanlar yaptığı ağırlığı taşımıyor.

Özel bir IP adresi ile paylaşımlı bir IP adresi arasındaki fark oldukça basittir. Sadece isimleri en büyük farkı ortaya koyuyor. Paylaşımlı bir IP adresi, aynı sunucu ortamını paylaşan birden fazla web sitesi tarafından kullanılacaktır. Özel bir IP adresi tek bir web sitesi tarafından kullanılacaktır.

Cep telefonunuz gibi özel bir IP adresi düşünebilirsiniz. Muhtemelen, hiç kimseyle paylaşmadığınız benzersiz bir numaranız var. Paylaşımlı bir IP adresi eski okul sabit hatlarına veya ev telefonlarına benzeyebilir. İnsanlar bu numarayı aradıklarında evinizde belirli bir kişiyi arayabilirlerdi, ancak herhangi biri telefona cevap verebilir.

İşte paylaşımlı ve atanmış IP adreslerinin farklılık gösterdiği en büyük yöntemler:

 • Eposta gönderimi. Her zaman böyle olmamakla birlikte, web sunucunuz aracılığıyla bir ton e-posta gönderiyorsanız, e-posta teslim sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bazı durumlarda, paylaşımlı IP’niz kara listede olabilir. Özel bir IP ile, daha yüksek teslimat oranlarına sahip olacaksınız ve kendiniz spam yapmadıkça kara listenin şansı neredeyse sıfırdır.
 • SSL ve site güvenliği. Sitenizdeki güvenliği artırmak gibi şeyleri yapmak için özel IP adresleri tamamen gerekliydi. Basitçe söylemek gerekirse, bazı site sahipleri için bir zorunluluk olabilen SSL sertifikaları için özel bir IP’ye ihtiyacınız olacaktır. Ancak, SNI gibi yeni teknolojilerle, artık durum böyle değil. Yine de, bazı barındırma sağlayıcıları SSL için özel bir IP gerektirecektir.
 • Yazılım gereksinimleri. Bu aynı zamanda oldukça uygun bir alan olmakla birlikte, bazı sunucu yazılımları ve komut dosyaları aslında özel bir IP adresi kullanmanızı gerektirir. Bu genellikle çalıştırmak veya başlatmak için biraz zaman alan işlemlerle ilgilidir. Paylaşımlı bir sunucu kullanıyorsanız, işlem tamamlanmadan önce bu işlem sonlandırılabilir, bu da özel bir IP adresi gerektirebilir.

Özel IP Adresleri ve SEO Hakkında

Özel bir IP adresi kullanmanın size bir SEO artışı sağlayıp sağlamadığı konusunda hala sıcak tartışmalar yapılıyor. SEO ile ilgili birçok şey gibi kesin bir evet veya hayır cevabı yoktur. Düşük kaliteli bir ana bilgisayar kullanıyorsanız, IP ve DDoS saldırıları, spam web siteleriyle ilişkilendirme ve daha fazlası gibi sitenizi olumsuz yönde etkileyebilecek sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunlar sıralamanız üzerinde IP adres seçiminizden tek başına daha büyük bir etkiye sahip olacaktır.

Ancak, yüksek kaliteli bir ana bilgisayar kullanıyorsanız, paylaşılan bir IP adresi kullanıyor olsanız bile, muhtemelen bu sorunlarla karşılaşmazsınız. Genel olarak, özel bir IP adresi kullanmak ile gelişmiş sıralama arasında gerçek bir ilişki yoktur. Google’a göre , paylaşılan bir IP adresini kullanmak sıralamanızı olumsuz etkilemeyecektir.

Özel bir IP Adresinin Faydaları

Özel IP adreslerinin hala birçok faydası var. Genel olarak, benzersiz gereksinimlerinize ve işlettiğiniz sitenin türüne bağlıdır. Sağlayıcınıza bağlı olarak, paylaşımlı barındırma planınıza tahsis edilmiş bir IP adresi ekleyebilirsiniz, ancak genellikle tahsis edilmiş bir IP adresinden faydalanabilirseniz, tahsis edilmiş bir ana makineden de yararlanabilirsiniz.

Şu anki sunucunuza özel bir IP adresi ekleyerek sitenizin alacağı ana avantajlar şunlardır:

1. Sitenizi Yalnız IP Adresine Göre Görüntüleme

Özel bir IP adresi kullanmanın en büyük avantajlarından biri, web sitenize etki alanı adı olmadan erişebilmenizdir. (Ancak firmalar bu özelliği devredışı bırakmış olabilirler.)

Bu nedenle, etki alanınızın yayılması biraz zaman alıyorsa, etrafta oturmanız ve işlemin tamamlanmasını beklemeniz gerekmez. Özel bir IP ile sitenize erişebilecek ve oluşturmaya başlayabileceksiniz, daha sonra bir etki alanı adına karar verdikten sonra işlemi tamamlayabilirsiniz.

Sitenize FTP üzerinden erişmek ve bir etki alanı olmadan inşa etmek yaygın bir uygulama değildir. Ancak bazı kullanıcılar için bu mutlak bir gereklilik olacaktır.

2. IP Karartma Riskini Azaltın

IP’nizde olabilecek bir şey, paylaşımlı bir IP kullanıyorsanız, IP kara listeleme adı verilen bir şeydir. Bu IP’den spam olarak sınıflandırılabilecek bir etkinlik varsa, IP adresleri kara listeye alınabilir. Paylaşımlı bir IP kullanıyorsanız, bunun gerçekleşmesi olasılığı daha yüksektir. Özel bir IP adresi ile, bunun olasılığı temelde sıfırdır.

Bu en sık, ana bilgisayardan e-posta gönderen kullanıcılarda görülür. Tek gereken, etki alanlarından spam e-postalar göndermek için tek bir kullanıcı ve web sitenizi etkileyebilir.

3. SSL Uyumluluk Sorunlarından Kaçının

Yukarıda belirttiğimiz gibi, sitenize bir SSL sertifikası yüklemek için artık özel bir IP adresi gerekli değildir. Tam işlevsellik için önerilir, ancak% 100 gerekli değildir. Bugün, Sunucu Adı Belirtme (SNI) teknolojisine sahip tek bir sunucuya birden fazla SSL sertifikası yükleyebilirsiniz. Bu, web barındırma şirketinin tek bir paylaşılan IP adresi altında birden fazla sertifika vermesini sağlar.

Ancak, SNI ile ilgili hala bazı sorunlar var, bu mükemmel bir çözüm değil. En büyük sorun, eski tarayıcılar ve aşağıdaki gibi işletim sistemleriyle uyumsuzluktur:

 • Windows XP ve Internet Explorer’ın eski sürümleri
 • Windows XP’de çalışan Safari
 • Blackberry mobil, Windows mobil ve Opera mobil tarayıcılar

Bu, dünyadaki en büyük sorun değil, ancak tüm üslerinin kapsanmasını sağlamak isteyenler için, özel bir IP adresine yükseltme yapmak iyi bir fikirdir.

Ziyaretçilerinizin bu tarayıcıları bile kullanmama ihtimali var. Bundan emin olmak istiyorsanız Google Analytics hesabınıza sitenizi ekleyebilir ve ziyaretçileri tarayıcı türüne göre filtreleyebilirsiniz. Bu, kullanıcılarınızın sitenize erişmek için kullandıkları cihazların ve tarayıcıların daha iyi bir verisini sağlayacaktır. Bu, seçtiğiniz IP adresiyle ilgisi olmayan bir bilgidir.

Özel IP Adresi Web Hosting Nedir?

Şimdiye dek muhtemelen web barındırma ve özel IP adreslerinin nasıl bir araya geldiğini merak ediyorsunuz?

Özel IP adresleri özel barındırma ile eşanlamlı değildir, ancak genellikle birlikte sunulurlar.

Bazen tek bir dedicated sunucudan birden fazla özel IP kullanma olanağınız bile olur. Sahip olduğunuz birden fazla siteyi tek bir dedicated sunucuya geçirmek istiyorsanız, bu yararlı olabilir.

Gerçekten özel bir IP adresi kullanma potansiyelini ortaya çıkarmak istiyorsanız, o zaman özel bir sunucu ile birlikte kullanın. Bu, size özel bir IP adresinin avantajlarından ötürü, özel bir sunucu kullanmanın avantajlarını verecektir.

Bunu yalnızca kendi evinize sahip olmakla kalmayıp, aynı zamanda kilometrelerce başka hiçbir özelliği olmayan bir caddenin tamamına sahip olmak olarak düşünün. Bütün bu özgürlükle yapabileceğiniz her şeyi tek bir hizmette düşünün.

Özel bir Sunucu ve Özel bir IP Adresi Birlikte Nasıl Çalışır?

Özel bir sunucu kullanmak sitenize birçok fayda sağlayacaktır. Özel bir IP’ye geçmeyi düşünüyorsanız, özel barındırma uygulamasının sizin için de uygun olup olmadığını da düşünebilirsiniz:

Aşağıdaki özelliklere erişeceksiniz:

 • HDD ve SSD sabit diskler arasında seçim yapma becerisiyle inanılmaz sunucu performansı (web sitenizin gereksinimlerine bağlı olarak)
 • Fiziksel ve dijital sunucu bileşenlerinizi güvende tutmak için geliştirilmiş veri merkezi koruma protokolleri.
 • Kolay sunucu yönetimi ve yapılandırması için cPanel veya WHM gibi çoklu sunucu yönetimi seçenekleri.
 • Teknik sorunları çözmede ya da sorularınızı 7/24 cevaplamanıza yardımcı olacak özel bir destek ekibi. Sunucu hizmetlerinde destek konusu firmadan firmaya değişiklik göstermesiyle birlikte, Alastyr’da sunucu destek hizmeti SLA paketleri kapsamında sağlanmaktadır.
 • Tekli veya çoklu özel IP adreslerine sahip olma yeteneği. Hemen hemen her özel sunucu için özel bir IP adresi ortak bir endüstri standartıdır.

Temel olarak, özel bir IP web sunucusu ile barındırma ortamınızla daha fazla özgürlük elde edebilirsiniz. Ayrıca, benzersiz seviyelerde güvenlik, performans, güvenilirlik ve daha fazlasını elde edersiniz.

2 Comments

Leave a Reply
 1. Güzel Bir Paylaşım Olmuş. Aydınlatıcı bilgilerinizi takip etmekten mutluyuz. Emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaşımlı Hosting Nedir?

Paylaşımlı Hosting Nedir?

Daha Hızlı WordPress için WP-Cron Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Daha Hızlı WordPress için WP-Cron Nasıl Devre Dışı Bırakılır?