Domain Yatırımcılığı Nedir? Domain Satışı ile Nasıl Para Kazanılır?

Alan adı bir satın alma hizmeti değil, kiralama hizmetidir. Bu nedenle minimum 1 yıl maksimum 10 yıl süreyle doğrudan domain tescil edip kullanabilirsiniz. Kayıtlı olduğumuz alan adresi ile web sitesini yüklemek zorunda değiliz. Mevcut siteniz olarak ikinci bir alan adı da atayabilirsiniz. Proje tanımlandıktan sonra ileride oluşturulacak web sitesi için de bir alan adı kaydedebilirsiniz.

Domain Yatırımcılığı

Domain (Alan Adı) Nedir?

Alan adı, herkesin İnternette bir web sitesi bulmasını kolaylaştıran harflerden veya sayılardan oluşan dijital bir adrestir. Örneğin, internet tarayıcınıza http://www.google.com girerseniz, tarayıcı bu adresteki web sitesini ekranınızda gösterecektir. Web sitesi kurarken öncelikle bir alan adı almalısınız. Hosting ise web sitenizi bu adreste barındıran ve bu adresteki evi temsil eden dijital depolama alanıdır. Bu alan, domain yatırımcılığı hizmeti sağlayan barındırma şirketinin büyük miktarda dijital veri depolayabildiği, sunucu adı verilen özel bir bilgisayarın sabit diski üzerindedir.

domain kampanya

Çeşitli seçenekler, depolama kapasitesi, çeşitli güvenlik ve e-posta hizmetleri, oluşturduğumuz web sitelerinin fiyatına ve içeriğine karşılık gelen paketler arasından seçim yapın ve bu barındırma alanı adımız altında kayıtlı alan adıdır. Bu nedenle, adres çubuğuna adreslerini giren dijital cihazın tüm kullanıcıları bu barındırma alanına bağlanacak ve yüklenen web sitesine erişecektir. Web sitesi kullanabilmek için muhakkak bir domain almanız gereklidir.

Sadece alan adınızı tarayıcınıza yazın ve o web sitesine her yerden yönlendirileceksiniz. Genel olarak, tanımlı bir etki alanı adresi olmasa bile, İnternet kullanıcıları web sitenize yalnızca IP adreslerinden erişebilirler. Bununla birlikte, etki alanları daha basit ve daha kullanışlıdır çünkü bunlar, IP adresleri gibi karmaşık sayı dizilerinden daha kolay hatırlanması daha kolay olan kelime veya sayı kombinasyonlarıdır.

Domain Yatırımcılığı Nedir? Nasıl Yapılır?

Bugünlerde dünyada pek çok web sitesi olduğu için, mevcut domain yatırımcılığı kombinasyonlarının çoğu birileri tarafından kaydediliyor. Özellikle. com ve. net uzantıları olmak üzere belirli bir anlamı olan veya tanınmış markaları temsil eden alanadı yatırımcılığı ile kombinasyonlar yüksek ticari değere sahip olabilir. Bu anlamlı harf ve sayı kombinasyonları ile domain biriktirmek ve karlı bir şekilde satmak isteyenlere domain/alan adı yatırımcıları denir.

Domain Yatırımcılığı

Domain yatırımı, geçmişte bir şehirden uzakta kullanılmayan araziyi çok uygun fiyata alıp, yıllar sonra bölgenin değerlemesine bağlı olarak domain yatırımcılığı yüksek fiyata satmaya benzer. İyi bir alan adı yatırımcılığı binlerce dolar değerindedir. 1990’lı yıllardan bu yana web sitesi ve domain yatırımcılığı günlük hayatımızın bir parçası haline geldiğinden, çok kullanışlı ve akılda kalıcı bir alan adı kaydetme fırsatınız oldu, ancak bugün işler çok zorlaştı.

mail hosting

Domainimi Nereden Tescil Edebilirim?

Alan adı veya alan adı kaydı, alan adı satın alma ya da  domain yatırımcılığı olarak da bilinir. Bu, web sitenizin adını kendinize kaydettirdiğiniz ve ödünç verdiğiniz ve onu başkaları tarafından kullanılamaz hale getirdiğiniz anlamına gelir. Yani satılık değil, belirtilen alan adını bir yıllığına kiralamak içindir. Bu nedenle domain kaydınız düzenli olarak yenilenmelidir ve domain fiyatları yenilenmesiyle olabilir.

Alan adı kayıt yenileme işlemini tamamlamadığınız takdirde alan adınızı kullanma hakkınız bulunmaz.

domain kampanya

Bu, şirketinizi veya kimliğinizi yansıtan web sitenizin adının başkaları tarafından benimsenebileceği anlamına gelir. Yani sitenizin alan adı. Alan adı isteği sayfası, kaydedilecek sitenin adını arayan herkesin kullanabileceğini gösterir. Bu nedenle alan adınızı kaydederken yenileme tarihini not etmeniz önemlidir.

Alastyr üzerinden tıklayarak yatırım yapmak istediğiniz alan adının kayıtlı olup olmadığını görebilir ve kendi portföyünüzü güvenle oluşturmaya başlayabilirsiniz. Buradan hangi domainin aktif olmadığını veya domainin kayıtlı olduğu whois bilgilerini görebilirsiniz.

domain almak satmak

Domainden Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

Domain üzerinden para kazanma yöntemleri için bakacak olursak, sürekli güncellenen fiyatlar ve satışlarıyla her geçen gün müşteri kazanmaktadır. Domain’den para kazanmak da böylece daha kolay bir hal alacaktır. Domainden para kazanma yöntemleri aşağıdaki gibidir;

Domaine Basit Siteler Kurmak

Alanınızı bir proje olarak görüntüleyin ve planlayın. Örneğin, önceden oluşturulmuş WordPress ve diğer ücretsiz web sitesi temalarını kullanarak basit bir web sitesi oluşturun. alan adının agresif kullanımı, arama motoru indekslemeyi, alan görünürlüğünü, domain satışı ve  domain yatırımcılığı potansiyelini artırır. Alan adı yatırımcılığı için çok düşük bir maliyetle satılma olasılığını artırmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Domaini Park Etmek

Belirsizce oturmak yerine alanınızı park etmek, gelir elde etmenin başka bir yoludur. Alan adınızı satılana kadar park ederek reklamlarınızdan ek gelir elde edebilirsiniz. Etki alanınızı doğrudan tarayıcınıza girin İnternet kullanıcıları, etki alanlarında tanımlanan reklamlara tıklayarak gelir elde eder.

Ucuz Alıp Pahalıya Satmak

Kayıtlı alan adları satan web sitelerinden ve açık artırma sitelerinden pazarlık yaparak, teklif vererek ve satış yaparak, inandığınız gelecek vaat eden bir alan adını düşük bir fiyata sunabilirsiniz. Tüm alan sahipleri sizin gibi yatırımcılar değildir. Yenileme maliyeti her yıl muazzam olabilir, bu nedenle alan adınız yenilenmeyecek ve boşa harcanmayacaktır. Güncelleme tarihi karşılansa boşa gider mi diye bakabilirsiniz.

İyi Domain Yatırımcısı Olacak Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Ticari değer elde etmek için kısa olmalıdır. 5 karakteri geçemez. Telaffuzu kolay olmalı ve daha az yanıltıcı olmalıdır. Domain yatırımcılığı yapılırken yabancı yatırımcılar düşünülüyorsa, dikkatlerini çeken bir alan olmalıdır. Yabancı kültürlerle tutarsız kelimeler veya ifadeler içeren alan oluşturmayın. Türkçe karakterler SEO açısından sorun yaratabilir, bu nedenle domain yatırımcılığı için Türkçe karakterler eklemeyin. Yaptığınız işi yansıtan, hedeflediğiniz işletme veya sektör için doğru alana yatırım yaparak daha karlı sonuçlar üretebilirsiniz.

Acele günlük trendler zarar verebilir ve gündem çok hızlı değişebilir. Yatırım yapmadan önce dikkatlice düşünün, sabırlı olun ve piyasayı uzun süre izleyin. Haste olumsuz sonuçlar doğurabilir. Alan adınızı yurt dışına satmak istiyorsanız para kazanmayı da bilmeniz gerekiyor. Paypal ülkemizde yok, bir alternatif bulmanız gerekiyor. Yurtdışına nasıl para gönderileceğini bilmeli ve dolandırıcılık ihtimaline her zaman dikkat etmelisiniz.

Her yıl kayıt yenileme ücreti ödüyorsunuz ve yıllık yenileme ücreti yüksek olduğu için bütçenizi iyi hesaplamanız gerekiyor. Muhtemelen kayıtlı alan adınızı yıllarca satamayacaksınız. Paranızın bu alanlarda uzun süre domain yatırımcılığı yaparak uzun süre kalabileceğini unutmayın.

İhtiyacınız olabilecek parayı kısa sürede yatırmaya çalışmayın. Tüm paranızı kaybedebilirsiniz. 80/20 ilkesi, işlemler ve satışlar için geçerlidir. Başka bir deyişle, domain satışı %80’inin müşterilerinizin %20’sinden gelmesi çok muhtemeldir. Bir alana yatırım yaparken bu oranın çok daha düşük olabileceğini unutmayın. Alan adı uzantıları. com ve. net daha popülerdir ve iyi bilinen marka adları da dâhil olmak üzere tercih edilen alan adı ileride patent işlemlerine tabi olabilir. 

Domain yatırımcılığı ait çeşitli uzantı çeşitlerini sizin adınıza kaydettirmeniz faydalı olabilir. Alanınıza önceden oluşturulmuş bir şablon site kurarak alan adı yatırımcılığı yaratabilirsiniz, ancak bunun zaman alıcı bir süreç olduğunu unutmayın. Ayrıca alan adınızı alan park alanına park ederek  domain yatırımcılığı esnasında reklam tıklamalarınızdan para kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Sistem Temizleme Programları

E-ticaret Sitenizi Korumanız İçin 5 Kritik Öneri