En Popüler Sistem Temizleme Programları

Şu anda mevcut olan en iyi sistem temizleme programı. Önemsiz dosya temizleme, bilgisayar tweaks ve güvenlik ayarları tweaks gibi birçok özelliğe sahiptir. Bu, bilgisayarınızı işgal eden ve sisteminizi hızlandıran gereksiz dosya ve ayarları kaldırır.

Genel bir kural olarak, bu programlar tarafından yapılan ince ayarların çoğunu gerçekleştirmek için Windows gömülü sistem bakım araçlarını kullanabilirsiniz, ancak elbette zaman alır. Süreci daha kısa ve daha verimli hale getirmek istiyorsanız, ücretsiz sistem temizleme için en iyi seçimdir. 

bilgisayar virüs temizleme

Sistem Temizleme Neden Yapılır?

Sistem temizleme işleminin pek çok sebebi vardır. Nasıl yapılacağı ise son derece basittir. Sistem temizleme aşağıdaki başlıkları takip ederek yapılır.

Kullanmadığınız Programları Kaldırın

Aslında bu sadece bilgisayarınızı temizlerken değil zaman zaman yapmanız gereken bir işlemdir. Bu, özellikle bilgisayarınızda yalnızca bir sabit sürücü varsa, bilgisayarınızın hızını korumak için sistem temizleme yapılmalıdır. Bunun en önemli nedeni, kullanılmayan programların yanı sıra Windows sisteminin de tek bir disk üzerinde sistem temizleme bulunmasıdır.

 • Başlat menüsüne gidin ve “Ayarlar” a gidin.
 • Uygulamasına gidin.
 • Kullanmadığınız uygulamaya tıklayın ve Kaldır’ı seçin.

Antivirüs Programınızı Çalıştırın

Ne yazık ki, bir virüs PC’nizi işgal ettiğinde önemli ölçüde yavaşlayabilir. Antivirüs uygulamaları bu durumda oldukça kullanışlıdır. Bilgisayarınızda fazladan yer kaplamak istemiyorsanız antivirüsü indirebilir, çalıştırabilir ve kaldırabilirsiniz.

Disk Temizleme Uygulamasını Çalıştırın

Disk Temizleme, telefonunuzun arka planında çalışan uygulamaları kaldırmaya benzer. Aşağıdaki adımları izlemeniz lazım:

 • Arama çubuğundan “Windows Yönetimsel Araçlar”ı açın.
 • Görüntülenen menüden Disk Temizleme işlemini gerçekleştirin.
 • İhtiyacınız olanı verilen listeden kaldırır.
 • Uyarı, Windows Update Temizleme seçeneğine tıkladığınız sistem temizleme bölümüne gitmemenizdir. Aksi takdirde, eski Windows Update’inizi kaybedebilirsiniz.
pc virüs temizleme programları

Sürücüleri Birleştir ve İyileştir Uygulamasını Çalıştırın

Sabit sürücünüzü optimize etmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

 • Arama çubuğundan “Windows Yönetimsel Araçlar”ı açın.
 • Gelen menüde Drive Optimization and Optimization uygulamasını çalıştırın.
 • Bitirmek için optimizasyon düğmesine tıklayın.

 Başlangıç Programlarını Devre Dışı Bırakın

Üst üste kurulu programların aynı anda bilgisayarınızda açılmaya çalışması, özellikle katı hal sürücüleri kullanmayan bilgisayarlarda yavaşlamalarına neden olur. Bu sorunu çözmek için birkaç basit adım yeterlidir.

 • Ctrl + Alt + Delete tuşlarına art arda basın.
 • Görev Yöneticisine gidin. Giriş sekmesine gidin.
 • Devre dışı bırakmak istediğiniz uygulamayı seçin.
 • İstediğiniz uygulamayı devre dışı bırakmak için devre dışı bırak düğmesini kullanın.

AppData Klasörlerinden Eski Program İzlerini Silin

“Bu PC” de Klasör C’ye gidin. Adres çubuğuna C: UsersUsernameAppData girin. Kullanıcı adınızı kendi kullanıcı adınızla değiştirmeyi unutmayın. Yerel, yerel aşağı ve etki alanı klasörlerini gösterir. Bu klasörlere girmeden önce Sistem Temizleme programları adını taşıyan bir klasörünüz varsa, o klasörü silmeniz gerekir. Ancak, kullandığınız veya silmediğiniz programların klasörlerini silmemeye dikkat edin. Bunu kaldırmak, bilgisayar sisteminizde sorunlara neden olabilir.

hosting

Eski Program Dosyalarını Silin

C’de AppData yöntemine benzer bir durum ortaya çıkabilir. Bu durumda bilgisayarınızı yavaşlatmaması veya ek depolama alanı kaplamaması için kaldırmalısınız.

“Bu PC” de Klasör C’ye gidin. Program Files (x86) klasörüne gidin. Kaldırılan programın dosyalarını temizleyin.

Kayıt Defteri Girdilerini Temizleyin

Windows Kayıt Defteri bir kitaplık gibidir, bu nedenle düzenli ve düzenli olması önemlidir. Burada aktif olarak kullanılan sistem temizleme yapılırken Windows girdisinin silinmemesine dikkat edilmelidir. Bunu yapmak için silmeye başlamadan önce kayıt klasörünüzü yedekleyin.

Arama çubuğunda “Kayıt” a gidin. Bilgisayar sekmesini açın. HKEY_LOCAL_MACHINE sekmesine geçin. Yazılım sekmesine gidin ve kullanmadığınız yazılımın girişini silin. HLEY_CURRENT_USER sekmesine geçin. Yazılım sekmesini açın ve aynı temizleme işlemini tekrarlayın.

Sistem Temizleme Programları

Sistem temizleme için pek çok program vardır. Aşağıda listelenmiş biçimde sistem temizleme programlarını bulabilirsiniz.

CCleaner

CCleaner. Kullanıcılara ücretsiz ve profesyonel olmak üzere iki farklı seçenek sunar. Sistem temizleme, bilgisayar hızlandırma, program kaldırma, kayıt defteri temizleme, kalıcı silme ve çok daha fazlası gibi birçok işlevi gerçekleştirebilen harika bir sistem temizleme uygulaması olarak öne çıkıyor. Professional sürümü ayrıca kullanıcı bütünlüğü testi, program güncellemeleri, gerçek zamanlı izleme, sistem temizleme, otomatik güncellemeler ve müşteri desteği sağlar. Dileyenler için Profesyonel sürümün 30 günlük ücretsiz deneme sürümü mevcuttur.

CCleaner

SlimCleaner

SlimCleaner, kullanıcılara ücretsiz ve profesyonel olmak üzere iki farklı seçenek sunar. Dosya temizleme, bilgisayar hızlandırma, program kaldırma, kayıt defteri temizleme, sistem temizleme ve çok daha fazlası gibi birçok işlevi gerçekleştirebilen harika bir sistem temizleme uygulaması olarak öne çıkıyor. Professional sürümü ayrıca kullanıcı bütünlüğü testi, program güncellemeleri, gerçek zamanlı izleme, sistem temizleme, otomatik güncellemeler ve müşteri desteği sağlar. Dileyenler için Profesyonel sürümün 30 günlük ücretsiz deneme sürümü mevcuttur.

IObit Advanced SystemCare Ve Xleaner

Milyonlarca kullanıcının kullandığı bir sistem optimizasyon uygulaması olan IObit Advanced SystemCare, sistem temizlemeve ayarları kaldırarak bilgisayarınızın daha hızlı ve kararlı çalışmasını sağlar. Kullanıcılar gerektiğinde ücretsiz veya ücretli sürümü kullanabilir. Bu program, sabit disk performansını artırmaya yardımcı olmak için sabit disk optimizasyonu ve kayıt defteri optimizasyonu gibi özellikler de sağlar. Advanced SystemCare’de bulunan tarayıcı koruma araçları, tarayıcı eklentisini kaldırmak ve ana sayfanızı değiştirmeden sistem temizleme içinde tutmak için de bir çöazüm sunar.

Xleaner, kullanıcıların bilgisayarlarındaki gereksiz dosyaları kolayca temizlemeleri için tasarlanmış etkili ve kullanışlı bir uygulamadır. Xleaner ile internet geçmişini, çerezleri, sistem temizleme, tarayıcı otomatik tamamlama belleğini, geçici klasörleri, arama geçmişini, web tarayıcı sonuçlarını ve daha fazlasını kaydedebilirsiniz. Sabit sürücünüzde yer kaplayan gereksiz şeyleri temizleyerek bilgisayarınızın performansını artırabilirsiniz.

Ashampoo WinOptimizer Free

Ashampoo WinOptimizer, bilgisayar kullanıcılarının sistem performansını iyileştirmek ve sistem ayarlarını optimize etmek için ihtiyaç duyabilecekleri her türlü aracı sağlayan gelişmiş bir sistem bakım aracıdır. WinOptimizer General sekmesi, sistem özelliklerine ve ayrıntılarına hızlı erişim için açık ve kullanımı kolay bir arayüze sahiptir.

Genel sekmesinin altında, bellek kullanımı ve sabit sürücü hakkında da bilgi göreceksiniz. Modüller sekmesinde sistem temizleme, Performans İyileştirme, Windows Özelleştirme, sistem temizleme, Dosya Araçları ve Genel başlıkları altında bulunan çeşitli araçlar kullanılarak gerekli tüm işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgisayar Virüs Türleri Nelerdir?

Virüsün adı amacına bağlıdır. Truva atları veya Truva atları, kendilerini bilgisayara ayrı bir dosya olarak sunarak güvenlik önlemlerini atlayabilirler. Solucan adı verilen bir virüs bilgisayar ağlarına yayılabilir. Öte yandan, casuslar ve fidye yazılımları aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli sorunlara neden olabilir: Bilgisayarınızdaki hareketlerinizi takip edin ve kişisel bilgilerinizi sağlamak için şifrenizi kullanın. Tehlikeli bilgisayar virüsleri, bot adı verilen yazılımları içerir.

Botlar, sizin bilginiz olmadan bilgisayarınızda birçok işlemi otomatik olarak gerçekleştirebildikleri için spam yaymak ve DDoS saldırıları gerçekleştirmek için kullanılır. Rootkit adı verilen yazılımlar, çeşitli bilgisayar korsanları tarafından kötü niyetli olarak kullanılabilir. Bilgisayarınıza uzaktan erişim sağlayan rootkit türüne bağlı olarak, kişisel bilgileriniz tehlikeye girebilir.

virüs temizleme

Bilgisayar Virüsü Temizleme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızdan virüsleri kaldırmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri, bilgisayarınızın tüm belleğini ve sistemini taramak için en son güçlü antivirüs programını kullanmaktır. Antivirüs programları, sisteminize girmiş olan virüsleri kolayca tespit edebilir, ancak silinebilecek dosyaları siler ve silinemeyen dosyaları bulundukları klasörlerle birlikte yalıtır. Virüsten kurtulmak için diğerlerinin yanı sıra şüpheli dosyaları silebilir ve lisanssız programları kaldırabilirsiniz.

Kendi koruma sistemine sahip birçok bilgisayar, etkili bir temizleme işlemi gerçekleştirmek için cleanvirus komutunu kullanabilir. Ancak bilgisayarınızın üretim tarihinden sonra oluşan virüsler koruyucu kalkanı kırarak temizleme işleminden kurtulabilir. Bu gibi durumlarda, cihazın sistemini geri yüklemeniz gerekebilir. Sonuçta, hala virüsten kurtulamıyorsanız, sorunu çözmek için cihazınızı biçimlendirmeyi deneme seçeneğiniz var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Angular Nedir? Ne İşe Yarar?

Domain Yatırımcılığı Nedir? Domain Satışı ile Nasıl Para Kazanılır?