Dünyanın En Büyük Teknoloji Şirketleri

Bir markanın geliştirilmesi uzun yıllar sürebilir. Dünyadaki en büyük şirketler de küresel pazara hâkim olan ve bu bağlamda değerleri de yüksek olan markalardır. Dünya çapında olan bu markalar, oldukça büyük bir tanınırlığa sahiptirler ve her yıl milyar dolarları geçen karlara imza atarlar. Genellikle dünyanın en değerli şirketleri petrol şirketleri olurken, günümüzde teknoloji şirketleri ve perakende hizmeti veren şirketler lider konumdadır.

Amazon

Amazon günümüzde herkes tarafından bilinen bir teknoloji şirketleri arasındadır. Bu dev şirket ilk olarak Jeff Bezos tarafından 1994 yılında, bir evin garajında, Cadabra ismi ile kurulmuştur. Amazon ilk kurulduğunda sadece kitap satışı yapmaktaydı. Zamanla ürün gamını genişleten firma teknoloji şirketleri arasında yükselmeye başlamıştır. İlk kurulduğu yıllarda çalışanlarını haftalık 60 saat çalıştırıyordu ve kesintisiz hizmet veriyordu.

domain kampanya
Amazon

1998 yılının yılbaşında siparişlerin yığılması ve sistemin kitlenmesi ile Amazon çalışanları siparişlere yetişemedi. Bu noktada teknoloji şirketleri açısından çalışan azlığını fark eden marka, sezonluk işçi alımı ile bu sorunu günümüze kadar oldukça iyi bir şekilde yönetti. Günümüzde ise iş sürecinin büyük bir bölümünde akıllı robotlardan yararlanan firma, otonom yani kendi kendisini yönetebilen bir sistem inşa etmeyi amaçlamaktadır.

Geliştirdiği Kindle ismindeki, e-kitap okuma ürünü ile oldukça büyük bir ün yakalayan marka, müşterilerine sunduğu avantajlar ile teknoloji şirketleri arasında öne geçmektedir.  Amerikan merkezli e-ticaret, bulut bilişim hizmetleri veren firmanın sahibi Jeff Bezos, 1 milyonu gecik çalışanı ile hizmet vermektedir.  Müşteri odaklı şirket anlayışı ile büyüyen marka, müşterilerine ayrıcalıklı servis, gönderim, iade ve müşteri hizmetleri ile öne çıkmaktadır.

Bulut bilişim piyasasında önemli bir payı olan şirket, e-ticaret konusunda da saniye başına aldığı sipariş sayısı ile piyasada baskın bir rol oynamaktadır.  254 milyar dolarlık şirket değeri ile dünyanın en değerli teknoloji şirketleri arasında yer alan Amazon, özellikle satış sonrası hizmetleri ve müşteri destek hattı ile perakende piyasasında fark yaratmış olan teknoloji şirketleri arasında gösterilmektedir.

Microsoft

Microsoft Corporation şirketi Washington’da bulunmaktadır. Teknoloji şirketleri arasında bilgi işlem ile ilgi mal ve hizmetlerin üretilmesini, lisanslanmasını ve sunulmasını sağlayan Amerikan teknoloji şirketleri arasında olan marka, 1975 yılında iki çocukluk arkadaşı tarafından kurulmuştur. 1976 yılında tescil edilen şirket, Paul Allen ve Bill Gates tarafından oluşturuldu. Bulundukları okulun bilgisayarını hackleyen bu ikili, bu girişimlerinden dolayı bilgisayar ile çalışma avantajı kazanmıştır.

mail hosting
microsoft

Üniversite yıllarında da bilgisayar alanında çalışmayı sürdüren ikili, 1975 yılında bir makale ile ulaştıkları Altair 8800 mikrobilgisayarı için ilk yazılımları olan BASIC programlama dilinin yeni versiyonunu geliştirdiler. Bu çalışmalarından ilham alan ikili birkaç ay sonra 4 Nisan 1975 yılında Microsoft şirketini, Mikro ve yumuşak kelimelerini birleştirerek dev teknoloji şirketlerinden birini kurmuşlardır.

140 milyar doları aşan değeri ile dünyanın en değerli teknoloji şirketleri arasında yer alan Microsoft, fark yaratan hizmetlerini kullanıcıları ile buluşturmaktadır.  Microsoft bireysel kullanıcılar için Microsoft 365 ve çeşitli hizmetler sunarken, kurumsal alanda da Azure, AppSource ve sayısızız bulut bilişim teknolojisi ile fayda sağlamaktadır. Geliştiriciler için Microsoft Visual Studio gibi avantajlar sunun marka eğitim alanında da çeşitli çözümler sunmaktadır.

domain kampanya

Alibaba

Alibaba 1999 yılında Jack Ma tarafından kurulmuştur. 1998 yılında Amerika’ya bir ziyareti sırasında fark ettiği tedarikçi sorununu çözmek isteyen Jack Ma, bu alandaki bir proje üstüne çalışmaya başlamıştır. Çin’deki tedarikçiler ile dünyada bulunan e-ticaret şirketlerini birleştiren bir yapı kurmak isten Jack Ma, bu projesine bir isim aramaya başlamış ve sonunda Alibaba’yı bulmuştur.

alibaba

Herkesin bileceği bir isim hayal eden Jack Ma, bulunduğu restorandaki garsona Alibaba’yı bilip bilmediğini sormuş, garsonun bilmesi üzerine bu isim üzerinde çalışmıştır. Bu projeyi kararlaştırdıktan sonra 80 farklı kişiden toplam 60 bin dolar sermaye toplayan Jack Ma, Alibaba’yı kurmuştur. İlk üç yıl kar edemeyen şirket, Ali Pay sistemi ile en büyük teknoloji şirketleri arasında yer almıştır.

Yahoo ve Softbank gibi teknoloji şirketlerinin Alibaba’ya ortak olması ile gelişen şirket,  545 milyar dolarlık değere ulaşmıştır. Hem Çin’de hem de küresel pazarda en büyük ticaret platformlarından biri olan firma, açık artırma barındırma, çevrimiçi para transferi, mobil ticaret ve e-ticaret ile fark yaratan birçok hizmet sunmaktadır.

Tesla

2003 yılında Tesla Motors ismi ile teknoloji şirketleri arasında yer almıştır. Bir grup mühendis tarafından, elektrikli araçların avantajlarını insanlığa gösterebilmek amacı ile kurulan şirket, ilk modeli olan Tesla Roadster ile sağlam ve güçlü bir araç üretmeyi amaçlamıştır. Yüksek teknolojili olan araç, uygun fiyatlı bir ürün sunmak amacı ile değil teknolojiyi mükemmelleştirerek piyasaya sağlam bir giriş yapmak amacıyla 2006 yılında dünyaya tanıtıldı.

tesla

Şirketin CEO’su olan Elon Musk, 2004 yılında şirkete 6 milyon dolarlık bir yatırım yaparak yönetim kurulu üyesi olarak girmiştir. Elon Musk liderliğinde Model S ve Model X gibi araçlar da geliştiren marka, günümüzde Elon Musk, Brad Buss, Ira Ehrenpreis ve Steve Jurvetson tarafından yönetilmektedir.  Piyasa değeri 834 milyar dolar olan şirket,  temiz enerji üretimi ve depolama ürünleri ile teknoloji şirketleri arasında fark yaratmaktadır.

Apple

1976 yılında Steve Jobs’un aile evindeki garajda kurulan Apple’a Ron Wayne ve Steve Wozniak eşlik etmiştir. İlk bilgisayarları olan MOS 6502 işlemciye sahip olan Apple I, bu üçlünün sıkı çalışması ile ortaya çıkmıştır. Gece gündüz aynı garajda çalışan üçlü bu bilgisayardan 200 adet üreterek satmış, sonrasında ise bir üst model olan Apple II’yi çıkarmışlardır.

apple

3. modellerinde bir yazılım hatası yüzünden büyük zararlar eden şirket, yılmadan başarısını sürdürmüş ve teknoloji şirketleri arasında var olmayı sürdürmüştür. Sonrasında telefon ve çeşitli ürünler üreterek büyüyen şirket, 263 milyar dolarlık bir değere sahiptir.  Apple günümüzde kullanıcılarına çeşitli Mac, iPad, iPhone, Apple Watch, Apple TV ve Airpods ürünleri ve servisleri ile hizmet veren bir marka olarak teknoloji şirketleri arasındadır.

Facebook

2004yılında kurulan Facebook, en başta sadece Hardvard Üniversitesi öğrencileri için Mark Zukerberg tarafından kurulmuş bir platformdu. İlk adı olan The Facebook sadece Hardvard Üniversitesi öğrencilerine açıktı. Sonrasında çeşitli üniversitelerin öğrencilerine de açılan platform,  2016 yılında herkese açık bir yapıya geçti. Kısa bir süre içerisinde popülerliğini artıran site, günümüzde en çok kullanılan sosyal medya mecralarındandır.

facebook

Kurucusu olan Mark Zuckerberg, teknoloji şirketleri arasından sıyrılan bir değer olarak Facebook’u 1 hafta içerisinde tasarlamış ve geliştirmiştir. Facebook teknoloji şirketleri arasında fark yaratmak amacıyla sadece sosyal medya değil aynı zamanda giyilebilir teknoloji alanında da çalışmalar yapmaktadır. İntagram ve Whatsapp gibi teknoloji şirketlerini de satın almış olan Facebook oldukça büyük bir veri havuzuna sahiptir.

Kaliforniya merkezli firmanın marka değeri 81 milyar doları aşkındır. Sosyal medya platformlarının çoğalması ile popülerliğini yitirmeye başlasa da 1 milyar 400 milyondan fazla kullanıcı sayısı ile en çok kullanılan sosyal medya platformu olmayı sürdürmektedir. Bünyesine kattığı şirketler ile büyümeyi sürdüren Facebook, en çok indirilen beş uygulamadan dördünün sahibi olmayı başarmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Co-Location Nedir? Co-Location Avantajları ve Fiyatları

En Çok Kullanılan SEO Terimleri | Popüler 18 SEO Terimi