Türkiye’de kullanılan En Popüler Emojiler

Dünyada ve Türkiye’de popüler emojiler kullanıldığı görülmektedir. Mesajlaşma sırasında ve gönderilere, etkileşimlere tepki vermek maksadıyla kullanılan emojilerin birbirinden farklı anlamları bulunmaktadır. Dünya üzerinde ve Türkiye’de kullanılan en popüler emojileri tespit etmek için Twitter üzerinden dokuz milyonu aşkın tweet’in incelediği bilinmektedir. Bu incelemeler sonrası elde edilen verilere dayanarak Türkiye’de kullanılan en popüler emojiler açıklanmıştır.

Türk vatandaşlarının herhangi bir duruma tepki verirken en sık kullandıkları emoji, gözlerinden yaş gelerek gülen emoji olarak belirlenmiştir. Bu emojinin Türkiye’nin yanı sıra dünyadaki 75 ülkede daha en sık kullanılan emoji olduğu tespit edilmiştir. Coğrafi etiketli dokuz milyonu aşkın tweet’i analiz eden ve buna bağlı olarak elde ettiği verileri sunan şirket, Türkiye’deki en popüler emojinin gülmekten gözden yaş gelmek emojisi olduğunu açıklamıştır.

domain kampanya
popüler emojiler

Bu emojinin yanı sıra kullanıcıların kırmızı kalp, göz kırpan emoji, utangaç gülümseyen yüz gibi emojileri de sık sık kullandığı görülmektedir. Ülkelere bağlı olarak farklı anlamları bulunan emojilerin, Türk kültüründe de sık sık kullanıldığı görülmektedir. Anlamlarına göre ayrışan emojiler arasından konuşmaları renklendirmek ve canlandırmak amaçlarıyla emojilerin yaygın bir şekilde kullanıldığı görülmektedir.

Emoji Nedir ve Neden Kullanılır?

Yabancı üreticiler tarafından piyasaya sürülen ve sonrasında da büyük yankı uyandırarak farklı ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılan emojiler, yüz ifadelerini ve duyguları yansıtma üzerine oluşturulmuştur. Bir mesajlaşma ya da etkileşimde bulunma durumunda sosyal medyada duygu aktarımında bulunmak isteyen ve ifadesini net bir şekilde belirtmek isteyen kişilerin emoji kullanımında bulunduğu görülmektedir. Farklı emojiler bulunması sebebiyle emojilerin anlamı nedir, sorusunun da sıklıkla internette aratıldığı görülmektedir.

Pek çok sosyal mesajı, duyguyu ve düşünce şeklini ifade etmek amaçlarıyla kullanılan emojilerin anlamları farklılık göstermektedir. Tek bir emojinin anlamı dahi farklı kültürlerde incelendiğinde değişik anlamlara tekabül edebilmektedir. Örneğin; kırmızı kalp emojisi pek çok kültürde aşkı, yoğun sevgiyi temsil ederken Suudi Arabistan içerisinde bu emojinin tehlikeli bir anlamı yansıttığı görülmektedir.

Yaygın bir şekilde kullanılan ve günümüz sosyal medya dilinde de oldukça büyük bir yer edinmiş olan Türkiye’de emojilerin kullanım sıklığı oldukça fazladır. Farklı pek çok emojinin yaygın bir şekilde kullanılmakta olduğu görülür. Bu emojiler arasında en çok öne çıkan gülerken ağlayan emojidir.

mail hosting

Türkiye’de ve Dünyada En Popüler Emojiler Hangileridir?

Türkiye içerisinde sıklıkla kullanılan emojilerin başında gülerken ağlayan emoji gelmektedir. Bu emojinin yanı sıra intenette sıklıkla Türkiye’de sık kullanılan emojiler araması yapılmaktadır. Sosyal medya platformları, özellikle Twitter incelendiğinde Türkiye içerisinde kırmızı kalp, gül ve utangaç gülümseme emojilerinin kullanıldığı görülmektedir. Bu emojilerin yanı sıra utangaç maymun emojisinin de sıklıkla kullanıldığı görülmektedir.

popüler emojiler

Türkiye içerisinde son derece yaygın bir şekilde kullanılan emojilerin, dünya genelimde de sıklıkla kullanıldığı ve farklı anlamları taşıması sebebiyle ifade rahatlığı sağladığı görülmektedir. Evrensel olan emojilerin her kültürdeki çağrışımı aynı olmayabilir. Bu bağlamda emojilerin ülkelerdeki anlamları incelenerek kullanılması uygun olan ve olmayan emojilerin tespitinin sağlanması mümkün olmaktadır.

Son yıllarda milyonları aşkın şekilde kullanılan ve yapılan her yenilikte tekrar tekrar güncellenen emojilerin, günlük ve sosyal olaylara değinecek şekillerde düzenlenmesi de mümkündür. Viral olan konularda, toplumdaki eşitlik belirtme durumlarında, ırkçılığa ve homofobiye karşı planlanan pek çok emoji, gelen güncellemeler sonrası kitlelerin beğenisine ve hizmetine sunulmaktadır.

Gülerken ağlayan göz emojisi, Türkiye içerisinde en yaygın kullanılan emoji olarak öne çıksa da farklı emojilerin de hem Türkiye’de hem de farklı ülkelerde sıklıkla kullanıldığı görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Sohbet Listesi Filtreleme Özelliği Geliyor

Samsung Galaxy Z Flip 4’ün İlk Görselleri Geldi