En Kullanışlı 13 Chrome Eklentisi

Chrome eklentisi ile tarayıcınıza farklı özellikler ekleyebilir ve işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. En çok tercih edilen tarayıcılar arasında bulunan Google Chrome, verimlilik ve işlevselliği bir araya getirir. Kullanıcılarına daha iyi bir internet deneyimi, basit ve kullanışlı ara yüz sunar. Her geçen gün geliştirilen Chrome eklentisi, tarayıcının verimliliğini oldukça artırır.

google-chrome-eklentileri

Google Translate Chrome Eklentisi

Yaklaşık 100’den fazla dili barındıran Google Translate, en yüksek doğruluk oranıyla çalışan çeviri uygulamalarından biridir. İstediğiniz bir kelimeyi ya da cümleyi 1 saniyeden daha kısa sürede başka bir dile çevirir. Aynı zamanda eş anlamlarını veya benzerlerini de gösterir. Bu açıdan, yeni bir dil öğrenirken yardımınıza koşar.

Google Translate eklentisi, web tarayıcıdan girilen Google Translate’i daha pratik kullanmanıza olanak sağlar. İnternette gezerken karşılaştığınız yabancı kelimelerin ya da cümlelerin çevirisini Google Translate eklentisi sayesinde öğrenebilir ya da eklenti üzerinden kendiniz kelime veya cümle yazarak çevirebilirsiniz.

chrome-translate-eklentisi

Google Translate eklentisini Chrome tarayıcısına başarılı bir şekilde yükledikten sonra uzantı ayarlarından ana dilinizi seçmelisiniz. Böylelikle uzantı, otomatik olarak kelime veya kelime gruplarını otomatik olarak ana dilinize çevirir.  Bunun yanı sıra, yine uzantı ayarlarından “Pop-up’ı göstermesi için tıklayabileceğim simgeyi görüntüle” seçeneğini aktif hale getirdiğiniz halde, çevirmek istediğiniz yeri seçip çıkan simgeye tıklayarak çevirebilirsiniz.

Mail Checker Plus Chrome Eklentisi

Google Chrome kullanıcıları tarafından sıklıkla tercih edilen bir diğer eklenti Mail Checker Plus, mail adresinize gelen e-postaları senkronize bir şekilde kontrol etmenize olanak sağlar. İnternette dolaşırken ya da başka bir işle meşgul olduğunuz zaman bile mail adresinize gelen maili okuyabilir ve hemen cevap verebilirsiniz.

Mail Checker Plus eklentisini Google Chrome tarayıcısına ekledikten sonra, eğer halihazırda oturum açılmış bir Gmail hesabınız varsa otomatik olarak bağlanır. Chrome tarayıcısında sağ üstte bulunan mail işaretine tıklayarak saniyeden daha kısa süre içinde mailinizi kontrol edebilirsiniz.

hosting

Yeni bir mail aldığınızda ise sağ altta bildirim kutucuğu açılır. Ardından, Chrome tarayıcısının sağ üst tarafında bulunan mail simgesi yanıp sönmeye başlar. Bu, yeni bir email aldığınızın bildirimidir. Yanıp sönen simgeye tıklayarak maili okuyup anında cevap verebilirsiniz.

Instagram Chrome Eklentisi

Google Instagram eklentisi, milyonlarca kullanıcısı bulunan popüler sosyal medya uygulaması Instagram’ı tarayıcı üzerinden kullanmanıza, videoları, fotoğrafları ve storyleri kolaylıkla indirmenizi sağlar. 1 milyondan fazla kullanıcıya sahip Downloader for Instagram eklentisi, devamlı olarak güncelleme alır. Bu sayede, kullanıcıların uygulama deneyimi sürekli olarak iyileştirilir.

chrome-instagram-eklentisi

Herhangi bir hatayla karşılaşmadan Instagram hesabınızı telefondaymış gibi kontrol edebilir ve mesajlaşabilirsiniz. Downloader for Instagram eklentisini Chrome tarayıcınıza ekledikten sonra Instagram hesabınıza girerek eklentiyi kullanmaya başlayabilirsiniz. Instagram’da paylaşılan fotoğraf ya da videonun sol üst kısmında beliren “Download” butonu sayesinde pratik bir şekilde indirebilirsiniz.

Aynı şekilde, herhangi bir hikayeye girdiğinizde sol üst kısımda beliren “Download” butonundan izlediğiniz hikayeyi, “Download all” butonundan tüm hikayeleri indirebilirsiniz.

Unshorten.link

İnternette sörf yaparken birden fazla kısaltılmış link ile karşılaşırsınız. Bu linklerin bazıları kötü niyetli olabilir. Bu noktada, Unshorten.link Chrome eklentisi, sizi kısaltılmış kötü niyetli linklerden korur. Kısaltılmış linke tıkladığınızda Unshorten.link eklentisi, gideceğiniz linki tarar. Sitede, zararlı yazılım ya da izlemek için kullanılan çerezler bulduğunda haber verir.,

populer-chrome-eklentileri

HTTPS Everywhere

İnternette sıklıkla karşılaştığımız HTTP internet protokolü, herhangi bir siteye bağlandığınızda aradaki köprüyü oluşturur. HTTTP’nin oluşturduğu köprü sayesinde internet sitesine bağlanabilirsiniz. Fakat, HTTP’nin oluşturduğu bu köprü, birtakım güvenlik zaafları içerir. Zararlı siteler, yazılımlar ya da çerezler bu güvenlik zaaflarını kullanarak verilerinize erişim sağlar. HTTP ile aynı görevi gören HTTPS ise bu köprüyü oldukça güvenli şekilde oluşturur.

HTTPS-Everywhere-eklentisi

Secure Hypertext Transfer Protocol anlamına gelen HTTPS, halihazırda alışveriş, banka siteleri ya da kurum sitelerinde kullanılır. Fakat, HTTPS Everywhere Google uzantısı, bunu dolaştığınız tüm sitelerde aktif hale getirmenize olanak tanır. Kısacası, internet üzerinde girdiğiniz en önemsiz veriyi bile korunaklı hale getirir. Bu sayede, verilerinizin güvenliği artar.

Evernote Web Clipper

En popüler Chrome Eklentisi arasına adını yazdıran Evernote Web Clipper, internet üzerinde karşılaştığınız önemli yerleri not almanıza imkan sağlar. İnternet üzerinde araştırma yapanlar ya da öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilir. İsterseniz bir cümleyi, paragrafı ya da siteyi not defterinize ekran görüntüsü ya da yazı olarak kaydedebilirsiniz.

Evernote-Web-Clipper-chrome-eklentisi

Evernote’a kaydettiğiniz herhangi bir notu, daha sonra Evernote hesabınıza girerek görüntüleyebilirsiniz. Kaydettiğiniz notu, paylaş butonundan Evernote hesabı olmayanlara da yollayabilir, arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Bunların yanı sıra, kaydettiğiniz notu unutmamak ya da daha sonra okumak için hatırlayıcı da oluşturabilirsiniz.

The Great Suspender

Google Chrome’da açılan her sekme bilgisayarınızın işlemcisini ve belleğini kullanır. Bu yüzden, çok sayıda sekme açtığınız takdirde daha fazla işlemci ve bellek kullanılacağı için bilgisayarınızın performansında düşüşler meydana gelir. The Great Suspender, Google eklentisi ise kullanmadığınız sekmeleri kapatmadan askıya almanızı sağlar.

The Great Suspender Chrome eklentisi kullanırken isterseniz tarayıcının sağ üstündeki eklenti simgesinden ya da sağ tık menüsünden sekmeyi askıya alabilirsiniz.  “Bu sekmeyi askıya al” butonu ile askıya aldıktan sonra, askıya alınan sayfayı tekrar kullanmak için sayfa üzerine gelip bir kez tıklamanız yeterli olacaktır.

Colorblind-Dalton

Colorblind-Dalton Google uzantısırenk körlüğü hastalığı bulunan kullanıcılar için tasarlanmış oldukça faydalı eklentidir. Eklenti sayesinde, renk görme yetersizliğine sahip kullanıcılar, renkleri daha iyi görür.

Colorblind-Dalton Chrome eklentisi, farklı renk körlüğü türlerini kapsar. Kırmızı renk körlüğümavi renk körlüğü ya da yeşil renk körlüğü için farklı seçenekleri bulunur. Renk körü kullanıcılar, uzantı ayarlarından en çok görebildiği renk  ayarlarını yaparak uygulamayı kullanabilir.

TinEye Chrome Eklentisi

TinEye Chrome uzantısı sayesinde dilediğiniz herhangi bir görseli, TinEye arama motorunda aratabilirsiniz. Eğer arattığınız görselin kalitesi düşükse daha yüksek kaliteli görseli TinEye üzerinden rahatlıkla bulabilirsiniz.

tineye-chrome-eklentisi

TinEye kullanarak görseli, arama motorunda taratmak için istediğiniz görsele sağ tıklayıp “Search Image on TinEye” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Ardından, oldukça geniş TinEye arama motorunda daha yüksek piksele sahip görsellere erişebilirsiniz.

Arka Plan Görüntüsü Eklentileri

Google Chrome tarayıcısını yüklediğinizde varsayılan olarak boş bir arka plan temasıyla gelir. Chrome tarayıcısını daha zevkli bir hale getirmek için Google eklentiler kısmından istediğiniz bir temayı ekleyebilirsiniz.

Kullanıcıların eklediği arka plan görüntüsü eklentilerini kullanabileceğiniz gibi Chrome tarafından yayımlanan orijinal arka planlarını da ekleyebilirsiniz. Just BlackRose, Sea Foam, Slate gibi Chrome tarafından oluşturulan arka planları Chrome tarayıcınıza kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

sinirsiz-hosting-alastyr

LastPass Şifre Eklentisi

İnternet üzerinde birden çok hesabınız varsa ve bu hesapların şifrelerini hatırlamakta zorlanıyor ve saklamak için güvenli bir ortam arıyorsanız bu eklenti tam size göre. LastPass şifre eklentisi sayesinde şifrelerinizi güvenli bir şekilde koruyabilir ve hesabınıza otomatik olarak giriş yapabilirsiniz.

LastPass şifre eklentisi ile tüm şifrelerinizi saklayabileceğiniz için “a5+353%” tarzında hatırlanması zor; fakat güvenliği yüksek şifreleri de kullanabilirsiniz. Böylelikle, düşük güvenlikli kolay hatırlanan şifreleri kullanmanıza gerek kalmaz.

Dark Reader

Web sitelerinin çoğu beyaz tema üzerine kuruludur. Koyu temalara nispeten beyaz temalara baktığınız takdirde gözleriniz fazla yorulur. Bu yüzden, koyu tema kullanmanız gereklidir. Dark Reader eklentisi sayesinde istediğiniz bir siteyi karanlık temada çalıştırabilirsiniz.

Dark-Reader-chrome-eklentisi

Adblocker

Gezdiğiniz sitelerin neredeyse tamamında reklamlar bulunur. Bu reklamlar, vakit kaybına neden olabilir ve doğrudan internet deneyiminizi kötü etkiler. Adblocker Google uzantısı, internette karşınıza çıkan reklamları engeller. Bu nedenle, gereksiz reklamlarla karşılaşmadan internet üzerinde dolaşabilirsiniz.

chrome-adblock-eklentisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Analytics Nedir? Analytics Özellikleri ve Kurulumu

Bulut Sunucu Nedir? Cloud Server Alt Yapısının Avantajları