İnternet Hızı Nedir? İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hızı, günümüzde bilgiye erişmek son derece hızlıdır. Yaşadığımız dijital çağın baş döndürücü hızı internetin de hızlı olmasını gerektiren önemli bir etkendir. Peki, internette video izleyen, oyun oynayan, görüntülü görüşme yapan, herhangi bir dosyayı indiren ya da yükleyen herkes için çok önemli olan internet hızı nedir? İnternet hız testi araçları ve siteleri hangileridir?

internet-hiz-testi

İnternet Hızı Nedir?

İnternet hızı, internet ortamında yer alan verilerin ve içeriklerin bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi hedeflenen bir ortama aktarılma hızını ifade eder. Hız olarak belirtilen değerler 1 saniyede aktarılabilen megabit (Mbps) cinsinden ölçülür. 1 megabit, 1.024 kilobit’e karşılık gelir. Dönüşüm işlemi, 1.0 Mbps’nin saniyede 1.0 kilobit’ten (Kbps) 1.000 kat daha hızlı olması anlamı taşır.

domain kampanya
hiz-testi-internet

İnternet Hız Testi Siteleri

Kullandığınız internetin hızını öğrenmek ister misiniz? İnternetinizin hızını çeşitli yollarla test etmek için sunulan internet siteleri aracılığıyla bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. İnternet hız test etme amacıyla kullanılan bu pek çok web sitesi farklı özelliklere sahiptir. İnternet indirme ve yükleme hızını ölçmek için yararlanabileceğiniz bazı web sitelerine örnek vermek gerekirse, şunlardan bahsedilebilir:

Türk Telekom İnternet Hızı Ölçme

Türkiye’nin internet sağlayıcı en büyük firmalarından biri olan Türk Telekom internet sitesi üzerinden, internet hız testi yapabilirsiniz. Ev ya da iş yerinizde kullandığınız internetin ne kadar hızlı olduğunu öğrenmek istiyorsanız, buradan ‘Testi Başlat” butonuna tıklayıp, İnternet hızı ölçme işlemini yapabilirsiniz. Türk Telekom hız ölçer ile internet hızınızı test edin.

internet-hiz-testi-nasil-yapilir

Fast.com Hız Testi

İnternet hız test etme konusunda son yılların en popüler web siteleri arasında fast.com da yer alır. Netflix tarafından hizmete sunulan bu web sitesi, platform kullanılırken de internet hızının ölçülmesine yardımcı olur. İnternet hızını test et seçeneği yardımıyla otomatik olarak Fast.com‘a yönlendiren Netflix internetinizin hızını istediğiniz her an ölçmenizi sağlar. Ayrıca fast.com’un mobil versiyonu da vardır.

SpeedSmart İnternet Hızı Ölçme

SpeedSmart internet hız testi platformunun rakiplerinden ayrılan en önemli özelliği HTML5 seçeneği sunmasıdır. Platformun bir diğer önemli özelliği ise daha önce yapılan internet hızı ölçme sonuçlarına uygulama aracılığıyla ulaşılabilmesidir. Ayrıca, hem Android hem de iOS platformları üzerinden bu web sitesinin mobil uygulamasını ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

mail hosting
SpeedSmart-internet-speed-test

Ookla SpeedTest

Ookla SpeedTest internet hız test konusunda en tutarlı sonuçlar veren internet sitelerinden biridir. Platformun ara yüzü oldukça sade, kullanışı ise oldukça kolaydır. Dünya genelinde en çok kullanılan internet test sitelerinden biri olan Ookla SpeedTest’i; iOS, Android ve Mac platformları üzerinden indirebilirsiniz. Ayrıca, bütün internet test işlemlerinizi mobil uygulama üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Xfinity Speed Test

İnternet hızımı test et seçeneği sunan siteler çoğunlukla bir mobil uygulamaya sahiptir. Fakat, Xfinity Speed Test platformu sadece web sitesi üzerinden test hizmeti sunar. Bu nedenle Comcast tarafından geliştirilen bu test aracını yalnızca web tabanlı internet platformlarınızın testi için kullanabilirsiniz. Kullanıcı dostu olan bu web sitesi internet hız ölçer konusunda oldukça başarılı bir performans sağlar.

domain kampanya
Xfinity-internet-speed-test

İndirme Hızı Nedir? (Download)

İndirme hızı, internet ortamındaki metin, video, resim ve grafik gibi çeşitli bilgilerin bilgisayarınıza aktarılma hızıdır. İngilizce karşılığı download olan bu işlem, bilgisayarınızın web sitelerini ne kadar sürede yüklediğini ve ekranınızda ne kadar sürede görüntülendiğini gösterir. İnternetin oldukça yaygın kullanıldığı günümüzde en sık yaşanan sorunlardan biri de indirme (download) hızıdır.

Yükleme Hızı Nedir? (Upload)

Yükleme hızı, bilgisayarınızın internete ne kadar zamanda bilgi aktarabileceği veya gönderebileceğini gösteren hızdır. Genelde indirme hızları yükleme hızlarından daha yüksektir. Ancak geniş bant bağlantılarına veya web sayfalarının nasıl oluşturulduğuna göre bu sonuç değişebilir. Yükleme (upload) hızının daha düşük olmasının asıl nedeni olarak internetin ticari maksatla doğrudan kullanılmasını önlemek gösterilebilir.

turk-telekom-internet-hiz-testi

İnternet Hızlandırıcı Öneriler

İnternet hızınızın yavaş olmasının somut veya soyut birçok nedeni olabilir. Ancak internet hızı arttırma amacıyla faydalanabileceğiniz bazı pratik yöntemler vardır. Öncelikle bilgisayar ve modem arasındaki kablonun çok uzun olması bağlantı hızını yavaşlatabilir. Bu yüzden, bu kablonun mümkün olduğu kadar kısa olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca Cat5 yerine Cat6 kablo tercih etmek de internet hızınızın artmasında etkilidir.

İnternet bağlantısı için genelde basit switch cihazlar tercih edilir. Fakat bazı cihazların internet kablosunu 2 çıkışa bölmesi nedeniyle internet hızınız büyük ölçüde yavaşlayabilir. Diğer taraftan  bu switch’ler internet sinyallerinin kalitesini artırmaya yardımcı olur. Bundan dolayı, internet hızı arttırma amacıyla profesyonel özelliklere sahip bir switch box kullanmayı tercih edebilirsiniz.

İnternet hızlandırma yolları arasında yer alan bir diğer yöntem ise modeminizin mutlaka yeni teknolojilere uyumlu olmasını sağlamaktır. 4,5G ve 5G teknolojisinin yaygınlaşmaya başladığı günümüzde bu teknolojilere yeterince uyum sağlayamayan bir modemi kullanmanız internet hızınızı önemli ölçüde yavaşlatır. Modemden kaynaklanabilecek bir diğer önemli sorun ise modemin internet hızını olumsuz etkileyebilecek bir yerde bulunmasıdır.

Modem tercihinizde bant aralığı en geniş olanı daha ön planda tutmanız en doğrusudur. Ayrıca,  internet bağlantınızda sık sık kopmalar oluyorsa internet hızını yükseltme amacıyla Wi-Fi sinyal yükseltici bir cihaz kullanmanız oldukça yararlı olur. Fakat Wi-Fi sinyal yükseltici cihazınızın bulunduğu bölgede Wi-Fi sinyali olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

internet-hizi-olcme-siteleri

İnternet bağlantı hızınızın yüksek olması için modem sinyallerinin engellenmemesi çok önemlidir. Bu nedenle modeminizin internete bağlandığınız ortamda bulunmasına ve önünde farklı bir elektronik cihaz veya duvar gibi büyük engeller olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca internet hızlandırıcı öneriler arasında internetinizi her gün bir defa kapatıp açmayı da sıralayabiliriz. Bu önlemler internetinizin hızlanması açısından oldukça önemlidir.

İnternet hızını artırmak için anti virüs programlarını kullanmak da oldukça yararlıdır. Çünkü, zararlı yazılımlar bilgisayarınızın ve dolayısıyla internetinizin hızını önemli ölçüde yavaşlatır. İnternet hızı konusunda herhangi bir problem yaşamamak ve bilgisayarınızda bulunan verilerin güvenliğini sağlamak adına gelişmiş özelliklere sahip bir anti virüs programı edinebilirsiniz. Bu yöntemlerden yararlanarak internetinizin çok daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz.

Dünyanın En Hızlı İnterneti Hangi Ülkelerde?

2020 yılı verileri incelendiğinde dünyanın en hızlı internete sahip ülkeler, dijital teknolojiler konusunda da ilk sıralarda yer aldığı görülür. İnternet bağlantı hızı ülkeden ülkeye değiştiği gibi, bazı geniş sınırlara sahip ülkelerde de şehirden şehre değişebilir. Aşağıda sıralanan ülkelerin internet hızları hesaplanırken Mbps cinsinden ortalama indirme hızları (saniyede megabit) baz alınmıştır.

Tayvan, ortalama 85.02 Mbps’lik internet hız ile dünyanın en hızlı internetine sahiptir. Tayvan’daki büyük şehirlerde dünyanın en hızlı internetini sağlayabilen FTTP (mülklere fiber internet) altyapısı vardır. Bu konuda ikinci ülke ise 70,86 Mbps’lik internet hızına sahip olan Singapur‘dur. Ayrıca Singapur’un yaklaşık yüzde 85’i interneti aktif olarak kullanır.

internet-hiz-testi

İnternet bağlantı hızı neredeyse 55.18 Mbps’e kadar çıkan İsveç internet hızı konusunda üçüncü sırada kabul edilebilir. Ülkenin neredeyse tamamı internete kolay erişim imkanına sahiptir. Danimarka, oldukça gelişmiş internet altyapısına sahip başka bir İskandinav ülkesidir. Vatandaşlarının çoğunun internete rahatça erişebildiği Danimarka, ortalama 49.19 Mbps’lik internet hızıyla ön sıralarda yer alan diğer bir ülkedir.

İnternet hızı sıralamasında öne çıkan diğer ülkeler arasında Japonya, Hollanda, İsviçre, Norveç, İspanya, Belçika, ABD, Litvanya ve Yeni Zelanda bulunur. Türkiye’de sunulan internetin ortalama hızı, bu ülkelerle kıyaslandığında oldukça yavaştır. Ortalama 27.86 Mbps’lik internet hızına sahip olan Türkiye, dünya genelinde 101. sırada yer alır. Bu nedenle kullanılan internet hızını artırma yöntemlerine ağırlık vermek gerekir.

2 Comments

Leave a Reply
  1. internethizitesti .com ile test ediyorum ama Vaad edilenden çok ve çok az. Ne yapabilirim?
    Bu sonuclarla yola cikilabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bulut Sunucu Nedir? Cloud Server Alt Yapısının Avantajları

Captcha Eklentisi Nedir? WordPress Captcha Eklentileri