PHP Nedir? PHP Kodları Nelerdir?

PHP Nedir?

PHP dünya genelinde yaygın biçimde kullanılan yazılım dillerinden biridir. Diğer birçok programlama dili gibi, PHP de verilen komutların otomatik biçimde tanımlanarak yürütülmesine olanak tanıyarak biçimlendirmeye olanak tanır. PHP nedir sorusuna verilecek cevaplar arasında, bu yazılım dilinin Python ve JavaScript gibi yazılım dilleriyle arasındaki farktan bahsetmek gerekir.

Yaygın kullanılan diğer yazılım dilleri olan Python ve Javascript sunucu tarafında (backend) çalışırken, PHP ise istemci tarafında (frontend) çalışmaktadır. PHP’yi bu noktada önemli yapan prensiplerin başında, tarayıcılar için çalıştırılabilir kaynak kodları ile işlem yapılmasına olanak tanıması gelir. Bu sayede çevrimiçi ortamlarda yayınlanabilir yazılımlar için cazip bir betik dili oluşturur.

php-yazilim-kodlama

Çevrimiçi platformların giderek daha fazla kullanılması ve gerek iş gerekse eğitim dünyasında dijital alternatiflerin daha fazla önem kazanması, web tabanlı kaynakları önemli hale getirmektedir. Ticaret ve alışverişin de online mecralarda yaygın biçimde gerçekleşmesiyle, PHP yazılım dili çok sayıda avantajıyla ön plana çıkmakta ve her geçen gün daha yaygın kullanım kazanan yazılım dilleri arasında yerini almaktadır.

PHP Nedir?

Açık kaynaklı bir yazılım dili olması nedeniyle bu programlama dili, çok sayıda kullanıcı için interaktif çevrimiçi platformların yazılmasında öncelikli olarak tercih edilir ve kolay arayüzü sayesinde ileri düzey yazılım bilgisi gerektirmez. Kullanıcı kısa süre içerisinde temel yazılım prensiplerine hakim hale gelebilir. Bu temel prensipler teknik olarak önemli avantaj sağlaması anlamına gelir.

PHP Özellikleri Nelerdir?

PHP yazılım dili, çevrimiçi platformların kodlanmasında kullanılan bir yazılım dilidir. Açılımı Hypertext – Preprocessor / Üstünyazı Önişlemcisi olan PHP özellikleri bazı avantajlarıyla diğer yazılım dillerinden ayrılır. Bu özellikler aynı zamanda PHP’nin oldukça yaygın biçimde kullanılmasının da temel nedenleri arasında yer alır ve diğer betik diller ile arasındaki farkları da gösterir.

php-ozellikleri
  • PHP istemci tarafında (frontend) çalışan bir yazılım dilidir.
  • Frontend tarafında çalıştığı için HTML tabanlı ortamlarda kod yazımında kullanılabilmektedir.
  • C ve JavaScript gibi yaygın biçimde kullanılan diğer kaynak dilleriyle benzer temellere sahip olduğu için diğer yazılım dillerine aşina olan kişilerce de kolayca adapte olunabilir.
  • Frontend tarafında çalıştığı için Web tasarımında öncelikli olarak tercih edilmektedir.
  • Tek  server taraflı bir yazılım dili olmadığı için geliştirme ve düzenlemelere açık, esnek bir kullanım sunar.
  • Rehber niteliğinde kılavuzları sayesinde kolayca öğrenilebilmektedir.
  • MySQL ve Oracle gibi veritabanları ile rahatlıkla entegre olabildiği için geniş alanlarda, yaygın biçimde kullanılır.
  • Kolay geliştirilebilen interaktif yapısı gereği sürekli güncellenerek dinamik bir kullanım ortamı sağlar.
  • Diğer bir avantajı geliştirilebilir olma özelliği, yeni versiyonlarla desteklenerek güncellikte süreklilik yakalanmasını mümkün kılar.
  • Özellikle Linux işletim sistemiyle yüksek performans sergiler.

PHP kodları HTML tabanlı olarak görüntülenir ve bu nedenle, ziyaretçiler sayfa kaynağını görüntülese dahi HTML kodu olarak, dönüştürülmüş ifadeler biçiminde görüntülenir. Bununla birlikte PHP kodlama ile temel düzeyde yazılım bilgisine sahip herkes tarafından kolayca öğrenilebilir ve kullanıcı yazılım noktasında hızla kendini geliştirerek yetkin hale gelebilir.

php-kodlari

PHP ile Neler Yapılabilir?

Oldukça kolay biçimde öğrenilebilmesi, tek sunucu taraflı olmaması ve frontend tarafında çalışıyor olması nedeniyle PHP, son derece esnek ve pratik bir yazılım dili niteliğindedir ve bu sayede çok geniş kullanım alanına sahiptir. PHP ne işe yarar sorusuna verilecek cevap, geliştirilecek yazılımın kullanım alanı ve yazılımcı profiline bağlı olarak farklı yanıtlarla cevaplanabilir.

Açık kaynaklı erişime sahip olması ve interaktif tabanlı etkileşime izin veren yapısıyla, kullanımı her geçen gün giderek yaygınlaşan WordPress tabanlı web sayfalarının kodlanmasında tercih edilmektedir. Özellikle kişisel bloglar ve giderek yaygınlaşan e-ticaret sayfaları için son derece hızlı, etkileşime açık ve dinamik bir çalışma ortamı sağlar.

hosting
php-kodlama

Kullanıcı ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirilmeye son derece uygundur. Özellikle WordPress tabanlı internet sayfaları, PHP ile kodlanır ve yeni arayüzler veya eklentiler ile rahatlıkla geliştirilebilir. Tüm esnekliği ve açık kaynaklı erişim desteği sayesinde, her düzeyden kullanıcı için pratik ve etkileşime açık bir kullanım platformu sağlar.

Tüm özellikleriyle erişilebilir bir yazılım dili sunar ve internette yayınlanan sitelerin çok büyük bir kısmının PHP ile yazılmasına da imkan sağlamıştır. PHP script dilinin yakaladığı bu başarının nedenlerinden biri de mobil araçlar ve tabletlerde de sorunsuz kullanıcı deneyimi sunan ve hızlı çalışan bir altyapı sağlamasıdır.

Birçok eklenti ve yan araçla sorunsuz etkileşim ve entegrasyon sağlayan PHP avantajları ile çok sayıda kişiye erişebilecek interaktif ürün satış platformları, sosyal platformlar ve ihtiyaca uygun farklı tasarımlarla internet sayfalarını kolayca oluşturabilir, bunun için tasarlanan hazır şablonlardan da yararlanabilirsiniz. Üstelik bu hazır şablonlar geliştirilmeye ve düzenlemeye açık olduğundan sürekli yenileyebilir ve güncellik kazandırabilirsiniz.

.PHP ve Veritabanları İlişkileri

Kullanıcı için kolay ve her aşamada akıcı bir deneyim sağlayan PHP yazılım dili, yalnızca geliştirme ve depolama süreçlerinde değil esnek entegrasyon desteğiyle de avantajlar sağlar. Temel düzeyde yazılım bilgisine sahip olan kullanıcılar için kolaylıkla kodlanabilir ve geliştirilebilir bir yazılım dili niteliğindeki PHP, profesyoneller için de üst düzey geliştirmelerle başarılı tasarımlara olanak tanır.

php-yazilim-kodlama

Her düzeyden kullanıcıya uygun yapısı, PHP ile veritabanı sistemleri arasında kolay entegrasyonu da mümkün kılar. Bu sayede MySQL, Oracle, DB2 gibi en yaygın veritabanları ile kolayca entegre edilebilir. HTTP sunucuları tarafından sağlanan server üzerinden veri depolama ve geliştirme işlemleri kolaylıkla yapılabilir. Bu sayede yayıncı açısından esnek ve hızlı bir kullanım platformu sağlar.

PHP özellikle web tasarımında  kullanılan yaygın dillerden olsa da yayıncıların görünür olabilmesi ve arama motorlarında öncelik kazanabilmesinde yayıncıya avantajlar sağlar. Kolay öğrenilen yapısı, veritabanı entegrasyonu ve birçok avantajıyla öne çıkan PHP’den yüksek verim almak için Javascript, HTML ve CSS gibi işaretleme ve programlama dillerine da hakim olmak özellikle teknik açıdan kullanıcı lehine yarar sağlamaktadır.

PHP Kim İcat Etti?

PHP’nin mucidi Kanadalı yazılımcı Rasmus Lerdorf‘dur. İlk olarak 1955 yılında kullanıma sunulmuştur. Daha sonra PHP3 versiyonu ile ilk geliştirmesi yapılmıştır.

php-mucidi-kimdir

Bu tarihe kadar PHP açılımı bugün kullanılan açılımından farklı olarak Personal Page Tools ismiyle tanımlanmıştır. 1998 yılından itibaren günümüzde kullanılan ismiyle yeniden tanımlanmış aynı zamanda birçok geliştirme almıştır. PHP mucidi Rasmus Lerdorf kendi deyimiyle “Aslında programlamadan nefret ediyorum ama sorunları çözmeyi seviyorum” derken, PHP’nin pratik ve kolay öğrenilebilir bir dil olmasının da bir tesadüf olmadığı düşünülebilir.

Leodorf kariyerinin devamında Apache HTTP sunucusunun ortaya çıkmasında ve Joomla! gibi içerik yönetim sistemlerinin geliştirilmesinde önemli rol oynamıştır. Programcı Leodorf, 2002 yılından itibaren Yahoo bünyesinde programcı olarak çalışmaya devam etmektedir. Özgür bir yazılım dili olan PHP, web platformları ve sunucularda ücretsiz olarak yayınlanabilmekte ve sürekli yayınlanan güncellemelerle daha da esnek ve kodlamayı kolaylaştıran özelliklerle desteklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil Uyumlu Site Nedir? Responsive Web Sitesi Yapmak

Yandex Mail Servis Ayarları Nasıl Yapılır ?