Boeing Uzaydan İnternet Projesi ile Starlink’e Rakip Oluyor!

İnternetin hayatımızda artık gözden kaçırılmayacak yönleri bulunuyor. Artık internet olmadan adım dahi atmak istemiyoruz. Aynı zamanda internetin bu kadar yaygın kullanılmasının yanı sıra yeni teknolojiler ve uygulamalar yüksek bant genişliğinde çözümleri oluşturmayı sağlamaya imkân tanıyor. Bunun yanında yeni yüksek hızlı internet bağlantısı için bambaşka teknolojiler artık kullanılmaya başlanacak gibi görünüyor.

Bunlar arasında uydu internet teknolojiler ön plana çıkıyor. Spacex firmasının yıllardır üzerinde durduğu proje uzayda alçak yörüngede çok sayıda uydunun internet dağıtımı için kullanımını mümkün kılıyor. Uydu üzerinden internet sayesinde daha geniş alanların internet hizmeti alabilmesi mümkün olacak.

Boeing uzaydan internet projesi

Uzun süredir bu alanda en önemli oyuncu olarak gösterilen spacex firması yeni rakipleri karşısında buluyor. Yeni firmalar bu konuda fırsatları aralıyor. Bu firmalardan birisi olan ünlü uçak üreticisi Boeing de uydu üzerinden internete bağlanabilmeyi amaçlayan projesine onay almış bulunuyor. Bu kapsamda federal iletişim komisyonuna başvuran Boeing uzaydan internet projesi için gerekli izinleri almış durumda. Söz konusu çalışmalar kapsamında çoğunluğu alçak yörüngede olmak üzere binlerce uydunun internet bağlantısı sağlamak için uzaya gönderilmesi amaçlanıyor.

Boeing Uzaydan İnternet Projesi Nedir?

Uzaydan geniş bant internet sunmayı vaat eden Boeing uzaydan internet projesi sayesinde internet bağlantılarının minimum gecikme ile gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Bunun yanında bu kapsamda toplam 147 tane uydunun yüksek hız sağlamak için kullanılması amaçlanıyor. Bu uyduların birçok 1056 kilometre olan alçak uydu yörüngesinde yer alacak. Ancak iki tanesi de 27 bin ile 44 bin kilometre seviyeleri arasında yer alacaktır.

2017 yılında başvurusu yapılan ve sonrasında onay alınan bu proje spacex tarafında endişelere neden olmuşa benziyor. Spacex bu uyduların gönderilmesi ile birlikte kendi uyduları ile çarpışması ihtimalini öne sürerek projenin onaylanmaması gerektiğini savunsa da proje onay alarak başlamış bulunuyor. Kısa vadede Boeing firması da aynen spacex gibi geniş bant interneti uydular üzerinden vermeyi taahhüt ediyor.

Boeing uzaydan internet projesi

Bunların dışında da çeşitli çalışmalar bulunuyor. Boeing uzaydan internet projesi uydu internetinin daha fazla duyulmasını ve bu sayede alanda fiyatların daha makul seviyelerde gerçekleşmesine imkân tanıyacak gibi görünüyor. Uzaydan internet projesinde rakipleri karşısında bir hayli önde olan spacex söz konusu proje ile herkes tarafından erişilebilir internet vaat ediyor.

Amazon İnternet Uydularını Fırlatmaya Hazırlanıyor

Ünlü perakende devi olan amazon da uzaya uydu göndererek interneti sağlama amacı güdüyor. Diğer firmaların aksine herkes tarafından ulaşılabilir fiyatlar ile internet vermeyi vaat eden firma aynı zamanda gerekli izinleri de almış olarak prototipleri göndermeye hazırlanıyor. Toplamda 3236 tane uydunun gönderileceği bu çalışmada 2022 yılında ilk prototiplerin gönderilmesi amaçlanıyor.

Kupier 1 ve kupier 2 olarak isimlendirilen bu prototip uydular saha testlerinin yerine getirilmesinde büyük önem taşıyor. Bu uydular başarılı oldukları takdirde uyduların yörüngeden çıkarılması amaçlanıyor. Eğer uydular gerekli nitelikleri ve performansı sağlamış hale gelir ise diğer uyduların da peyder pey gönderilmesi amaçlanıyor.

Boeing uzaydan internet

Amazon firması uydu gönderimi konusunda ABL space systems ile iş birliğine varmış olduğu biliniyor. Günümüzde birçok insanın yüksek bant internet alabilmesine imkân tanıyan bu yeni uydu internet sistemlerinin artık daha fazla alanda kullanılabileceğini söylemek de mümkün olabilir.

Uydu üzerinden internet senelerden bu yana tartışılan hatta bazı firmalar tarafından hayata geçirilmeye başlanmış bir projedir. Boeing uzaydan internet projesi de bu alanda rekabeti kızıştıracak bir proje olarak önümüze çıkıyor. Düşük bant genişliğinden sıkılan kullanıcılar için uydu bant genişliği daha yüksek internet anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12. Nesil Intel İşlemciler Çıktı | Dünyanın En İyi İşlemcisi

Metaverse Nedir?